V središču

pes in maček


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 3:07 pm

pes in maček

Sem vidla, da vas ima kar nekaj psa in mačke, pa me sedaj zanima kako vam je uspelo s socializacijo? Vem, da je sama socializacija psa tudi ključna, se pravi ko je star nekaj tednov, se mora že začet privajat na vse. Ker bi enkrat rada imela svojega psa, pa me res firbec matra. Sem sicer brala v knjigah, kako je to z novimi prišleki, pa da lahko dolgo traja... Me pa konkretno zanima a ste imeli najprej psa, pa potem mačke? Ali ravno obratno? Ali pa oba naenkrat? Je bil en starejši, pa ste potem samo mlade zraven pripeljali ali so bili posvojenčki in že navajeni druge vrste?

hvala :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 3:45 pm

Re: pes in maček

Moj Timi (zlati prinašalec) je bil mlad, a odrasel, ko je prišla prva mačka. Ni bilo nobenih problemov, ker v njem ni niti trohice krvoločnosti - prvi dan smo pazili, ker bi jih drugače fasal (mačji kremplji znajo biti izjemno neprijetni za pasji smrček in še posebej oči), potem je pogruntal, da so kremplji ostri in se jim je pametno izogibat, pa je bilo. Zdaj imamo tri mačke, od katerih ga dva uporabljata za grelno blazino (slikca je tukaj).
Psičko (nerodovniško mini pinčico) smo posvojili odraslo, popolnoma nesocializirano (živela v stanovanju brez oz. z zelo malo sprehodi). Mački so vsi trije večji od nje in pred psi seveda ne bežijo, kar sta dovolj velika razloga, da se je z njimi rajši spoprijateljila. Zdaj se igrajo - malo ona preganja njih, malo oni njo, prav zabavni so. :D

Na pse sem navajala tudi začasne mačke in ravno tako ni bilo težav - mladi so v kakšni uri pogruntali, da je Timi super, odrasli pa tudi po dnevu ali dveh. In to velja tudi za moje mačke - Toby je bil najden kot mikrosporičen mladič in je Timija takoj sprejel, Geri in Jack sta prišla kot mlada odrasla mačka in sta rabila kakšen dan.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To jan 11, 2011 8:53 am

Re: pes in maček

pri nas je "malo mešano": 3 mački so bili pred kužo že doma, vsi odrasli, ko je prišla cela otročja v hišo še pesjanka. So se kar sami poštimali, če me na trepalnice postavte se ne spomnim, da bi kaj vlagala v kakšno "socializacijo" na eni ali drugi strani.

Potem so začeli prihajati začasniki. Pri njih je kužica (joj sori, psica se mi zdi res en nefletkan izraz..... :girlblush: ) na obiskih, ker so posebej, v T štuku. Je zelo različno: eni jo sprejmejo takoj, eni so dalj časa zadržani, eni se jo bojijo (in celo grejo v nov dom, preden se jo uspejo navadit), enih se je celo ona malce bala, softička jedna :lol: , eni jo po določenem času sprejmejo - variant, kolkr se jih uspeš zmislit. Ni se mi pa še zgodilo (in trkam na les), da kakšnega od mačkov kužica ne bi prenesla. Sem pa, če gre za tamaučke, malce bolj previdna pri kontaktih, ker je pesjanka celi lovec :girlsad: .

Kakšn kičast prizor se pa zgodi na redke cajte, tudi s staroselci. Ampak sem kar zadovoljna. Vse še bo, kar še ni! :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor To jan 11, 2011 12:35 pm

Re: pes in maček

Moji starši so imeli muco že nekaj let, potem je prišla še kužica mladička. Mala mrcina je bila blazno dominantna in se je od prvega trenutka počutila kot doma. Za muco je bi takrat kar hud stres in je kakšen teden, če ne še več preživela v omari :O . Potem se je pa nekako sprijaznila s situacijo in sta prav v redu furali dolga leta. Ni bilo neke strašne ljubezni, sta pa druga drugo tolerirali brez težav.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 11, 2011 2:25 pm

Re: pes in maček

Pri nas se je zvrstilo že približno 50 mačkov in 20 psov in to vseh starosti, od tega je bil samo en pes, za katerega smo se bali, da bi lahko mačku kaj naredil. Seveda smo bili pri nekaterih bolj previdni, kot pri drugih, ker je velikokrat prevelika naklonjenost mačkom tudi problem, če je pes velik in močan, pa se tega ne zaveda in prenaša mačje mladičke v gobcu.

Praviloma so mački psom bolj nevarni, ker jih izzivajo, ko pes poskoči, pa ga pričakajo mačji kremplji. Če maček pred psom ne beži ravno brezglavo, pes za njim ne bo tekel. Naša Aja, ki že 4 leta živi v tesnem stiku z mačkami 24/7, občasno s smrčkom "žoka" mačje mladiče, da bi tekli in ona za njimi, pa ji v glavnem ne uspe.

Večje veselje do preganjanja mačkov so pokazali terierji, vendar je šlo vedno samo za igro in ko je bil maček ujet, se ni zgodilo nič.

Vseeno je potrebna previdnost, naš Barak, ki je malce nepredvidljiv, včasih opozorilno šavsne za mačkom, če ga ta trpinči (vleče za rep), vendar je za mačka prepočasen. Vseeno ga ne puščamo samega z mački, ki ga ne poznajo dobro.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr jan 12, 2011 12:53 pm

Re: pes in maček

Vsaka ima drugače, zanimivo :) hvala!

Mi smo imeli psa, samo je bila mačka prej pri hiši. Tako da ji ni nič dišalo, ko je on prišel. Ga je prav hitro malo opraskala, tako da smo ju potem rajše imeli ločena, da ne bi do česa kdaj prišlo. Pes se mi zdi, da ji je malo zameril, čeprav zunaj sosedovi mački niti pogleda ni namenil. Mam pa občutek, da se moja maca itak malo boji živali, pa rajši od daleč opazuje. Kljub ločevanju, je pa psu vedno posodo z vodo premikala naokoli, pa se v njegovo oprsnico drgnila. :D Samo zraven njega pa ni hotla bit.

Mi pa ločevanje ni bilo ravno všeč, tako da upam, da bom kdaj lahko imela svojega psa pa ene par mačk, ki se bodo cartali skupaj z mano :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jan 12, 2011 1:31 pm

Re: pes in maček

Pri nas nimamo psa za stalno, ampak občasno nas pa obišče polina Pola :) In je cel hec, ko jo naš muc zasleduje, opazuje in obožuje ... Tako na daleč, kakšen meter varnostne razdalje si vzame :lol: No, naša muca je medtem na varnem skrita, ampak je taka vsakič, ko imamo obiske, tako da ne vemo, če je ravno kuža kriv za skrivanje :lol:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Sr jan 12, 2011 2:05 pm

Re: pes in maček

all je napisal/-a:Ga je prav hitro malo opraskala, tako da smo ju potem rajše imeli ločena, da ne bi do česa kdaj prišlo. Pes se mi zdi, da ji je malo zameril, čeprav zunaj sosedovi mački niti pogleda ni namenil.


Jaz nimam občutka, da bi psi kdaj karkoli zamerili mačkom, jih je pa vsaka praska naredila bolj previdne (kar je seveda več kot super :D ). Takele zamere so bolj človeška domena, po mojem.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr jan 12, 2011 2:45 pm

Re: pes in maček

Našega bivšega šnavcerja je tastara mačka čist za brezveze pokrempla po smrčku in od takrat je bilo njune ljubezni konec (pa še ostale je hotel preganjat). Nam je zaradi tega tud dva avta zgrizel, ker se je mačka skrivala pred njim pod havbo. Sam je to pri nas bil res izjemen primer, ker drugi psi so pa res brez problemov prenesli občasen prask.

V glavnem pa res velja čim manj kompliciranja. Mi tako kot pri oazi nismo nič delali na socializaciji, edino pod nadzorom smo jih imeli od začetka pa smo ravno tako imeli že mnoge kombinacije. Sej se sami vse zmenijo, po določenem času pa minejo tudi komunikacijske razlike (mahanje s taco ali repom pri teh dveh vrstah recimo pomeni ravno nasprotno). Tako da če vzameš psa pri preverjenem vzreditelju ali zavetišču, načeloma naj ne bi bilo problemov, če ne boš komplicirala, ampak šla v združevanje z vedenjem, da bo vse ok. Ker bo, živali se res vzljubijo, če živijo skupaj. Celo naša tastara mačka, ki je bila več kot 10 let ena in edina, ima zdaj rada mačjo družbo (čeprav ona tega ne prizna :D ). Je sicer trajalo par mesecev, da je mladičko sprejela, ampak se zdaj že celo igrata.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr jan 12, 2011 3:00 pm

Re: pes in maček

Se tolažim s tem, da mam ful posebno mačko :girlblush: Ker je vam vsem uspela združitev, kar je super :) Si bom pa zapomnila vse, za takrat ko bo treba na to mislit. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Pe avg 19, 2011 6:38 am

Re: pes in maček

Jaz imam žleht mačka- Boo skoči na stol pod katerim leži Izzy in ga mal s taco, ko se pes ustraši in poskoči, pa zapiha in maha s tacami proti njemu. Smotan maček :D Pa hecno, začasnikom tega ni počel. Brez nadzora pa še niso skupaj, pes je ponoči v spalnici z nama.
Pihanja drugače pa ni več, ko grejo en mimo drugega, se povohajo in to je to. Potrpežljivo čakam na kake pocukrane prizore.
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 959

Pridružen: To avg 09, 2011 6:34 am

Kraj: Dobruša

Odgovor Če sep 15, 2011 9:15 am

Re: pes in maček

Pri nas so bili utdi najprej psi. Potem je prišel prvi maček, ki zelo očitno ni bil naklonjen psom. Ena psica se ga je na smrt bala, drugi se je zdel mali napihnjenec čist absurden in ga je ignorirala. Ko so se navadili en na drugega so postali super team. No, z naslednjimi mačkami ni bil potem sploh noben problem. Tudi če pride k nam kak nov pes so moji mački socer malo previdni, ampak ga hitro postavijo tja, kamor spada - na dno lestvice... ;)
Jaz osebno imam vedno težave, če dobim kakšnega novega mačka v hišo... To je pa eno samo pihanje, renčanje, teroriziranje... Groza! :rolleyes:
Torej kar se nas tiče so kombinacije pes - maček, ali maček-pes čist ok. Res je pa, da imam blazno pridne pse in dokaj nenasilne mačke. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če sep 15, 2011 10:39 am

Re: pes in maček

Kalinka&Co je napisal/-a:.................če pride k nam kak nov pes so moji mački socer malo previdni, ampak ga hitro postavijo tja, kamor spada - na dno lestvice... ;)
.....



:lol: :lol: :lol:
:good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor To nov 08, 2011 11:02 pm

Re: pes in maček

Vem, da je tema namenjena predvsem socializaciji pes-maček pa me vendar nekaj zanima: ali tudi vaši psi hodijo v mačji WC dreke jest? Kako bi to preprečila? Sem ga dala pod pisalno mizo in obrnila, da je luknja navznoter, da kakor sem mislila, le maček lahko not pride. Pa temu ni tako, se je šel pes ravnokar spet mastiti in potem zadovoljen in cmokajoč pride. Na neko višje mesto ga ne morem postavil, torej kaj? :(
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr nov 09, 2011 1:08 am

Re: pes in maček

Zdiscipliniraj psa! OBVEZNO! Počakaj, da ima samo namen tja proti WC-ju in ga "napizdi" ter povzdigni glas!

Madoniš, Izzy, kaj si boš še spomnil :devil: :devil: !
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr nov 09, 2011 6:38 am

Re: pes in maček

ej *šiva*, ti rečem - ponosna bi bila name, ko bi me videla in slišala, kako jaz (pazi - jaz!?) pop**dim, ko se moja mala pasja opica nameni v tisto smer s takimle nameni! :devil: Softička v meni v trenutku izgine - ker tega pa res, res, RES ne prenesem, da se baše z drekom, packa nemarna... :devil:
:angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr nov 09, 2011 7:15 am

Re: pes in maček

Še z moje strani:

najprej sem imela dve psički, katerim so se ena po ena kasneje pridružile še tri mačke. V tem primeru ni bilo niti najmanjšega problema, psički sta bili že stari in čisto flegma, tako da sta ignorirali mačke, mačke pa njiju. Edini konflikti so nastali če so jima šle mačke krasti hrano iz posod, ampak psini sta pač postavili mejo in to je bilo to.

Potem sta mi psički poginili in sem si omislila malega hiperaktivnega hrtka. Tu je nastal malo večji problem - sicer je mali ena sama poosebljena ljubezen in noče nikomur, še najmanj pa mačkam, nič slabega, ampak je pa hiperaktivec in skače nanje ker bi se rad igral. Mačke seveda tega ne razumejo in se ga bojijo. Je pa zanimivo kako so vsaka po svoje rešile problem... tamala se skriva pred njim na visoke police, kamor pes ne more, ta velik star mačkon mu jih da po nosu, kadarkoli pride pes blizu (in ima pes zelo velik rešpekt pred njim), ta srednja je pa najbolj pogumna, ne beži pred njim, zato pa najbolj nastrada ker cucek vsake toliko skoči nanjo da bi se igral.
Ponavadi se to konča tako da jaz laufam za njim in se derem: "Ne! FUJ! Pusti muce!!"

Če ni v razigranem razpoloženju ponavadi čisto mirno ležijo eden zraven drugega na kavču, se pravi nimamo težav.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr nov 09, 2011 7:20 am

Re: pes in maček

Izzy porednež :kiss: .
Naš Rex do sedaj še ni pokazal zanimanja za mačji WC, itak pa ima preveliko bučo, da bi jo
notri vtaknil :D .
Mačja mama, kot da berem stanje pri nas. Edino ne ležijo eden poleg drugega.
Saj gre, pač treba nadzorovat in se občasno dret :rolleyes: . Takle mamo,žabe naše :) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr nov 09, 2011 7:41 am

Re: pes in maček

Drugače pa naj bi bilo to "drekojedstvo" posledica pomanjkanja neke snovi (se ne spomnim točno :dash: :dash: ), ki je ima ogromno govedina in baje, če jim daješ nekaj časa k prehrani govedino, nehajo (to mi je svetoval kolega, ki dela v Avstrijskem zavetišču, kjer so njihovi si to baje v dosti velikem procentu to počeli, odkar pa jim kuhajo govedino zraven, jih baje ne zanimajo več).. Baje..
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr nov 09, 2011 7:59 am

Re: pes in maček

Kalij menda. Baje da nucajo tudi banane.
Naslednja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.