V središču

Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po jun 10, 2013 2:05 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Jaz bom rekla samo tole: vsaka čast tistim, ki tolikšnemu številu živali še lahko zagotovijo njim primerno oskrbo - tako fizično/materialno kakor in predvsem "duševno" (ne najdem primernega izraza, v mislih imam čustveno oskrbo, aka aktivno ukvarjanje z živaljo). Meni se trenutno po osmih dneh sami z enim psom in osmimi mačkami v hiši že meša. O tem, da ne utegnem vsaki od mačk posvetiti toliko pozornosti, kolikor si je sicer zaslužijo, raje ne bom. In ponavljam: samo osem dni.
Imam sicer eno vprašanje: kako kaj z zakonskim maksimumom petih živali posamezne vrste na gospodinjstvo? Ali je z novim ZZZZiv odpravljen?
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 2:09 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Halo je nastal, ker sem jaz napisala, da bi bilo verjetno počasi priporočljivo ustaviti (ali vsaj zamrzniti) posvajanje,
saj so mački še v fazi privajanja na nov dom in nove razmere, njihovi karakterji in potrebe se posledično še niso
uspeli polno izraziti, vsako dodatno dodajanje novih mačkov pa je tudi dodaten stresni dejavnik, koneckoncev.

No, to še vedno mislim, ampak ne vem, zakaj bi to še enkrat napisala, ker sem bila že prvič
okrcana za izražanje tozadevnega mnenja :)

Na to temo je potem skrbnica napisala en daljši odgovor, da je bilo od nekdaj v planu posvojiti (mislim da 8 ) mačkov in so
zato posvojitve izvedli eno za drugo.

Glede govorjenja iz ozadja pa ne vem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 2:11 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

moksa je napisal/-a:Jaz bom rekla samo tole: vsaka čast tistim, ki tolikšnemu številu živali še lahko zagotovijo njim primerno oskrbo - tako fizično/materialno kakor in predvsem "duševno" (ne najdem primernega izraza, v mislih imam čustveno oskrbo, aka aktivno ukvarjanje z živaljo). Meni se trenutno po osmih dneh sami z enim psom in osmimi mačkami v hiši že meša. O tem, da ne utegnem vsaki od mačk posvetiti toliko pozornosti, kolikor si je sicer zaslužijo, raje ne bom. In ponavljam: samo osem dni.
Imam sicer eno vprašanje: kako kaj z zakonskim maksimumom petih živali posamezne vrste na gospodinjstvo? Ali je z novim ZZZZiv odpravljen?


moksa, ja, ni več omejitve 5, ampak je predpis, da je potrebno pri več kot desetih živalih iste vrste prijaviti gojitev živali, za katero je potrebno izpolnjevati predpisane pogoje (glede prostorov za higieno, skladiščenje hrane itd.).

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po jun 10, 2013 2:18 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Skuiki hvala, to sem očitno spregledala in sem ostala še pri petih.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 2:29 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

moksa je napisal/-a:Skuiki hvala, to sem očitno spregledala in sem ostala še pri petih.


Bom kopirala samo za mačke, glede na to da psi v to temo ne spadajo :)

23. člen

(gojitev mačk)

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika.

(2) Za gojitev 11 ali več odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za mačke glede velikosti in pogojev za skupinsko namestitev izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj:

1. zagotoviti prostor ali del prostora za pripravo in skladiščenje hrane,

2. zagotoviti prostor ali del prostora za čiščenje, kopanje in nego mačk ter za shranjevanje opreme za nego mačk,

3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme,

4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane mačke,

5. zagotavljati nemoteno oskrbo mačk,

6. voditi evidence o živalih, preventivnih posegih in zdravljenjih.

(3) Bivalni prostori za mačke morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni.


Vir: Pravilnik o zaščiti hišnih živali
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jun 10, 2013 2:34 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Malo :offtopic: - kakšen izraz, gojitev mačk :O Mislim ... gojiš rože, no, al pa zelenjavo. A da mačke gojiš?? Kdaj pa potem vzrejaš? A vzrejaš samo rodovniške? Al kaj? Nič jasno :scratch:
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Po jun 10, 2013 2:37 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

sam res :lol:
a jih potem kar na vrt vtaknem kot potaknjence, pa zalivam takrat kot paradajz? :rolleyes: :fool:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 2:40 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

jernejch je napisal/-a:Malo :offtopic: - kakšen izraz, gojitev mačk :O Mislim ... gojiš rože, no, al pa zelenjavo. A da mačke gojiš?? Kdaj pa potem vzrejaš? A vzrejaš samo rodovniške? Al kaj? Nič jasno :scratch:


Tudi meni ni jasno, kje so ta izraz pobrali, predvidevam da od "gojiteljev malih živali", ker za kunce, budre, okrasne kokoši, ptice itd. je očitno ta izraz v splošnem obtoku in potem so ga še na pse in mačke aplicirali :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 2:43 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

SSKJ pa pravi tole :)

gojíti -ím nedov. (ȋ í) 1. načrtno se ukvarjati z rastlinami ali živalmi, zlasti v gospodarske namene: gojiti hmelj, čebele, vinsko trto; na farmi gojijo govedo za zakol;

Pri "zlasti v gospodarske namene" se zna malo zaplesti :scratch:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po jun 10, 2013 2:44 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Uporaba besede "gojitev" je čisto na mestu in pravilna ter se uporablja tudi za živali. Ne vem zakaj, ampak večina ljudi ob uporabi te besede res pomisli na vegetacijo. Vzreja je pa (skoraj) nekaj drugega - malo v SSKJ pokukajte ;)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jun 10, 2013 3:15 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

No ja, SSKJ med drugim trdi, da tudi otroke vzrejamo :O , tako da se ne bi ravno ZELO zanašala nanj :S, je pa tudi sicer definicija vzreje naravnost za :bad:

vzreja vzréja -e ž (ẹ̑) 1. oskrba, nega živali z namenom, da se razvije do gospodarsko, uporabno zaželene razvojne stopnje: ukvarjati se z vzrejo; vzreja konj / vzreja rib v ribniku / vzreja mladičev // oskrba, nega koga do stopnje, ko se lahko preživlja sam: vzreja in vzgoja otrok 2. dejavnost, pri kateri se z odbiranjem, parjenjem živali skuša doseči, da zrastejo in dobijo ustrezne, zaželene lastnosti: vzreja novih pasem / selektivna vzreja ♦ vet. čista vzreja pri kateri se parijo nesorodne živali iste pasme

Vedno bolj me boli, kako se do živali obnašamo, kot da so stvari :girlsad:

OK, zdaj pa neham! Še malo, da bom on topic - prav zanimivo je, kako človek nikoli ne more čisto predvidet te mačje kombinatorike. Vsakič, ko mislim, da imam svoje babe pogruntane - no, njihove reakcije - me propisno peljejo ... ehem ... sc** :D
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1180

Pridružen: Če jun 21, 2012 2:18 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 3:26 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Mene pa zelo mika, da bi Trdnjavi pokazala kakšno temo tukaj: leeeej, tale jernejch ima tudi štiri mačke, pa mislim, da sploh nima ogromne hiše! :)

Seveda se tukaj potem pojavi mačja kombinatorika: naš Muri je bolj, hm, živčne sorte. Zdi se mi, da ima zaradi te svoje živčnosti včasih agresivne izpade (tukaj pomaga Feliway). Izo je še nekako sprejel, zdaj si pa ne upam več dirati lava (oziroma črnega panterja) dok spava. Mogoče bi ga družba mačka (ali dveh), ki bi se res rad z njim preganjal naokrog (Iza po principu raje leži v mojem naročju :) ) manj obremenjevala... mogoče bi pa na vsakega dodatnega mačka gledal kot na še eno konkurenco, in bi bil samo še bolj slabe volje. Ne vem. In Trdnjava noče tvegati.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jun 10, 2013 3:36 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Coprnica Zofka je napisal/-a:Mene pa zelo mika, da bi Trdnjavi pokazala kakšno temo tukaj: leeeej, tale jernejch ima tudi štiri mačke, pa mislim, da sploh nima ogromne hiše! :)


:lol: ne, res nimam ogromne hiše! :lol: Pravzaprav najemam dvosobno stanovanje (ampak ok, imam ekstra super najemodajalko) in imam dve občutljivi 9-letni tetici, od katerih je ena ekstra defenzivna, ker ima displazijo kolkov in se zaveda te svoje ranljivosti, druga je pa živčna razvalina in večni otrok. Ampak - vse se da, samo malo potrpljenja je treba imet 8) In tvoja Trdnjava, po Twitterju sodeč, je kar nora na mačkice ;) Prav dolgo ga po moje ne bi rabila prepričevat :superman:
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po jun 10, 2013 3:53 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Coprnica Zofka je napisal/-a:Mene pa zelo mika, da bi Trdnjavi pokazala kakšno temo tukaj: leeeej, tale jernejch ima tudi štiri mačke, pa mislim, da sploh nima ogromne hiše! :)


Saj ni fora v prostoru, fora je v kvaliteti sobivanja in o riziku, da jo bo vsak novi muc morda lahko porušil. Jaz sem pred par meseci tudi razmišljala o posvojitvi tretjega in sem zdaj čisto hepi, da se nisem odločila za - bolj zaradi mojh dveh mačk, kot pa zaradi mene. Naj te ne premamijo zgodbe o pravljičnem sobivanju z xy mački, jaz jim že dolgo ne verjamem več (od nastanka interneta, ki prenese prav vse in še več od tega, pa sploh ne), ali pa sem vsaj zelo skeptična do njih.

Edit: jernejch, ni letelo nate, da smo si na jasnem :)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 5:45 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

moksa je napisal/-a:
Coprnica Zofka je napisal/-a:Mene pa zelo mika, da bi Trdnjavi pokazala kakšno temo tukaj: leeeej, tale jernejch ima tudi štiri mačke, pa mislim, da sploh nima ogromne hiše! :)


Saj ni fora v prostoru,fora je v kvaliteti sobivanja in o riziku, da jo bo vsak novi muc morda lahko porušil.


Če mene vprašaš, je kvalitetno sobivanje mačk možno, postane pa z večanjem števila mačk osnovni faktor to, koliko si pripravljen življenje organizirati okoli mačk in potrebne logistike, ki jo za sabo potegne multi-cat household. Na neki točki se namreč načelo, da je z dvema mačkama manj dela kot z eno, konča in se pričnejo časovni vložki seštevati glede na dodatno število mačk.

Že samo čiščenje (npr. vsi WCji vsaj dvakrat dnevno), hranjenje (večinoma moraš vsaj nekatere ločeno hraniti) in osnovna nega zahtevajo ogromno časa.
Sploh če imaš stanovanje še dodatno prilagojeno dobremu počutju večjega števila mačk (dodatni praskalniki, ležišča itd.).

Prav tako moraš izvajati kar nekaj logistike okoli tega, kdo je lahko skupaj in kdo ne, kako jih
razporediti za spanje, kako jih razporediti čez dan v času odsotnosti. Velikokrat se to, da bi vsi mački živeli z vsemi, ne
obnese, vsaj ves čas ne. Nekateri morajo biti večino časa ločeni, drugi so čisto zadovoljni, če imajo
neka ur dnevno oddih od ostalih itd.

Poskrbeti moraš za to, da se nihče ne počuti zapostavljenega, tako da je treba računati tudi na čas za dodatno
individualno igro, čohanje ali pozornost ali pa kurjenje energije pri tistih, ki to energijo sicer kanalizirajo skozi
buzeriranje šibkejših od sebe. Prav tako potrebujejo svoj posebni tretma plašni in zadržani, saj jim na
ta način večaš samozavest in držiš njihov rang v skupnosti.

Pa, seveda, vračunati je potrebno čas in sredstva za dodatne higienske ukrepe (razkuževanje) in logistiko okoli
varstva v potencialni odsotnosti.

V glavnem, živeti z večjim številom mačk je lepo, posebno če je večina mačk kompatibilnih med seboj,
ampak zadaj je v večini primerov skrit ogromen angažma njihovega skrbnika
oz. kar cele družine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1180

Pridružen: Če jun 21, 2012 2:18 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 6:42 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Skuiki in moksa, vse vzeto na znanje. Ne bomo se nikamor zaletavali. Res je, da je moja izkušnja, da je z dvema manj dela kot z enim, res je pa tudi, da glede logistike in ločevanja zaenkrat nimam prav veliko izkušenj.

Trdnjava ima seveda zelo rada najina mijavčka. :) Mogoče pa zaradi tega bolj trezno gleda na to, kaj je bolje za njiju, ne samo to, kaj so moje želje. Kaj pa vem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po jun 10, 2013 8:06 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Coprnica Zofka, jaz sem pisala bolj na splošno o sobivanju z večimi mačkam (in v mislih sem imela sobivanje s 5+,
kjer pride do potrebe po dodatnih WCjih, opremi in dodelani logistiki glede ločevanja, če se vsi med seboj ne ujamejo).

Pri treh gre bolj za to da najdeš mačke, ki se med seboj ujamejo in lahko dovolj mirno sobivajo.
In tu ti bodo glede na karakteristike mačk, ki jih že imate, skrbnice z veseljem pomagale
s svetovanjem glede karakterno primernega mačka/mačke, če se bosta odločila
še za enega.

Lahko pa morda vzameta kakšnega v začasno oskrbo :)
Ker pri začasnikih pač vzameš v zakup, da so v času bivanja pri tebi tudi 100% ločeni
od tvojih, če je treba, kar je pri stalnih bolj komplicirano.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če jun 13, 2013 1:19 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Jaz lahko povem, kako stvari pretežno laufajo pri nas: Yodi in Leia nista posebej navdušena drug nad drugim. Poznata se "od nekdaj", posvojena sta bila hkrati, njun odnos pa je z odraščanjem postajal bolj ambivalenten. Včasih se stiskata, umivata in tudi pogosto spita skupaj (tega prizora sicer nikoli ne ujamem, ker Leia ob prvem znaku mojega premikanja zdirja k meni - vidim samo še, kako se pretegne, ko se zbudi :) ), imata pa tudi burne dneve, ko Yodi Leio napada (ravno včeraj je preskočil par metrov, da ji je skočil za hrbet in jo začel tepst :dash: ).
Ker imamo pri nas tudi začasnike, lahko rečem, da v njun odnos tretji muc (po začetnem privajanju, jasno) po navadi vnese precej harmonije v odnose - Leia ima več miru, Yodi pa več zabave (obiskovalci so po navadi mladi in živahni). (Četri muc je lahko že problematičen, saj spet Yodi izgubi svojega partnerja pri divjanju in se spet spravi na Leio.)
Tako da, Coprnica Zofka, jaz mislim, da bi lahko dobro, premišljeno izbran tretji muc (ali začasnik) zelo dobro vplival na Murija in njegovo počutje. Posvetuj se s skrbnicami, natančno opiši značaje svojih dveh muckov in mogoče boste našli primernega cimra.
Trdnjavi pa le povej, da dokler v stanovanju še obstaja kakšen prostor, kamor lahko stlačita svoji riti, mačk ni preveč :teasing: (je rekla tista, ki mora svojega dvonožca prepričevati, da imata dovolj mačk in ne smeta posvojiti vseh, ki se jima vsedejo v srce ;) )
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To sep 03, 2013 3:07 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Imam predolg jezik, zato moram še to: tisti, ki še vedno nasedate internetnim pravljicam sanjskih idil, kjer po stanovanju veselo cepeta horda nežnih mačjih blazinic, tistim ki vas lepe slikice prepričajo v kajjazvemtočnokaj, nehajte čimprej. Prosim. Dajte se vsaj malo vprašat, če je vse to, kar vam nekdo prodaja, tudi dejansko res. Življenje z večjim številom živali je vse prej kot ah-in-oh, pa nočem sedaj reči, da je tako življenje za en kukuruz, vendar sanjsko in nabito z eno samo veliko ljubeznijo in harmonijo pa res ni.

Kot rečeno, bi se bila ugriznila v jezik, pa sem se danes že prevečkrat. Triurno pregovarjanje z italijansko policijo na žgočem soncu, da so nam spustili naprej tovornjak, je naredilo svoje.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To sep 03, 2013 3:25 pm

Re: Posvojitev 'druge' muce in lastništvo več muc

Se ti ni treba nič grizt, ker drži. Življenje s veliko živalmi zagotovo ni pravljica in kar se mene tiče, ga kljub temu da ga sama živim, večini ljudi odsvetujem in kar se mene tiče, sem oddala samo enkrat mačka že kot sedmega/osmega. Ljudem, ki so se dobro zavedali, kaj to pomeni in so tako življenje že dolgo živeli. Če ne drugega, to pomeni ogromno dela, stroškov, odrekanja v veliko pogledih. Sama sem posvajala le do številke 6 mačk in dveh psov, vsi ostali so pri meni zato, ker jim je to edina možnost za življenje, ki se ga trudimo narediti jim čim lepšega in nestresnega. Seveda je "kvaliteta človeškega življenja" v mnogo pogledih nižja, v določenih pa ravno obratno. število mojih živali je posledica tega, kar počnem, nikakor neka zavestna odločitev.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 71 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.