V središču

10 pravil za hranjenje psa


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To mar 01, 2011 2:11 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Pri nas je ravno obratno... včasih je jedel vse in TAKOJ, zdaj pa nič. Sem probala to strategijo da mu dam hrano, pustim pol urce in potem odstranim (in nič do naslednjega dne). Ampak po treh, štirih dneh ko se ni hrane niti dotaknil me je začelo skrbet. Sem zdaj naročila par vzorčkov različnih briketov pri Čombetu... bomo videli če bo kaj zadosti finega za to zbirčno koščeno pasjo rit!!! :dash:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To mar 01, 2011 6:24 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Če je res že zelo suh, mu lahko ponudiš a/d konzervo kot je bilo predlagano in se mu bodo gramčki 100% začeli poznat, ampak je po mojem najbolj smiselno, da preden se v vse te stroške zakoplješ, stopiš do veterinarja in ga podrobno povprašaš zakaj mora jesti hrano z manj OH in beljak. Naj ti pove razlog, če te ne bo zadovoljil se posvetuj s kom drugim, ker dostikarat se zgodi, da je odgovor pač zato in pika. To nič ne pomeni, ker dietne hrane se jedo z razlogom in ne kar tako malo, ker nam je fino metat 120 eur za 12kg hrane in je psu luštno jesti celo življenje eno in isto stvar, ki ponavadi ni ravno brilijantnega okusa.

Če je problem res samo v neješčnosti (da niste pri veterinarju odkrili nobenih vnetij prebavil npr ali pa slabšega delovanja ledvic, da se pes normalno odziva in pije), mu seveda lahko namočiš brikete, lahko mu jih tudi po mili volji zamenjaš (dostikrat so boljši takšni, ki so na videz malo bolj "mastni", ker so ponavadi bolj ješči), lahko dodaš tudi kakšno konzervo, da mu malo spodbudiš še vonj in s tem povezan refleks hranjenja.. Jaz bi se na tvojem mestu pozanimala kaj točno je s psom in mu prilagodila prehrano glede na to (definitivno pa je kuhanje zelo slaba ideja, če o tem ne prebereš kar zajetne literature, ker zelo hitro česa zmanjka ali pa ga je preveč in s tem narediš več škode kot koristi).

To je moje osebno mnenje, ki pa seveda ni nujno pravo ;).
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr mar 09, 2011 12:25 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

No jst počasi obupujem. Nabavla sem vzorčke vse mogoče hrane, briketov, mokre, kuhano, posladke.. vse živo.
Fora da ne sme jesti ogljikovih hidratov je ker je že star in ima malček starostnega diabetesa, zato je veterinar svetoval samo kvalitetne beljakovine.

Problem je, da je mrcina tako zbirčna, da ne je NIČ. Schessir konzervice so šle ene 3x, zdaj jih niti ne povoha več. Applaws je šla samo ta prva, ta druga je ostala nedotaknjena. Briketi: hills niti ne povoha, Eukanuba niti ne povoha. Orijen je pojedel ENO CELO PEST, in sicer tako da sem enega po enega jemala iz vrečke in se pretvarjala da mu dajem posladke. Ko je skužil, da to niso posladki ampak briketi, je bilo konec. Od takrat ni pojedel niti enega več. Acana in Arden Grange isto - na začetku smo pojedli par briketkov, zdaj pa jih niti ne pogledamo več.
Smo dali jogurt - polokal je eno skledico, od takrat se ga ne pritakne. Edino kuhano mleto govedino mi je do sedaj jedel 2x. Kupila sem celo neke posladke iz posušenega ovčjega mesa. Pol vrečke je požrl kot da mu gre za življenje, potem je bilo konec. Vzame iz roke in pljune na tla. In tam ostanejo.
Mogoče naj omenim da ko je moj dragi jedel pico, se je mrcina hotela raztrgat na dvoje za košček suhe skorje?! :dash:
PA KAJ JE NAROBE S TO ZBIRČNO PASJO RITJO?!? :girlcry: :girlcry: :girlcry:

No vsaj bruhanje in driska sta se popolnoma ustavila, ampak ne vem če to ni zato ker pač enostavno nima česa več prebavit... So ga pa še same kosti. Od jeseni je izgubil 50% teže. Pri vetu smo bili samo v zadnjih dveh tednih 4x, celo na infuzijo sem ga peljala. Drgač je kolikor toliko živahen.

Imam občutek da bi pojedel kakšen kruh, sladkarije, človeško hrano, ampak tega mu zaradi sladkorne niti pod razno ne smem dat.
Kaj naj naredim? I give up!!! :truce: Help!!

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Sr mar 09, 2011 1:25 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Mi imamo doma tudi enega zbirčnega Jankota - psa. Že tko je suh kot grinta, je tud pasma takšna, ampak on je še vedno suh za svojo postavo. Zbirčen je že odkar je prišel k nam tko, da je bil pomojem že prej tak. Dokler je bil še mladiček, je jedel takšno hrano kot pri prejšnjih lastnikih, pri enem letu starosti pa sem mu morala najti druge brikete. Najprej sem preštudirala kateri so med kvalitetnejšimi in se potem odpravila v nakup.
Pri nas je bilo tako, da je testerčke marsikatere rad pojedel, ker sem mu jih dajala z roke. Tudi kuhano rad je, ampak je preveč dela, če se mu samo kuhano daje. Eno 15 kg vrečo sem morala pošenkat okoli, ker si je premislil in ugotovil, da mu ni več všeč. Potem smo zdaj nazadnje (kakšen dober mesec nazaj) dobili testerčke od Go in Now briketov - te je imel vse rad in tako sem mu kupila ene od teh briketov. Sicer je še vedno suha grinta, ker jih ne poje ful veliko, ampak vsaj je jih. Je pa tako, da je Now brez žitaric (mogoče je ta bolj primerna za vašega kužka). Mislim pa tudi, da je kar kvalitetna glede na sestavine, ki so napisane na vreči.
Tudi jaz mu kupim kdaj kakšne priboljške v obliki Schessir konzervic, pa niti ni preveč navdušen nad njimi. On bi najraje jedel kruh, sir in ostalo človeško hrano. Sem pa vesela, da smo zaenkrat našli brikete, ki jih celo poje.
Upam, da sem kaj pomagala s svojimi izkušnjami. Če ne drugače pa tako, da veste, da niste edini izbirčneži.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr mar 09, 2011 1:27 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ena stvar je.. Glede hrane z malo ogljikovimi hidrati je tako.. Res je, da se v takem primeru priporoča hrana z manj OH in več beljak., ampak to samo v primeru, če je vse kul, nikakor pa ne kadar se pojavljajo takšni problemi kot pri tebi. V tem primeru se gleda na večje zlo.. Ali mu dajat hrano, ki mu tekne in jo vsaj poje, s tem se malo bolj obremeni treb. slinavka in ledvica ali pa ga pustiti stradat?? To je vprašanje na katerega bi se jaz osebno odločila, da mu raje malo bolj obremenim organizem s prebavo in mi pes spleza na normalno težo.

Si poskusila a/d konzerve od Hillsa ali pa podobne (ne vem kako se jim točno reče) od RC? Te so ponavadi zelo ješče in jih imajo kar radi, so pa v bistvu kalorična bomba s sestavinami, ki so lahko prebavljive in organizmu "prijazne" tako rečeno..

Svetujem ti iz lastnih izkušenj, ker imam tudi jaz podobne probleme doma (sicer z dihurjem, ki je tudi v letih in ima še celo inzulinom, kar pomeni, da mu glukoza v krvi zelo skače - podobno kot pri diabetesu, ampak malce huje, ker je le rak).. Nič ni jedel, shujšal do mere, ko niti vstati ni več mogel, pa sem poskusila te konzervice in je bilo super.. Sedaj mu mešam njegove brikete (eni dihurji + orijen za mačke) + konzervo, brikete namočim in moram reči, da sedaj normalno je in tudi poredil se je ohoho :).

Kaj pa kakšne konzervice od almo nature? Tiste, ki imajo pravo meso notri in ne da je paštetka? Si že kaj sporobala?
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr mar 09, 2011 1:53 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Almo nature pasjih nisem sploh nikjer našla, tukaj imajo samo mačje. Bom magari pri Čombetu kakšno naročila za sprobat.
Z razno raznimi konzervicami je bolj ali manj isto (sprobano vse od Applaws in Schesir do Pedigre Pal in celo še hušega supermarket sranja) - ali poje eno z užitkom in potem nič več, ali je pa niti ne povoha.

Hvala za nasvete, bom probala še malo "slabšo" ali pa človeško hrano (tolko da mi ne crkne od lakote) in pa tele "Go in Now" briketke. A to je slučajno Petcurean Go! & Now! pri Čombetu?

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Sr mar 09, 2011 2:26 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ja, to so ti briketi! - tudi pri Čombetu jih imajo :)

P.S. Ne znam citirat :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr mar 09, 2011 2:35 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Sej je res težko v zgornjem desnem kotu v postu piše citiraj ;) :lol: :lol: .
To err is human, but to get even? THAT is divine.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Sr mar 09, 2011 2:37 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

*šiva* je napisal/-a:Sej je res težko v zgornjem desnem kotu v postu piše citiraj ;) :lol: :lol: .



Iii, pa res :blush: Da vidim, če dela ;) .... Ja, dela - hvala!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr mar 09, 2011 3:01 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Zdaj te bodo pa kregali, ker ne smes citirat prispevka, neposredno pred tvojim :lol:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 217

Pridružen: Po nov 29, 2010 2:43 pm

Odgovor Sr mar 09, 2011 3:04 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ojoj, upam, da ne, ker so me ravno nekaj dni nazaj :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr mar 09, 2011 3:23 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ni kaj ;) .
To err is human, but to get even? THAT is divine.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Če nov 24, 2011 7:07 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Moram pohvaliti pasje brikete Arden Grange Adult Rich and fresh salmon&rice, kupljene pri Superčombetu.
Naš Rexi ima slabo dlako, lomljivo, veliko prhljaja, včasih izgleda, kot da bi snežilo po njemu. Lososovo olje za pse ni kaj dosti
pomagalo, seveda pa se posledic dolgoletnega zanemarjanja in slabe hrane ne da odpravit v kratkem času.
Že po enem tednu navedene hrane je dlaka že na videz in otip veliko boljša, prhljaja je manj.
Rexi se precej manj praska in se počuti veliko bolje v lastni koži :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Sr jan 11, 2012 1:26 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Jaz moram pa pohvaliti hrano Natural&delicious okus ovce :good: Manj iztrebka, manjši iztrebek, sijoča mehka dlaka, pes jo ima rad in se dobro počuti :)
Me pa nekaj zanima: če jem mandarine, se postavi pred mano in dela vse kar zna, da bi dobil košček, ne da bi mu kaj ukazala. Tok jih ima rad, da je noro. Sem mu parkrat že dala košček. Lahko pes je mandarine in pomaranče?
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 599

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:14 pm

Odgovor Sr jan 11, 2012 1:35 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Zakaj pa ne ;).
Od vsega sadja, kolikor je meni znano, ne sme avokada, (večjih količin) grozdja, sploh rdečega, pa rozin.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Sr jan 11, 2012 5:20 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Super, bo vesel! :)
Berem o BARF hrani in sicer piše: Pri rokovanju s surovim mesom, splakovanju, sekanju in rezanju, hranjenju itd. je potrebna maksimalna higiena - tako zaradi psa kot zaradi vas! Mogoče še bolj zaradi vas, saj za razliko od psa nisme imuni na salmonelo ali bakterije E.coli. Večina pasjih lastnikov tudi verjetno nima na voljo dveh kuhinj - ene zase in druge za pripravo hrane za psa. Pri naravni pasji hrani je treba vselej postopati enako, kot če bi pripravljali človeško hrano.
Vir: http://kuzki.povejnaprej.net/kako_hranimo.html
Je tole odebeljeno res? Nisem vedela, da so psi imuni na to. Ker kakor berem druge strani, piše, da naj ne bi psu dajali surovih jajc ravno zaradi salmonele.
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Sr jan 11, 2012 5:28 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Tale spletna stran mene malo meša, namreč piše, da so za pse priporočljive piščančje in puranje kosti, avokado, česen, špinača,...stvari za katere drugod piše, da so psu zelo škodljive :scratch:
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 2:25 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Je res, salmonela psu ne povzroča problemov, je pa treba pazit pri nepregledanem (domače koline) surovem mesu divjega in domačega prašiča mislim da zaradi trihinoze - tako meso se samo zamrzne za tri tedne in ga potem psi in mačke lahko jejo brez problemov. Vsi, ki hranijo s surovim ti bodo lahko povedali da perutninske kosti res niso bavbav, je pa vseeno treba bit zraven za vsak slučaj (kot pri vsaki vrsti kosti). S tem da BARF (bones and raw food) temelji na kosteh kar je popolnoma neprimerno ker psa zapira, pri surovem pa se hrani pop načelu celega plena torej 80% mesa, 10% kosti in 10% notranjih organov. Jaz recimo futram ciklično - par dni brikete (po tem malo "posta", torej če za večerjo še dobi brikete, zajtrka ni, večerja pa. namreč briketi se prebavljajo dlje časa in za psa ni dobro da se v želodcu mešajo s surovo hrano), potem par dni surovega in potem še par dni kuhanega (meso+ razni oglj. hidrati,zelenjava, sadje)). Pri tem se ne oziram na 80/10/10 ker pri takem hranjenju vseeno dobi dovolj vseh sestavim, samo na surovem pa je to res potrebno.
Špinača kolikor vem za psa ni problematična, česen v normalnih količinah vsekakor ne - moj ga dobi ene dva stroka na teden (50kg pes), avokado pa baje res je. Surova jajca komot daješ.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če jan 12, 2012 2:54 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Pa tvojega velikana (črnega, ane? ;) ) nič prebava ne zafrkava pri takem - cikličnem hranjenju?
Zakaj pa ni dobro, da se briketi v želodcu s surovo hrano mešajo?
Če prav razumem, hraniš 2x dnevno?
Daj - prosim, če imaš čas - še kaj več napiši... predvsem o vrsti surovega mesa (pa piši bolj za telebane, o mesu se mi zelo malo sanja) :blush:

Naš Don (45 kil, NO mix) po kosti dobi prhljaj in ful se praska, pa mu je ne upamo več dajati... ampak bi z veseljem še kdaj kakšno poglodal. Kakšen nasvet katera kost bi bila primerna bolj za "občutljivce"?

(pismo, dalj časa ko imamo živali, manj imamo pojma kaj je prav in kaj ne!) :rolleyes:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jan 12, 2012 3:27 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Nika je napisal/-a: Surova jajca komot daješ.


Surov rumenjak, ja.
Surov beljak pa je zelo težko prebavljiv za pse in nekateri po njem bruhajo. Kuhan beljak ni problematičen.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.