V središču

Lajanje


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Po mar 31, 2014 9:40 am

Lajanje

Kot eni veste ima moja sestra dobro leto staro maltežanko, ki je načeloma super priden kuža ampak je pa precej nevzgojena, ker sestra zagovarja da je to pes za razvajat in družbo kar se sicer čisto strinjam ampak to še ne pomeni, da psu ni treba obvladati osnovnih ukazov.

No in stvar, ki mene najbolj moti (pa tudi druge) je lajanje...laja, ko gre dol po stopnicah, laja ko kdo pozvoni (to so take frekvence, da jaz kar poskakujem), laja recimo če se pelje z avtom in ustavim avto, (spet frekvence, da je veselje), oblaja tudi vse pse...kar pa se lahko slabo konča. Seveda, če ji rečem naj bo tiho ne uboga, ker je tega ni nihče učil tako, da prosim za kakšen nasvet kako bi jo naučila, da preneha z lajanjem. Vem ja, ni v štartu to moja stvar + da je stara že dobro leto in bi bilo treba začet prej ampak vseeno, če ima kdo kakšen nasvet oz. idejo bom zelo vesela...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po mar 31, 2014 9:50 am

Re: Lajanje

Hočeš doseči, da sploh ne bi lajala ob teh dražljajih, ali da bi opozorila s kratkim vuf - vuf in potem utihnila,
ne da "nabija"?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Po mar 31, 2014 11:17 am

Re: Lajanje

Ja jaz bi najraje dosegla, da ob teh stvareh sploh ne laja ampak tudi s tem, da bo samo enkrat zalajala bom zadovoljna. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po mar 31, 2014 12:20 pm

Re: Lajanje

Popolnoma enak opis velja tudi za moje štiri pse, s tem, da gre pri nas še za krdelni efekt - zalaja eden, ostali se pridružijo.

Čakam na kak fajn nasvet, kako to odpraviti.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Po mar 31, 2014 12:49 pm

Re: Lajanje

Za nezaželene lajavce je precej uspešen pri odvajanju od tega vedenja pasji sinonim gospe pršilke ;), e.g. Pet corrector.
Zadeva deluje na osnovi skompresiranega zraka in ob pritisku spusti sikajoč zvok, ki je pesjanarjem blazno zoprn. To v kombinaciji s priboljškom po prekinitvi laježa bojda dela čudeže tudi pri najbolj trdovratnih kričačih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Po mar 31, 2014 1:22 pm

Re: Lajanje

Si pobrskala kaj po internetu? Z malo vztrajnosti, da ignoriraš vse razne mučilne naprave, ki psa stisnejo ali stresejo ali pošpricajo z limono, ko laja, se da najdet kakšne strani z uporabnimi nasveti.
Sem samo malo pogooglala 5 min, ampak če sem v tem času nekaj našla, ni hudič da ne najdeš kakšne ornk dobre lekcije, če se spraviš zraven.

http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/how_to_stop_barking.html
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po mar 31, 2014 1:45 pm

Re: Lajanje

Preizkusi to možnost (uporabno v tej obliki, če želiš, da pes na nekaj opozori, potem pa neha lajati):
Pustiš da enkrat, dvakrat zalaja, nato pa stopiš pred psa, zaploskaš in rečeš "Dovolj". Pes te bo, če še ni v histeričnem afektu, gotovo vsaj za sekundo pogledal
in utihnil. To takoj pohvališ in nagradiš. Ko naslednjič ponovi vedenje, ponoviš.

Druga možnost je, da psa naučiš dati glas na ukaz, kolikor nelogično se to sliši.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po mar 31, 2014 2:08 pm

Re: Lajanje

Skuiki je napisal/-a:Preizkusi to možnost (uporabno v tej obliki, če želiš, da pes na nekaj opozori, potem pa neha lajati):
Pustiš da enkrat, dvakrat zalaja, nato pa stopiš pred psa, zaploskaš in rečeš "Dovolj". Pes te bo, če še ni v histeričnem afektu, gotovo vsaj za sekundo pogledal
in utihnil. To takoj pohvališ in nagradiš. Ko naslednjič ponovi vedenje, ponoviš.

Druga možnost je, da psa naučiš dati glas na ukaz, kolikor nelogično se to sliši.


Prva varianta preverjeno pomaga, potrebno je le veliko vztrajnosti in res odlocen glas cloveka. Je pa marsikdaj poleg lajanja se marsikaj drugega prisotnega v vzgoji, kar bi bilo potrebno popraviti. No, vsaj moje izkusnje so take.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po mar 31, 2014 4:59 pm

Re: Lajanje

Tudi po mojih izkušnjah prvi pristop zelo dobro deluje, če si le dovolj odločen in vztrajaš. Včasih pa razmišljam, če bi ga pričela v prostem času prezentirati bližnjim in daljnim sosedom :rolleyes:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor To apr 01, 2014 7:09 am

Re: Lajanje

moksa je napisal/-a:
Skuiki je napisal/-a:Preizkusi to možnost (uporabno v tej obliki, če želiš, da pes na nekaj opozori, potem pa neha lajati):
Pustiš da enkrat, dvakrat zalaja, nato pa stopiš pred psa, zaploskaš in rečeš "Dovolj". Pes te bo, če še ni v histeričnem afektu, gotovo vsaj za sekundo pogledal
in utihnil. To takoj pohvališ in nagradiš. Ko naslednjič ponovi vedenje, ponoviš.

Druga možnost je, da psa naučiš dati glas na ukaz, kolikor nelogično se to sliši.


Prva varianta preverjeno pomaga, potrebno je le veliko vztrajnosti in res odlocen glas cloveka. Je pa marsikdaj poleg lajanja se marsikaj drugega prisotnega v vzgoji, kar bi bilo potrebno popraviti. No, vsaj moje izkusnje so take.


No, sej sm napisala da tle sploh ni vzgoje. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To apr 01, 2014 8:58 am

Re: Lajanje

A jo imaš ti kdaj v varstvu? Potem po moje brez problema takrat uvedeš nova pravila in se jih držiš, saj psi hitro poštekajo
te reči in točno vedo, pri kom nekaj lahko in pri kom ne :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor To apr 01, 2014 9:29 am

Re: Lajanje

Ja imam, saj zato sem tudi spraševala za nasvete, da se bova tega učenja lotili, ko bom varuška - kar bo baje že tole nedeljo. Sej brihtna je ful, poročam o rezultatih potem. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To apr 01, 2014 10:21 am

Re: Lajanje

:good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor To apr 01, 2014 4:43 pm

Re: Lajanje

Pri nas je situacija zelo podobna, čeprav je vsaj v avtu in na stopnicah bolj ali manj tiho. :)

Eno kar jst opažam pri naši zverini je to, če ni dovolj zlaufana je sitna - posledično laja za vsak drekec pekec. Tko da ena rešitev je dejansko ta, da jo utrudite. Dolg sprehod, miselne igre (učenje trikov) in podobno.
Druga rešitev je, da jo nagradite ko zalaja na vaš ukaz. Recimo ji pokažeš neko igračo in bo verjetno zalajala od navdušenja. Takrat rečeš "glas" (zarad mene tud "pomaranča") in nagradiš. Ko bo obvladala lajanje na ukaz, začneš pa z ukazom "tiho" (če hočeš "kozliček") :D Ko utihne rečeš ukaz in nagradiš. :) Pri nas počasi deluje. Mal več moramo še vadit, pa bo. :)

Vso srečo pri prevzgoji. :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor Pe apr 04, 2014 1:43 am

Re: Lajanje

Mi smo se učili tale ''glas'' pa zdaj bevska za vsak drek, največkrat tako izsiljuje za hrano :D Me ne moti, je prav da je hud :P

Kadar pa res nočem da se oglaša pa recimo brcnem v omaro oziroma naredim nekaj da zaropota pa potem da mir:)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor To apr 08, 2014 8:40 am

Re: Lajanje

No, moje poročilo o nedeljski "prevzgoji" :D sem začela s "sedi", ker se načeloma tako ali tako vedno usede ko čaka kakšen priboljšek tako, da se mi je zdelo to primerno za začetek oz. lažje...in je tudi uspelo. :yahoo: Je potem sestra proti večeru prišla ponjo in sva pokazali kaj se je naučila. :D No vmes sem pričakovala obisk zato sem si skrila piškot v trenirko, da bi jih ga potem dala ko neha lajat...in sem res sprobala tisto "plosk Dovolj!" metodo in deluje...je nehala lajat in sem ji dala piškot...no ampak potem je laufala pa do drugih vrat in se spet drla, jaz pa nisem imela več skritih piškotov. :D Nadaljujeva naslednjič. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor To apr 08, 2014 9:20 am

Re: Lajanje

superca! Ti kr vstrajaj, sej psi se radi učijo - vse za hrano in igrače/igro. :D

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.