V središču

Vegansko vegetarijanski kotiček


Moderator: andreja

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 8:16 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz pa malo po svoje naredim filane paprike, seveda brez mesa. V bistvu uporabim enake sestavine in enako pripravim, kakor mesne, le, da meso zamenjam z v začinjeni vodi namočeno zdrobljeno suho sojo. Njami, njami :) .Upam, da ta recept še ni tukaj opisan, pa sem ga pomladansko raztresena, spregledala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 8:27 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

:nyam: Humus je pri nas vedno na zalogi, super stvar. Za ljubitelje čičerike pa še panelle in falafel:
Panelle
20 dag čičerikine moke
pol, poper
1/2 l vode
arašidovo ole ali kokosova mast za cvrtje

Moko vmešamo v osoljeno vrelo vodo. Na zmernem ognju med stalnim mešanje kuhamo cca 10 minut, da se popolnoma zgosti. Razmažemo na peki papir v pravokotnik na debelino 3 -5 mm in pustimo, da se ohladi. Nato razrežemo na poljubne kose in ocvremo. Postrežemo takoj, dobre so pa tudi hladne.

Falafel
25 dag suhe čičerike
1 srednje velika čebula
strok česna
šopek peteršilja
črni kumin
malo mletega koriandra
malo črnega popra
1/2 žličke jedilne sode
jajace (ni nujno)
olje ali kokosova mast za cvrtje

Čičeriko namočimo za 24 ur. Vodo odlijemo in zmeljemo vse sestavine v pire. Če ne uporabljamo jajc je fino dodati kakšno žlico moke, najbolje čičerikino, lahko je pa tudi pšenična ali pirina. Oblikujemo froglice ali polpetke in ocvremo.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 8:34 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Falafel vedno že kupim v mešanici :girlblush: , ampak je domač ziher boljši. Moram res nardit, bom kar tale recept sprobala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 8:42 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Je boljši :) . Sem ga jaz tudi dolgo kupovala v vrečki, ampak se splača potrudit. Sicer pa razen tega, da se moraš en dan prej spomniti, da namočiš čičeriko, ni bistveno več dela.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1184

Pridružen: Sr jun 08, 2011 8:30 pm

Odgovor Sr apr 04, 2012 3:57 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Račka je napisal/-a:Za tele mafine (http://www.ekomagazin.si/Recepti/Recept ... afini.html) se ne rabi nobenih nadomestkov... okus je pa božanski, kar topijo se v ustih! :nyam:

slavica, na netu je že ful dobrih strani na to temo... receptov še pa še, pa še česa.


Tole sva danes sprobala in je bilo odlično. :nyam:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe apr 06, 2012 5:57 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz veliko na to stran zahajam, če bo kateri všeč: http://veganyackattack.com/ :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To apr 17, 2012 8:07 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Priporočam da vržete uč na stran vega-skop.si , imajo veliko različnih gostilcev jedi. ;)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1860

Pridružen: Sr nov 17, 2010 9:58 pm

Odgovor Sr apr 18, 2012 8:14 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Doma narejeni ravioli-150g pirine moke-150 g bele moke-2 jajčka-sol malo mlačne vode-zgneteš-pustiš da malo počiva ;) razvaljaš-oblikuješ raviole-lahko z kozarcem narediš krog-v sredino daš filo-še prej pa rob namažeš z vodo-prepogneš-in evo R aviol je gotov :) Pa še nadev- na olju prepražiš čebulo-česen dodaš mlado špinačo-ko se ohladi dodaš skuto-muškatni orešček. Zdaj pa še ena gut omaka za zraven ;)oljčno olje-mali paradižnik-česen prepraži-po želji dodaj mlado špinačo-pražene pinjole-prelij vse to čez kuhane raviole :nyam: dobro mlado berivko pa en dober kozarček vinčka-evo to smo mi danes jedli ;) :nyam: pojedli vse...............
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20965

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Sr apr 18, 2012 9:36 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Mislim, da o palačinkah še nismo govorili - ne vem, zakaj se klasične sploh delajo z jajci in mlekom :rolleyes: , ker zadostuje, da zmešaš pirino moko in kislo vodo (Radensko ali kaj podobnega :D ), če so namenjene mazanju z marmelado, dodaš še kakšne mlete začimbice (klinčki, cimet, kardamom ...) in malček sladkorja (ali drugega sladila), sicer le ščepec soli in kakšno žličko olja, spečeš in :nyam: .
Sem pa v petek za žurko pekla čokoladno bananine mafine po tu objavljenem receptu in so res mnjami ... Sploh, če si narobe prepišeš količine in daš enkrat več kakava, kot je predpisano ;) :lol:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor Sr apr 18, 2012 9:57 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sem pa v petek za žurko pekla čokoladno bananine mafine po tu objavljenem receptu in so res mnjami ... Sploh, če si narobe prepišeš količine in daš enkrat več kakava, kot je predpisano ;) :lol: [/quote]
Res je, masa po receptu je itak preredka :D. Kar se pa palačink tiče, se pa sploh strinjam. Moja Gaja je na veganske še bolj nora kot na tiste z jajci in kravjim mlekom. Ampak ona je itak posebne sorte. Sem jim zadnjič skuhala piščanca, pa se je buča tigrasta zakadila v sejtan in cheezlyja. A je možno, da bi bila mačka rada veganka :scratch: :girlblush:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Sr apr 18, 2012 10:02 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Uh palačinke... po več kot 1000 narejenih palačinkah (na piknikih), preverjen recept: moka+sol+voda :D , ostalo po želji. jeda, tole mi je pa zelo znano, da vidiš kako Pina fehta ko imam tofu, sejtan, palačinke itd....
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe apr 20, 2012 7:12 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

:O ravno mi je padlo na pamet, da je neveganski tudi med ... Hmmm. Saj ne, da ga pojem veliko, ampak pozimi v čaju ... Hm.
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe apr 20, 2012 7:53 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Če že, potem med iz miroljubnega kmetijstva. Tam imajo zaradi obilo zdrave paše čebele dejansko preveč medu in jim ga vzamejo samo toliko da se jim panj ne zabaše. Klasični čebelarji lahko pa zelo grdo ravnajo s čebelami. Jaz namesto medu pozimi uporabljam doma narejen sirup iz smrekovih vršičkov (rjav sladkor+vršički).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe apr 20, 2012 9:59 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

o pa res! :good: To pa moja starša delata; druga stvar je pa sirup iz ruševja. No, super, dobra ideja :) Vse mam pred nosom, pa na nič se ne spomnim :O
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe apr 20, 2012 10:13 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Po istem principu se da narediti tudi iz regratovih cvetov, trpotca, pa sigurno se še kaj najde.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor To apr 24, 2012 7:15 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Če kdo slučajno še ni videl tega predavanja Garyja Yourofskyja The Animal Holocaust naj ga pogleda, se splača. Predavanje je podnaslovljeno v slovenščini. http://www.youtube.com/watch?v=Qi7A20SM ... WkXnykUDgo
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor To apr 24, 2012 7:30 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20965

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor To apr 24, 2012 9:46 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sem predavanje pogledala pred meseci in - Yourofsky dobro pove zadeve, karizmatično, pošteno, me je pa razočaral zadnji del predavanja, ko zaključi v stilu - ne se sekirat, okusu mesa se vam ni treba odpovedat (ok, vse lepo in prav, ker večino tako ali tako opravijo začimbe) in potem dolg spisek/slikovni prikaz "brezmesnega mesa" - razni hamburgerji, kao piščanec, kao salame ... Saj ne rečem, večini kdaj zapaše kakšen junk obrok, ampak če se zavestno odločiš za veganstvo, se verjetno odločiš tudi za zdrav način življenja/prehranjevanja nasploh in ne potrebuješ rastlin, predelanih v "pečenko", "čevapčiče", "slanino" ... Kaj vem, vsaj meni je to mimo :negative: in dvomim, da se da vse to naredit brez raznih sumljivih dodatkov (etol etc.).
Pa da ne bo kdo mislil, da sem pravoverna veganka, ki skuša prepričat v svoj prav - sem se konec srednje šole leto in pol šla puding vegetarijanstvo in ugotovila, da se je it na tak način brezveze ter preklopila nazaj na vsejedstvo; kar pomeni, da sama pri kuhi še zmeraj ne uporabljam mesa, ga pa nekajkrat na leto še vseeno pojem par gramov (razna družinska srečanja ...). Obenem se trudim, da pojem dovolj beljakovin neživalskega izvora, se izobražujem tako o veganstvu kot presnojedstvu, zadnje čase se izogibam jajcem in mlečnim proizvodom ... Počasi in z glavo :)
Pa ko se že ravno razpis(h)ujem v tej temi, ena stvar mi že nekaj časa ne da miru. Pa ne zdaj tega razumet kot provokacijo, prosim, občudujem in spoštujem ljudi, ki so dovolj pogumni/disciplinirani/srčni, da se odločijo za vegetarijanstvo/veganstvo, ampak me res zanima. In sicer, kako vegani/vegetarijanci, sploh, če ste se za takšen način prehranjevanja odločili zaradi nasprotovanja masovni industriji mesa (torej načinu "gojenja" živali, namenjenih prehrani, brutalnim življenjskim pogojem in grozljivi smrti) gledate na prehrano svojih hišnih ljubljenčkov. Nikakor ne mislim, da bi morali svoje pse in mačke spreminjat v vegetarijance, vem, da imajo drugačne potrebe od nas, bi pa rada vedela, kako si lahko prepričan, da briketi/konzerve, s katerimi jih hraniš, niso rezultat iste industrije - torej, ali cruelty free, odtisnjen na nekaterih izdelkih, res drži (in kateri proizvodi so takšni). Hvala.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To apr 24, 2012 10:46 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Živali, hja, dobro vprašanje. Jaz na tole gledam tako: če vzamemo npr. pse. Volkovi si sami priskrbijo hrano itd. Mi pa smo vzeli pse iz narave, jih vzgojili po lastnih željah (pasme) in jim onemogočili da si sami priskrbijo hrano, sami nadzirajo število populacije itd. In ker smo MI vzeli živali iz narave, smo tudi MI dolžni poskrbeti za prehrano.

Glede "salam" itd. Jaz na njih ne gledam kot na nadomestek mesa, ampak kot na predelano skoncetrirano živilo (beljakovine). To je tako kot bi rekel, da je veganska čokolada nadomestek navadne. (ste opazili kako radi mediji uporabljajo izraz nadomestek?) Je pa seveda še vseeno boljše če vsejedci, ki so še prepričani da ne morejo biti brez mesa pojedo "salamo" kot pa salamo iz mesa. Mnogim je to tudi pomoč pri prehodu, namreč kot si mogoče sama opazila, so naše čutnice na jeziku zaslepljene od močnih okusov in rabijo nekaj časa da se spet "zbudijo". Tudi jaz si kdaj pa kdaj kupim kaj od tega, pa ne ker bi rabila nadomestek nečesa, ampak kot popestritev obrokov. Tudi ko jem kaj od tega, nimam v občutka da jem meso. Ne kupujem pa tistih, ki imajo okus kot živalsko meso. ....

Me veseli da sprašuješ. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 7:08 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz se za vse kar kupujem (ne le hrano za živali) trudim, da kupujem "cruelty free"; saj obstajajo bele in črne liste. Ne rečem, da mi vedno uspe (ker za vse pač podatkov ni), se pa trudim po svojih močeh.
Tudi muce pri nas ne jejo hrane, ki jo proizvajajo taka podjetja, naj bo še tako dobra (adijo RC :D ), saj se npr. tudi pri SuperČombe dobi kar precej "cruelty free" hrane (Applaws, Almo Nature, Schesir, Arden Grange, Sanabelle,...). Če nisem siguren malo pobrskam po internetu in če ne dobim zadovoljivih rezultatov in obstaja alternativa, pač tistega ne kupim. Pred leti sem v "mesne" mačje brikete dodajal tudi Amijeve veganske, pa sem potem to opustil. Ne, da bi bilo z mucami kaj narobe, nisem pa bil siguren ali je to dobro za njih. Čisto vegansko jih pa nisem nikoli prehranjeval.
Glede "salam" se pa popolnoma strinjam z roziko, sploh ne bi kaj dodal.
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.