V središču

Ugriz psa


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 11:00 am

Ugriz psa

Kakšen je protokol ob ugrizu psa?


Da malo povzamem. Včeraj sem metala žogo psu (domačemu na ranču, kjer sem bila). Ko sem mu hotela vzeti žogo, da bi mu jo vrgla, je "preprijel" in pri tem po nesreči zagrabil moj prst. Prebilo mi je noht in steklo je nekaj malega krvi, ampak vse skupaj ni poškodba nič od nič. Mesto ugriza sem samo dobro izprala. A bi morala do zdravnika? A vi bi šli?
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Ne jul 24, 2011 11:09 am

Re: Ugriz psa

Če je pes domač in znan in cepljen in je šlo za nesrečo in si dobro sprala, niti ni nujno, je pa odvisno kako globoko ti je prebilo noht (btw. psu se ne vleče žoge iz gobca, reče se mu naj jo spusti :P )

Pazit moraš, da se ne bi zgoraj zacelilo prej kot spodaj in bi se ti spodaj zagnojilo. Fajn bi blo s kakšnim antibiotičnim mazilom malo mazat. Če te ne boli in danes ni rdeče, ne bi smelo bit kaj hujšega.
Ampak maš pa tudi smolo, da ti je prebilo noht...
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 11:15 am

Re: Ugriz psa

Lani se je nam pripetilo podobno. Enej (sin) je Tobiju iz ust hotel vzeti palčko in Tobi ga je, misleč, da je palčka, ugriznil v prst oz. noht. Sprva je tekla kri in niti nismo vedeli kakšna rana je. V bližini je bila takrat med. sestra in je rekla naj rano dobro umijemo z milom in speremo z vodo. Rekla je še, naj bo rana sprva dokler se kri ne ustavi pokrita, takoj ko bo možno pa odkrita. Glede na to, da je Tobi naš in da je redno cepljen,... je bil to ves postopek. Pa ko se je kri ustavila smo ugotovili, da rana ni globoka, da je samo na zoprnem mestu (pod nohtom), kjer kri rada bolj teče. Aja, pa ene parkrat sem mu z oranžnim Bepanthenom namazala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 11:23 am

Re: Ugriz psa

Ja sej sem sama kriva, ker se nisem primerno igrala z njim - pes je drugače ful prijazen in crkljiv, samo pri igri je precej živahen, ker je še mlad. Poškodba res ni huda, če bo izgledalo jutri kaj slabše, bom šla pa do zdravnice po kakšno mazilo. U bistvu me je bolj zanimalo, kok je treba kaj komplicirat okrog tetanusa.
Hvala za mnenja, ki so očitno podobna mojemu.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Ne jul 24, 2011 11:30 am

Re: Ugriz psa

Če nimaš težav z imunskim sistemom in ni neka globoka rana, pes pa zdrav res ne bi smelo bit težav. Pa že danes bi bilo kaj vneto, če bi blo kaj hujšega. Zoprno je edino mesto, ker je ravno pod nohtom.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 12:17 pm

Re: Ugriz psa

hja...če boš šla k zdravniku (za kar po mojem mnenju ni prav nobene potrebe), boš morala dat podatke lastnika psa, ki ga bo vet potem parkrat prišel počekirat in lastnik bo malo odprl denarnico. No, vsaj par let nazaj je blo tko, mogoče pa res ni več. Ker ugrize psov sistematično spremljajo - pa ne bo nič pomagalo, če boš rekla, da si sama kriva, pa da je pes cepljen pa takle.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 12:53 pm

Re: Ugriz psa

oaza, sem pomislila tudi na to. Za mnenje vas sprašujem predvsem zato, ker je nekaj ljudi precej panično reagiralo, da bi me nujno isti moment peljali k dežurnemu zdravniku, kar sem gladko zavrnila. :rolleyes:
Če kaj ne bo ok (ma kaj če pa bit narobe ), bom že šla, kar tako "preventivno" se mi pa ne zdi potrebno.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 1:01 pm

Re: Ugriz psa

oaza88 je napisal/-a:hja...če boš šla k zdravniku (za kar po mojem mnenju ni prav nobene potrebe), boš morala dat podatke lastnika psa, ki ga bo vet potem parkrat prišel počekirat in lastnik bo malo odprl denarnico. No, vsaj par let nazaj je blo tko, mogoče pa res ni več. Ker ugrize psov sistematično spremljajo - pa ne bo nič pomagalo, če boš rekla, da si sama kriva, pa da je pes cepljen pa takle.


Nam se je zgodil ta neprijeten dogodek na hrvaški obali in tudi nam so rekli naj gremo vseeno k zdravniku in da bodo prijavili "incident". Sem si mislila "no way", da mi našega Tobija vpišete še med nevarne pse :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 1:03 pm

Re: Ugriz psa

Taperverčki, ne kompliciraj, prosim! Umiješ se, pa je. Včasih še razkužiš, če je žival sumljiva. Sem imela že toliko poškodb od psov in mačk, ki so prišli direkt s ceste, pa nič. Edino, če bi se ti močno zagnojilo, greš po antibiotik. Hčeri se globje praske vedno zagnojijo, meni nikoli, a tudi v tem primeru ne ukrepamo in hitro mine. Najhuje je, ko me kaka mačka tako ugrizne, da poškoduje živec, potem tudi kak mesec na čutim prsta. A pri tem ti tudi zdravnik ne more pomagati.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 3:12 pm

Re: Ugriz psa

Jaz sem se enkrat tako igrala s pasjim maldičem, ki mi je čisto ponesreči s svojimi ostrimi iglicami pregriznil noht. Meni je izpod nohta res hudo krvavelo, bolelo pa za :bad: Nekaj časa sem imela prav grdo luknjo sredi nohta, potem je šel pa noht dol. Nobenega dohtarja, razkužil pa tudi ni bilo pri roki. Najhuje od vsega je bila bolečina, ker se mi je kri sčasoma nabrala pod celim nohtom, pa povito sem imela ves mesec, sicer pa sem preživela. Imam pa brazgotino na "lunci", nov noht je pa zrasel popolnoma normalen. ;) Oskrbiš rano kot bi vsako drugo, če se pa uspe zagnojit, postane rana rdeča, po možnosti še fino zateče bo pa treba k zdravniku. Na splošno pa manj kot kompliciraš bolje je. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 5:07 pm

Re: Ugriz psa

OK super, potolažena. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 605

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:12 am

Odgovor Ne jul 24, 2011 5:48 pm

Re: Ugriz psa

To je skoraj za pod duškota, ampak moram povedat ... Mene je moj superinteligentni Mac tako ugriznil, ko sem mu dala polizat prst od smetane. :lol: Sem se naučila, da se Macu ne da polizat ničesar, kar lahko smatra kot kos nečesa in bo ugriznil. :lol:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 562

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:09 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 5:59 pm

Re: Ugriz psa

Ugrizne rane se samo dobro spere, ja. Itak se jih ne šiva, tako da si jih lahko oskrbite sami (razen če se ne vname, ni res extra grozna, zamazana, potrgana...).

Po zakonu je sicer treba prijavit v antirabično ambulanto da se preveri cepilni status psa, samo če je poznan in redno cepljen je tako vse OK. Pa če se kri nabere pod nohtom lahko kirurg naredi fenestracijo - to je eno oknce v nohtu, skozi katerega se razbremeni pritisk, da ne butne celega nohta dol. Če je pa noht ful poškodovan se tud splača it do kirurga, ki lepo zašije matrix da nov noht zraste lep, ne grčast. Ampak če je ranica majhna ni panike :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne jul 24, 2011 9:33 pm

Re: Ugriz psa

Jaz sem super mojster za vse manjše domače operacije ja, samo tega ne bom po forumu pisala, si bodo ljudje še kaj mislili. :truce: :girlblush: Je pa definitivno koristilo, bolečina je izginila, vendar je bil moj noht poškodovan še z drugim zobom na mestu tik preden pride na plano, tako da je pomoje zaradi tega šel dol.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne jul 24, 2011 9:42 pm

Re: Ugriz psa

Jaz sem bila ugriznjena že večkrat, 2 tako globoko, da imam na levi roki 4 krasne šivane odtise rotweilerjevih zob in na levi nogi polepšano zadnjo stran meča :). Za ta dva sem res obiskala zdravnika, ker so bile rane kar hude in psi neznani, za vse ostalo (tudi v noht) pa se po teh dveh ugrizih sploh sekirala nisem niti razkužila nisem imela pri roki, sem samo z milom oprala roke in to je bilo to.. Naslednji dan je malo kljuvalo in bilo čutiti pritisk, malo sem znižala temp. v hladilniku :D pa je bilo naslednji dan takoj boljše :) .

Taperverčki, moje mnenje je, da pozorno spremljaj kaj se dogaja z nohtom in predvsem pod njem (če je malo rdeče in krvavi je logično, če pa preveč kljuva in čutiš pritisk, ki misliš, da ni normalen pa seveda pojdi do zdravnika in zaprosi za antibiotike - pes pa naj bo nek mimoidoči).
To err is human, but to get even? THAT is divine.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Po jul 25, 2011 9:52 am

Re: Ugriz psa

Taperverčki, obvezno naj ti pokažejo cepilno knjižico, četudi je cepljen moraš k zdravniku po injekcije proti tetanusu. Pa ne povej jim, da psa poznaš,povej samo, da je pes cepljen v kolikor boš v knjižici videla da to drži, ampak ne veš čigav je. Ker drugače bodo naredili prijavo, tega pa si najbrž ne želiš, glede na to, da si kriva ti.
Ko je mojo nečakinjo po nesreči ugriznil njen pes, je dohtar avtomatsko sprožil prijavo in so imeli potem 14.dnevno opazovanje psa, kar so morali seveda plačati. Skoraj so jim ga odpeljali, pa so se za višjo ceno potem dogovorili, da ga bodo hodili opazovat na njihov dom.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po jul 25, 2011 10:37 am

Re: Ugriz psa

Kolikor je meni znano, tetanus napreduje tako hitro, da bi se zdaj že videlo, če kaj ne bi štimalo. Pa tudi sicer imam opravljen program rednega cepljenja pa še eno dodatno ob eni poškodbi, proizvajalec pa v garantira vsaj 10-letno imunost. Začuda je čisto vsa kri iztekla in ni niti črno pod nohtom, gnoji se zaenkrat tudi ne, boli že dosti manj, skratka vse OK. :good:

Res nisem hotela, da izgleda kot da ful kompliciram. Kot sem že pojasnila, je ob samem dogodku okolica zagnala precej panike, da je ob ugrizu psa nujno potrebno k zdravniku pa 1001 cepivo, ker imajo psi ja v gobcu cel kup različnih bakterij in bolezni. Meni se je zdelo to čist nepotrebno, sem pa hotela slišat še kakšno mnenje. :angel:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Po jul 25, 2011 11:14 am

Re: Ugriz psa

No, tipkaš še, tako da zgleda da roke ne bo treba rezat, tko da bo vse okej :P :truce:

Ja, psi majo res vse sorte bakterij v gobcu, ampak baje jih mamo ljudje še veliko več... :rolleyes:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2315

Pridružen: To jan 11, 2011 8:45 pm

Kraj: Dravograd

Odgovor Po jul 25, 2011 11:59 am

Re: Ugriz psa

To pa rada verjamem :D
You will always be lucky if you know how to make friends with strange cats.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Po jul 25, 2011 12:03 pm

Re: Ugriz psa

Jaz sem enkrat gledala oddajo o psih na TV, kjer so rekli, da če se sprašujemo čigava usta so bolj čista, naša ali pasja, je bil odgovor pasja.. :D
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Naslednja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.