V središču

Kašelj


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Po okt 08, 2012 7:16 pm

Re: Kašelj

Bom kar v tole temo pisala, čeprav nisem ziher da gre za kašelj. Namreč jaz imam novega mucka (začasno, preden ga predam drugam), mačjega mladička z ene kmetije ("ne, pri nas ne S/K, ne cepimo, so vse zdrave" sistem) pa me zanima, če je normalno, da mladičku, ki je navajen na junk, občasno spahuje al se mu riga? Al ko ga dvignem, se mu isto dela. Ne vem, morda gre za kašelj, tak bronhialni se mi zdi :(

Pa skoz jé, je to normalno? Sem mu kar umaknila futer, ker je že kot boben, ni šel ne kakat ne lulat :O Pa sej, če je bil zunaj, menda zna it na wc? Najprej je samo malo not sedel, pol pa šel ven. Trebušček sem mu nežno masirala, hmm A če mu z vlažno vatko masiram ritko kot pri dudarčkih, bo šel kakat? Drugače je pa ful srček, včeraj še ves divji, danes se pa cartamo in stiskamo, čeprav še tiste migotajoče golazni niso pocrkale (dobil inekcijo za zajedalce). Po kolikem času pocrkajo?

p.s.: Šele ob božanju vidim, da je čisto presuh, hrbtenica se mu ful čuti pa rebra tud, kot bi bil samo kost in koža (s tem da je pač buši bil velik že prej).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po okt 08, 2012 7:49 pm

Re: Kašelj

Trebušček je lahko napihnjen zaradi parazitov. Za kašelj pa ne vem, najbolje bi bilo, da malega odpelješ, da ga vet pogleda.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Po okt 08, 2012 10:02 pm

Re: Kašelj

No, da se mi ne bo zgodba ponovila kot s februarskim mucem, ko sem ga peljala k vet, da mu je pozdravil gnojni prehlad, čez par dni pa je podlegel okužbam kuge :( Ni mi všeč to njegovo "grgranje", kot pri človeku, ki hoče izbljuvat gnoj iz grla. Je pa ful miren, mogoče reakcija na K in inekcijo proti parazitom.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor To okt 09, 2012 8:11 am

Re: Kašelj

Daj pošlji Heleni ZS in se posvetuj z njo.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor To okt 09, 2012 8:52 am

Re: Kašelj

Zjutraj sva že bla pri Selanovi in je rekla, da je lahko od glist :( Dubu je pasto biovermin pa inekcijo prot zajedalcem včeraj. Pa danes že ful manj "pokašljuje", ponoč sem ga mogla prestavit v kopalnico, tok je "kašljal", da nisem mogla zaspat do 2h.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 12:19 am

Re: Kašelj

Obujam to temo.

Me zanima, če ima kdo izkušnje z mačjo astmo?

Vidim, da sem o tem že pisala ampak očitno takrat pri veterinarju potem ni bilo nič odkrito. RTGja in podobno nismo sicer nikoli delali. Vem samo da sem večkrat imela debato z različnimi veterinarji o njenem dihanju, ki je včasih bolj glasno, pa je bil zaključek ta, da je verjetno v mladosti prebolela herpes...

Fergie ima te napade kašlja namreč še vedno (sunkoviti kašelj čez zaprta usta), ampak redko, zdaj je bilo v cca 1-2 tednih 2x, kar je več kot sicer (npr. 1x na nekaj mesecev?). Ponavadi se zgodi, ko spi. Napad je kratek, mine in potem je vse ok. Čez vsa ta leta je seveda redno cepljena, pa zobke je imela porihtane, načeloma nima težav (razen to, da mora hujšat) in je precej tipična, živahna, radovedna mačka, ki se rada carta in pogovarja.

Ampak berem na netu o tej mačji astmi in o tem, da gredo mačke na zdravila doživljensko?? :( :S

Itak bom klicala veterino in to, ampak me zanimajo vaše izkušnje s tem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 5:55 am

Re: Kašelj

To po opisu ne izgleda kot astma. A se na koncu kašljanja izkašlja ali gre le za suh kašelj?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 11:36 am

Re: Kašelj

Moj Sladkec je astmatik.
Napade kašlja je imel na par ur in je bilo prav hudo gledat mačka, ki se davi vsake 2, 3 ure.
Skoz smo bili pri vetu, filali žvau z vsem živim, pa nič ni bilo bolje.
Ko sem menjala pesek za lesenega, je bilo napadov čez noč konec.
Očitno je bil prah od bentonita pri njem sprožilec napadov.
Občasno še zmeraj mal pokašlja (1x tedensko do 1x mesečno), ampak se ne sekiram, ker je maček sicer bp.
Ne dobiva nobenih zdravil.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 12:54 pm

Re: Kašelj

Moj pokojni Floki je bil astmatik.

Začelo se je s precej hudimi napadi kašlja, ki so spominjali nekako na bruhanje/davljenje/bronhialno kašljanje. Dihal je globoko in na dolgo ("iz prepone") z občasnimi dihalnimi stiskami (dihanje skozi odprt gobček). Pri igri se je hitro utrudil. Do prave diagnoze smo prišli šele po obisku več različnih veterin.

V prvem letu je bil na Medrolu in tedenskih predihavanjih v kisikovi komori, kasneje smo dodali Flixotide sprej, vendar je bila vožnja do Lj (kasneje v NM) zelo rizična. Zaradi stresa je vsakič doživel hudo dihalno stisko in se mi 2x skoraj zadušil po poti. Rentgenske slike so bile katastrofalne.

Sčasoma ni bilo druge opcije kot, da smo vso hišo prenovili (menjali pode, odstranili zavese in tepihe, odstranili vse odvečne tkanine in dekoracije, namestili ionizatorje, pesek menjali z lesnimi briketi, vlažili zrak med kurilno sezono, klimatizirali poleti, itd...). Napadi so po tem prenehali v zelo kratkem času, ostal je le še na preventivnem dnevnem vpihu Flixotida in Ventolina. Če se je iz neznanega razloga kdaj poslabšalo, je prejemal minimalno dozo Medrola. Zadeva je ostala obvladljiva, ker se je tudi maček navadil na rutino z dvema vpihoma. Kadar je imel "dober dan" je celo sam prišel k meni in se usedel poleg nog, ko sem v roke prijela sprej in aplikator. :)

Menda je mačjih astmatikov kar dosti le veterinarjev, ki bi jih znali prepoznati je manj, ker so med drugim tudi simptomi oz. kašlji zelo različni. Bojda...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če nov 03, 2016 1:16 pm

Re: Kašelj

All na način, ki ga opisuješ, občasno kašljajo kar vse moje muce, največkrat pa Gizmo - prepričana sem, da gre za dlake, ki jih poližejo med čiščenjem in jih dražijo - v kepicah dlak skoraj nikoli ne izbruhajo.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 1:21 pm

Re: Kašelj

Helena - se ne izkašlja, ker nima kaj za izkašljat. :S Včeraj se ji je sicer to naredilo med umivanjem, si je noge umivala pa je potem kar obvisela malo s telesom predno je začela kašljat.

Čombetka & Rava, hvala za opis vajinih izkušenj!

Gipsy - a pa tudi med spanjem? Ker običajno se to tko zgodi, da ona spi na najini postelji in jo slišim v drugo sobo in ji grem pomagat. In vem da je spala, ker je zalimana vsa.

Gre pa tako da glavo stegne naprej, k tlom, usta zaprta in kašlja. Oz. če spi kašlja kar v spanju, pa jo potem jaz dam na tla, da stoji. Nič ne izbljuva, prej in potem je vse normalno. In zgodi se tako redko, da šele zdaj ponovno razmišljam o čem več, kot samo o dlaki...

Zgoraj sta pisali od čiščenja oz. preurejanja stanovanja, nekako tako se jaz lotevam tega zdaj, ker sem brala da mačjemu astmatiku pomagaš isto kot človeškemu - preprog praktično nimamo, sesa se redno, pere tudi mačja ležišča redno, pesek je sicer klasičen a se ne praši, zaenkrat...

To smo do sedaj že itak počeli kar tako, ker je tudi fant občutljiv na prah. Next step bo nakup vlažilca/ionizatorja v kratkem. Ponoči je danes dobila novo brisačo čez ležišče, pa se mi zdi da je bolj mirno spala in bom zdaj njihova ležišča še bolj pogosto menjala. Kar se tiče igrač, ki jih imajo, jih tudi redno sesam, tiste, ki so take - npr. brckoti, ...

Sem pa preverila knjižico in vidim, da mora bit itak cepljena zdaj v 2016, tako da bomo lahko takrat še z veterinarko preverili vse. Upam sicer da je samo dlaka.

Brala sem tole: http://www.fritzthebrave.com/asthma/symptoms.html

Symptoms to Watch For

Wheezing or rapid, labored breathing
Persistent cough, looks like hairball behavior but is unproductive
Squatting with shoulders hunched, neck extended & low to the ground
Frothy mucus while coughing
Lethargy
Open mouth breathing
Labored breath after exertion
Upward extended neck and gasping for breath


Distress Levels

James and Kathryn have categorized Fritz' symptoms into increasing levels of distress. These can be used as a guideline for your cat with adjustment to his or her particular symptoms:

Asymptomatic: I feel great, sleep well, eat really well, and have the best time playing with my toys and pals.
Minor Attack: I start coughing and have a tough time stopping. I hold my neck out straight and keep my head close to the ground while I cough. My lungs sound gurgly, and in a stethoscope sound "crackly".
Full-blown Attack: Breathing becomes labored and the volume inspired is low, my sides heave in and out (abdominal breathing), and I look puffy (my lungs have too much air trapped in them due to excess mucus). I am unable to do any of my normal activities.
Crisis: I pant, looking like a very frightened or very aggressive cat, but really it is just because it is hard to breathe. I start to get a lot of mucus in my lungs and start drooling big frothy drools. My heart races.
Praying This Isn't My Ninth Life: I sit up and try to stretch up high to get my breath but it is very hard, like sucking air through a flattened drinking straw.
Cardiopulmonary Collapse and Death. Not one of my symptoms, thank the Tuna Gods.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 1:31 pm

Re: Kašelj

neck extended & low to the ground

To je bilo tipično za našega.
Po moje kakšen RTG pljučk ne bi škodil.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 1:36 pm

Re: Kašelj

Ja se strinjam! Bomo upam da vse kar ob enem obisku uredili, ker vožnjo z avtom in veterinarske obiske pa absolutno sovraži.

In sem brala, da ima zdaj MH Vet tudi RTG (oz. že nekaj časa). :clap:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Če nov 03, 2016 2:52 pm

Re: Kašelj

čombetka je napisal/-a:Pri igri se je hitro utrudil.


Sladkec, ki je astmatik, se čisto nič ne zmatra - ker je fejst tečne sorte, bi mi včas prav pasalo, da bi se, da bi bilo vsaj mal gmaha, ampak ne :P
----
Ma Čkota so pa dihala zajefkavala na drugačen način. Po kratkotrajni igri je bil čist zadihan in plav. Pri tabelih mačkih z roza nosovi in gobčki se ornk vidi, ko mu tam okol gobčka vse na vijoličasto potegne.
Kašljal ni nič. Jst sem bila mal panična, da mu herc popušča in pol sva dala skoz kardiološko-pulmološki pregled pri Domanjkovi.
Ker se tud grozno boji vetov, sva med tem pregledom vmes med hiperventiliranjem fejst smrdljivo posrala dve mizi za preglede, kardio ultrazvok in še rentgen. :girlblush:

Ugotovili so, da nima astme, srček icibici, vse ok, našli so mu pa precej močan kroničen bronhitis. Terapija je ista kot za astmatike - pumpice in vdihovanje
Flixotida in Ventolina.
Vdihovanje je bilo na začetku dost travmatično in je ruval kot nosorog (žvau ima okol 8 kil). Pol sem pogruntala, da je treba po vpihih obvezno dat bonbončka. Tapožrešne je verjetno lažje shondlat zaradi podkupljivosti.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če nov 03, 2016 3:07 pm

Re: Kašelj

Jaz ne bi iskala a priori astme, da se ne bi nehote zanemarilo drugih, mogoče manj očitnih simptomov, vsekakor pa bi zahtevala rtg pljuč in celosten pregled srca. Škodit pač ne more.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Ne nov 06, 2016 1:12 am

Re: Kašelj

A je mozno da ima samo isto grdo navado kot moj Cimet, ki gre lezat v mini-male skatle, visecke na praskalniku in podobno, glavo obesi cez rob, da mu grlo pociva na/cez rob in tako zaspi. In valjda teza glave pritiska na grlo, kar da se ne zadavi, in ma potem napad kaslja se par minut. Pa vcasih ni dovolj pameten da bi spremenil pozicijo glave/vratu, da pritiska nebi vec bilo.

To je pac najpogostejsi razlog kaslja/davljenja pri mojih.

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor Ne nov 06, 2016 10:17 pm

Re: Kašelj

Pri moji so bile krive dlake. Sedaj redno liže pasto in dobiva travico, pa se ni več ponovilo :)
Prejšnja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.