V središču

Cepljenja, testiranja, s/k, ..


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Po nov 29, 2010 7:31 pm

Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Pozdravljene :)

Zanima me, po kakih reglcih potekajo cepljenja mačk in za kaj vse jih je treba. Vem za kugo in levkozo, steklino pa notranjega verjetno ni smiselno cepit? A lahko to kar oboje naenkrat ali mora vmes preteči kak mesec časa? Kastrira se jih zdaj lahko že pri ene treh mesecih, sam mislim da Matko to ne počne tako zgodaj.. mamo na celjskem še kakega dobrega veterinarja? Pa je bolje prej cepit in nato kastrirat ali obratno? Sicer planiram kastrirat, samo me vseeno zanima če je tudi z mačkami tako kot s psi, da se v bistvu ne gonijo, ampak so pripravljeni na akcijo ko zavohajo gonečo samico?

grem prvič čez vso to ceremonijo porihtanja najdenega mačka, tako da me še lahko opomnte, kaj je še treba storit. Razglisteno je bitje že, zaenkrat je še v karanteni pred drugimi mački (s psom sta se že spoznala), veterine pa so že zaprte tako da bo pregled malo počakal. Poleg tega bi bila hvaležna, če napišete vsaj okvirne cene da vidim al ga obdržat al ne :lol:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To nov 30, 2010 8:24 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Če je muc notranji, negativen na levkozo in so tudi vse ostale mačke (tudi v prihodnosti) negativne, potem je tudi cepljenje za levkozo nepotrebno, ker se nima kje okužiti, razen če mu kdaj uspe preboj ven, med ostalo zunanjo mačjo populacijo ...
Za steklino je potrebno cepiti samo, če mislite čez mejo hodit, sicer velja isto kot za levkozo.

Če se vseeno odločiš, da boš poleg kuge in kužnih cepila še levkozo, mislim, da obstaja kombinirano cepivo, nimam pa izkušenj z njim.

Pri mačku boš imela večji problem od "gonjenja", ko začne markirat, ker to pomeni majhne lužice vsepovsod ... ;)

Razglistiš, razbolhaš (paziš na starost in temu primerno metodo), cepiš, kastriraš in čipiraš in na čip vpišeš svoje podatke. Čip zakonsko pri mačkah ni obvezen, ima pa svoje prednosti...

Cepljenja so okrog 30 €, čipiranje tudi nekaj takšnega, kastracija je med 70 in 100€ nekje, navaden pregled pri veterinarju je nekje med 15 in 30€.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To nov 30, 2010 8:27 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Prdon, pozabila pred cepljenje vštulit še test za fiv/felv, ki je navsezandje kar pomemben, saj levkotični mački cepljenje proti levkozi škoduje ...

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor So dec 11, 2010 12:05 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Prosim za nasvet. Imam namreč 3 mačke, stare 11, 7 in pa 2 leti. Zadnjič sem klicala veterinarja,da bi se naročila na cepljenje (mi namreč slabo prenašamo čakalne vrste), do sedaj so bili vsi vsakoletno redno cepljeni. Na moje presenečenje, pa mi je veterinar (ali kdorkoli je že bil), dejal da tako "starih" mačk ni potrebno več cepiti, ter, da naj pripeljem samo najmlajšo. Seveda me sedaj zanima ali je to res.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor So dec 11, 2010 5:54 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Zanimivo, tudi mene zelo zanima zakaj si dobila takšen odgovor .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor So dec 11, 2010 5:57 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Drži, za kužne bolezni se cepi nekje do 7. leta starosti. Zunanje vsako leto, notranje pa na dve leti.
Sklepam, da potem dobi trajno imunost. :scratch:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Ne dec 12, 2010 7:42 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Najlepša hvala, sem se pa vseeno odločila, da peljem vse tri, če ne drugače pa vsaj na tehnični pregled.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Če dec 30, 2010 9:32 am

Odgovor To jan 04, 2011 8:11 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Pozdravljene,

mene pa zanima kdaj se mora dati muco na pregled za FIV... pa vse ostale zadeve, ker najina je zaenkrat bila cepljena samo proti ? ubijte me proti čemu mislim da je reko proti nahodu... ampak koliko sem brala se pa testiranje dela posebej, rekel je da bomo ostalo cepili po novem letu. Torej mi bo verjetno zdaj rekel če so potrebni še kakšni testi? + je boljše da jo dama sterilizirati zdaj pozimi (muca je stara 9 mesecev.
Se opravičujem mogoče za nevmesna vprašanja samo res znate pomagat :)
Kdor ne mara živali,ne mara ljudi!!!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To jan 04, 2011 8:37 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Jo imaš tudi zunaj? Ker če je notranja, jo daj sterilizirat čimprej, 9 mesecev je že kar pozno. Istočasno ji naj naredijo še FeLV in FIV test (to je en, kombiniran test); ko bo že ravno v narkozi, da ji vzamejo kri s čim manj stresa. Bila je cepljena verjetno proti kužnim boleznim (kuga, herpes, calici), kar je za mačko dovolj. Cepite jo ponovno po enem letu, potem pa na dve leti.
Če pa je tudi zunanja, jo dajte sterilizirat čim malo mraz popusti, da je ne bo zeblo v pobrit trebušček.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Če dec 30, 2010 9:32 am

Odgovor To jan 04, 2011 8:40 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

helena je napisal/-a:Jo imaš tudi zunaj? Ker če je notranja, jo daj sterilizirat čimprej, 9 mesecev je že kar pozno. Istočasno ji naj naredijo še FeLV in FIV test (to je en, kombiniran test); ko bo že ravno v narkozi, da ji vzamejo kri s čim manj stresa. Bila je cepljena verjetno proti kužnim boleznim (kuga, herpes, calici), kar je za mačko dovolj. Cepite jo ponovno po enem letu, potem pa na dve leti.
Če pa je tudi zunanja, jo dajte sterilizirat čim malo mraz popusti, da je ne bo zeblo v pobrit trebušček.



Hvala za hiter odgovor, sej bi jo dala že prej samo če se mi boga reva že zdaj smili hehe, bom jo odpeljala ta mesec. Je pa čisto notranja (razen občasnih izhodov na balkon :yahoo: )
:dash: Hudiča nisem vedela, da kasneje jo daš slabše je.... No vem za drugič!!!
Kdor ne mara živali,ne mara ljudi!!!
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Sr jan 05, 2011 9:38 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

A pri 9 mesecih se še ni gonila?
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr jan 05, 2011 9:43 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Proti kateri bolezni so bila pa tista cepljenja, kjer so potem ene muce zbolele in pomrle?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr jan 05, 2011 9:45 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Katere muce to misliš?
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr jan 05, 2011 9:53 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Ne spomnim se točno katere, mislim da je bilo v Horjulu ne dolgo nazaj (mogoče so bile tudi iz kje drugje), ko je potem veliko muc dobilo hudo reakcijo na neko cepivo... pa ko se kdaj napiše, da je možen vzrok smrti cepivo (pri muci Xeni na primer..)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr jan 05, 2011 9:56 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Cepljenje proti kužnim boleznim. (RCP)
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr jan 05, 2011 10:01 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Aha hvala... potem je to cepljenje precej tvegano ali kako? :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr jan 05, 2011 10:05 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

vsako cepivo je tvegano, vendar je tveganje pri mačjih mladiči še posebno bistveno manjše, kot tveganje okužbe.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr jan 05, 2011 10:54 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Kolikor se spomnim, je veti na predavanju rekla, da je ravno pozimi idealen čas za sterilizacijo, ker se v tem obdobju ne goni.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Če dec 30, 2010 9:32 am

Odgovor Sr jan 05, 2011 3:32 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Houdini je napisal/-a:A pri 9 mesecih se še ni gonila?



Ne... Mislim, da se ni, če ne druga bi jo vsaj slišala kak se dere, pa se še ni :blush:
Kdor ne mara živali,ne mara ljudi!!!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr jan 05, 2011 3:48 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a:Kolikor se spomnim, je veti na predavanju rekla, da je ravno pozimi idealen čas za sterilizacijo, ker se v tem obdobju ne goni.


Če ni ravno -10 stopinj ali še manj, drugače pa takoj, ko so malo prijaznejše temperature.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.