V središču

Mačje lulanje izven WC-ja


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne nov 09, 2014 9:57 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Imajo vsi mački samo en skupen WC? Naj bi imel vsaj vsak svojega, ker veliko mačkov noče it lulat nekam, kjer je že volj urina drugega mačka.
Prav tako je stres zelo pogost razlog za uriniranje. Predlagam ti, da poskušaš malo ločevat mačke, vsaj Tinko zapri posebej v svojo sobo za nekaj časa, toliko da se umiri in ne bo več tarča drugih mačkov, pa svoj WC naj ima.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 11:00 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Romy, v tvojem primeru gre zagotovo za stres, kar si že sama ugotovila, ko si izkjučila zdravstvene težave. Fajn bi bilo pomirit tiste, ki ga največ povzročajo. Sploh ni rečeno, da bi bilo treba pomirit (s kapljicami, mislim) Tinko, ki ti lula zunaj. Jaz bi poskusila najprej skulirat tistega ali tiste, ki Tinki povzročajo največji stres. Jaz uporabljam pri stresu rešilne kapljice (poznane tudi pod izrazom Rescue Remedy) + občasno jim privoščim skupno "drogiranje" - natresem x majcenih kupčkov posušenih baldrijanovih koreninic, da se zadevajo sicer vsak posebej, ampak skupaj.
Za kapljice me lahko kontaktiraš na ana@dzzz-kranj.si , če želiš.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 11:05 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Definitivno nastajajo trenja med toliko mačkami, če se mačke menjavajo pa sploh. Poleg tega znajo biti pravi bullyji in lahko druge spravljajo v stres, pogosto tudi blokirajo dostop do wcja drugim mačkam. Nekatere mačke preprosto niso tako tolerantne kot druge in potrebujejo več "prostora", kar največkrat kažejo z urinarnimi težavami. Očitno je, da je tvoja že kar v stiski, če tako pogosto urinira izven wcja. Na tvojem mestu bi poskusila še s feromoni in bachovimi kapljicami. Najpomembneje pa je, da jim zagotoviš kar se da primerno okolje: dovolj skrivališč, praskalnikov, mest kamor se lahko umaknejo in jih tam nihče ne nadleguje, individualno igro, dostop do wcja. Prav tako morajo imeti vsak svoj prostor in posodo za hranjenje in seveda mir pri jedi. Mislim, da s samo menjavo peska izboljšanja ne bo, ker (zelo verjetno) ni problem v posipu. Bolje oz. nujno bi jim bilo zagotoviti več wcjev, da imajo možnost izbire. Če drugače ne gre, bi jih bilo dobro ločiti med sabo.

Če te ta tematika bolj podrobno zanima, je na internetu že precej člankov na to temo. Priporočam iztočnice kot so: "cat bullying", "enrichment for indoor cats", "multi-cat households" in "behavioural health and welfare of cats". Ljudje pogosto ne rešujejo teh težav med mačkami, raje jim rečejo, da so neumne in hinavske. V resnici so samo bitja s specifičnimi potrebami, pri čemer se moramo ljudje potruditi, da ustvarimo primerno (notranje) okolje zanje.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 12:36 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Ja, hvala. Saj to mi je jasno, da muca tega ne počne iz zlobe (nobenim živalim nikoli ne pripisujem človeških lastnosti), ampak bolj iz stiske. Wc-ji v stanovanju so sicer trije, za več jih že res nimam prostora. Muca ne gre v nobenega od teh. Ločevanje bo tudi problematično, ker gre za malo večje dvosobno stanovanje, pa muca se zaprta v en prostor počuti zelo stisnjeno in nervozno, kot da se boji vseh in vsega (čeprav pri moledovanju za hrano ni nič prestrašena, samo stalno bega gor in dol po stanovanju in mijavka, češ, daj mi že no!) Če jo zaprem, prosi, da ji odprem - je pa res, da sem jo poskušala zapreti samo v manjše prostore, ker, kot rečeno, težko ji namenim cel večji prostor (no, lahko pa res poskusim nekako še s tem). Feromone sem že imela, ni bilo opazit kakšne spremembe.

Vsekakor se bom lotila priporočenega branja in raziskovanja, hvala zaenkrat. :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 2:25 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

No, lahko javim že prvo spremembo. Tinko sem zaprla v spalnico in ji dala noter svoj, sveži wc, ki še nima vonja po drugih mucah. Že po nekaj minutah v zaprtem prostoru je šla lulat (pesek torej res ni problem, ker je isti). Očitno res enostavno rabi več miru, prostora, zasebnosti. Ne vem, kako bi zaprtost v spalnico dlje časa (recimo 8 ur dnevno) ustrezala njej in kako ostalim, ki ne bodo mogli v ta prostor, ampak vsekakor je to vredno stestirati. Danes sem jo torej po dolgem času videla lulat v pesek, jupi :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 4:32 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Upam, da vam rata najti najboljšo dolgoročno rešitev za vse :angel:
Posteljo in kavč pa le zaščiti, za vsak slučaj ;) jaz sem jo eno leto vsak dan pogrnila s pleničnimi podlogami in pokrila z rjuho ali deko, da se ni preveč zgužvalo :P
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 6:05 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Hja, saj vem ... Ti splošni nasveti so pač res splošni. Osnovne smernice glede tega koliko wcjev, koliko posteljic itd obstajajo, kako konkretno postopat boš pa sama ugotovila s poskušanjem. Samo ti toliko poznaš dinamiko odnosov med njimi in njihove navade, da lahko pomagaš. Je pa fino vseeno malo pobrskat po internetu že zato, da vidiš, da ima ogromno ljudi te težave, prek njhovih rešitev pa dobiš kakšno idejo. Mene sicer ravno te vedenjske težave najbolj skrbijo pri skrbništvu več živali. So le omejene v prostoru in lahko se zgodi, da komu kaj ne paše. Nekaterim pa vse super funkcionira, ali pa težav niti ne opazijo. :rolleyes:

Zelo zanimive se mi zdijo "novodobne" rešitve. Mačke nosijo na ovratnicah vsaka svoj čip s katerim si odpirajo samo svoje wc postaje, hranilne postaje in vratca med prostori. Sprva se sliši kot pretiravanje in preseravanje, ampak ravno v takih primerih to prav pride. Mogoče lahko poskusiš ta wc v kopalnici obdržat samo zanjo. Ne vem kako se sicer muca obnaša ločena od ostalih v zaprtem prostoru, ampak, če ugotoviš, da bi tako opravljala potrebo v wc, jo pomoje lahko večkrat na dan zapreš v kopalnico kratek čas, da opravi. Ja, nastanejo drugi problemi, kot bi imela psa, ki ga preprosto moraš peljat ven, razne odsotnosti in podobno. A za začetek bolje to, kot lulanje po stanovanju. Lahko poskusiš premakniti wcje na manj frekventna in varnejša mesta (čeprav so jih ostali navajeni in je to dvorezen meč), ali pa pogosteje čistiš v celoti (da bi imeli manj vonja). Vse vem, 3 wcji, toliko mačk, samo 24 ur ima dan in peska ne moreš porabit kot v kamnolomu. Samo ideje, ki nekaterim pomagajo. ;)

Drugače sem slišala veliko pozitivnega tudi o ponovnem združevanju mačk. Torej, da se jih popolnoma loči za toliko časa, da "pozabijo" drug na drugega, potem se jih pa ponovno počasi združuje in s tem na novo vzpostavlja odnose med njimi. Večina od nas verjetno prinese novega mačka domov in ga spusti med ostale, češ bodo že, malo pihanja pa bo. Obstajajo pa resni nasprotniki, ki zagovarjajo izključno postopno in počasno združevanje. Baje so tudi precej uspešni, vendar ta način pogosteje uporabljajo kadar pride do agresije zaradi obiskov veterinarja. En muc gre k vetu in narobe diši ko pride nazaj, zato ga drugi začnejo terorizirat oz. se obnašajo do njega kot ga ne bi poznali. Skratka, pristopov je ogromno.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne nov 09, 2014 8:25 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Kar se kapljic tiče, bi šla jaz konkretno v še bolj resne kapljice.

v rescue kapljicah je tole:
Star of Bethlehem – Orithogalum umbellatum
Helps animals that have experienced abuse, trauma and shock, whether experienced recently or in the past. Helps the animal let go of the trauma and enjoy life.
Rock Rose – Helianthemum
For situations in which the animal experiences panic or terror such as an accident, going to the vet, thunderstorm or fireworks.
Cherry Plum – Prunus cerasifera
Helps animals who seem to have lost control of their actions such as constant barking, scratching or licking.
Impatiens – Impatiens gladulifera
Helps those animals who are impatient and can’t wait for for their meal or going for a walk.
Clematis – Clematis vitalba
For animals who seems to be sleeping too much and not really paying attention to what’s going on around them.
Inactive Ingredients: 80% Vegetable Glycerin, 20% water
Direction: Add 2 drops of Rescue Remedy Pets in your animal’s drinking water and you’ll see how quickly they return to normal.
You can also add a drop to a treat, on food or rub it on the paws or ears.



Posamezne pa bolj targetirajo, istočasno lahko načeloma daješ in rescue in ostale. Eden od nasvetov je tudi, da se kapljica doda v skledo z vodo, da pijejo vsi nakenkrat.

Npr. za fante divjačke, ki ji nagajajo, bi Vine sprobala, od Bacha isto, dobiš v lekarni.

Vine: Dominance or aggression. Vine is helpful with “thinking” cats who want their own way. May be appropriate for the “bully cat” who wants to control interaction and indulges in petting aggression behaviors.

za Tinko pa Centuary: Excessive submission. Bach Flower Essence Centuary helps the timid cat who get picked on by the other cats and won’t take up for herself.

Drugače je pa pomoje najbolj pomembno to da ima varen prost dostop do wc-ja. Da je ne gledajo ostale mačke iz drugih kotov.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor Sr nov 12, 2014 9:14 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Hvala, tole s kapljicami vsekakor poskusim. Zaenkrat imam sicer doma Rescue (škoda, da so te stvari tako drage, za 10 ml daš skoraj 12 eur. So pa cene na spletu zelo različne, tako da niti ne vem, v čem je fora, da je v lekarni 12 eur, nekje drugje na spletu pa magari samo 5 eur, čeprav je steklenička oz. etiketa nekoliko drugačna :S ). Ker imajo mucki skupno fotano, ne bo verjetno nič narobe, če jim Rescue dodam v vodo (in ga lahko pijejo vsi). Če bi pa res poskusila še z Vine in Centuary, bi pa morala dajat posebej tistemu, ki to potrebuje. Saj sem prav razumela, ne?

Je pa super, da teh nekaj dni še ni bilo nobene lužice. WC za Tinko sem premaknila, pa vsaj enkrat dnevno jo zaprem malo posebej, da ima svoj mir. Zaenkrat je videt, da se obnese. Bomo videli, če bo zdržalo :angel:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So nov 15, 2014 10:20 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Jaz imam doma vse - rescue, vine, centuray, pa še ene, sem pozabila ime. In ko sem raziskovala o tem, me je zelo potolažilo ko sem prebrala da lahko, če daješ v vodo, daš vse skupaj. Kapljica vpliva samo, če jo mačka rabi. Se pravi recimo Vine na boječo mačko itak nimajo vpliva, ker mačka itak ni dominantna, bodo pa imele na "house bully-ja". In obratno, če daš Centuray boječi mački, naj bi ji pomagalo, ne naredi pa nič za preveč samozavestno mačko, ker teh težav nima. Rescue so take, ki načeloma pomagajo vsaki verjetno, ker targetirajo širši spekter in so na splošno proti stresnim situacijam/dražljajem. Imaš potem tudi te fore, da lahko še posamezno stekleničko kupiš, pa si kar sama namiksaš svoj mix glede na potrebe tam do 5-7 posameznih kapljic.

Je pa ta razlika, da so pet rescue delane z glicerinom in je doza npr. 4 kapljice, medtem ko se da tist z brandyjem, se pravi posamezne, res samo kapljico. Lahko za Vine sigurno potrdim, da so pri nas imele učinek, kljub temu da sem jih dala samo parkrat in ne prakticiram tega vsak dan, čeprav načeloma to ni nič narobe in v bistvu lahko daješ skoz. Ker jih pri nas rabi samo ena, sem jih kar na tačko namazala pa se je potem sama očistila. Pri vas, ker je več takih, ki jih rabijo, bi pa lahko bilo tudi v vodi, pa da počasi pijejo to. Lahko tudi sprobaš vse variante, kar bi pač bolj šlo.


// Sem našla na Bach strani:
Direction on the individual remedies: Add 1 drop of the individual remedies (max. 7) in your animal’s drinking water and you’ll see how quickly they return to normal.
You can also add a drop to a treat, on food or rub it on the paws or ears.

- Se pravi če kombiniraš npr. rescu+vine+centuary je to 7 zelišč, če bi štela tako.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So nov 15, 2014 10:24 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Sem prepozna za urejat prispevek - centaury so tiste kapljice, vedno narobe napišem.

Za ceno pa nimam pojma kaj je fora, sem opazila da ni povsod enotna. Jaz sem jih kar pri nas vzela v lekarni, ker je bilo najhitreje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 11:47 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Sem preštudirala celo temo in vidim, da smo imeli do zdaj blazno srečo. Eli si je sicer parkrat privoščila lulat v sedežno vrečo, to je bilo pa vse.
Zdaj pa nisem več pametna in poprebranem je možnosti nešteto. Pred par dnevi sva se vrnila z dopusta. Namesto postelje imava bazen :( . Jogi lahko neseva samo še na kosovca. Dvakrat se je v tem času tudi spet polulala v vrečo. In danes pa spet ogromna luža. In to vpričo mene.
Wc redno čiščen, pozornosti sta imela tudi v najini odsotnosti dovolj in to od ljudi, ki sta jih navajena. Med sabo se razumeta relativno v redu. Se sicer stepeta, pa kakšen šop dlake gre, ampak ni sile. Nimam občutka, da bi bil to razlog.
Zaenkrat sicer pripisujem lulanje stresu, ker je Eli res izjemno navezana name. Če se bo v parih dneh ponovilo, gremo seveda tudi na pregled.
Me pa zanima, kje kupujete Urine off? Pri Čombetu ga ne najdem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 2:09 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Jaz sem ga nabavila pri nemškem trgovcu, pa ne vidim neke velike koristi. Med mojo zadnjo odsotnostjo je Meli prelulal celotno kopalnico (pa skoraj sigurna sem, da mu je tudi Muš pomagal), lotil se je tudi kuhinje. Od trenutka, ko sem prišla domov, nismo imeli več nobene epizode zunaj določenih meja.

Že dolgo pa zahteva pleničko pred kuhinjskim wcjem (ki ga tudi redno uporablja) in na njej lula vsaj 1krat na dan.

Jaz sem že zdavnaj opustila upanje, da bom razumela, kaj se mu plete v glavi in zdaj delam le na tem, da ga držim v čim manjšem stresu. Kar vedno žal ni mogoče.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 2:13 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Mi smo ga umaknili iz prodaje, ker je bilo vedno več pripomb, da ni nobenega učinka. Poskusite za začetek s feliwayem, (tistim v vtičnico ki res velikokrat pomaga) in veterinarskim pregledom .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 6:56 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Hvala Cats in Helena za odgovor. Saj sem bolj ali manj sigurna, da gre za stres.
Pa najbrž je slisala, da razmišljava o novem modrocu 8)
Feliway imamo doma, naslednjič bo sigurno uporabljen. Če se bo nadaljevalo, pa vsekakor pridemo tudi na pregled.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 7:06 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Še to: po nasvetu dr rave :D smo probali tudi RC Calm brikete. No ja :D Prvo se je izkazalo, da je zadeva vse prej, kot calm, ker je pri prvem serviranju (samo v Melijevo šalčko) izbruhnil hud pretep, ker sta se druga dva čutila nepravično prikrajšana za, očitno, najboljši futr na svetu. Pol sem pa sprejela, da imam đankije doma, in dajala vsem trem (v razmerju cca 20% od vsakdanje suhe hrane). Zdaj je vreča čisto na koncu in moram reči, da ne vidim hude razlike v vplivu na lulanje, mogoče zaradi homeopatske doze, toda vsaj pretepajo se ne več ob zajtrku :D :D
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 8:09 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Cats je napisal/-a:Še to: po nasvetu dr rave :D smo probali tudi RC Calm brikete. No ja :D Prvo se je izkazalo, da je zadeva vse prej, kot calm, ker je pri prvem serviranju (samo v Melijevo šalčko) izbruhnil hud pretep, ker sta se druga dva čutila nepravično prikrajšana za, očitno, najboljši futr na svetu. Pol sem pa sprejela, da imam đankije doma, in dajala vsem trem (v razmerju cca 20% od vsakdanje suhe hrane). Zdaj je vreča čisto na koncu in moram reči, da ne vidim hude razlike v vplivu na lulanje, mogoče zaradi homeopatske doze, toda vsaj pretepajo se ne več ob zajtrku :D :D


Mi smo itak skoz psihoti - ampak takrat, ko imamo kake izredne razmere, futram Calm, na veliko špricam Feliway, baldrijan in meto (vse troje v špricah), tako da v parih dneh pridemo na normalno ubrisano stanje 8)

Nobena od teh stvari sama zase ne pomaga kej dost 8)

Nazadnje smo imeli izredne razmere, ko sta se Francl in Ma Čko po eni trapasti pomoti zravsala - Francl je po nesreči skočil na Ma Čkota, un pa se ustrašu in ga zmlatil, pol smo imeli pa za p-o-p-i-z-d-i-t enga zalezovanja, ravsanja, dretja
Takoj sem šla na Calm in zgoraj navedene šprice in smo totalno vojno zrihtali v kakih 3-4 dneh 8)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne sep 13, 2015 8:42 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

S hrano ne bom eksprimentirala, ker imamo končno razmerje, ki ustreza eni odprti in eni zaprti kosmati riti, kar se mi zdi zivljenjski dosežek. Tudi s pomočjo dr. rave ;)
Zaenkrat bom počakala, če se bo v naslednjih dneh ponovilo pa akcija. Še enkrat hvala vsem za nasvete.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Ne sep 13, 2015 9:19 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

jaz bi predlagala še wc-ja in možnost občasnega ločevanja. Pri nas sicer (trkam na les) polulančkov nimamo več, jih pa dostikrat zalotim, kako prežijo en na drugega med opravljanjem potreb. to je lahko zelo stresno! pa se drugače prav ok zastopijo med sabo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Po sep 14, 2015 6:49 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Tudi dodatni wc bo dobila gospoda :good:
Danes ni bilo nobene ' nesreče'. Huh :angel:
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.