V središču

Mačje lulanje izven WC-ja


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor So sep 06, 2014 7:52 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Pojdite še enkrat k veterinarju. Včasih se bolezen ne pokaže takoj, sploh če je še v začetni fazi. Če je bil prvič sum na kamne in so bili v urinu kristali, pa čeprav v zanemarljivi količini, je zelo možno, da se je zadeva razvila naprej.
Zelo malo verjetno je, da vaju muc kaznuje. Veliko večja verjetnost je, da prosi za pomoč. Bodisi zaradi bolezni ali pa zaradi kakšne druge stiske.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor So sep 06, 2014 8:23 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Tudi jaz mislim, da bi bilo dobro, da se še enkrat opravi laboratorijske preiskave. Po mojih izkušnjah mačke, kot je že rekla renata, tako kažejo na neko stisko. Na stres reagirajo na nam nerazumljiv način, njihov imunski sistem se odzove predvsem z urinarnim traktom. Če že itak veste, da je občutljivček, potem zdravstvenih vzrokov še ni povsem za izključiti. Na "happy pills" ga pa noben veterinar ne bo kar tako ruknil, upam. Prav tako za FUS/FLUTD prisotnost kristalov ni nujna.

Vsekakor pa jim je treba zagotoviti več wcjev (več kot je mačk), na mirnih mestih, z neodišavljenim posipom. Jaz bi poskusila z različnimi, ker znajo katerega tudi zavrnit. Pri Feliwayu morebiten uspeh ne pride čez noč, obvezno pa ga je treba namestit tako, da je od wcjev oddaljen kolikor je lahko.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 15

Pridružen: Če jan 23, 2014 10:43 pm

Odgovor So sep 06, 2014 11:13 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Bom razmislila o še enkratnem obisku veterinarja, čeprav se bojim, da ne bo nič novega. Pa še katetrizirat se ne pusti tale naš frajer, tako da to pomeni punkcijo mehurja v anesteziji, čemur se bi seveda raje izognila. Da bi sama doma lovila urin, je pa precej negotova stvar, saj lahko zadevo, preden jo dostaviš na veterino, skoraj definitivno kontaminiraš.

Da bi postavila še en wc (!), se mi pa po pravici zdi že res totalno pretirano. Trije mački imajo tri res ogromne wc-je (57x50x46 cm), pa še to so do pred kratkim popolnoma dobro shajali z dvema. Kvečjemu bova v enem menjala pesek, pa pustila enega odprtega (napako sem storila, da sem ga zaprla nazaj takoj, ko se je zadeva umirila ali pa če je bilo lulanje vseeno izven).

So že filozofske debate tole, ane? ;) Ni tu nekih logičnih in enostavnih zaključkov in prav to naju bega, poskusiš toliko zadev, pa enkrat uspe, potem se pa spet vse podre ... Tele lulncije so res totalna enigma. Mogoče ga pa morava samo vprašat, kaj ga matra. :lol: :D

Skratka - super pomoč ste vsi, se nadejam, da bom v bližnji prihodnosti lahko povedala, da je Hogi vzljubil lulanje v wc-ju.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 7:59 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Doma ulovljen urin ni najboljši a vseeno boljši kot nič. Veliko parametrov se da vseeno pogledat. Res je, da dlje kot stoji, bolj se nekatere vrednosti spremenijo, a če so vrednosti povsem zanič, se jih temu tudi pripiše. Na gojišče se ga pač ne da nasadit. Ampak tudi v laboratorijskih preiskavah ne iščejo v urinu bakterij, iščejo vnetne celice (ki pridejo tja tudi brez bakterij, zato se temu reče idiopatski cistitis), tako da kontaminacija nima veze, dokler ne želi človek prav gojišča delat.

Je znanost ja, ker je premalo raziskano, zato nekateri veterinarji temu pravijo tudi Pandorin sindrom. Jaz sem se naučila živet z mačko, ki ima poleg FLUTD še hiperestezijo. Ni pa zmeraj enostavno, že do prave diagnoze prit ne, kaj šele do vzrokov za to. Nekje pa je treba začet. Moje mnenje je, da če imajo mačke navoljo čiste wcje z njim ustreznim posipom bodo tja tudi hodile, če jih pri opravljanju potrebe nihče ne moti (mačke znajo bit pravi bullyji do drugih). Nobeno opravljanje potrebe izven wcja ni normalno.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Ne sep 07, 2014 8:00 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Ja, se splača potrudit. Pa, tudi če menjata pesek, odpreta en wc, in bo slučajno 1x lužica zunaj/drugje - po natikačih, ne mojih :rolleyes: , ne obupat. Pri nas je bila tudi po menjavi prostora in mačjih cimrov še 1x lužica, potem pa res nič več in tako še vedno to super stanje traja. :good: :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1729

Pridružen: So okt 15, 2011 12:17 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 9:54 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

pri naših 5 mačkonih je bila zamenjava posipa Cat's best z mivkastim posipom zelo uspešna, 1 WC je ostal s starim posipom, dva pa sem zamenjala in imamo že tri leta mir, prej pa vsak dan, vsak kot in vsaka omara polulana, muke ... :S sem po sobah hodila kot kuža in iskala lužice...
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 15

Pridružen: Če jan 23, 2014 10:43 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 9:59 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Velja upoštevati vse dane predloge. Edino glede vnovičnega obiska pri veterinarju res ne vem - če gre za nebakterijsko vnetje, potem verjetno ni neke terapije, tako da ga res ne bi potem tja vlekla in matrala, raje skušava s fantom tale urin ujet, pa kakršnegakoli že nest pokazat. Kak predlog, kako to naredit oz. imate izkušnje? :)

Mivkast pesek? Kateri je to? Torej ni glina in ni gel? Gline ne maram več, sploh ko vidim, da se da drugače, ker tisto špohtlanje zabetoniranih kakcev in lužic zahteva že konkretne mišice, pa ščipalko za nos.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 10:40 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Če je muc že navajen tega, da je kdo zraven medtem, ko lula, potem proces ni več prav zahteven. Večkrat gredo mačke celo rade lulat takrat, ko se ravno čisti in tako možnost je dobro izkoristit. Fino je, če celo ujameš jutranji urin (torej vstaneš prej kot on). Če dobivajo kaj mokre hrane, gredo radi lulat kmalu po takem obroku. Seveda se velja prej z veterinarjem dogovorit za kaj takega, da ne priletiš kar nenajavljen.

Meni se najbolj obnese na kak cm ali dva višine odrezan jogurtov lonček ali pa kak drug pokrovček, recimo od Nutelle. Opranega fino našpricam z razkužilom, ki ga po približno minuti sperem s fiziološko, včasih pa tudi samo z vodo, potem počakam, da se posuši tako, da ga navzdol obrnjenega naslonim nekam na čisto. Lažje je loviti v wcju, ki nima pokrova ali v wcju kjer skoraj ni posipa. Jaz počakam, da mucka počepne in že začne lulat, potem ji podtaknem lonček pod rito brez da se je dotaknem (da je ne zmotim). Podstavek držim ves čas, po občutku dokler ni poln. Tistim, ki res zelo nizko počepnejo je to težje naredit, a vaja dela mojstra. Bolj kot je muc neobčutljiv na šarjenje pod rito, večji lonček lahko uporabiš. Če jo zmotim, lonček umaknem in ponavadi ne poskušam več, jo pustim pri miru, da opravi in poskusim drugič. Če sem bila uspešna, iz tega podstavka z brizgo poberem urin (ponavadi mi uspe 10 ml dobit) in ga takoj odnesem v ambulanto. Ne pozabit še na kak priboljšek za muca, ki prenaša umešavanje v njegove osebne posle na wcju.

Nekateri se tega lotijo tudi tako: http://www.felinefriendlycare.com/cat-urine-sample.html

Velja omenit, da mačke reagirajo tudi na lastnikovo počutje. Tisti, ki se na muce zaradi lulanja jezijo, jih celo kregajo, ali pa so zaradi česarkoli zelo vznemirjeni in pod stresom, bodo zadevo težje rešili. Kar sem bila na vezi z ljudmi v tujini, ki imajo mačke z urinarnimi težavami, so poročali celo o nerešljivih primerih. "Poznam" dve taki muci, ki so jima zaradi dolgotrajnega uriniranja na neželenih mestih poiskali nove lastnike, ena pa je šla v začasen dom nekam drugam. Vse tri so v novih okoljih začele takoj uporabljati mačje stranišče in se "nezgode" niso ponovile nikoli več. Pa ne pravim, da je treba zdaj vse take muce oddat, nikakor. Želim samo povedati, da so lahko tako občutljive, da lastniki njihove težave večkrat nehote še poslabšamo.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 109

Pridružen: Sr maj 25, 2011 3:43 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 2:39 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Glede lončka za lovljenje urina - pri moji zdaj že pokojni mački, sem uporabila lonček namenjen ljudem (dobiš v lekarni) in sem ji kar pokrovček podstavila pod rit :D, prelila v lonček, zaprla in letela k vetu. Si mislim, da je tako še najbolj sterilno in ni treba nič ekstra razkuževat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Ne sep 07, 2014 2:44 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Nam se je obnesla prazna posodica od sode bikarbone (tista majhna modra), seveda razkužena in oprana. Potem pa v epruvetko in do veterinarja, ki me je prepričeval, da je takšno lovljenje nemogoče in nam prodal kristale, namenjene pridobivanju vzorcev urina. Maček na tiste kristale ni niti stopil, lovljenje urina je bilo pa večkrat uspešno, tako da kar pogumno, samo spremljati ga je potrebno in biti pri tem sproščen, kot pravi modrozelena.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne sep 07, 2014 5:03 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Mivkast pesek? Kateri je to? Torej ni glina in ni gel? Gline ne maram več, sploh ko vidim, da se da drugače, ker tisto špohtlanje zabetoniranih kakcev in lužic zahteva že konkretne mišice, pa ščipalko za nos.


Kupi si Golden Master in nasuj vsaj ene 7 cm visoko, pa ne bo betona, pa tudi vonj zadržuje zelo dobro.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 8:41 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Pri nas je edino kar se obnese, da niso vse posteljice polulane, pa sem probala res vse možno - odprt mačji WC s plenično podlogo...
Odkar ima Maučko nastavljen tak "svoj" wc, se zelo zelo zelo redko še kam drugam polula. Čeprav nisem navdušena nad plenicami :P je to vsekakor boljše, kot pranje kavča ipd... :rolleyes:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 9:42 am

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Bravo Maučko! :clap:
:kiss:

Strašno koristni nasveti, vse tole - dobro je vedet, pa čeprav upam, da res tega res nikoli ne bom rabila tudi v real life vedet oz. uporabit... :angel:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 15

Pridružen: Če jan 23, 2014 10:43 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 9:25 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Pozdravljeni!

Hvala za vse nasvete. Mislim, da smo zgruntali, da gre po vsej verjetnosti res za nekaj organskega. Čez vikend sem odprla en wc in ni bilo težav, a danes ob hranjenju z njim naljlubšo mokro hrano, kjer je Hogar definitivno prvi pred vsemi, ko se zasliši odpiranje vrečkice, opazim, da ga sploh ni zraven. Ko so bile skodelice že pripravljene in sta ostali dve graciji že besno mljaskali, najdem našega nesrečneža, kako apatično čepi v odprtem wc-ju ... In po skoraj minuti šele prileze ven, odskaklja jest, za seboj pa pusti eno zelo, zelo majhno lužico. Ok, si mislim, torej bomo lovili urin. Prideva s fantom danes zvečer odmov, vse ok, nič polulano, a naslednjo minuto mali že piški v lavorček, ki je bil nič hudega sluteče na tla postavljen. Je dodobra naškropil po stanovanju, ko je ven lezel, tako da sem spet vklopla "Fata mode", fant je pa vzel vzorce urina v brizgo in sedaj čaka v hladilniku do jutri, nesem na veterino. Lavor seveda ni bil dezinficiran, je bil pa čist. Kot je že bilo rečeno - bolje nekaj kot nič. ... Ah, Hogec, ti naš nesrečni.
Menim, da karkoli bi mu sedaj nastavila za wc, bi potemtakem kmalu izgubilo smisel, ker ga očitno matra in bi vsako zadevo povezal z bolečino. Torej ni problem, da mu ne bi bil pesek ali lokacija wc-ja ali karkoli drugega.

Hvala za vso pomoč!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 9:28 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Dajte ga jutri raje peljat k veterinarju.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 9:38 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Urin mora biti svež, od danes za jutri ne bo uporaben, raje pojdite z njim na pregled.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 109

Pridružen: Sr maj 25, 2011 3:43 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 9:40 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Urin mora bit svež...ups, istočasno pisale ;)
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 15

Pridružen: Če jan 23, 2014 10:43 pm

Odgovor Po sep 08, 2014 10:21 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Ok, ga peljem k veterinarju. Držte pesti, da tokrat zadnjič za tovrstne težave, ker res ne prenaša dobro teh voženj, pregledov, itd. Pa saj veste, kako je. Še človek ne mara k dohtarju kaj preveč hodit. Pa če ujamem jutranji urin, bi bila tudi zmaga. Potem pa malega in brizgo in vse kar gre zraven napokam v avto. ;)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po sep 08, 2014 11:34 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

:girlsad: Ubožec. Upam, da mu bo kmalu bolje. :angel:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 15

Pridružen: Če jan 23, 2014 10:43 pm

Odgovor To sep 09, 2014 12:01 pm

Re: Mačje lulanje izven WC-ja

Pozdravljeni!

Good day! :) Hogi bil zjutraj skupaj s svojim vzorčkom odpeljan na veterino, kjer so se odločili, da mu bodo naredili ultrazvok, ob tem pa mu prek katetra vbrizgali fiziološko, da dvigne morebitne kristale v mehurju z dna. Sem bila lahko ves čas poleg in na lastne oči videla, kako ima naš mucl poln mehur kristalov. Res, bil je kot snežena krogla. Kakor to sploh ni luštna zadeva, sem res zelo vesela, da KONČNO imamo diagnozo! :good: Tudi analiza urina je bila hitra, da se ve, za kakšno vrsto kristalov gre, saj je to pomembno za dieto. Ker je bilo prisotno tudi nekaj bakterij, je fasal še antibiotik.

Povedali so mi, da je sicer dokaj mlad, a da so nekateri muci bolj nagnjeni k nastanku kamnov/kristalov. Končen plan glede na izid - Hogi bo moral bit doživljenjsko na dieti. Ok, je teh diet kar nekaj vrst, tako da bomo že našli tisto, ki mu bo všeč. Pa itak je gospodič še najmanj zbirčen član bande. Sprva bo prejemal dieto za topljenje kamnov, nato pa vzdrževalno, vmes seveda kontrola na UZ. Še največ kompliciranja bo ta prvi mesec, saj te prve udarne diete drugi dve mačkici ne smeta jest, bodo hranjeni pod nadzorom zjutraj in zvečer.

Moram pa nujno ob vsem tem pohvalit veterinarsko kliniko v Murglah, res so se v vsem tem času zelo izkazali. Problematike so se lotili zelo korektno in res so znali dobro obrazložiti stvari ter bili pripravljeni odgovoriti prav na vsako vprašanje. :)

:thanks: Hvala, forumaši, za prijaznost in pripravljenost, za hud nabor informacij in nasvetov. Rešitve problema se že izvajajo!
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 37 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.