V središču

Vegansko vegetarijanski kotiček


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe dec 26, 2014 12:02 pm

Re: Daj si duška

rozika, ni bil to point ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe dec 26, 2014 12:37 pm

Re: Daj si duška

No tuki se ne morem strinjat. Ne jem mesa sploh, in to že kr precej let, pa bi še zmerej dala uč iz glave za eno sočno zlatorumeno pečeno stegno od piščanca, mmmm...

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Pe dec 26, 2014 12:40 pm

Re: Daj si duška

Te razumem Helena. Tudi jst počasi zmanjšujem količino mesa ki ga uporabljam v kuhi. Ne zato ker bi imela kaj proti okusu samem, ampak zato ker vem da za to moje "razvajanje" da mi nekaj "zadiši" živo bitje plača z življenjem. Včasih sem meso jedla dnevno. Zdaj sem bolj na 2x tedensko.

Ampak ta prestop na čisto vegi pa meni osebno ne bo lahek. Ker so dnevi ko zavoham recimo sanino, pa se moj etični čut sebično skrije ker ga nazaj kresne moj privitiven "HOČEM".

Do takrat ko bo moja samovolja močnejša, pa kuham manj mesa, ko pa ga, se pa potrudim v okviru zmožnosti kupit meso mičkeno manj krutih načinov reje. Kmetije kjer poznam kmeta in vem da je reja pašna na primer. Pa kuhanje od glave do repa. Da ni "metanja stran", ker je cena mesa (življenje živali, ne evrčki da ne bo pomote) previsoka da bi se kaj zavrglo.

Kot sem rekla, zelo cenim tiste ki ste stopile na pot vegetarjanstva. Način prehranjevanja ki ga ima "zahodnji" svet je za planet poguben. Meso za vsak obrok, zelenjave za manj kot vzorec, vse masivno pridelano,...., CO2 izpusti reje živine, količina hrane ki gre živini med tem ko ljudje stradajo, pa tudi masivna morišča ki so klavnice so vsi na seznamu razlogov zakaj vem da ste na pravi poti.
Moj sebični "jaz" ko se moj nos vklopi, pa še ni tako daleč da bi čisto zakorakala za vami.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe dec 26, 2014 3:30 pm

Re: Daj si duška

helena vem, sem se samo obesila na zadnji stavek. ;)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Po dec 29, 2014 11:35 pm

Re: Daj si duška

Sorcerer je napisal/-a:Ampak ta prestop na čisto vegi pa meni osebno ne bo lahek. Ker so dnevi ko zavoham recimo sanino, pa se moj etični čut sebično skrije ker ga nazaj kresne moj privitiven "HOČEM".


Mislim, da je to čisto normalno in taka je bila pri meni prva faza.

Sem nemesojeda kakega četrt stoletja.
Najprej sem nehala jesti rdeče meso in perutnino, bila pol leta na ribah, potem sem kenslala še ribe.
Kar se mesa tiče sem prej oboževala južno kuhinjo, mesa pa sem jedla relativno malo. Ampak med malo in nič je ogromna razlika. Pol leta, mesec gordol, sem dobesedno sanjala in v sanjah vohala tiste fantastične pleskavice s kajmakom. Poleg tega sem bila konstantno LAČNA LAČNA LAČNA LAČNA. Aja, ne smem pozabit napisat, da sem bila skoz LAČNA. Mičkeno mesa pomeni ogromno razliko pri občutku sitosti. Mešalo se mi je, brez zaj****ncije. Kuham zaendrek, ampak takrat sem imela pa take fantastične recepte za mesne jedi v glavi, da bi mi jih zavidali tahuj chefi.

Potem se je zadeva sprevrgla v nasprotje. Meso se mi je pa totalno zagabilo. Leta in leta sem imela pol problem z družabnimi dogodki, ko sem mogla sedet za mizo polno mrhovine, ker mi je tako obupno smrdelo, da mi je bilo včasih kar slabo. Če sem prišla v situacijo, ko je bilo treba pomagat naredit kake sendviče s salamami, se mi je kar obračalo in tudi hondlat nisem mogla z njimi.

No, pol sem pa mačke fasala, ki so me zdresirali, da je treba tudi meska hendlat. Od začetka se mi je malo obračalo, zdaj pa zrihtam brez težav.

Tista taprva faza je bila zame najhujša, ampak če imaš dovolj dober razlog za to, da nehaš jest meso, tudI to fazo nekako preguraš.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To dec 30, 2014 7:12 am

Re: Daj si duška

Pol leta? Srečnica. Jst še po petih, šestih letih skoz sanjam meso in cedim sline kjerkoli ga vidim.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor To dec 30, 2014 8:10 am

Re: Daj si duška

uf, tezki prehodi. Ja, vama obema cist verjamem. Meso pogresat, se posebej ce kuhas za druge. K njih pa ne mores kar na horuk odrezat od mesa ce ne zelijo sami. pa kako zanje kuhat brez da poskusis ce je jed v loncu dovolj slana, ce rabi kako zacimbo,... (da mojemu povem da nebom nikoli vec golaza skuhala po moje v jok plane). Logistika kuhe za druge je meni tudi del strahu pred polnim vegetarjanstvom. dokler se tolazim da jem malo, ne nic, lahko kuham.
Eh, en dan bom. Zeljo mam. Samo dokler ne najdem dovolj samovolje, bo pa se naprej manj in manj, z obcasnimi HOCEM dnevi. Ker res vcasih po cel teden poleti ko imam zelenjavo iz vrta ne opazim da sem samo vegi kuhala. Potem pa greva na primer na obalo in RIBE!!!! Ja, sebicni hocem ker disi je pizda.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor To dec 30, 2014 10:52 am

Re: Daj si duška

Jaz sem postala vegetarijanka v 7. razredu osnovne šole, moj načrt je bil, da najprej preneham z rdečim mesom, pa potem postopoma s perutnino, ribami, itd. No, tisti prehod je bil zelo zelo kratek, ker niti približno nisem mogla dat več v usta nobene živali. In niti enkrat samkrat se mi ni več zaluštalo, niti ne razumem, ko me danes kdo vpraša, če se mi ne lušta :S Se mi zdi, da ko enkrat preklopiš, da so to mrtve živali, da ne gledaš več na to, kot na hrano...ne vem no...pa sem prej zelo rada jedla vse; od vampov, do žolce, itd. Me je pa pri tem mama zelo podpirala in mi posebej kuhala, še zdaj mi, ko pridem domov na obisk, čeprav pri nas doma vsi jejo meso. Se pa nikol nisem naučila kaj prida kuhat mesne jedi in tudi zdaj, ko fantu kaj skuham, ne poskusim vmes med kuhanjem, pa vseeno gre...

Mi je pa v bistvu ful žalostno, da imam cel kup sošolk, ki so isti čas postale vegetarijanke, pa sedaj čisto vse jejo meso, ena celo veterino študira, pa je bla v klavnici, pa je vidla, kaj se dogaja, pa vseeno...jaz pa upam, da mi rata nekoč izločit še mleko in jajca iz jedilnika, ker tudi tu ni nič kaj manj krutosti, kot pri mesni industriji....
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To dec 30, 2014 11:10 am

Re: Daj si duška

Pri meni je šlo to čez noč. In nič ne pogrešam. Ne vem, kako to, ker prej sem jedla vse. Sem pa vesela, da je tako. Vem, kako težko se je upret hrani; jaz na primer sem mrzla pri sladkem. :S

Imam pa en drug problem - včasih mi je res težko še vedno imet tako brezpogojno rada vse, ki jih imam rada, pa še vedno jedo meso in jim niti na misel ne pride se mu odpovedat. Morda zveni kruto in brezsrčno. A to je moj notranji boj zadnje čase.
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor To dec 30, 2014 11:32 am

Re: Daj si duška

Jajc jst osebno ne mečem vseh v ist koš. Je razlika med prosto organsko rejo, hlevsko rejo in baterijsko rejo v mojih očeh.
Hodim jahat na kmetijo ki ima pretežno konje v oskrbi. Je pa v štali 1 osliček, 2 pujska, par kravic za mleko, in pa seveda par kur za jajca. Priznam da pujsom na primer klavnica ne uide. Ta korak je krut. Konjem in kokošim pa se res na točno tej določeni kmetiji gode kot redko kje drugje.

Štala je svetla, zračna, kokoške imajo dostop povsod (od senika, pašnika, konjskih boksov), jejo super,... Vse od doma pridelane zelenjave, ovsa namenjenega konjem in črvičkov na gnojnem kupu. Nikakor niso nikakor zaprte, forsirane, ali na kakršen koli način maltretirane. Super korajžne kure, ki čisto srečno počnejo svoje kokošje stvari in živijo svoje kokošje življenje. Ena je celo razcrklana in se čohat pride. Meni se taka pridelava jajc zdi čist ok, brez moralnih zadržkov. In res pojem ogromno jajc. Take reje. Baterijskih pa se že dolgo na kilometer izogibam. Ker A4format papirja velikost kletke ni primerna za kokoš. Nikakor ne.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To dec 30, 2014 11:36 am

Re: Daj si duška

Vsaka kravica za mleko mora imeti enkrat na leto telička, ki je stranski produkt in v veliki večini konča v klavnici zelo kmalu, kot dojenček. Kravje mleko je za teličke, ne za nas. Tako da neke blazne romantike ni v nobeni reji, pa če na videz še tako romantično izgleda.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor To dec 30, 2014 11:52 am

Re: Daj si duška

Na žalost so res stopnje groze. Bolj grozno, manj grozno, zelo grozno.
Mi brez mleka in mesa zmoremo. Biološko ga ne rabimo.
Nekaj smrti na primer pa doprinesemo tudi s tem da imamo mesojede ljubljenčke. Brez klavnic, in s tem povezanih smrti, nebi bilo mačje hrane.
Kakor obrneš ni fajn. Ni super.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To dec 30, 2014 3:38 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Zakaj se vsem zdi normalno, da kura znese jajce vsak dan??? V naravi sigurno ne, saj bi jim to po nepotrebnem jemalo hranila in energijo. Kura v naravi znese samo toliko jajc kot jih rabi za naraščaj. Sicer pa meni jajca ne grejo, ker jih vsakič povežem s kurjo m. ...Pa enkrat so starši kupili "domače" jušne rezance z jajci, kako je to smrdelo...fuj.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1032

Pridružen: So sep 11, 2010 8:05 pm

Kraj: Celje

Odgovor To dec 30, 2014 3:49 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Katerim "vsem" se pa zdi, da kokoš znese jajce vsak dan? Kr eno sklepanje in posploševanje...
El gato, sólo el gato apareció completo y orgulloso: nació completamente terminado, camina solo y sabe lo que quiere.
Pablo Neruda

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To dec 30, 2014 10:09 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Me veseli, če še kdo tako misli. :) Sploh ker je težko najti kure, ki niso "spremenjene" in nesejo samo par jajc.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Sr dec 31, 2014 1:01 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Kure v pašni neforsirani pridelavi za moje pojme nekako znesejo ena 2-3 jajca na teden. Poleti morda kakšno jajce več, čez zimo morda kakšno jajce manj.
Precej je pa od "pasme" odvisno. So pasme ki so res genetsko selekcjonirane na 5+ jajc tedensko.
Ampak res spoštujem tiste ki ste pogumne, in na primer uspete palačinke delat brez jajc. Ali pa kakšno ocvrto zelenjavo, ali pa pecivo. Kakšne veganske sladice so lahko absolutno čudovite. Za prste polizat. So pa stvari kjer morate veganke res izvlečt izkušnje iz rokava da kakšna zadeva rata brez jajc enako dobro ali bolje kot z jajci.
Svaka vam čast. Bom mogla v kak kuharski tečaj.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Sr dec 31, 2014 6:51 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Za palačinke brez jajc pa res ne rabiš imet jajc :P (beri: ne rabiš bit pogumen).
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr dec 31, 2014 7:52 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Palačinke so res ena osnovnih stvari, ki se jih lahko naredi brez jajc :)

Za kaj rabiš met jajca v renatinem smislu? Za vegansko potico! :O Moja mami jo je letos delala že tretje leto in moram reči, da je super, lažja kot običajna in da jo čisto vsi hvalijo :good: IN šla jo je delat na lastno pest, kot presenečenje zame <3 Zlata mami! :kiss:

No, ko si enkrat na stopnji "delanje potice brez jajc", pol ugotoviš, da se *vse* da brez jajc. (OK, za kakšne snežne poljubčke ne rečem ... ampak tega pa pol pač ne ješ ane :P ).
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Sr dec 31, 2014 9:18 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Za potico sem že objavila recept, res ni težko za speči. ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr dec 31, 2014 10:04 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

tale veganska potica jernejchine mame je res krasna <3
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 42 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.