V središču

Nov davek?


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To maj 31, 2011 6:52 am

Nov davek?

Je bilo tole že kje predebatirano? Ravnokar prebrala v Financah:

Nov davek za lastnike živali?
30.5.11 1
Na veterinarski upravi se je pojavil predlog po novem komunalnem prispevku za lastništvo živali



Poleg računa za vsakoletno cepljenje živali proti steklini (to stane 35 evrov), bodo lastniki živali morda morali plačevati še komunalni prispevek za lastništvo živali, poročajo Slovenske novice. Predlog za dodatni davek občinam se je pojavil na nedavnem sestanku veterinarske uprave, kjer so razpravljali o spremembah zakona o zaščiti živali.

Predlog novi davek utemeljuje s skrbjo za živali, ker bi z novim zakonom radi izboljšali skrb za zapuščene živali. Nasprotniki pa zatrjujejo, da bodo odgovorni lastniki psov po novem morali plačevati dvakrat zaradi neskrbnih in neodgovornih lastnikov.

V Sloveniji je bilo leta 2010 registriranih 223.260 psov, okoli deset tisoč pa je neregistriranih.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor To maj 31, 2011 8:22 am

Re: Nov davek?

Mi ni problema davka za psa plačat, saj tudi v bloku plačujem zanj (čiščenje, kjer se pes tretira kot pol osebe). Ampak spet bomo plačevali samo tisti, ki že itak skrbimo za svoje pse-živali - to pa mi ni všeč in se mi ne zdi pošteno. Ampak tako je, nimaš kaj.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor To maj 31, 2011 12:59 pm

Re: Nov davek?

http://www.rtvslo.si/slovenija/o-pasjem ... ega/258786

Osnutek zakona, po katerem bi prebivalci občin plačevali določen znesek za boljšo skrb za zapuščene živali, je še v povojih, konkretne rešitve pa so šele na ravni medresorskega usklajevanja, pravijo na Vursu.

"Predlog še ni šel niti v javno razpravo, pričakovati pa je, da bo predlog zakona v javnost prišel konec leta, oziroma v začetku prihodnjega leta," je povedal Matjaž Emeršič z veterinarske uprave (Vurs). Kot je pojasnil, so predlog za spremembo zakona o zaščiti živali na nedavnem sestanku podale občine, da bi se z omenjenim prispevkom razbremenile financiranja skrbi zapuščenih živali.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2315

Pridružen: To jan 11, 2011 8:45 pm

Kraj: Dravograd

Odgovor To maj 31, 2011 1:03 pm

Re: Nov davek?

Mah, kar neki :fool:
You will always be lucky if you know how to make friends with strange cats.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1425

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:13 pm

Odgovor To maj 31, 2011 1:07 pm

Re: Nov davek?

Včeraj sem ujela le del prispevka na tv in je bilo rečeno, da bi na ta način razbremenili občine, da bi bilo treba manj psov in mačk evtanazirati, da bi se na dolgi rok zavetišča izpraznila oz. ne bi bila več tako polna itd.

Ampak jaz močno dvomim, da bi s 3 € na posameznega lastniškega psa lahko naredili kaj dosti ...

Meni se zdi 3 € ful malo in upam, da ljudem ne bo problem plačati. Če se bo seveda na ta način dejansko kaj rešilo ...

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To maj 31, 2011 1:17 pm

Re: Nov davek?

Po moje bi morali to plačati vsi zaposleni državljani, ne glede na lastništvo psa.
Problem brezdomnih živali je problem nas vseh.
Ne vem, sicer na kakšen način, o zakonih, davkih in politiki imam bolj malo pojma :blush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To maj 31, 2011 5:58 pm

Re: Nov davek?

Slavica se redko oglasi, ampak takrat tehtno.

Tudi jaz menim, da bi moral biti davek za vse enak, ker le tako lahko privzgojiš človeku, da so domače živali skrb vseh nas. V bistvu gre tu prav tako za socialo, kot pri ljudeh. Ker če za žival ne poskrbi lastnik, mora družba.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To maj 31, 2011 8:16 pm

Re: Nov davek?

Tudi jaz sem mnenja, da če že bo nov davek, naj ga plačujejo vsi.

1. zato ker so zavetišča družbeni problem
2. zato ker v zavetiščih niso samo psi, ampak tudi druge živali in je nesmiselno, da bi davek plačevali samo lastniki psov
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To maj 31, 2011 8:57 pm

Re: Nov davek?

Lastniki registriranih psov, ki bomo plačevali davek, tako ali tako plačamo vse stroške svojih psov, ker so naši psi čipirani in nas lahko vedno najdejo.

Edino, če bodo s tem davkom v vsaki občini zgradili pasje igrišče ali kaj podobnega, namenjeno izključno psom. Potem se strinjam.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jun 01, 2011 8:06 am

Re: Nov davek?

S tem denarjem bi obcine rade breme oskrbe zapuscenih/prostozivecih prevalile na koga drugega.

Nekje je nekdo nekoliko sarkasticno komentiral, da ce bo tak davek stopil v veljavo, bo po novem 10k registriranih in 200k neregistriranih psov ...
Kako bi se ta davek pobiral in kaj bi se s tem denarjem pocelo, pa je po moje prevec nedoreceno - nazadnje bi se s tem denarjem krpal proracun obcin, za zivali pa se najbrz ne bi nic spremenilo?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Sr jun 01, 2011 7:06 pm

Re: Nov davek?

Osebno proti nekem splopnem letnem prispevku, nimam nič. Dvomim sicer, da bi šel na ta način zbran denar res v "živalske" vode, vsaj v celoti ne.

Sem pa zaenkrat pravzaprav proti davku, ki bi ga plačevali le lastniki živali, ker je tistih, ki živali nimajo registriranih še vedno več (vsaj po moji čisto laični oceni na podlagi psov, ki jih srečujem) in se mi res ne zdi pravično, da bi morali "ta pridni" plačevat za "ta poredne", se pravi za tiste, ki pravzaprav ustvarjajo problem. Pri mačkah je pravzaprav še huje, ker čipiranje ni obvezno, jih je pa po zavetiščih in "na cesti" več kot psov. Če bi se recimo najprej lotili problema na drugi strani - da bi izvedli bolj obširno in daljšo akcijo po Sloveniji in izrekli kazen ali 100 (nihče mi ne bo rekel, da so nečipirane živali izključno v socialno ogroženih gospodinjstvih), čipirali in vnašali na licu mesta itd. bi se (kot tu že vsi vemo) zmanjšala tudi "populacija" v zavetiščih ali bi se pa vsaj vedelo komu poslati račun.

Ko bo pa to enkrat urejeno in bo večina živali res čipiranih pa rade volje plačam tudi davek lastnika živali.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Sr jun 01, 2011 7:16 pm

Re: Nov davek?

Potem je pa seveda tu še tale sestanek:

http://zos.s5.net/index.php?page=novice&action=more&page_id=1067

Prav tako ni bil podprt predlog za strožje kazni, poudarek naj bo na preventivi in seznanjanju lastnikov živali z njihovimi obveznostmi glede ravnanja z živalmi.


Če bi že enkrat začeli dejansko pisati kazni, ne razumem kako lahko eno izključuje drugo...

Taksa bi bremenila lastnika živali, so se po razpravi strinjali udeleženci.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Sr jun 01, 2011 8:42 pm

Re: Nov davek?

Vedno več lastnikov čipiranih psov, ki jih tudi redno cepijo izjavlja, da jih bodo odjavili iz registra (češ, da so živali umrle), ker so tako jezni, da bodo plačevali za malomarnost ostalih lastnikov. Se bojim, da se bo to zares dogajalo. Ne gre jim za par eurov ampak za princip.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So okt 26, 2013 7:31 pm

Re: Nov davek?

Že spet ena cvetka naših vrlih vodteljev.. In to pazi, kinološka zveza!!

http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/kinoloska-zveza-bi-pobirala-davek-na-pse

Kaj si mislite o tem? Bo spet samo še več psov na cesti?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor So okt 26, 2013 7:54 pm

Re: Nov davek?

Kinološka zveza je med tem povedala, da njihov vrli predsednik to kar po svoje kvasi in, da KZ ne stoji za tem kosom vesoljne modrosti ;)

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.