V središču

Stroški za prehrano


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To maj 24, 2011 5:29 am

Stroški za prehrano

Mogoče je kje že ta tema omenjena, ampak v temi o posvojitvenih pogojih:
http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=16&t=2643
berem da nekatere od vas pridete skozi z 10 eur za kvalitetno hrano na mesec.
Kako hudirja vam to uspe??
Je to mišljeno samo za eno mačko? Jaz pri treh se zelo trudim pa pod 50 nikakor ne gre...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To maj 24, 2011 5:42 am

Re: Stroški za prehrano

Prideš npr. takole: maček ima 4kg, torej mora na dan dobiti 60g Sanabelle briketov, kar znese 1800g na mesec. 2kg vrečka je pri Čombetu 11,80€, torej daš na mesec 10,62€. 8)
Če imaš večje in/ali debelejše mačke, je tvoj problem. :lol:

Je pa mene skoraj kap, ko sem zadnjič razmišljala, da bi Gerija zdaj po operaciji zob futrala s Schesir konzervicami, da se malo poredi. 6 pack je prb. 5€, 3/dan naj bi dobil, kar znese 75€/mesec/enega mačka! :dash: Na srečo brez težav je tudi brikete, tako da bodo konzervice žal samo dodatek...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To maj 24, 2011 6:25 am

Re: Stroški za prehrano

Aha, to je bil torej strošek samo za briketke. Okej, zdej mi je jasno.
Jaz namreč kompliciram in moji ne jejo briketov več kot 3x na teden, ker ni zdravo. Mačke rabijo mokro hrano (nimajo zadostnega občutka žeje in če jejo samo briketke, se hitro zgodi da pijejo premalo, ker so navajene vodo dobiti iz hrane) tako da vsaj 3x na teden jejo konzervice ali vrečkice, 1x na teden pa kuhano.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To maj 24, 2011 6:27 am

Re: Stroški za prehrano

Aja pa še tole: tri vrečkice na dan je grozno pretiravanje, razen če imaš res dahauca ki so ga same kosti. Moji čisto komot preživijo z eno na dan, pa še nisem videla da bi kateri kaj shujšal čeprav bi vsaj tavelik žiher en mau... :lol: :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To maj 24, 2011 6:32 am

Re: Stroški za prehrano

Je bil kar dahauc, ja. 8) Tri so navedene gor kot mera za odraslega mačka.

Tisto v zvezi z briketi vs. mokro hrano vs. kuhano hrano je bilo pa ziher že kje predebatirano. Kaj je bolj zdravo se po mojem vsak po svoji vesti za svoje mačke odloča, važno, da izbira med kvalitetnimi znamkami hrane. Moji imajo recimo vedno brikete na voljo (pa svežo vodo tudi, seveda). Mokra hrana ali meso sta pa občasen dodatek, za pocrkljat. Ta sistem nam kar odgovarja zaenkrat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To maj 24, 2011 6:44 am

Re: Stroški za prehrano

Pri nas to ne štima, bi tavelik pojedu vse naenkrat pa še vse od drugih dveh. Oni dobijo obrok vsak v svoji sobi in po pol ure vzamem kar ostane.

Kar se količine tiče: moj tavelik ima čez 8 kil (ni glih debel - okej, ni suhec, ampak je res OGROOOOMEN) je pa zelo len zato ga hranim z enako količino hrane kot tamali dve, ki sta hiperaktivki in vse pokurita. Dobijo pa eno vrečkico na dan in občasno kak priboljšek, pa mi še noben ni crknil od lakote :lol: :lol:
Tako da kar se tiče stroškov računam pač 3 povprečne mačke, čeprav je tavelik težek za 2 in tanajmanjša samo za pol, pa so vsi trije odrasli.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6223

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To maj 24, 2011 8:58 am

Re: Stroški za prehrano

Pa dejmo še našo računico: 10kg Sanabelle briketov stane cca 35€. Od tega živijo trije mački 2 meseca in pol. Vsem skupaj razdelim za posladek vsak dan še eno vrečkico (trenutno so nori na Lara Fitness), ki stane približno 0.75€. Pa niti ne gre za škrtarijo, temveč eno vrečko zmažejo z velikim veseljem, če dam več, pa ponavadi itak pustijo. Imajo brikete rajši. En čas sem jim poskušala tudi kuhat piščančka in ribice namesto vrečke, pa so se precej hitro uprli.

Torej me strošek prehrane na mesec pride:
35/2.5 + 30*0.75 = 14 + 22.5 = 36.5 = cca 12€ na mačka na mesec
Če bi jedli samo brikete, bi bil strošek manj kot 5€ na mačka na mesec. Pa govorim o kvalitetni prehrani, ni šanse na svetu da bi tok malo zapravila za Whiskas, če bi ga kupovala!

Pač brikete imajo radi, mokro hrano pa ne. Sem se res trudila z večjo količino mokre hrane, pa ni šlo. Enostavno je predrag šport metat nepojedene konzerve v smeti in imet pri tem lačne mačke.

Opomba: vsi imajo cca 4.5kg.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor To maj 24, 2011 9:17 am

Re: Stroški za prehrano

Naša mici je na briketih Sanabelle in konzervicah/vrečkah Schessir in Applaws. Mokro hrano dobi vsak dan tako za zraven (nekje eno veliko žico na obrok), ker samo briketov noče. Če ne dobi mokre hrane prostestira in brca posodo z briketi proti WC-ju?!
To dvoje skupaj me pride mesečno 35€, kar je mimogrede, približno enako kot za srednje velikega kužka. Muca ima približno 3 kg, kuža pa 12 kg.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To maj 24, 2011 12:12 pm

Re: Stroški za prehrano

Vixen je napisal/-a:Če imaš večje in/ali debelejše mačke, je tvoj problem. :lol:

:D

No, bom pa tukaj izkoristila priložnost in javno pohvalila Fergie. Vedno ima točno 4,1 kg, ko dobi mokro hrano poje bolj malo, več ostane za Peggy. V nedeljo sta dobili kuhanega piščančka, ga je Fergie spet pojedla bolj malo in je več dobila Peggy. :D Res je najbolj srečna da dobi svoje brikete in je to to. Pa še linijo drži in pri takem mačku res poceni človek skozi pride, hehe. :)

Je pa Peggy odkar je pri nas pridobila 0,5 kg, kar je razumljivo ker se še razvija. Tako da bom računico delala šele, ko se tudi pri njej ustavi, ta čas bom pa pač daja kolikor pač bo in nič računala. :girlblush:

Je pa res da še nisem imela mačke, ki bi imela več kot 4 ali do 4,5 kg. Tako da verjamem da pri 8-kilskem mačku znesek naraste. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To maj 24, 2011 12:21 pm

Re: Stroški za prehrano

Hm ... Jaz dam menda na mesec za dva mačka ravno okrog 15 evrov (kupujem sanabelle sensitive in dental - dentala je, recimo, četrina)
S tem, da bi naš Yodl ( ;)) pojedel vse (zadnjič se je skušal spravit na kivi :O ), medtem ko Leia zadnje čase zavrača mokro hrano (sicer ji je všeč, ampak pomlacka par grižljajev in je to to) ...
Brikete imata ves čas na voljo, pa jih jesta v mejah normale - jih sicer natehtam, ampak dejansko lepo čez dan pojesta ravno toliko, kolikor jima natehtam ...
Mokro hrano dobivata nekajkrat na teden, vsak pol vrečke ... In tisto, kar Leia pusti, potem poje Yodi (če ne bi vedela, da je bil ravno dobro razglisten, bi se še zasekirala, da ima kakšno trakuljo, ker se pa nič ne redi oz. je od zime, ko je bil nekoliko preokrogel, celo nekaj dekagramov izgubil :D )

Je pa seveda res, da sem na začetku, ko še nisem poznala vseh možnosti in kombinacij in trgovin in akcij ;) , plačevala za hrano več. Se s časom navadiš :)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To maj 24, 2011 1:05 pm

Re: Stroški za prehrano

Hrana (kvalitetna, itak) je zanemarljiv strošek celo pri 4 mačkonarjih... :P
Bolezni me je pa včasih malce strah... sploh, če bi bilo kaj takega, da bi fasali vsi mačkonarji pa še pes za povrh (ampak saj zato pa banke obstajajo). 8)

Največji strošek (vsaj pri meni) so itak "gluposti"; igrače, posteljice, dekice, novi praskalniki... ki mojih mačkov niti ne ganejo, jaz sem pa druga zgodba... :girlblush:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To maj 24, 2011 1:12 pm

Re: Stroški za prehrano

Alexx je napisal/-a:Največji strošek (vsaj pri meni) so itak "gluposti"; igrače, posteljice, dekice, novi praskalniki... ki mojih mačkov niti ne ganejo, jaz sem pa druga zgodba... :girlblush:


Ha :lol: čist te razumem! :D Ko bom enkrat imela psa, mi pa sploh ne bo pomoči. Ampak je res vse tako luškano no! Še dobro, da me moj bremza. :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 15331

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:11 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To maj 24, 2011 4:56 pm

Re: Stroški za prehrano

Jaz imam isti sistem, kot taperverčki (mogoče je pogojeno s številom in barvo mačk :lol: ) - briketi vedno na voljo (se nihče ne nažira, sami suhci), zvečer jim pa razdelim eno vrečko ali meso, če je več, pustijo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr maj 25, 2011 8:26 am

Re: Stroški za prehrano

tud pri nas briketi vedno čakajo, enkrat na dan dobita po pol vrečke, vikendi so pa brezvrečknati. rozi revše sestradano ubogo s svojima dobrima dvema kilama je zbirčna da ni za povedat, načeloma ne mara sploh nč druzga kukr brikete pa kej takega k ne sme (pršut recimo). 6 kilski bajsi požeruhec bi pojedu skor vse kar vidi da je hrana, medtem ko je 5 in nekaj čez kilski ždero mali črni vreča brez dna. šalco z briketi obiskuje redno na 10-15 min, njegov želodec pa očitno prebavi vse kar je in vse kar ni hrana (smeti pri poometanju, cunje, zemlja...), aaaampak dele na poletje računam da se bo tale apetit malček ustavil. bi bil že cajt matr...
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr maj 25, 2011 8:37 am

Re: Stroški za prehrano

Srečne babe z zbirčnimi mački!! Pri nas ne samo da vedno-na-razpolago hranjenje popolnoma odpade, pred tavelikim je potrebno zaklepati!!! omarice in uporabljati embalažo (kovino ali trdo plastiko) ki je ne more preluknjati, ker drugače odpre omare in scefra vrečke in škatle, da požre kar je noter. Ne glede na to al so to vrečkice mačje hrane ali suha pašta.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 310

Pridružen: So maj 21, 2011 5:44 pm

Odgovor Sr maj 25, 2011 10:35 am

Re: Stroški za prehrano

Ojoj, ko to berem vidim, da pretiravam :girlblush: Keshi je suhec, Heidi malo manj...ampak dajem jima pa 1-2 vrečkici na dan vskemu :girlblush: + brikete, ki so itak zmeraj. Ampak naša dva kar skačeta po rokah, ko začneš odpirat paketke in zato sem zmeraj mislila da sta tolk lačna, da zaradi tega :rolleyes: Se pravi malo več briketov, pa malo manj konzervic torej?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr maj 25, 2011 10:45 am

Re: Stroški za prehrano

MojcaL, poglej, koliko je predvideno, da bi vsak od njiju dobil (je skoraj vedno tabela na embalaži, količina se prilagaja glede na težo), in jima skušaj toliko nameriti.
Nihče ne pravi, da daješ preveč mokre hrane - celo naj bi bila bolj primerna, ker mačka v naravi po navadi tekočino prejema skozi hrano (slaba stran je lahko vpliv na zobe).

Lačna pa gotovo nista, saj imata brikete vedno na razpolago ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.