V središču

Cepljenje


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 155

Pridružen: To avg 21, 2012 10:36 am

Odgovor Ne sep 23, 2012 6:29 pm

Cepljenje

Torej, Tigr je mačkon star 6 let in vsako leto ga peljem na cepljenje proti mačji kugi. Ko sem ga prvič peljala mi je bilo rečeno da ga proti steklini in levkozi ni potrebno cepiti ker je notranji maček, mačja kuga se pa prenaša s čevlji in jo lahko mi prinesemo v stanovanje.

Zanima me, ali je pravilno da ga peljem cepiti vsako leto? No, saj tudi vabilo od veterinarja dobim vsako leto. Nazadnje je bil cepljen s kombiniranim cepivom Nobivac Tricat Trio, na spletni strani proizvajalca cepiva pa sem zasledila da je dovolj cepljenje 1x/3 leta?

http://www.msd-animal-health.co.nz/prod ... rview.aspx

Ruby, muca iz MH pa je bila letos tudi cepljena - kolikor razberem - z ekvivalentnim cepivom Biofel PCH.

Rada bi vedela kaj je najbolj ok, saj se bliža čas cepljenja, zato prosim za odgovor.

Hvala :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Vse živali so enakopravne, vendar so nekatere enakopravnejše od drugih." George Orwell
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne sep 23, 2012 6:47 pm

Re: Cepljenje

Dovolj je samo proti RCP, torej kužnim boleznim, vse ostalo je za negativnega, notranjega mačka popolnoma brez vsakega smisla.
Steklina pa le v primeru, če potuješ čez mejo in za prestop rabiš potni list za živali s cepljenjem od katerega je poteklo najmanj 30 dni in največ 1 leto.
Ruby je bila cepljena le proti kužnim boleznim in je negativna na FeLV in FIV (2x testirana).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Ne sep 23, 2012 6:51 pm

Re: Cepljenje

Helena, kako to misliš, da je dvakrat testirana na FeLV in FIV? A je to potrebno narediti 2x?
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne sep 23, 2012 7:01 pm

Re: Cepljenje

Ne, načeloma ni treba. Pri Ruby je bila testirana njena mama in je bila na oboje negativna, Ruby pa je bila vmes še v enem domu in nismo mogli vedeli ali je bila v stiku še s kakšno muco, bila pa je to tudi želja njene nove posvojiteljice in smo se z njo strinjali, ter ga opravili ponovno. Ponavlja se v primeru, da rezultat ni čisto jasen ali pa če se pojavijo klinični znaki FeLV in FIV.
In po nekaj letih ugotavljamo, da se dogajajo napake pri testih, posebno pri mladičih, tudi pri testih blagovnih znamk, ki naj bi veljale za zanesljive. Večinoma ( v veliki večini) so na ponovnih testih potrjeni rezultati prvih testiranj.
Včasih so na ponovnih testih pozitivni in ne moremo vedet, zakaj ali zaradi zanič testa ali se je vmes zgodila okužba, možno je tudi, da je bila bolezen še v inkubaciji, ko se testira.
Pri mladičih pa so zaradi protiteles od matere večkrat pozitivni mladiči (posebej pri FIV) in na ponovnem testiranju potem negativni.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Ne sep 23, 2012 7:16 pm

Re: Cepljenje

sem se ustrašla, ko nimam pojma, pa vem da sem Dexija testirala le takrat, ko je prišel k nam. Se pravi, ni mi potrebno tega narediti še enkrat.
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 155

Pridružen: To avg 21, 2012 10:36 am

Odgovor Ne sep 23, 2012 8:29 pm

Re: Cepljenje

helena je napisal/-a:Dovolj je samo proti RCP, torej kužnim boleznim, vse ostalo je za negativnega, notranjega mačka popolnoma brez vsakega smisla.).



Kaj so to kužne bolezni? A je to enako kot cepljenje proti mačji kugi?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Vse živali so enakopravne, vendar so nekatere enakopravnejše od drugih." George Orwell
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne sep 23, 2012 8:46 pm

Re: Cepljenje

mačja kuga, herpes virus in kalici virus.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 155

Pridružen: To avg 21, 2012 10:36 am

Odgovor Po sep 24, 2012 7:28 pm

Re: Cepljenje

Hvala za pojasnilo. Kako je pa z vsakoletnim cepljenjem? Naj jih peljem ali ne?

lpA
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Vse živali so enakopravne, vendar so nekatere enakopravnejše od drugih." George Orwell
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 94

Pridružen: So feb 19, 2011 11:33 am

Odgovor Po sep 24, 2012 7:50 pm

Re: Cepljenje

Tudi jaz sem še vedno precej v dilemi glede cepljenja našega Maučija. Prvič je bil cepljen 2 leti nazaj še pri začasni skrbnici kot 4 mesečni mladič, pa je imel baje precej hudo reakcijo na cepljenje (cepivo Felocell). Lani ga potem zaradi možnih stranskih učinkov raje nisem peljala cepit, zdaj pa razmišljam, če bi bilo vseeno mogoče bolje poizkusiti z drugim cepivom. Posvetovala sem se z našo veterinarko, pa mi pravzaprav tudi ona ni znala svetovati, kaj je bolj/manj tvegano. Po eni strani naj bi bila možnost okužbe pri notranjem odraslem mucu zelo majhna, po drugi pa pripisuje reakcijo na cepljenje takratnemu morebitnemu oslabljenemu imunskemu sistemu muca in bi sedaj verjetno brez težav prenesel cepljenje. Pravi tudi, da z njihovim cepivom do sedaj praktično še niso imeli stranskih učinkov (PureVax).

Ali je to cepivo res bolj varno od ostalih? Vem, da je verjetnost okužbe majhna, ampak mene vsakič posebej stiska pri srcu, ko mi kdo uleti v stanovanje v čevljih in kar vidim tiste viruse, kako frčijo naokoli :blush: . Drugače je muc ves ta čas popolnoma zdrav (trkam na les). Mogoče se je pa res takrat usul zaradi oslabljenega imunskega sistema?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 24, 2012 8:00 pm

Re: Cepljenje

Najbolj rizično je zagotovo prvo cepljenje mladiča. Zadnje čase opažamo precej manj reakcij na cepivo kot prejšnja leta tudi pri teh.
Pri odraslem, zdravem mačku rizika skoraj ni, posebno če gre za revakcinacijo. Po naših izkušnjah ni nobeno cepivo manj ali bolj rizično za reakcije, pa smo probali že vsaj ene pet vrst (Felocell, Biofell, Purevax, Nobivac in še kakšno) na večjem številu mačk.
Nekateri veterinarji cepijo le vsako drugo leto, s tem, da na navodilih za vse vrste cepiv jasno piše, da je potrebno cepljenje obnavljati vsako leto. Po 8-9 letum starosti mačka cepi le še redkokateri veterinar, razen če gre za prvo cepljenje pri najdenčkih.
Najbolje, da se držite navodil svojega veta, če mu tudi drugače zaupate.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor Po sep 24, 2012 8:28 pm

Re: Cepljenje

Meni je bilo nekoč rečeno, da je nujno cepit mlade muce ( do starosti 3 let) in zunanje mačke -tudi starejše. Notranje mačke, je po treh letih brez zveze še cepit, ker je minimalna možnost okužbe, če pa že zbolijo, niso te okužbe usodne, kot je to pri mladih mucah.
Tako, da jaz svojih mačk ne dajem več cepit. Saj se tudi ljudje ne dajemo kar vprek cepit za vse kar obstaja, za vsak slučaj.
V skrbništvih, je verjetno situacija drugačne, ker prihajajo vedno novi mački, s tem pa so možnosti okužbe tudi domačih mačk večje.
Ni navadnih mačk
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 24, 2012 8:33 pm

Re: Cepljenje

Jaz pa pravim veterinarjem, ki zagovarjajo necepljenje odraslih mačk, da če mi dajo garancijo, da ne bo nobenemu nič usodnega, sem takoj zato, da jih ne cepim več. Zaenkrat mi še noben ni izdal take garancije. :)
Smrtost pri obolelih odraslih zaradi mačje kuge je 50%.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 94

Pridružen: So feb 19, 2011 11:33 am

Odgovor Po sep 24, 2012 8:56 pm

Re: Cepljenje

Najlepša hvala, je sedaj odločitev vsaj nekoliko lažja. Gremo na cepljenje, pa res upam, da bo vse minilo brez kakšne hujše reakcije :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 24, 2012 8:58 pm

Re: Cepljenje

Najprej en temeljit splošen pregled, izmerit telesno temperaturo, potem pa cepljenje, če je vse ok.
Garancij pa ni, ne za nereakcijo po cepljenju, ne za to, da smo varni pred virusom kuge.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 94

Pridružen: So feb 19, 2011 11:33 am

Odgovor Po sep 24, 2012 9:04 pm

Re: Cepljenje

Pa kolikor se spomnim, je obvezno prej tudi razglistenje?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Po sep 24, 2012 9:23 pm

Re: Cepljenje

Mene pa zanima tole. Dobila sem navodilo, da je treba muce razglistit kakšen teden pred cepljenjem. Vse muce mojih znanacev pa vedno dobijo tableto za razglistitev na samem cepljenju. Ali je dejansko vseeno ali ne? Kakorkoli, po drami ob poskusu, da bi pojedla tableto :rolleyes: , sta dobila Profender in jutri prihajamo na prvi tir :) Če ne bo spet Jaka naredil celega cirkusa, jao meni.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 496

Pridružen: Če sep 09, 2010 11:12 am

Kraj: Maribor

Odgovor Pe nov 09, 2012 11:40 am

Re: Cepljenje

Če najdeš mačjega mladiča, starega nekje 4 mesece, ga je treba tudi cepit......zanima pa me, ali mu nič ne škodi, če je bil morebiti že cepljen pri prejšnih lastnikih....upam, da razumete vprašanje :girlblush: . Gre za to, da bi bil cepljen 2x v zelo kratkih intervalih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 11:45 am

Re: Cepljenje

Bolje dvakrat, kot sploh ne. Nič dramatičnega se mu ne more zgodit, tudi če je cepljen ponovno. Je pa itak minimalna verjetnost, da je bil cepljen. Preverite še čip, če ga slučajno ima.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To jan 08, 2013 8:00 pm

Re: Cepljenje

Mislim, da ima moj ubogi Jack spet reakcijo na cepljenje proti kužnim boleznim. Prejšnjič po cepljenju sta bila z Nežko še skoraj 14 dni preveč mirna in brez apetita. Nežke nisem cepila, ker je nočem izpostavljat ničemur, kar bi lahko poslabšalo napade. Ostala dva sta bila cepljena v petek zvečer. Čez vikend je mogoče malo manj jedel, včeraj je bruhal enkrat, danes pa revež že trikrat. Drugače je lepo živahen in seveda lačen.
A je to prepozno za reakcijo na cepljenje? Zjutraj bom poklicala vetko, danes sem žal prepozna. Ranitala seveda nimam doma. Če je reakcija na cepljenje, a mu lahko kako pomagam al naj samo počakam, da mine?
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Ne feb 24, 2013 11:21 am

Re: Preverjanje posvojenih mačk

Upam, da lahko tule vprašam - v pogodbi mislim, da je zapisano o obveznem cepljenju mačk vsako leto proti kužnim boleznim. V drugi temi smo se pogovarjali o tem in ugotovili (tudi na podlagi veterinarskih priporočil), da se mačke prvo leto cepi dvakrat, drugo leto po protokolu, naprej pa potem na vsaki dve leti. Kako je to v skladu z pogodbo oz. ali sem v prekršu, če letos ne cepim? Prvo leto je bil cepljen dvakrat, lani enkrat in bi letos spustila.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.