V središču

Mačje lulanje izven WC-ja


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po avg 19, 2013 9:22 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Huh, tole pa zveni zagatno.

Iz opisa je težko natančno razbrati ureditev, ampak če prav razumem, v tvojem stanovanju
živijo štiri mačke (dva od teh sta samca, ki markirata) in en pes (ki tudi občasno markira),
ostali pa živijo spodaj, v drugem stanovanju, in ne markirajo?

Če prav razumem, je maček s ponavljajočimi urinoinfekti tudi ves čas na urinarni dieti in
ta "pomaga" bolj tako - tako?

Kakšna je prostorska ureditev pri vas doma? Obstaja možnost, da živali iz spodnjega in
zgornjega nadstropja ločite tako, da se ne bodo več vohale skozi vrata (se pravi
da obstaja vmesna, nevtralna cona)?

Koliko imajo te živali dnevne rutine, na katero se lahko zanesejo?

Kako imate urejene bivalne prostore, se imajo mačke kam umakniti
pred obiski? Imajo mački na voljo visoke površine (in dovolj teh),
kamor se lahko umaknejo (plezalna drevesa, dostopi na vrh omar)?
Koliko se uspete z mački aktivno dnevno ukvarjati, igrati?

Prvo kot prvo boste morali stanovanje temeljito počistiti z Urine Offom, ker ko je enkrat
tako zelo pourinirano, je težava s tem, da mački to vohajo. Druga možnost je, da vse dobro
očistite s kisom in vodo (vse, preproge, pomarkirane stene, preproge ...), nato
pa naškropite s Feliwayem v spreju. Seveda bo treba to nekaj časa ponavljati.

V eni knjigi sem našla dober predlog, kako se tega lotiti pri resnih težavah
z uriniranjem po stanovanju, ko je stanovanje že tako pomarkirano,
da je potrebno resno generalno čiščenje, da sploh pričneš reševati problem:

Potrebujete UV lučko in markirni lepilni trak. V temi presvetite celo stanovanje in
označite mesta, kje je pourinirano oz. pomarkirano. Presenečeni boste, da je tega cel
kup, seveda pa s prostim očesom tega ni mogoče zaznati.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor Po avg 19, 2013 10:00 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Aja... Ne v spolnem nagonu... Hja... Mi res ne vemo več, kaj storiti.. Imajo vse kar se jim sprdne dobesedno.. Edino to, da sva zadnje leto manj doma, kar pa ne pomeni, da se z nimi ne ukvarjava, ko sva doma.. ravno obratno... non-stop..

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor Po avg 19, 2013 10:24 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Uf hvala za vzpodbudo.

V bistvu sva to z lučko že naredila. Tam na parketu, kjer sva v enem obupanem momentu probala s kisom, pa je najslabše - tam res smrdi. Sicer, če sem uporabila samo Urine off, je še najboljše... Njabolje sem uspela z verakino sčistit, kjer so ploščice...

V najinem stanovanju so 4 muce, plan je bil, da bo tudi kuža samček zgoraj z nama, vendar se je izkazalo, da se celo on polula zgoraj pri nama, in sedaj preventivno živi spodaj, jaz ga vozim v šolo, na sprehode pa gre kakor s kom (kot tudi ostali dve psički - sprehaja jih dedek, starši, sestra, midva.. pač kdor ima čas in tako, da grdo čimveč ven). Pes je sicer zelo neproblematičen, tudi muce ima rad in obratno..

Ta vmesna cona žal ni mogoča, ker spodnji stanovalci nočejo imeti mačjega WC v stanovanju in njihov tamali hodi na stopničše, kjer ima WC - v bistvu je edina druga možnost pri njih imet WC v istem prostoru, kjer se njihov muc hrani, pa je pokazal hudo jezo nad tem.. zdaj, ko je na stopnišču (in sme muc občasno ven), je lulanja pri njih veliko manj, vsaj na najbolj brutalnih mestih, kot je računalnik.... Sicer zanimivo, malega mačka imata naša "fanta" rada, ne mara ga ena naša muca, ki ga dobesedno namlati, ko pobegne k nam.. :) Skupaj jih pa ne pustimo predvsem zaradi hrane (mali ima kot zapisano prej anti-driska dieto, mi pa moramo imet to proti sečnim kamnom)..

Tale naš alfa ima vedno dieto in pomaga mejno - nekaj časa ja, občasno spet faše infekt. Najbrž je težava v tem, ker zelo nerad pije in ga je treba na vsak način prepričevat, naj kaj spije (odpirat pipo v banji, da se igra z vodo, ima fontano (ker je obseden z elastikami, jih tunkamo v fontano, da jih gre tja iskat...)

Sicer imajo do stropa mačje drevo, ki ga imajo ful radi, hodijo po omarah, ... no, zdaj smo jih zaradi lulanja v najini odsotnosti "bannali" iz spalnice in delovne sobe ter bodoče otroške sobe.. ker tako vsaj najdem lulanje v doglednem času, ko pridem domov.

Še vedno pa imajo cca 50m2 površine na voljo non-stop. Čez dan, ko je kdo doma, imajo odprta vrata na balkon, pa dostop do okenskih polic, kjer se radi zadržujejo. Igrače menjam vsak dan zjutraj, da je bolj zanimivo, če kdaj pozabim, si znajo sami postrežt iz "mačje škatle". Najraje imajo popoldan "miš na palici".

Rutina je velik problem - zaradi službe je mož pogosto odsoten ponoči in čez dan. Opazila sva, da se fanta nekako ne moreta zmeniti, kdo bo spal na njegovi strani postelje, ko ga ni doma. Sicer alfa spi pri meni, tamlajši pa pri njem. Ko moža ni, pride tudi tamlajši na mojo stran (in me celo naskakuje - to je ta, ki tuli pred vrati zadnje čase). Ne vem, ali naj mu to pustim, da skače po meni ali ne (me moti, ker me budi.. če ga pa naženem, je pa slabe volje...). Alfa ga včasih zbuta (na pa vedno) če pride previsoko k mojemu vzglavju...

Obiskov praktično nimava,... kadar pa res občasno so, imamo tako praktično luknjo pod banjo za se skrit, ali pa so na drevesu.. Če pa že pride kdo, so to ljudje, ki jih mački poznajo in se niti ne skrivajo..

Celo to dietno hrano "shufflam" med Hillsom in RC, različnimi okusi le-teh in še katerih dietnih, da se ne naveliča maček (ker ko se hrane naveličajo, je še slabše z lulanjem - izkušnje iz preteklosti).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor To avg 20, 2013 1:36 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Uf....hudo :dash:
V bistvu za tako obsežno lulanje nimam nobenega nasveta, če bi lulali le na določeno neprimerno mesto, bi lahko tam posuli brikete ali postavili posodico z briket tja...tako pa je teh kotičkov očitno preveč :S

Vonj pa poskusite odpraviti s sodo...z malo vode in sode naredite pasto in namažite polulana mesta, ali pa posujte tam kjer lulajo, pa pustite en čas in pomijte (jaz itak pomivam z mešanico sode in kisa)...verjetno bo treba večkrat ponoviti. Marsikdo je zelo zadovoljen s sodo, ker nase vleče vonjave. Poskusiti ni greh ;)

Veliko sreče pri reševanju težav :good:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor To avg 20, 2013 2:33 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Ok TOP ideja tole z briketi :))) Bomo pač imeli brikete povsod po mal - sej so neka stalna mesta.. :)))) LOL to bo mož pizdil, ampka vsaj pucat ne bo treba :)))

Sode še nisva probala, bom tudi to.. samo kis se je obnesel v kontra smer... poslabšal situacijo (vsaj na parketu).

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor To avg 20, 2013 3:22 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

OK samo vprašanje.. če je torej (očitno / najbrž) vzrok stres.. ali se sčasoma ne bi navadili na to oz na tak stres? Namreč stanje je že kakšno leto enako (glede števila živali najine prisotnosti/odsotnosti, njihovega prostora, urnika...).. Koliko časa jim je potrebno dati za navajanje na take situacije? V bistvu niti ne vem, kaj je sprožilo to vse, razen tistega uroinfekta (takrat muce sploh še niso vedle za pasje mladiče, ker so bili v drugem stanovanju stari 2 tedna)...

Oz, zanima me, kako se s takim stresom borijo v zavetiščih? Tam je tudi veliko mačk skupaj, najbrž vse nimajo niti slučajno toliko pozornosti kot naše.. Ali uporabljajo Feliway? Ali pač čistijo lulanje?

Imam občutek, da se sicer dobro razmejo med sabo, mi se hecamo, da so kot ena "podaljšana mačka" - če gre ena nekam v stanovanju, grejo ostale slej kot prej za njo.. edino občasno se malo sklofajo, samo v mejah normale.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr avg 21, 2013 11:12 am

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Mačke so že v osnovi slabe s pitjem vode. A za uroinfekt dobiva samo brikete, ali tudi mokro hrano? Jaz bi mu obvezno dajala še mokro hrano.

Tista dva, ki se ne moreta zmenit na postelji - alfa in mali, če prav razumem je to ta mali maček iz spodnjega štuka, ki sploh ni vajin ampak pride gor občasno? Ali je to ta drugi samček, ki ga tudi imata? Če to prav razumem, jaz malega mačka sploh ne bi spuščala v stanovanje. tuli zato, ker ve da bo dosegel svoje. Če so se ga spodaj odločili imeti, ne vidim smisla v tem, da en maček malo hodi naokoli, pa malo ven, potem pa kar malo k vama v stanovanje in samo bega tiste mačke, ki so že tam. In kot je Skuiki rekla, bi tudi jaz probala vonjave zajezit, da se te od spodaj ne mešajo z vajinimi zgoraj. Ker mačke zavohajo absolutno vsako stvar in spremembo.

Kar se tiče navajanja na stres.... ljudje ne moramo pričakovat, da se bo mačka na nekaj kar navadila. Ene so bolj flegme, druge bolj občutljive. In če po enem letu ni nič drugače, je pričakovat, da se bo pa zdaj maček kar navadil, utopično. Če bi bil bolj flegma, bi se že navadil. Ampak mu nekaj očitno ne paše, da je pod stresom, to pa mislim da vpliva tudi na uroinfekt.

Kar se tiče razumevanja mačk med sabo - ni treba da se tepejo, pa se še vedno ne razumejo. Veliko je mimike telesa, ki jo mi ljudje lahko zgrešimo. Sam pristop in hoja, pa potem mimika obraza,... da se ena mačka lahko počuti slabo, brez da bi prišlo do pretepa.

Plezal in kotičkov za umaknit imate dovolj?

Se opravičujem, če sem mačke pomešala med sabo, lahko bi jih z imeni opisovali, ker jih je toliko, bi bilo mogoče lažje za razumet.

Če sta tistadva, ki spita na postelji, oba vaša, bi ju jaz probala sama pozicionirat. Vsakega na svoj konec postelje, če bi ostala tako. Jaz problem z dvema mačkama rešujem tudi tako, da je na fantovi strani na sredini ležišča njegova blazina, in vsaka mačka dobi eno stran potem. Drugače bi pa enega začela navajat na drug kotiček v spalnici, da bi začel drugam hodit spat.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor So avg 31, 2013 1:19 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Heh nekako bizarno dobre volje so bili zdaj že 14 dni (samo 1x lulanje ob wcju in 1x ob smeteh... nvahalbogu ploščice) ... ostalo je bilo super, kljub temu, da sva postavila (za naju) eno staro posteljo in nočno omarico - našpricano s tono mačje mete ;)

Testno sem se lotila čiščenja enega starega "hotspota" za lulanje na oljenem parketu s pasto sode bikarbone... Upam, da bo kaj pomagalo.. prvi vonj je bil sicer res nagravžen, tko pa kakšnih starih neočiščenih kopališčih ala Ilirija... tko da upam na najboljše.

Sicer pa .. po imenih
ZG NADSTROPJE (vsi S/K):
1. Alfa maček = Sivko, skor 4 leta, siv (ma nemoj ;)), sečni kamni... + uroinfekt
2. Tamau maček = Tomažek, 3 leta, črn, on otresa rep in tuli pred vhodnimi vrati
3. Biba = muca 3 leta, Sivkotova ljubica in tudi Tomažkova
4. MicMac = ene 5 let stara, Sivkotova mamica, ona je imela nekaj časa precej "nasajen" karakter, odkar so se ladiči osamosvojili, ampak zdaj je čudežno bolj raznežena par mesecev, s Sivkotom tud skupaj spita in pijeta vodo

SP NADSTROPJE
5. sosedov "čist tamau maček" - iz druge strani vrat; Perdo (v resnici Ferdo, ampak zaradi začetnih težav z drisko in prdenjem je pač Perdo).. star cca 11 mesecev, zavetiški, kastriran, z dovoljenimi izhodi, ker sicer je vse poscano od naših čevljev do računalnika, kavča itd v spodnjem nadstropju; obnaša se kot pes, saj je odrastel v pasjem leglu...
6. Cofi - psička 4 leta, ni sterilizirana
7. Miksi - pisčka 11 mesecev, ni sterilizirana
8. Monti - kuža 11 mesecev, bi moral biti pri nama, ampak lula po stanovanju, če pride samo na obisk... sicer ga vozim v šolo in je zelo priden.

ZUNAJ in le OBČASNO NOTRI
9. FIŠ - maček, 16 letni fajter... kastriran

No jaaaaaaa


KAOS...

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor So avg 31, 2013 6:31 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Aja.. mokra hrana :) So se poskusi uvajanja končali s hudo jezo in še hujšim lulanjem... namreč dobra jim je samo omakca, meso pa pustijo - sploh "kamniti" Sivko.. tko da.. rajše ostajamo na briketih (pa še to na skrbno izbranih, ki jih je treba shufflat) da se jim ne zamerimo...

(fak ej.. prejšnja mačka je jedla tud fižol, korenje,... stepla se je za kos palačinke... teli razvajenci pa še mesa - npr pečenga piščanca - nočejo).. bi rada vidla (oz nočem videt) izredne razmere, ko bi mi morali sami hrano poiskat...

Tistih višinskih in skrivnih kotičkov imamo dovolj.. čeprav bo počas treba investirat v novo mačje drevo, kr je že tko znucano..
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor So avg 31, 2013 7:21 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

jaz samo upam, da se bo lulanje na neprimernih mestih končalo, ali pa vsaj omejilo na mejo normale :angel: javi še kako vam gre, a prav ;) Pa če boš odpravila vonj... Držte se :good:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne sep 01, 2013 3:21 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Super za lulanje.

Edino nisem zasledila, vprašala pa tudi ne, koliko wc-jev imate za te 4 mačke?

Včasih mucka zmoti tudi to, da ne more v miru na wc, ali pa da ni očiščen po njegovih standardih... sam uroinfekt je pa že tako neprijeten.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor Ne sep 29, 2013 8:55 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Nja...

No poročilo zadnjega meseca.. na nekaterih mestih sem oljen parket obdelala s parnim čistilcem in večkrat s sodo bikarbono: ali narediš pasto ali zmočiš in posuješ. Počakaš ene 2-3 dni (se fajn usmradi po WCju), nato posesaš. In vonja je bilo vsakič manj.

No danes (mački so bili sami od včeraj od 14h, vmes jih je prišla moja sestra "skidat", nahranit, poigrat, itd) se vrneva domov ob 20h..

Najprej opazim čudovit vonj v stanovanju (res čudovit...) nato pride Biba (pridna muca) vsa poglekana od pralnega praška.. ji ga je uspelo celo plastenko zvrnit iz stroja in očitno se je not povaljala... Takoj jo greva kopat... in medtem sva za 5 minut (!!!) pustila odprta vrata od spalnice... TAKOJ je bilo spet poscano v "stalnem kotu"... ki je ravno začel nehavati brutalno smrdeti...

Tko da je trenutno na Ecodor tretmaju (bogi parket je že čisto črn...).

No, midva vsa v obupu se usedeva za kuhinjsko mizo... že kujeva zarot o proti mačkam.. jaz začnem listat revijo, ki je bila na mizi... in opazim, da je poscana cela kuhinjska miza... Pucam...

Tko da... //OBUPANA... če ne bi blo vse poscan bi se šli najprej z mačkami igrat... tko pa pucam.. jih kopam... noseča 38tednov :(((

Sej pravim, imajo dietno hrano, fontano, igrače, se precej igramo, drevo, 3 WCje (za 4 mačke)... pregrešno drag in hud pesek, čist WC, spijo pri nama, Feliway, grejo lahko na balkon, pogosto imamo odprta okna dlje časa...

Ne vem pa zakaj Tomažek (kastriran, vedno notranji maček) pogosti čepi pred vhodnimi vrati in TULI, da hoče ven - se tudi vzpne po vratih itd. Kaj bi lahko bil vzrok? Sivko tudi rad kdaj sklizne na stopnišče, ampak tko "športno" - nikoli ne tuli pred vrati, kot to počne Tomažek.

Ne vem no :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 9:14 am

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Ojoj. Zagatno. :(

A lahko dve dodatni vprašanji:

- Če prav razumem, živite vi v drugem nadstropju hiše in vrata, pred katerimi tuli Tomažek "za ven", v bistvu ne vodijo
naravnost ven (oz. niso vhodna vrata), ampak v spodnji del hiše?

- Ponoči spijo (brez lulalnih nesreč) pri vama v spalnici, čez dan pa je spalnica prepovedano področje,
ker sicer v kotu lulajo? Kaj je sicer v tem kotu, kjer lulajo na parket? A bi se dalo tja postaviti en
mačji praskalnik (lahko tudi on tapoceni kartonast), ga poškropiti s Feliwayem in posuti z mačjo meto?
Ali pa eno posodico s hrano?

A bi sicer ocenila, da so med Sivkom in Tomažkom kakšna trenja?
Ker če prav razumem, se za lulanje sumi njiju.

Je izključeno, da se to lulanje v izhodišču dogaja zaradi sečnih kamnov pri Sivku
in je njegovo lulanje "trigger", da mogoče lula potem posledično naokoli še kdo drug (npr. Tomažek)?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 9:29 am

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Pri nas imamo enega "scalca", ki to počne, če se mu zdi, da ni v središču pozornosti in to se mu zdi velikokrat. Zato je brez pardona omejen samo na kuhinjo in jedilnico, kjer lahko lulanje očistimo brez težav. Ven sme samo pod nadzorom (hodim za njim). S tem smo dosegli, da tghbbbbujihiujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj (to je Sokratov komentar) imamo lulanje res omejeno, posledično vsi drugi ne lulajo, ker sicer se lulanje širi kot požar še med ostalimi (posnemanje), scalec pa ni nič bolj (ali manj, ha, ha) frustriran, ker je omejen.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 10:09 am

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

vi imate pa res hud primer :dash: :fool: upam, da se tole nekako razreši :angel:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 1:53 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

All,

Vse si zadela točno tako, kot dejansko je (vrata vodijo na stopnišče in ne zares ven...), spijo pri nama, občasno se sicer najde lulanje na tistem istem mestu, kjer bi se sicer brez nadzora podnevi..

Trigger je bil nedvomno Sivkovo lulanje... samo smo imeli za krivca dolgo samo njega... Tomažka smo pol naknadno ujeli..

In ja, Sivko in Tomaž sta tekmeca za pozornost... Tomažek je bil sprva vedno na moževi strani postelje, zdaj pa ko mož ogromno dela (da bi se kot "srečna" mačje-pasje-otroška-družina preselili v idilično okolje reke Kokre brez bližine cest)... in je pač precej odsoten, Tomažek poskuša Sivkota izrinit iz njegovega dela postelje... ampak OK, pogosto spita skupaj in se tiščita en z drugim, tudi igrata se dostikrat (enkrat en preganja drugega, potem obratno). Sivko pa izjemno sovraži (se fizično znaša nad) moževimi kakorkoli prešvicanimi majicami ali sploh gatami (očitno ljubosumje na moža....). Je pa zato toliko bolj pozoren in nežen do mene ;)

Torej naročam mačje drevo prec zdej :)) Mačja hrana bo tud nameščena ... v bistvu je bil plan postavit tako pijačo kot hrano tja (po navodilu iz prejšnjih postov, a sem hotla prej spucat smrad ven.. in še včeraj ko sva prišla domov, je bilo posuto z zadnjo dozo sode bikarbone, čez pa sveže lulanje (Tomažek osumljenec)... :)) Nja.. Jovo na novo... popivnala, Ecodor, čez polivinil,...

In darilo presenečenja.. danes smo zjutraj našli lulanje na tem polivinilu. Sivko je spal zraven mene, Tomažek je pa celo noč nekaj skakal.. tko da je tudi za to lulanje osumljenec on.. sem nesla urin, ki se ga je lepo videlo, na analizo in so rekli, da je Ph primeren, da ni niti kristalov (kar Sivko VEDNO ima).. da je minimalno bakterij (smao je bil vzorec neznane starosti - najbrž 5 ur...).. tko da Tomažek it is...

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 3:40 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Tisto je Skuiki pisala :)

Jaz mislim, da je muc firbčen in hoče videti kaj je za vrati. Pri nas tudi ena poje operne arije vsak dan, ker bi šla rada v kuhinjo in če jo notr spustim običajno samo leži tam. Ampak je ne spustim ko ona hoče, ampak ob drugi priložnosti. Takrat ko se dere njeno pozornost preusmerim. To bi morda delovalo pri vas, ker mačka pač ne morete spustit v drugo nadstropje. Jaz bi ga dvignila v naročje, pocartala, nato pa se šla igrat z njim. Karkoli, samo da pozabi na tista vrata.

Tisto je Skuiki dobro rekla, v tist kot dajte praskalnik. Upam, da bi to rešilo probleme.

Kar se tiče postelje - jaz bi naredila na moževi strani pregrado vmes - bi dala blazino na sredino ležišča, ali pa deko, kovter,... Tako sem problem rešila pri nas in sta 2 mački lahko spali na fantovi strani, ampak sta bili ločeni ena od druge in njima je to zadoščalo. Ker pri nas je vedno problem takrat ko se gre spat. Imajo nekako izbrane prostore in se morajo tega držat, če se ena ne, potem druga takoj tej teži. Proti jutri itak potem vsaka drugje spi, tudi vse 3 so že bile pri meni, ampak glavno je tisto zvečer.

Poleg tega bi se začela ločeno igrat in cartat s Tomažkom in ločeno z Sivkom, da bi bila oba srečna ker sta za tistih 15 minut center vesolja. (Se opravičujem, če to že počnete, nisem šla brat za nazaj).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po sep 30, 2013 5:55 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Torej bi lahko rekli, da je nekako tako, da se ima en maček za "tvojega" in en maček za "moževega"
in potem zganjata vsesplošno ljubosumje, sploh takrat ko njunega "prvega človeka" ni?

Podoben problem so imeli eni moji posvojitelji: maček si je namreč totalno prilastil posvojiteljico
in je napadal stvari od njenega moža, lulal po njegovem delu postelje ... pa ni bilo takrat v
gospodinjstvu nobenega drugega mačka, ki bi ga "ogrožal".

Kaj če TOREJ poskusita in pričneta taktično pozornost usmerjati na tistega mačka, ki se ne smatra
za "vajinega"? Se pravi ti na Sivka, ki se ima za "moževega", on pa na Tomažka, ki se ima za "tvojega".

Primer terapije: igra z interakcijo (pero, vrvice), igrata se vsak z "nesvojim" po 15 min na dan, po možnosti istočasno in
po možnosti v spalnici oz. tam, kjer so najbolj kritične točke (postelja, točke, kjer poteka uriniranje itd.).

Ni potrebno več kot 15 min, maček naj med seanso plen večkrat ujame, na koncu zamenjajta plen
za priboljšek in igračo pospravita do naslednjega dneva. Naj postane to rutina, ki jo vsaj nekaj časa
(npr. en mesec) izvajate vsak dan, po možnosti tako da se oba vsak dan igrata z obema mačkoma.

(Če tega ne bosta izvajala hkrati, kar bo najlaže, naj bo drugi maček vmes v drugem prostoru,
saj ni mišljeno, da se za en plen na palčki borita dva, igra mora potekati ena na ena, mačka
lahko potem zamenjata).

To je neke vrste terapevstka igra za mačke, ki jo najdeš izvorno opisano v knjigi Starting from Scratch,
kjer je prav odpravljanju uriniranja izven stranišča posvečeno celo poglavje:
http://www.amazon.com/Starting-Scratch- ... 0143112503

Ampak poanta je to, kar že počnete: da se poišče vsa mesta, kjer poteka uriniranje, saj jih nepočiščena
ali skrita prav vabijo k temu, da ponovijo zadevo. Da se počisti z encimskim čistilom ali pa navadnim
in na koncu mesto poškropi s Feliwayem v spreju (ne kombiniraj encimskega čistila + Feliwaya na
isti površini, ker to nima učinka). In da se uvede terapevtsko igro, po možnosti čez mesta, kjer
je lulanje potekalo.

Sama tega nisem nikoli uporabljala prav za odpravo uriniranja, sem pa s podobnim
pristopom blažila druge "psihične" mačje težave (agresija / pretirana plašnost / navajanje na novo okolje itd.).

A se sicer lulanje pojavi večinoma takrat, ko vaju ni doma? Kaj pa če bi naredili kakšno novo
razporeditev za takrat in to tako, da sta problematična dva ločena vsak v svojem prostoru?

Upam da ti katera izmed idej prav pride in da ne izvajate že vsega, kar nam je še prišlo na misel.

P..s.: To s stopniščem sem vprašala zato, ker potem po moje nima smisla interpretirati, da maček joka pred vrati, ker
si želi ven. V bistvu samo voha, da je nekaj na drugi strani in je firbčen. Dvomim da bi na primer spuščanje ven
rešilo situacijo, ki jo imate.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 32

Pridružen: Sr avg 14, 2013 5:58 pm

Odgovor To okt 01, 2013 1:00 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Hihi ja več kot očitno tekmujeta... Sam težava je v tem, da sem zdaj jaz na porodniški, mož pa precej non-stop v službi.. tko da jest kr oba mačka crkljam prekomerno...

To z igranjem drugače že delava.. dejansko sva opazila, da je lulanja manj, če se igramo... ampak pol ko že misliš,. sej zdej je pa boljše... pa SPET... Je pa res, da jih ne moremo ločiti, ker če je en maček kam po nesreč zaprt, ne glede na to, kam, (sobo, balkon) je takoj lulanje od stresa.. zelo so navajeni eden na drugega kljub vsemu.

No, na srečo vedno začnejo 1. poleg mačjega WC, 2. poleg kante za smeti (očitno jim tam nekja ne paše....) (torej če to ujameš in takoj spucaš, in se z mačkom prekomerno ukvarjaš, pol recimo da "odloži nadaljevanje"), pol pa na moževe obleke, kote,...

Noooo današnja inštalacija hrane v njabolj ogaben kot stanovanja:
Se zbudim ponoči in vidim tole - nepremično so strmeli v kot, prov šokirano.. češ: "Kaj se zdej pravi to"... Sivko je šel iz protesta spat v kopalnico zjutraj, Tomažek pa k meni :)) Lulanja ni bilo.... MIsija torej zaenkrat uspešna

Slika (na steni se vid soda bikarbona, pa tist slavni polivinil, pa ... počrnel parket od tolk pucanja.... pa no.. naši 3 tažlehtni mački :)

link na sliko, ker očitno ne odpre... https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151743748338952&set=pb.511773951.-2207520000.1380628749.&type=3&theater
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To okt 01, 2013 1:18 pm

Re: Mačje lulanje po hiši... kaj storiti?

Slika

Kakšna nočna scena :lol: :lol: :lol:

Še dobro da imaš humor na zalogi, kljub zgagarjenju tvojih zgag :)
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.