V središču

Dieta


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Pe nov 14, 2014 10:50 pm

Re: Dieta

Tudi jaz sem povečala količino (z malce vode zalite) mokre hrane, je pa problem, da je, vsaj za moje pojme, pojejo res (pre)malo, pa ne glede na to, katero jim ponudim. Sem pa teden, dva nazaj v šalčke dodala kristale za pitje in moram rečt, da so od takrat naprej res bolj prazne kot so bile prej. Ne vem, mogoče je samo naključje, ampak saj ni važno, glaven je rezultat. In fontana se obnese, čeprav je ne obožujejo vsi.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor So nov 15, 2014 12:17 am

Re: Dieta

Hvala za odgovore. Sumim, da na tisti veterini prodajajo omenjeni znamki, ker ji je bilo rečeno, da ostali urinary briketi, ki se jih dobi v trgovinah za male živali, niso okej. Bom pa omenila tole s tekočino, ker je muca res večinoma na suhi hrani.

oaza88 je napisal/-a: Sem pa teden, dva nazaj v šalčke dodala kristale za pitje in moram rečt, da so od takrat naprej res bolj prazne kot so bile prej.

Sem tudi jaz opazila, da je voda nadvse zanimiva, če v njej kaj plava. Moji vsi po vrsti prav z veseljem in pogosto pijejo vodo iz vaze (široke in nizke, normalnih vaz in rož pri nas ne poznamo), v kateri je potopljeno eno čudno okrasje iz Egipta. No, razen Čilija, ki pije iz pipe in bi rekla, da tudi kar precej. Sveža voda v posodah je pa za to, da se med dirkanjem polije :rolleyes: . Bom probala še mokro hrano malo zmočit, čeprav je res blazno malo pojejo, ampak škodit ne more.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So nov 15, 2014 12:22 am

Re: Dieta

oaza88 je napisal/-a:kristale za pitje

Kaj pa je to?
*nevedna glupača jst*
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor So nov 15, 2014 6:42 am

Re: Dieta

Hrana, ki jo prodajajno na veterinah ni ista kot hrana v trgovinah, čeprav lahko na vseh piše Urinary. Če ima maček kristale (struvitne) in jih je treba raztopit, naj uporabi tisto z veterine. Je "močnejša", ima res minimalno mineralov in bistveno več Dl-methionina. Tiste, ki se kupijo v trgovinah, pa niso namenjene topljenju kristalov, temveč splošni podpori urinarnemu traktu. Ponavadi jih uporabljajo ljudje takrat, ko ni več treba dietne hrane, bi pa vseeno radi ravnali preventivno, da se ne bi kristalurija ponovila. Take, ki hočejo mačke s kristali hranit kar tako malo s kaj pa vem Sanabelle Urinary, ker se jim glih ne ljubi na veterino, pri nas v trgovini malo okaramo.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor So nov 15, 2014 11:41 am

Re: Dieta

Hvala še za to. Se posipam s pepelom zaradi prejšnje izjave. Potem ji očitno res RC ne uide, če od netestiranih nič ni primerno.

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor Ne nov 16, 2014 12:15 pm

Re: Dieta

Pri nas je bilo tako,da je najprej jedel tiste iz veterine,za kristale topit, mislim da cca 3 mesece. Po kontroli urina, ko so potrdili,da je ok, pa je sedaj doživljensko na ostalih urinary dietah.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 16, 2014 12:18 pm

Re: Dieta

Ne vidim, razloga, zakaj bi bil maček po tem, ko ugotovijo, da je vse ok, doživljenjsko na dieti. Ok, nekaj mesecev zaradi preventive, ampak doživljenjsko?

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor Ne nov 16, 2014 5:39 pm

Re: Dieta

Mislim, da zato, ker se ji je ponavljalo. Ko je bilo vse v redu, je dobila običajne brikete, pa je imela spet težave. Je pa res, da je bila muca samo na briketih. Zdaj ima mokro in suho hrano in tako bo ostalo. Saj najbrž bo šla na "navadno" urinary hrano, ko bo že nekaj časa zdrava.

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor Ne nov 16, 2014 7:46 pm

Re: Dieta

helena je napisal/-a:Ne vidim, razloga, zakaj bi bil maček po tem, ko ugotovijo, da je vse ok, doživljenjsko na dieti. Ok, nekaj mesecev zaradi preventive, ampak doživljenjsko?

Mogoče sem se narobe izrazila, sedaj ni na dieti, ampak je preventivno na Sanabelle Urinary, pa konzervice Kattovit in Integra protect urinary zalite z vodo dobiva. Je pa prej 2x imel kristale, sedaj pa je že par let zdrav :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Po dec 01, 2014 8:50 pm

Re: Dieta

helena je napisal/-a:Ne vidim, razloga, zakaj bi bil maček po tem, ko ugotovijo, da je vse ok, doživljenjsko na dieti. Ok, nekaj mesecev zaradi preventive, ampak doživljenjsko?


Vem, da tema ni čist frišna, ampak mogoče komu prav pride. Jaz imam od večih vetov zabičano, naj bo Toby doživljenjsko na RC S/O dieti. Prej smo bili vsaj 3 ali 4x po 3 do 6 mesecev in je bil šit takoj, ko smo poskušali s čim drugim.

Za tiste, ki (še) ne poznate Tobyja (P.S. najdete ga v koledarju MH Cats & Kids :P) - en kup težav, od mikrosporije do vnetja jeter, zlomljene tačke in še kupa drugih zadev... Zadnje par let imamo ponavljajoče probleme s kamni v mehurju. Že dvakrat operiran, pri drugi operaciji so iz njega naredili punčko (skrajšali in razširili sečnico).

Aja, muc ima 6 let in je že od mladička pri meni. :dash:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Po dec 01, 2014 9:20 pm

Re: Dieta

Vixen je napisal/-a:
helena je napisal/-a:Že dvakrat operiran, pri drugi operaciji so iz njega naredili punčko (skrajšali in razširili sečnico).


A ima zdaj odkar je punčka še vedno težave s kamni?
Od Šnapke Ozzy nima več težav s kamni oz. vnetji odkar je punčka

Naš Piki bo verjetno tudi enkrat na tem, da bo potreben ta poseg.
Papa mešanico RC Fibre Response (za zaprteže) in RC Urinary s/o moderate calorie. Urinary konzervic pa ne spravim vanj, tako da dobi surovo meso ali navadne konzervice.
Čim komu mazne kak drug briket, je že krvavo lulanje ali pa ne kaka. :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To dec 02, 2014 7:55 am

Re: Dieta

A Hill's Science Plan Urinary konzervice ste probali? Saj ne, da jih hvalim, ampak te je imel Sonček zelo rad...

Mi smo počasi tudi v vrsti za ta poseg (še enkrat kateter potem pa operacija)... :(
A lahko mal' več napišeta o tej operaciji?
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To dec 02, 2014 12:23 pm

Re: Dieta

Tnx za predlog, vsekakor bomo probali. :)

Kar sem se zanimala - če bi morala Pikija na hitro dat operirat - je zadeva precej delikatna.
Trotlziher kokr jst to amatersko razumem je tako, da namesto lulčka dobi luknjico za lulat.
Guglaj perinealna uretrostomija / perineal urethrostomy

Glas ljuctva pravi, da tle ni zaj*******ncije in da je izredno pomembno, kdo to operacijo dela, da se tveganja napak, zapletov in posledic, minimizirajo v največji moži meri.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To dec 02, 2014 3:07 pm

Re: Dieta

V bistvu skrajšajo in razširijo sečnico. Toby je bil operiran na kliniki Trstenjak - Zajc, ker je seveda nehal lulat v soboto popoldne in so bili ravno dežurni, pa smo potem vse tam opravili. Zelo zadovoljna.
Po operaciji pa konkretno kamnov baje ni bilo opaziti, je pa spet nehal lulat, ko smo šli po pol leta z diete. Naj bi bilo samo vnetje, ampak urin pa kisel, kar je pogoj za nastajanje kristalov.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To dec 02, 2014 3:35 pm

Re: Dieta

Zdej me pa mede.
Oksalatni kamni so baje v preveč kislem, struviti pa v preveč bazičnem urinu.
Zato je tolk važno, da se zgrunta, katere kamne ima zverina.
Meni se je zdelo, da so urinary diete naštelane proti struvitom, zato naj bi urin kisale.
Oksalati naj ne bi bili topni, struviti pa.

Je pa seveda čist možno, da sem jst vse to pobrkala.

Moj Pikec faše struvite oz. vnetje
- če je velik stres (enkrat celo s totalno obstrukcijo)
- če krade običajne brikete
- včasih pa tudi kar tako
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To dec 02, 2014 3:36 pm

Re: Dieta

.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To dec 02, 2014 6:50 pm

Re: Dieta

Uf, Toby ima oboje. No, ob operaciji so našli oboje. Kar je šit, ker so struviti topni, na oksalate ima pa prehrana manjši oz. zanemarljiv vpliv. Vsaj tako so mi stvar razložili.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To dec 02, 2014 7:31 pm

Re: Dieta

Ojej, bošček mali :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Sr dec 03, 2014 1:40 pm

Re: Dieta

Hvala obema... <3 :rose:

Mah, hudič so teli kristali! :(
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To mar 31, 2015 5:25 pm

Re: Dieta

V upanju, da bo komu v pomoč pri zniževanju telesne teže mačkovja, dodajam še mojo izkušnjo z Dodojem. Pri osmih mesecih je Mr Dodo tehtal 4,4 kg in je tudi izgledal dokaj zajeten, hranila sem ga pretežno z mokro hrano (RC Kitten, občasno Applaws), vseskozi je imel na razpolago brikete. Teža je seveda vsak mesec malce poskočila, zato je šel na "dieto". Kar je pomenilo, da sem ga hranila pretežno z briketki (RC Kitten na začetku, potem RC Sterilized), mokro hrano je dobival bolj kot priboljšek. Nič, teža je šla še naprej gor :S .
Prešaltala sem na brikete Applaws, ker so v KP vseskozi na razpolago, se držala priporočenih doz, teža je še vedno šla samo gor in novembra lani je tehtal že 6,3 kg (ja, vse imam dokumentirano :P ). Mogoče se komu taka teža ne zdi pretirano visoka, ampak res je bil fejst debel.
Po Sinijevi smrti sem iz obupa prešaltala na 100% hranjenje z mokro hrano (prej ni bilo izvedljivo, ker je Sini imel rad le briketke in takrat se je vse prilagajalo njemu :angel: ). No, preskok se ni zgodil samo iz obupa, ampak tudi po nasvetu moje mame, ki je prav takrat še bolj obupano iskala način, da bi svoji diabetični muci zaustavila višanje sladkorja v krvi. O tem malo kasneje, na koncu tega posta ;)
Torej, Dodo (z njim tudi Lilli in Heinz) so januarja letos prešaltali na izključno mokro hrano, z visoko vsebnostjo mesa in zelo nizkimi OH. Ob zadnjem tehtanju, 20.3., je Dodo tehtal 5,52 kg :yahoo: . Ob tem je seveda tudi neprimerno bolj živahen, komunikativen, dlaka se mu sveti bolj kot prej. Zdaj, ko je tudi šefica Lilli malo starejša, ju hranim trikrat na dan - vsak od njiju dobi cca 100 g/obrok (kar je še vedno več od priporočene doze, ampak glede na njuno divjanje sem mnenja, da je taka doza čisto OK). Za Heinz ta pravila ne veljajo, ker ji dovolim jesti karkoli, samo da je. Briketov sicer ne. Za priboljšek kakšen košček zamrznjeno-posušenega mesa, malo kozjega mleka in to je to. Briketi so šli v pozabo. Totalno. In če zdaj razmislim - zakaj za vraga naj bi imeli mački hrano cel dan na razpolago?! NIsem prepričana, da želodčku požeruha, kakršen je sicer Dodo, paše biti ves dan na "ON".

In mamina diabetičarka? V začetku tega leta je (prvič od avgusta 2013, ko ji je bila diagnosticirana sladkorna) začela dobivati nižje doze insulina in danes je na polovični dozi tistega, kar je prejemala pred vpeljavo kvalitetne mokre hrane, z nizko vsebnostjo OH. Nobena hrana za diabetike - ne mokra, ne briketirana - ji nista pomagali, kvečjemu obratno.

Evo, zopet sem bila dolga, ampak tole sem morala deliti :)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.