V središču

Muca in napad panike


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne nov 17, 2013 3:29 pm

Re: Daj si duška

Tole dela moj Monster isto.
Malenkost se mu je izboljšalo stanje po vsakoletnem razparazitenju (a je sploh možno da izključno notranji maček faše trakuljo?!?! :O vet je reku da ga je delalo nervoznega).
Še zmeraj se mu pa včasih odpili kar brez razloga. Ampak včeraj/danes je bila po moje takšna luna, ker se je tudi Kajčiju odpililo brez razloga :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 3:33 pm

Re: Daj si duška

TPV, na začetku je bilo pogosto, tudi večkrat na teden, s časom pa se je umirilo.
Zanimivo je, da se mu ti "napadi" večinoma zgodijo, ko se je v bistvu
prišel crkljat k tebi in to sam od tebe. Prede in se buca in postavlja
na glavo, potem pa se zgodi nerodnost kot je, da se s krempljem zatakne za tvojo
jopo in "puf", ga zgrabi smrtna groza.

Nazadnje se je to zgodilo kakšna dva tedna nazaj, ko se je skrival pod stolom
od pianina, jaz pa sem stol malo premaknila. Vrgel se je na hrbet, renčal,
pihal, grizel in skušal zgrabiti mojo nogo (stala sem malo stran). Čez deset
minut je bil spet čisto ok, lahko sem ga normalno dvignila in odnesla v sobo.

Je pa to razlog, da sem po kakšnega tričetrt leta dela
z njim povsem odmislila idejo, da mu najdem nov
dom (k meni je namreč pričel najprej v začasno oskrbo).

Ampak sicer pa čisto dobro sobivamo :cupidboy:
Pač gospodič je malo psycho :rolleyes:, ampak se mi
zdi, da jih je na tem forumu še nekaj :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 8:06 pm

Re: Daj si duška

Bratranec Meli se obnaša enako - meni je že ratalo normalno :D

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 8:33 pm

Re: Daj si duška

Skuiki je napisal/-a:TPV, na začetku je bilo pogosto, tudi večkrat na teden, s časom pa se je umirilo.
Zanimivo je, da se mu ti "napadi" večinoma zgodijo, ko se je v bistvu
prišel crkljat k tebi in to sam od tebe. Prede in se buca in postavlja
na glavo, potem pa se zgodi nerodnost kot je, da se s krempljem zatakne za tvojo
jopo in "puf", ga zgrabi smrtna groza.



Tole pa pri nas Fergie tudi ponori, začne brundat kot medved, pihat, in jo je treba prav previdno reševat, če ne ti je sposobna faco odgriznit pa roke razkosat. Kako zelo je glasna je odvisno od tega kako grdo se je zataknila. :fool:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 8:43 pm

Re: Daj si duška

all, se je tudi oči naenkrat čisto spremenijo (široke, čisto črne zenice)?
Jaz to nekako razumem kot preostanek zelo slabih izkušenj iz preteklosti,
zaradi katerega se sproži agresivno samoohranitveno vedenje, ko je
maček v nevarnosti oz. iz nje ne more zbežati.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Ne nov 17, 2013 9:25 pm

Re: Daj si duška

Skuiki je napisal/-a:all, se je tudi oči naenkrat čisto spremenijo (široke, čisto črne zenice)?
Jaz to nekako razumem kot preostanek zelo slabih izkušenj iz preteklosti,
zaradi katerega se sproži agresivno samoohranitveno vedenje, ko je
maček v nevarnosti oz. iz nje ne more zbežati.


Jaz sem "imela" tako mačko, pa zagotovo ni imela ne slabih izkušenj, ne zdravstvenih motenj (danes je stara 17 let in tri mesece, živi pri mojih starših). Velikokrat je ležala poleg mene, ko sem jo začela božati, ona je vmes predla, nato pa se ji je naenkrat "odpeljalo" in me spraskala ko hudič. In ja, vsakokrat so se ji razširile zenice. Sekundo po napadu je ponovno vsa zadovoljna predla, mogoče celo med napadom samim. Sčasoma sem se sprijaznila s tem, da je ena mala hudičevka, drugega mi itak ni preostalo. Mogoče jih v takih momentih obiščejo zle sile... :devil: :lol:
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1032

Pridružen: So sep 11, 2010 8:05 pm

Kraj: Celje

Odgovor Ne nov 17, 2013 10:13 pm

Re: Daj si duška

Pri nas je taka Palčica, samo da ni fejst divja. Se uleže zraven tebe, pusti božat, nastavi trebuh, potem pa ima kar naenkrat dovolj plane v zrak, te pajsne, pa še focne, če ji uspe, in vsa užaljena odfrči stran. :fool:
El gato, sólo el gato apareció completo y orgulloso: nació completamente terminado, camina solo y sabe lo que quiere.
Pablo Neruda

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 10:19 pm

Re: Daj si duška

Čisto iskreno - se ne spomnim, ampak predvidevam da se ji (ker je podobna ko jo umivam). Kremplje ji ravno zato strižem, čeprav se na vsake toliko časa vseeno zatakne. Pri Fergie je sigurno s preteklostjo povezano, težko sicer ugibam, ampak že to da jo je avto zbil je dovolj verjetno. Sicer je en mali medvedek, ampak jezna rata res v takih stresnih situacijah - če se zatakne, če ima umazano rit pa jo hočeš umit, če čuti da ji boš strigel kremplje, če pade ven iz posteljice,ipd. In ko se reši iz take situacije obvezno rabi mir potem. Sicer kakšnih izbruhov jeze kar tako "iz nič" nima. Včasih se nekam uleže, pa hoče mir, pa bo takoj godla, če jo pobožaš.. ampak nič drugega (no, razen če bi drezala vanjo in ji težila). Da pa v tistih posebnih situacijah vedno veliko opozoril prej, zna bit glasna in ugrizne res če je ful kriza (no, skuša ugriznit), verjetno je huje zaradi bolečine - včasih se ji rata tako grdo zavit v kaj (enkrat se ji je taca prav pod kavč zataknila, nekaj dni nazaj je "obula" copato in potem spet nič ne vidiš kaj delaš, ko krempelj ven daješ), potem pa sama vleče v eno smer panično, tačko obrača.... in predvidevam da jo mora tudi bolet takrat. In seveda jo je treba umikat samo tako, da te ne vidi, da ti hrbet kaže, ker drugače je niti prijet ne morem - takoj šavsne in če bi dobila roko, bi grizla. Vse je potem skupek neke panike, stresa, bolečine verjetno...

Saj bere se verjetno ful hujše, kot je v resnici. To so take mačje fore, ki se jih navadiš... :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 10:29 pm

Re: Daj si duška

Zenice se lahko razširijo zaradi same panike. Moja Nežka ima take med parcialnimi napadi, ne glede na svetlobo v okolici. Tudi za mačke s hiperestezijo je to značilno, kolikor vem (pa vedenje, ki ga opisuje moksa, tudi).
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne nov 17, 2013 11:39 pm

Re: Daj si duška

Brut se obnaša bolj podobno temu, kar opisuje moksa, kot temu kar opisuje
all. Vse se zgodi namreč v sekundi, nobenega opozarjanja ni.

TPV, hiperestezija je isto kot psihomotorna epilepija?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Po nov 18, 2013 7:42 am

Re: Daj si duška

Hiperestezija jedobesedno "preobčutljivost", pri epilepsiji je kvečjemu kontra (kolikor lahko rečem iz svojih lastnih izkušenj, nimam pojma če je pri mačkah drugače ali ne...)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po nov 18, 2013 9:50 am

Re: Daj si duška

Hiperestezija je preobcutljivost, ponavadi hrbta in repa, kar pojasni nenavadne izbruhe ob dotiku. Jo je pa pogosto tezko locit od nekaterih oblik epilepsije in vcasih se tudi zelo dobro odziva na zdravljenje z antiepileptiki. Bolj obicajni pristop so pa zdravila proti tesnobi (npr. apaurin) in triciklicni antidepresivi. Preden se je Nezki generaliziralo do grand-malov in so bili samo parcialni napadi z vrtenjem na mestu, sem veliko prebrala tudi o tem. Cisto tocne razlage, kaj jo povzroca, pa itak nimajo.
Seveda o medikamentnem zdravljenju razmisljas takrat, kadar je stanje tok hudo in izbruhi tok pogosti, da se ti zdi smiselno. Ce je samo obcasno, bi pa dodajanje pomirjevalnih zelisc v prehrano lahko tudi kaj pomagalo, da je muc bolj sproscen. Fajn je baldrijan, celadnica, mogoce melisa... V vsakem primeru se pa stanje lahko bistveno izboljsa, ce je muc sproscen in se pocuti varnega (kot pri Brutu).
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po nov 18, 2013 12:13 pm

Re: Daj si duška

Zelo podobne finte ima tudi Leia. Večinoma se ji nenadoma med popolnoma sproščenim crkljanjem "strga" in me useka (itak samo mene, ker je dejansko samo z mano dovolj sproščena ...). Ker jo dovolj dobro poznam, začutim, kdaj se bo zgodilo, tako da se pravočasno umaknem - takrat namreč ne hrani moči :lol: No, če se počuti ujeta ali pa se ji zdi, da jo kaj ogroža, je pa druga zgodba ... s podobnim koncem ... Je pa reakcija čisto drugačna, takrat je dejansko panična.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Po nov 18, 2013 1:27 pm

Re: Muca in napad panike

v enih od teh zapisov vidim svojega Minimuca, v temle zadnjem, v delu "dejansko panična" pa Tasho, kadar pridejo obiski in ne najde iste (ali še raje - prejšnje) sekunde poti za pobeg. Oba imata po mojem skromnem nestrokovnem mnenju psihične posledice iz preteklosti: Minimucu se je zaradi stalne menjave zasedbe mačkonov pri nas, pa potem še naše skupne selitve (pa čeprav samo v spodnji štuk) scufalo in je postal precej asocialen, še posebej do mačk :girlsad:
Tasha se pa še po vseh teh letih očitno boji, da jo je prišel kdo posvojit (bila je dvakrat posvojena, obakrat v krasen dom - ker nisem hotela verjet, da je zanjo najbolje, da ostane kar pri meni, ona je pa to očitno že vedela).
Taka sta in taka ju imamo radi! :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1729

Pridružen: So okt 15, 2011 12:17 pm

Odgovor Po nov 18, 2013 11:56 pm

Re: Muca in napad panike

dve uri nazaj sem čohala mojo belo princesko, kaj je doživela v prvih 7 mesecih svojega življenja ne vem... sama mi nastavi bučko in jo moram prav dolgo božati, kar na lepem pa veliki učki, iztegnjeni kremplji in pok po moji roki, da pa je stvar še bolj temeljita, me pa vrag mačji vedno istočasno tudi ugrizne. Moja leva roka ima za nekaj časa dve novi piki in tri črte... :dash: jaz ji rečem kar mačka s karakterjem, je pa itak naša šefica. Sprejela sem jo takšno, kakršna je in tako imam rada...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Po dec 09, 2013 12:53 pm

Re: Muca in napad panike

bom kar tukaj, ker je bila panika.

a je to možno, da se maček še po več kot dveh letih boji nekega predmeta? Sva opazila, da če Dexi vidi kuhalnico, se je v loku izogne. Včeraj pa sva pekla kostanje v dnevni sobi in je financar položil kuhalnico na mizo. Tu je bila pa resna panika. Nisem mogla verjet, da ko sva kuhalnico skrila (taka ornk velika), pa se je umiril. Le kaj so mu delali z njo?
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po dec 09, 2013 1:11 pm

Re: Muca in napad panike

Nočeš vedeti.

Tako se Muš po letu in pol še vedno boji praznih plastičnih vrečk. Panika z divjim begom je dvakrat na dan, ko grem pucat stranišča, in še kdaj vmes.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po dec 09, 2013 2:03 pm

Re: Muca in napad panike

Maučko se po 4 letih še vedno moških boji... ja, kar hud spomin imajo (za nekatere stvari) :S
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po dec 09, 2013 2:05 pm

Re: Muca in napad panike

Pri nas se Brut panično boji metel in pokončnih palic, včasih tudi dežnikov.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Ne dec 25, 2016 4:18 pm

Re: Muca in napad panike

Nenavadno vprašanje imam, pa vseeno upam na kakšno izkušnjo/mnenje.
Mačka ima od lanskega sosedovega "bombandiranja" s petardami izpade strahu ob vsakem poku. Po nasvetu veta (sem pisala tudi njim) sem vzela calmslashnew, pastico na osnovi rastlinc... Pa se mi zdi, da je mačka bolj zmedena/preplašena po njem.
Kakšne izkušnje - tudi pozitivne - bi prav prišle. Hvala.
... ko si rečeš: ''vem in smem''.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.