V središču

Mačji nahod


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To sep 07, 2010 12:08 pm

Mačji nahod

Mačji nahod napada zgornji del mačjih dihal. Povzročitelja te bolezni sta dva virusa: (calici in herpes) virus ter klamidija. Zbole lahko mačke vseh starostnih obdobij, zlasti pa so zanje občutljive mlade živali. Bolna žival smrka, kiha, ima vnete oči, je preveč mirna, zavrača hrano, pogosto ima vročino. Pri mačjem nahodu so možne tudi razjede po dlesnih in jeziku. Taka žival se močno slini. Žival, ki se sicer pozdravi, lahko dolgo ostane klicenosec in lahko dolgo okužuje druge mačke.

vir: Felinološko društvo Ljubljana

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Po jun 06, 2011 7:12 pm

Re: Mačji nahod

Mi lahko katera pomaga sem namreč prebrskala že celoten forum in internet, pa se mi zdi tale tema še najbližje mojemu problemu, sam sem namreč že čisto zmedena. Pred kratkim sem posodila moj transporter starejšemu paru ( okrog 70),ker je zbolela njuna muca. Par je mačko peljal k veterinarju, ker je bila neješča in se je močno slinila, pri tem naj povem še, da je mačka sicer sterilizirana a ni samo notranja. Morda sem tudi zaradi tega ravnala nekoliko nepremišljeno. Glede na to, da gre res za starejša človeka s podeželja, morda v teh stvareh tudi malo neuka, mi nista vedela povedat drugega kot da gre za nekakšne virus, da se nekaj dogaja v mačjem grlu in da zaradi tega težko požira.
Naslednji dan sem zopet poklicala in gospa mi je odvrnila, da je mačka ta dan dobila infuzijo in da je sedaj izbruhala nekaj črnega. To je bilo v soboto, danes v ponedeljek, je veterinarka prišla na dom in še enkrat ugotovila, da ima muca polna usta i žrelo razjed, da je apatična in da ima polno trebušno votlino vode, ter, da je postala rumena. V minutah po veterinarkinem prihodu je muco zagrabil krč in kmalu nato je umrla.
Nevem če je opisano stanje res podobno mačjemu nahodu. Me pa zanima v primeru, da gre res za to bolezen, s čim naj razkužim transporter, kakšna je inkubacijska doba za omenjeno bolezen, kakšne so možnosti ozdravite, kako ravnati v primeru bolezni, kateri mački so bolj dovzetni.
Muca, ki je danes tako žalostno končala je bila stara 5 let. Sama imam doma 3 mačke, ki nimajo prostih izhodov in so stari 11, 7 in 3 leta.
Hvala vam za vsakršno pomoč.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Po jun 06, 2011 7:18 pm

Re: Mačji nahod

Jaz za vso opremo, kjer "gre čez" več mačk (živolovke, boksi,...) uporabljam varikino: 1 dcl varikine, 9dcl vode, pošpricam, pustim 15 min, sperem. Paziti je treba na obleko, ker če varikina pride na tekstil, razbarva.

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 65 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.