V središču

10 pravil za hranjenje psa


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Če jan 12, 2012 3:38 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Alexx je napisal/-a:(pismo, dalj časa ko imamo živali, manj imamo pojma kaj je prav in kaj ne!) :rolleyes:

Pod tole se moram pa podpisat, tole pa drži kot pribito! Sploh ker tu bereš da je nekaj dobro kar drugje piše da ni... sploh nevem kaj za eno meso naj zdaj kupim in kaj za ene kosti in kaj za eno zelenjavo naj not zmešam :P Ne grem na BARF, samo na vsake tok bi mu pa rada skuhala kaj, da ne bo samo in izključno na briketih. Mi je pa všeč, da je moj pes en velik jedec in se še ni zgodilo, da česa ne bi imel rad (za razliko od prejšnjega, ki je iz zelenjavne konzerve ven izbral samo koščke mesa, iz kuhane hrane s pasiranim korenjem, ven izbral samo meso,... :D ). Pri temu vem, da mu bo teknilo čist vse kar mu bom skuhala :good: Pa full ne znam kuhat in je res dober občutek, da se ne bo zmrdoval :P
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 3:46 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Matra ga nič, ker je temu že prilagojen. Pazit je treba recimo psi psih, ki so hranjeni pretežno z briketi, tu je treba počasi mešat koščke mesa med brikete, po celem obroku kuhanega/surovega bi verjetno znali bit kaki problemi, driska, plini.. Treba je vedet da je pes zaprt po velikih količinah kosti in da ima drisko po velikih količinah drobovine, to dvoje pa je sicer super za uravnavanje dreka, če se lohk tako izrazim :P Moj ima recimo mehkejši kakec po govejih goltancih in če temu dodam eno kost, je kakec potem čist normalno sformiran.
Če tvojemu psu daneš umakneš brikete in ga dva dni postiš, boš videla da bo dva dni še vseeno kakal. Kar pomeni, da pri briketih traja bistveno dlje da jih telo cele predela in izloči, medtem ko pri surovem/kuhanem čistem mesu gre to v enem dnevu vse čez. V glavnem cel potek razgradnje briketov in mesa je popolnoma različen, briketi imajo čisto druge sestavine in ni dobro da se vse to potem pajsa v pasjem želodcu.
O mesu naj ti kaj več napišem? ne vem kje začet :D Klavnice imajo ponavadi ogromno odpadnih produktov, ki bi sicer morali v sežig (pa čeprav je še čist ok meso), sam se da vse zmenit je pa treba direktno, po možnosti osebno povedat kako pa kaj. Večinoma se dobivajo prašičji in goveji sapniki, goltanci, penisi, svinjske glave in parklji..Sicer je pri vsakem mesu treba postopno navajanje, pri svinjini ki je bolj mastna pa to še bolj velja, ker lahko hitro pride do driske. Ni pa ta maščoba čisto nič škodljiva, marsikdo noče pujsa futrat ker je kao premasten.
Vem da jih veliko jemlje v panvitinih mesnih centrih, sam mislim da so samo štirje v Sloveniji. Odlično meso dobiš tudi pri Nimrodu (odkupuje divjad od lovcev) - poveš da rabiš meso za psa in koliko kil, pa se potem z dostavljalcem zmeniš lke bi lahko prevzela (ni dostava na dom, furajo restavracijam po sloveniji in ti prevzameš nekje v okolici). Sama povem da želim srno, pri jelenu dobiš zraven veliko loja - iz tega pa sicer marsikdo dela lojne pogače za ptiče. Pa ne se ustrašit, če bo kak metek zraven, pač gre za lovno divjad..
Za občutljivčke ponavadi priporočajo ovčetino, zajca, konja in divjačino, sam ne vem kako bo pri tebi glede na to da samo kosti ne prenaša, mogoče lahko poskusiš da mu daš kar celo zajčje bedro, da pač ni sama kost.

Tule pa vse kar sem mogoče izpustila o surovem http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=219.0

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 3:51 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

zalarjeva je napisal/-a:sploh nevem kaj za eno meso naj zdaj kupim in kaj za ene kosti in kaj za eno zelenjavo naj not zmešam :P


To se res splača pri kakih mesarjih/klavcih zment, dobiš zastonj ali pa pod euro na kilo. Drugače pa pač pogledaš akcije in katero meso dobiš najceneje. Sama z zelenjavo ne kompliciram, večinoma dobi kuhan krompir in korenje, sadje dobi pa ko je sezona - maline, češnje, jabolka, ribez. Itak sta sadje in zelenjava večinoma za vlaknine in ga psi res ne potrebujejo v velikih količinah, pri meni ima meso še vseeno večinski delež. Pa krompir fajn prepuca razne zavihke v črevesju, kjer se nabira hrana, tako da bo kakec mogoče malo bolj smrdel :)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 3:58 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

[quote="Mačja mama]Surov beljak pa je zelo težko prebavljiv za pse in nekateri po njem bruhajo..[/quote]

Res je, če daš naenkrat deset jajc, pri enem ali dveh na teden ni pa popolnoma nobenega problema. Je pa super tudi če se zdrobi lupino in doda hrani, naša prejšnja psica je čisto sama pojedla celo jajce od rumenjaka do lupine - pa še to je morali bit domače, kupljenega v trgovini se ni niti pritaknila

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 3:59 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

uuu, pa če imate kake sorodnike na vasi in kdaj zakoljejo kako kuro, se priporočajte za glave in kremplje :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če jan 12, 2012 5:45 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Nika, ful hvala. :)

Se sicer trudim "predelat" klavnico, pa srne, zajčke in konje... ampak tole pomoje ne bo šlo. :blush:
Bom pa dala dragemu za prebrat, on teh "problemov" nima...
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jan 12, 2012 7:06 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa


Res je, če daš naenkrat deset jajc, pri enem ali dveh na teden ni pa popolnoma nobenega problema. Je pa super tudi če se zdrobi lupino in doda hrani, naša prejšnja psica je čisto sama pojedla celo jajce od rumenjaka do lupine - pa še to je morali bit domače, kupljenega v trgovini se ni niti pritaknila


Sorry, ni res. Moja prejšnja psička je že po enem beljaku bruhala ko vidra. Nekateri so pač bolj občutljivi, tako da je boljše pazit kot pa da imaš težave.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 7:27 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Alexx je napisal/-a:Se sicer trudim "predelat" klavnico, pa srne, zajčke in konje... ampak tole pomoje ne bo šlo. :blush:
Bom pa dala dragemu za prebrat, on teh "problemov" nima...


Verjamem, da je vegetarijancu grozno recimo razsekat svinjsko glavo, sam marsikdo to počne. Je čist ista stvar v briketih in je vseen boljš, da dobi sveže pripravljeno kot pa miljonkrat predelano. Imamo mi doma kokoške, zajčke in ovčke in mi ni lepšega za gledat kot njihova rast in iskreno veselje do življenja, na koncu pa pač solza ali dve, ker bitje konča na krožniku.. a vseeno raje pojem domačo kuro ki jo poznam od rojstva do humane smrti, kot pa kupljeno in nafilano bohve s čim.

Mačja mama, tudi mleko veliko mačk in psov ne prenaša najbolje in se odzovejo z drisko. je potemtakem bolje, da ga ne dajemo niti tistim, ki ga imajo radi, ga dobro prenašajo in imajo od njega korist?
Naši psi so jajca vedno dobro prenašali, imajo jih radi, imajo koristi od njih poleg tega pa še se pozabavajo z njim. Je potemtakem bolje, da jim vsw to ukinem, ker je tvoja prejšnja psička slučajno imela težave s tem? Moj pes je potestiran za vse alergije in je pozitiven na svinjino - mu je naj ne dajem, čeprav z njo nima sploh nobenih problemov? Bruha po makaronih, naj vsem svetujem naj ne dajejo psu makaronov (pssst, če že, so res boljše druge vrste oglj. hidratov ;) )? Psi so različni, na nas pa je da jim ne povzročamo škode.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jan 12, 2012 8:34 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

JAJCA spadajo med zelo kvalitetno hrano, ki jo psi odlično prebavljajo. RUMENJAK dajemo surov ali prekuhan, BELJAK pa obvezno prekuhamo, ker surov vsebuje antivitaminsko komponento. Surovega beljaka ne dajemo! Psom do 4. meseca starosti dajemo jajca pogosteje, še posebno, če so slabo telesno razviti (suhi), po preboleli bolezni ipd. Pozneje pa dajemo jajca do dvakrat na teden.


Preden si tako prepričana, pojdi na najdi.si in daj iskanje "pes beljak".
Našla boš vsaj 20 različnih virov ki neodvisno eden od drugega zelo jasno povejo, da je surov beljak za pse škodljiv, na dolgi rok celo strupen ker veže biotin in povzroča težave z dlako, v večjih količinah pa vnetje želodca. Sicer mi je žal za tiste, ki zastrupljajo svoje pse, tako kot mi je žal da ljudje dajejo mačkam mleko in so potem boge revice čisto posrane in podriskane, ampak to je pač tvoja odločitev. Naj bo pa informirana odločitev, prosim, ne pa ravnanje iz nevednosti ker je pač "psu všeč". Eni psi so pač bolj občutljivi in takj pokažejo, da nekaj ni dobro za njih, drugi pa lahko jejo neustrezno hrano par let in šele potem zbolijo, tako kot tisti ki jih letal in leta futrajo z Pedigre. Pa je psom čist všeč. A boš svojim otrokom dajala za jest samo čokolado in bombne ker jim je to najbolj všeč? Saj nimajo nobenih prebavnih težav po bombonih, ne? Ziher so zato ful dobri za njihovo zdravje.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jan 12, 2012 9:13 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Moji hipotetični otroci bodo hranjeni z uravnoteženo prehrano, vsekakor pa jim bom dovolila občasne prekrške v obliki čokolad ali mcdonalda. Tako kot mojemu psi brez slabe vesti fliknem konzervo pedigreja - in to mu jo dam samo zato (tud kak 3kg žakelj briketov kupim), da če slučajno tako obubožam da še sama ne bom imela kaj za jest, ne bo cel podriskan ampak bo imel kaj za jest. btw, čeprav so to shit briketi, so vseeno doooooosti boljši kot "domača kmečka hrana" v obliki pečenga krompirja z mlekom ki so jo psi jedli preden so se pojavile shit hrane na becinskih pumpah.

Izkoristek surovega jajca je vsaj 20% boljši od obdelanega (kuhano, pečeno), ker se med obdelavo spremeni struktura beljakovin in postane za psa težje prebavljiva. In meni osebno za razna znanstvena spoznanja dol visi, dokler poznam precejšnje število ostarelih a še vedno vitalnih psov, ki že celo življenje jedo surova jajca. Pejt k veterinarju pa povej da hraniš svojega psa izključno s surovim pa ti bo nakvasil en kup znanstvenih spoznanj, zakaj to ni priporočljivo. Pejt noseča k zdravniku pa ti bo nakvasil en kup znanstvenih spoznanj, zakaj nosečnice in mačke ne grejo skupaj.
Prejšnja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.