V središču

Grizenje kablov, foteljev, torbic...


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 2

Pridružen: Pe jun 20, 2014 12:06 pm

Odgovor Ne nov 29, 2015 8:26 pm

Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Moje ime je Nika in se na vas obračam po pomoč.

S partnerjem imava mačka, po imenu Poki, starega 1,5 let.

Posvojila sva ga iz zavetišča. Pred pol leta je imel tudi družbo, in sicer muco Nino. Žal pa je kljub vsej pomoči umrla zaradi virusa FIP (http://www.macjahisa-vet.si/clanek.php?id=35), katera ima tudi muc Poki. Zaradi tega virusa sva dobila priporočilo na veterinarski postaji naj ne posvojiva nobenega mucka več, saj je virus hitro nalezljiv in z razvojem vedno smrten.

Poki se zaenkrat dobro drži.
Vendar imava težavo. Stalno grize, in sicer predmete kot so kabli, usnje, sedežno garnituro, čevlje, torbice in podobno. Predvsem ga privabijo mehki kabli, usnje in guma. Uničil je že kar nekaj predmetov kar je nevarno in nenazadnje tudi velik strošek. Je zelo iznajdljiv in zna odpreti omare ter predale. V prilogi vam tudi pošiljam fotografije.

Kolikor lahko kable zavarujem in druge predmete tudi. Poskusila sem z zavijanjem v lepilni trak, z mazanjem z limoninim sokom oziroma limoninim eteričnim oljem, pripravila sem mu tudi škatle iz kartona. Na voljo ima celo stanovanje, s praskalnikom čez celotno steno, veliko igračami, tudi z mačjo meto in s vsakodnevno animacijo, ki jo izvajava ko sva s partnerjem doma. Stvari grize, ne glede na to ali sva doma ali ne. Trudiva se, da ni predolgo sam oziroma mu vedno priskrbiva varstvo, če naju kakšen dan ni.

Na voljo ima vodo ter brikete, enkrat dnevno dobi za posladek mokro hrano. Je notranji maček, z izhodi na balkon, ki je primerno zavarovan. Nima nobenih rednih zdravil. Na voljo ima mačjo travo.

Prosila bi vas za kakršenkoli nasvet, saj se bojim tako za njegovo zdravje kot tudi za spore, ki jih imam s partnerjem zaradi Pokijevega uničujočega vedenja.

Najlepša vam hvala že v naprej in lep pozdrav.

Nika
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 29, 2015 8:30 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Virus FIP ne obstaja. Obstaja pa corona virus, katere nosilci so večina mačje populacije (60-80%). Pri določenem procentu v določenih pogojih virus corona zmutira in se lahko razvije FIP, ki je smrtonosen. Vaš drugi mucek, ki ga imate doma, ni nič bolj ogrožen, kot vsi ostali nosilci corona virusa, torej večina mačje populacije. Zato, nič se bat in uživajte s Pokijem :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 29, 2015 8:39 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Tule pa si še lahko na dolgo in široko iz verodostojnega strokovnega vira preberete o bolezni FIP http://www.dr-addie.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1180

Pridružen: Če jun 21, 2012 2:18 pm

Odgovor Ne nov 29, 2015 9:29 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Pri naši grizulji je pomagalo, da smo imeli vedno pri roki nekaj, kar sme gristi. V našem konkretnem primeru so bile to debele bambusove pletilke, ki sem jih nekje dobila zastonj, in pa tiste hecne plastične zadeve, ki so bile na stojalu za perilo namenjene temum da bi nanje obešali obešalnike s srajcami. Kadarkoli se je spravila k grizenju česa, česar ne bi smela, sem ji pred gobčkom držala pletilko, da jo je grizla. Na začetku sem ji jo tudi kar dala v gobček, da sem jo navadila, da je tole za grizenje. Mislim, da ji je bilo všeč to, da je bila mehka in lahko vanjo fajn zagrize z zobmi. Te pletilke sem imela potem v vseh sobah, da sem z njimi preusmerila grizenje, plastične zadeve sem ji pa dala na praskalnike, so bile ravno prave, da se jih je dalo natakniti na platforme. To je pa potem hodila sama gristi.

Je pa po moje trik v tem, da najdeš nekaj, kar maček rad grize, mu to potem nastaviš tako, da lahko sam pride zraven, in vztrajno preusmerjaš. Mazanje z raznimi smrdečimi žavbami se je obneslo samo v kombinaciji s tem. Preden sva to ugotovila, je naša grizulja požvečila kar nekaj nog stolov, kablov od slušalk in vogalov omaric, zdaj pa praktično ne grize več, le še na vsake kvatre se spravi na katero od plastik na praskalnikih.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Ne nov 29, 2015 11:53 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

klele je proti grizenju pomagal fuj sprej. Ne pomaga pa pri praskanju. Tam pa itak ni cez pristrizevanju konic krempljev in cez dober z macjo meto utopljen praskalnik.

Samo res ne vidim zakaj nebi mogli posvojit drugega muca.

A je mozno da je prejsnji muc umrl za posledicami katere druge macje blezni? FELV mogoce? Ste veterinarja narobe razumeli? Ali FIV? Zaradi fiva tudi brez potrebe paniko zaganjajo veterinarji? Pa ce ne veste kaj kratice pomenijo je preprosto pobiksat jih med sabo?

Ker ce vam je zaradi FIPa veterinar odsvetoval posvajanje, bi jst na vasem primeru resno razmislila o menjavi veterinarja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po nov 30, 2015 10:32 am

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Pri nas smo žvečenje in glodanje omejili odkar je grizuhu na razpolago samo njegova wc rolca. Ko ima višek energije v čeljustih gre do svoje rolce, jo mal pogrize, vse razbrca in je mir.

Praskanje je tudi pri nas problem, priznam. Pomaga Persen, za ljudi :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po nov 30, 2015 11:02 am

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Moja zvakla je unicevanje postopoma prerasla. Nekje tam po 2 letih starosti se je umirilo. Do takrat smo pa skrivali VSE. Res ni bilo tatenkega kabelcka v hisi, ki ni bil skrit v kanalcku ali cevi. :fool:
Zdaj pozre samo se vrvice (in vezalke), ce jih najde, vendar smo se v teh letih naucili kar vestno pospravljat.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 2

Pridružen: Pe jun 20, 2014 12:06 pm

Odgovor Sr dec 02, 2015 5:58 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Umrla je muca za FIP-_om. Sem si zelo zapomnila, saj je bilo zeloo hudo...imela je mokro obliko in ji je pljuča zalilo s tekočino. Rešiti je ni bilo mogoče...

Imate kakšne izkušnje s temle: http://www.*****.si/shop/macke/skatle_ ... Au_M8P8HAQ (feliway sprej)

Jaz sem mu sešila iz usnja igračo, a ni zanimiva. Kavč je očitno boljši... Ali bi pomagalo če ga fajn razkužim, tam kjer je že grizel in se ne bi potem več na taisto mesto vračal? Ker ne bi več isto dišalo? Razmišljam....

Mačja meta nanj žal ne deluje pretiroma. Sem mu pošpricala cel praskalnik, ki ja narejen po naročilu od Fit Cata, in je čez celo steno. Praskanje niti ni problem...bolj je to grizenje. Zdaj sva mu dala en copat Crocs, ki ga je že obdelal, da ga lahko obdeluje še naprej. Zgrizel je tudi tiste zaustavljalce vrat iz gume...in fantovo nepremočljivo potapljaško torbo... Počasi bom imela plačo, samo še za kupovanje nadomestnih stvari. :girlsad:

Predale si odpre sam...tudi če jih zalepim z "dak tejpom". In potem napada torbice itd. Kablje sva dala v cevi, za napeljavo v zidu pa je uspel skozi pregristi... :O

Počasi ne vem vem, če je sploh to maček ali je mešan s kakšnim glodalcem... :D

Hvala vam za ideje... upam na uno opcijo, da se bo kaj umiril. Zdaj je star 1,5let.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr dec 02, 2015 6:46 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Bi bilo fino poskusiti še z baldrijanom, namesto mačje mete. pri nas veliko bolj pali ;) Se tudi dobi v sprayu,prav za mačke, pa ne smrdi tko kot un iz lekarne :rolleyes:
Kar se pa predalov tiče (tudi meni jih odpirajo, mrhe male :D pa ne nuca če zalepim ) je pa fino kaj težkega spredaj postaviti, da ne more premakniti in posledično odpreti predalov.

Je pa res grizli, tale vaš...mogoče še to, da ga pošpricate z vodo v pršilki, ko dela bedarije, skupaj z odločnim ne, pa mu potem daš tisto, kar lahko...

Uf, velik sreče :good: pa res vse pospravljat kar se le da, ni druge...če ne pa varovala na predalnike in omare, tiste za otroke ;)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po dec 07, 2015 11:49 am

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Kar se tiče predalov, če lahko vse sam odpre, bi začasno kakšna otroška varovala dala gor, toliko da maček vidi da ne gre več. Pa vsakič ko proba odpret, bi mu rekla "ne". Vsaj pri nas so se naučile kaj pomeni "ne".

Kar se tiče grizenja. Mački obožujejo vonj gume, usnja, in podobnega. Pri nas smo zaradi ene morali menjat vsaj ene 6 kablov za telefon in računalnik, draga šola. Rezultat je zdaj ta, da se jih vestno pospravi in pokriva, ko naju s fantom ni zraven. Na debelejše kable (kot npr. od podaljša) se do sedaj ni spravila.

Zaradi samega grizenja sem eni moji kupila tudi Kong puppy bone in občasno grize to.
Slika


Drugače sem pa jaz zaznala, da če kaj grize sta razloga dva: dolgčas ali želja po pozornosti. To se da delno rešit z več igre, kakšnimi brckoti z meto, itd.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če jan 14, 2016 8:10 pm

Re: Grizenje kablov, foteljev, torbic...

Slika
V pokrovčku je "čepek", ki ga je pojedla ena muca in ni šel ven po nobeni običajni poti (ne spredaj, ne zadaj).
Je bil potreben operativen poseg, da so vzeli ven.
Igranje z neprimernimi/nevarnimi stvarmi vedno zelo odsvetujem.
Bodite pozorni in odstranite iz muckove okolice, kar zanj ni primerno oz. bi lahko pojedel, tudi če ni užitno, pa se zgodi med igro.

Sem bila pa nekoč tudi prisotna, ko so prišli na veterino lastniki s kužkom, v paniki, ko so ugotovili, da njihov kuža med igro poje/je kar pogoltnil teniško žogico. Kako mu je to sicer uspelo, mi ni jasno, ne logično. So takoj poskušali s sredstvi za izbruhanje, pa ni šlo...

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.