V središču

Sprememba barve kožuščka


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če mar 10, 2011 7:10 am

Sprememba barve kožuščka

Eno vprašanje - ima kdo izkušnje, da se mački (v zrelih letih ;) ) skoraj čez noč spremeni barva dlake? Jaz sem kaj takega prvič videla :O in mi je čist nejasno..
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če mar 10, 2011 7:38 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Odvisno v kakšnem kontekstu? Kakšne barve je maček in koliko je star? Iz mladiča v odraslega se zgodi, da se spremenijo v barvi, ker začno hormoni drugače delovat.. Tudi ob menjanju dlake lahko pride do sprememb v barvi. Je pa vsekakor zelo zanimivo, ko te (vsaj mene pri dihurjih) šokira vsakič znova :).
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če mar 10, 2011 7:54 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Gina, a lahko daš kakšne fotke, da vidimo to preobrazbo?
Mene res prav firbec matra, priznam... :girlblush:

Jaz edino pri mojem črnem mačkonu, starem v kratkem 5 let, opažam, da ima skoz več velih (sivih?!) dlačic posejanih sem pa tja. No pa sosedov tiger, odrasel (joj pa res ne vem, koliko je star), se iz srebrnega tigra, res srebrnega, spreminja v temno srebrnega oz. skoraj že "klasičnega" tigra. Ampak nič od tega se ni zgodilo čez noč - se pač počasi dogaja. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če mar 10, 2011 8:44 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Slikc ne morem dati, ker ne gre za mojega mačkona, temveč 15 let staro muco, ki je bila vsa leta take barve kot je npr. Ajka (MH) - krem telo in temna glava (malce tigla se je videlo), repek, modre oči.. No, en dan pa je prišla domov temno tigrasta! In lastnica je rekla, da če je ne bi poznala po nekem tipičnem obnašanju in mijavkanju, je ne bi prepoznala...
Sama sem jo poznala v prejšnji "verziji" in ko sem en dan vprašala, kje jo imajo, mi je pokazala na "ta novo" na kavču...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če mar 10, 2011 9:37 am

Re: Sprememba barve kožuščka

moja kitty se je v zadnjih mesecih življenja iz črne spremenila v oranžno-rjavo. kolikor je meni jasno, je takšne sorte razbarvanost pogosto posledica podhranjenosti in slabega zdravstvenega stanja. ti pa opisuješ ravno obratno - da se je dlaka bolj obarvala. razlage za to nimam, me pa res zanima, kako se kaj takega lahko zgodi. :scratch:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 317

Pridružen: Če sep 09, 2010 9:35 am

Odgovor Če mar 10, 2011 10:46 am

Re: Sprememba barve kožuščka

No, moj mačkon je iste barve kot Ajka, vsaj bil je. Do enega leta je bil krem barve, zdaj pri dveh je postal temno tigrast. Samo to je normalno za mačka v mladosti, da spreminja barvo? Zdravstvenih težav nima. Se mi pa zdi čudno, da se starejši mački prebarva kožuh.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če mar 10, 2011 11:02 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Naša Leia je iz temno sive tigrice zdaj že na nekih rjavo-oranžnih odtenkih. Pa bel slinček si je namontirala - očitno je mnenja, da je to moderno pri nas :D Bo kmalu še bele tangice imela kot Yodi :D Samo jaz tega ne opazim, mi je moral dragi prav pokazati njeno prvotno slikico :D Je pa stara ravno eno leto, tako da je to verjetno res povezano s hormoni :D
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če mar 10, 2011 12:27 pm

Re: Sprememba barve kožuščka

oooopala - oranžnih, si rekla? :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če mar 10, 2011 3:53 pm

Re: Sprememba barve kožuščka

No ja, saj mi je jasno, da se mladiči "prebarvajo" nekje pri enem letu starosti in da obstajajo celo pasme, kjer se rodi skoraj bel, v dveh letih pa je ves pisan. Zato mi je bilo ful nenavadno, da se lahko to zgodi starosti. razen, če je tako kot pri ljudeh, ki lahko posivijo čez noč zaradi velikega stresa, šoka (primer na smrt obsojenih, ki so v noči pred usmrtitvijo postali čisto beli...). :O
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Pe mar 11, 2011 10:02 am

Re: Sprememba barve kožuščka

A to mojo Ajko mislite?

Še nisem videla tega, samo se mi zdi, da je Pupi malo temnejša, ne vem pa ali se motim ali ne..
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor So mar 12, 2011 8:53 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Ja, na tvojo Ajko sem se spomnila.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor So mar 12, 2011 9:16 am

Re: Sprememba barve kožuščka

Možno je slednje: mački, ki imajo kakšne siamske gene se lahko takole preobrazijo, to pomeni iz svetlega na temnejšo barvo.
Siamske muce in vse sorodne mešane z njmi se rodijo čisto bele in kasneje dobijo temnejše oznake: rep, tačke in glava - torej tisti deli telesa, ki imajo manjšo prekrvavitev in so t.i. hladnejši deli telesa. Trup je praviloma svetlejši in le dlake čisto na koncu(če jih dobro pogledamo imajo temnejšo piko). Takšnemu mucu se lahko v starosti tudi telo obarva temnejše, pa tudi tisti mački, ki so veliko izpostavljeni mrazu, to pomeni, da živijo zunaj ali so veliko zunaj, se jim celo telo obarva v barvi oznak; čokoladno, lila, modro, krem.
Ni navadnih mačk
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 139

Pridružen: Če sep 16, 2010 6:32 am

Odgovor So mar 26, 2011 2:56 pm

Re: Sprememba barve kožuščka

to je naša miša naredila skoraj čez noč... ampak je bilo to pred zimo... tak da jaz predvidevam da je bila to zimska dlaka... bomo vidli zdaj če bo poleti spet šla nazaj na sivo :)

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.