V središču

Serval mačka


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor Po avg 14, 2017 12:45 pm

Serval mačka

Živjo.
A morda kdo ve, kako je z lastništvom serval mačke pri nas? Ne uspe mi zbrati relevantnih podatkov, zdi pa se mi, da spada med divje živali za katere je lastništvo prepovedano. Se motim?
(Ps: Ne nameravam si je kupiti, da ne bo kdo mislil. :) )

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po avg 14, 2017 1:44 pm

Re: Serval mačka

Bi rekla, da spadajo pod eksotične živali in kot take jih je najbrž dovoljeno posedovati, žal. Kot pitone, opice itn.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor Po avg 14, 2017 5:40 pm

Re: Serval mačka

Najbrž bo res tako. :(
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 517

Pridružen: To mar 27, 2012 8:53 pm

Odgovor To avg 15, 2017 10:54 am

Re: Serval mačka

Ne vem kako je z lastništvom Serval mačk v Slo, vendar je očitno na nek način urejeno, saj ima gospa iz okolice LJ to mačko doma. V Ukrajini imajo leglo in jih prodajajo po celi Evropi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 26230

Pridružen: Ne jan 27, 2013 5:26 am

Odgovor To avg 15, 2017 1:13 pm

Re: Serval mačka

Kukr jst vem, je serval divji in ga ne moreš ( ne smeš imet doma), lahko pa imaš savannah, ki izhaja iz servala.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor Sr avg 16, 2017 1:09 pm

Re: Serval mačka

Savannah vemo, da so križane z domačo mačko in spadajo med hišne ljubljence. Serval pa je popolnoma divjo in na nek način je enak kot v ujetništvu vzrejeni levi ali tigri, ki so seveda (v večini držav) prepovedani, po drugi strani pa je tudi piton divja žival vzrejena v ujetništvu, ki pa je pri nas dovoljen. V državah ZDA kjer je Serval dovoljen, ga v primeru, da se želiš odreči lastništvu oddaš v ZOO in ne v RSPCA kot običajno mačko. To me bega...

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr avg 16, 2017 2:37 pm

Re: Serval mačka

To, da gre za divjo žival, najbrž ne pomeni veliko, če pozabimo na etično plat. Tudi medved je divja žival, pa se najde kdo, ki mu je dovoljeno ga imeti (turistična kmetija pod Nanosom, npr). Ali nedavno pobegli kenguru. Z denarjem se vse da, praviloma.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Če avg 17, 2017 9:11 am

Re: Serval mačka

Mogoče bi bilo tukaj za preverit.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor To avg 29, 2017 7:55 am

Re: Serval mačka

Cats je napisal/-a:Mogoče bi bilo tukaj za preverit.


Hvala Cats za predlog. Na CITES sem poslala vprašanje in dobila lepo berljiv, izčrpen odgovor, ki je potrdil moje sume.

"Serval (Leptailurus serval) je vrsta zavarovana s Konvencijo o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (Uradni list RS, MP 31/99, v nadaljnjem besedilu: konvencija CITES) in navedeni na njenem dodatku II ter z Uredbo Sveta št. 338/97/ES z dne 9. decembra 1996 o varstvu prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst z zakonsko ureditvijo trgovine z njimi (UL L061 z dne 03.03.1997, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Uredba Sveta (ES) 338/97), navedeni v Prilogi B."

Predvsem mi je v oči padel ta del:
"Serval je po definiciji ZZZiv nevarna žival saj lahko ogroža okolico zaradi svoje neobvladljivosti in lahko kaže napadalno vedenje do človeka, zato je potrebno poleg zgoraj naštetega potrebno upoštevati določbe ZZZiv, ki govorijo o nevarnih živalih. 11. člen v druge odstavku določa: »Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici.« 12. člen v drugem odstavku določa: »Skrbniki živali in prevozniki živali morajo zagotoviti fizično varstvo nevarnih živali.« Vsekakor servala ni mogoče sprehajati prosto na javnih krajih zgolj na povodcu. "

O celotni zadevi sem se začela spraševati ravno zato, ker sem servala videla zunaj na povodcu.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To avg 29, 2017 3:32 pm

Re: Serval mačka

Khm, moram priznati, da tega ne razumem, oziroma se mi zdi odgovor kot ga razumem pravi bul šit - nekakšen miks pojmov "ogrožena živalska vrsta" in "nevarna žival". Kdo je zdaj tu ščiten? Ogrožene prosto živeče vrste (ki naj bi bile zavarovane s Konvencijo o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, torej naj bi bila po kmečki logiki trgovina z njimi prepovedana), ali ljudje, da jim ta ogrožena vrsta ne bi česa naredila, ker je pač nevarna. Našteti ukrepi so pa sploh za crknit (vzgoja in šolanje ...divje živali), fizično varstvo (...povodec ne, kletka pač).

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Pe okt 23, 2020 5:24 pm

Re: Serval mačka

Eno iščejo; 500 eur nagrade. Včeraj je bila videna ob Ljubljanici, Kašelj.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 26230

Pridružen: Ne jan 27, 2013 5:26 am

Odgovor Sr okt 28, 2020 2:31 am

Re: Serval mačka

Prepozn, je že doma :)

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.