V središču

Levkoza


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To apr 29, 2014 10:23 am

Re: Levkoza

MojcaL je napisal/-a:Pozdravljene,

mene nekaj zanima. V moji bližnji žlahti se je pojavil nadlepi bernček :yahoo: :))) Sosedje imajo polno mačk, zunanjih, bogsigavedi če so zdrave. A se levkoza, aids, kuga in te bolezni lahko prenesejo na mladička, če slučajno poje njihovo blato oz. kako se te bolezni prenašajo?

Navedene bolezni niso nalezljive z mačk na pse.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 310

Pridružen: So maj 21, 2011 5:44 pm

Odgovor To apr 29, 2014 1:54 pm

Re: Levkoza

Hvala!
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Sr sep 13, 2017 9:10 pm

Re: Levkoza

Mačkarice, potrebovala bi kakšen nasvet glede sobivanja FeLV + in - mačk, pa bom najprej malo razložila kakšna je situacija.

Mami živi v mali najmeniški pritlični hišici s svojim notranjim zdravim odraslim mucem, ki gre na povodcu zelo rad tudi na sprehod po vrtu in dvorišču. Skupaj z najemom hišice je prišla tudi nepoštimana odrasla zunanja muca, ki načeloma "pripada" lastnikom nepremičnine, vendar zanjo ne skrbijo. Skrb za mucko (hranjenje, razparazitenje, vet. oskrba) je prevzela mami in po taki in drugačni gnjavaži ter moraliziranju je muca zdaj na njeno lastno pest končno tudi sterilizirana. Ob tem smo opravili še testiranje, žal se je izkazalo, da je muca FeLV+ (in zaenkrat FIV-). Muca se zadržuje v okolici hišice in mami si je vse do tega plusa močno želela, da bi postala notranja muca, vendar pa zdaj ob tej diagnozi ne vemo kaj storiti. Muca se notranju bivanju sicer še na vse kocine upira, ampak je zdaj vsaj poštimana in tako vsi malo bolj mirno spimo. Mamin muc je že bil v stiku z zunanjo muco, saj sta se srečala tako zunaj kot tudi v stanovanju, kamor je mami zunanjo muco umaknila predvsem ob slabem vremenu in mrazu.

Stik med pozitivno muco in negativnim mucem je praktično nemogoče povsem preprečiti, srečujeta se vsaj na zamreženih okenskih policah, hišnem pragu in "sprehodih". Kakšna je verjetnost, da se okuži tudi mamin muc, ki je bil na današnjem 1. testiranju negativen in 1x cepljen proti levkozi? Ali ju je sploh smiselno združevati, ali je tveganje za okužbo preveliko? Hišica je na žalost premajhna, da bi ločeno oba živela kvalitetno notranje življenje.

Druga stvar, ki mi ne da miru pa je sledeča. Mami je bila do zdaj vedno tudi varuška mojih dveh muc, ko sva 1x letno popihala na dopust. Leošnji dopust se približuje, a ne vem kako naj ravnam zdaj? Je pametno, da za 14 dni preselim svoji dve mačici (FeLV-, necepljeni proti levkozi) k mami, če vseh mačjih prebivalcev med seboj ne more striktno ločiti, njen muc pa še ni bil 2. testiran? Bi morala jaz cepiti svoji mački, kako zanesljivo sploh je cepljenje?

Upam, da ne sprašujem najbolj butastih reči in mi boste s svojimi izkušnjami prižgale kakšno žarnico v moji temni buči. Z levkozo sem se do zdaj srečala le v teoriji, v praksi pa ne; vendar bi radi kar najbolje poskrbeli za to nič krivo pozitivno muco, hkrati pa seveda ohranili negativneže prav takšne ko to, negativne. :girlsad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr sep 13, 2017 9:29 pm

Re: Levkoza

Pri proti levkozi necepljenih odraslih mačkah (2 leti+) je trajen prenos virusa levkoze približno 15% verjeten, po drugem cepljenju je možnost prenosa skoraj ničen. Pazite, da jih ne hranite iz ene posode v tem vmesnem času in da ne pijejo iz ene posode, pa isti wc naj ne uporabljata, če ju nimate možnosti ločiti.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če sep 14, 2017 5:51 am

Re: Levkoza

Jaz svojih necepljenih mačk ne bi dala na dopust nekam, kjer se ne da preprečiti stika s pozitivnimi. Pa tudi cepila jih samo zaradi dopusta ne bi. Cepila bi svoje, če bi bila v takšnem (ali podobnem) položaju kot tvoja mama, zaradi dopusta pa ne.

Po nekaterih raziskavah je cepljenje proti levkozi lahko vzrok za nastanek rakastih tumorjev. Malo poguglaj. Priporoča se, da si vsako leto lastnik napiše, kam je bil muc cepljen in se ga vsakič cepi na drugo mesto. To zapišejo v kartoteko tudi nekateri veterinarji.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Prejšnja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.