V središču

Vegansko vegetarijanski kotiček


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor So mar 31, 2012 5:44 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Super tema :good: :clap:
Sama sicer nisem vegetarijanka, ker sem pa tja jem ribe. Meso sem opustila in se dejansko počutim mnogo bolje. Večinoma uporabljam živila rastlinskega izvora, nisem pa še striktna pri tem. Jajcem in siru se zaenkrat še ne morem čisto odpovedati, ker imam dodaten problem. Imam celiakijo in pogosto nimam možnosti dobiti hrane, ki ni živalskega izvora, pa da je zraven še brez glutena. Doma s tem nimam težav, v službo si malico tudi nosim od doma, včasih pa te možnosti ni in potem pač pojem to, kar mi je na voljo. Se pa trudim v pravi smeri. Veliko sadja, zelenjave, oreščkov, stročnic, kaš...Pečem z riževo, ajdovo, koruzno, proseno in čičerikino moko. Čičerikina moka je tudi dober nadomestek za jajca.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So mar 31, 2012 6:02 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Baje so tudi semena chia dober nadomestek za jajca (nisem pa se poskusila). Jusno zlico semen namocis v nekaj vode - naredi se en tak gel in to naj bi zadostovalo namesto enega jajca.
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor So mar 31, 2012 6:38 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Res je, cenejša in enako učinkovita varianta je pa laneno seme.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor So mar 31, 2012 8:58 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Tudi pri nas smo že pretežno vegetarijanski (ne pa veganski, ker se mi zdi smiselno počasi narediti ta prehod; bomo videli, kako bo šlo) ... Jaz opažam precej sprememb na bolje predvsem na obrazu, ker se mi končno čisti koža - imam še drobne mozoljčke, ampak je očitno boljše stanje ...
Shujšala nisem nič, ker količin hrane pač nisem zmanjšala, poleg tega so pri nas itak glavne testenine z raznimi omakami ...

Nadomestkov še nismo prav dosti iskali, zaenkrat uporabljamo sojine kosmiče (dokaj ugodni so v dm), ki so krasen nadomestek za mleto meso - torej so lazanje, omake za testenine itd. pač s tem. Pleskavice pa ne uspejo najbolje :lol:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 9:20 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Super tema. :good:
Navaden sojin jogurt od Sojade (500ml) ima precej podoben okus kot kisla smetana. Nadomestek za jajca se dobi tudi v Merkatorju, DM-u, itd., povsod kjer so s temi stvarmi malo bolje založeni. Jaz večinoma namesto jajc uporabim pretlačeno zrelo banano, da malo sladkobe, pa še rumena je. :D Koruzni škrob je tudi dober nadomestek, saj veže sestavine pa še zelo poceni je.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 9:28 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Pred kratkim sem dobila krvni izvid. Še nikoli v življenju ni bil tako dober, še posebej železo, ki je bilo prej vedno pod mejo, pa res ne pazim da ga dovolj pojem. Glede beljakovin. Na izvidu sem imala precej nizko sečnino (stranski produkt beljakovin) in sem mislila da mi bo zdravnica priporočila več beljakovin. Pa je bila vidno navdušena nad tem da imam nizko raven, s tem da pojem beljakovin skoraj nič, predvsem pa nikoli ne pazim da jih dovolj zaužijem. Včasih mi zalušta sojin jogurt ali pa čičerika (ima veliko beljakovin!), takrat vem da rabim dodatno dozo. :D Že res da rabimo beljakovine, vendar tudi pretiravati ni treba, saj so težke za prebavo in zakisajo kri. Je pa eno od najbolj pogostih vprašanj, ko rečeš da si vegan "ja kje pa beljakovine dobiš?". :D

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1144

Pridružen: Sr okt 13, 2010 5:57 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:24 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Bom kar v tole temo vtaknila... moram deliti tale recept z vami, ker sem navdušena nad preprostostjo recepta in res okusnim izdelkom.

Kruh s pecilnim praškom
Tak kruh je še posebej primeren za tiste, ki se borijo z kandido, saj ne vsebuje kvasa.
Sestavine:
250 g pirine moke
250 g ržene moke
1 vrečka vinskega kamna (bio pecilni prašek)
1 žlička himalajske soli
2 žlici olivnega olja
1/2 l radenske

Moko skupaj z vinskim kamnom presejemo v posodo. Dodamo sol, olje in radensko ter dobro premešamo, da dobimo gosto zmes (vendar ne tako gosto kot je testo za kruh z kvasom). Damo v srednje velik in globlji pekač, obložen z peki papirjem ter pečemo 1 uro pri 180°C.

Namig:
• Lahko uporabite samo pirino moko ali pšenično polnozrnato moko
• Kruh ostane dober in svež več dni

Vir: http://www.duhovnost.eu/sl/Ostale_jedi/ ... m_praskom/
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 467

Pridružen: Ne sep 12, 2010 12:12 pm

Kraj: Obala

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:27 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sem pogrešala eno temo o tem :good:
Midva z mojim sva se tudi začela pospešeno zanimat o veganski prehrani, ker se nama meso in živalski proizvodi vedno bolj upirajo. Na bookdepository sem si naročila dve knjigi glede veganstva, ki pa ju še moram prebrat. In zadnjič sem malo raziskala naš Mercator in sem v dveh minutah našla vegansko čokolado, ki je njamm :nyam: in vegansko majonezo.. sem bila prav presenečena, sploh ker je trgovinica bolj majhna.
In vedno več bo na voljo nadomestkov za živalske proizvode. Sigurno se da že vse dobit, samo na začetku je težko, ko ne veš kaj in kje gledat, pa potem moraš stvari sprobat, da vidiš kaj ti bolj paše..

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:42 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Bi vam napisala katere vse slaščice so veganske, pa nočem biti kriva za vaše kile. :mocking: ;) En majhen namig, večino črnih/jedilnih čokolad je veganskih.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:43 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Nekaj naravnih in zdravih sestavin, ki se zdajle ponekod že dobijo v naravi (vsaj prejšnja leta so se) in se iz njih naredi lahko odlične jedi!! Jaz sem to vsako leto nabirala, letos bi tudi z naaaajvečjim veseljem :nyam: :nyam: , ampak imam tolk dela, da ne vem, kdaj bom utegnila..

- regrat
- čemaž
- smrekova storževka
- beluši
- marčnica
- koprive
- mavrahi
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:46 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Meni je za recepte TOLE ful dobro, jo spremljam na fb :nyam:
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:51 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz sem si včasih pripravljala takle toast:

Kruh
olivno olje+ščepec sesekljanega česna (za povrh toasta)
čemaževi listi
rezine paradižnika
jaz sem dala še sir not :D
in potem to spečeš kot navaden toast :nyam:

Pa še koprivna juha - skuhaš koprivne liste, odliješ vodo. Na olju popražiš čebulo in česen, dodaš bistro juho in liste kopriv. Zmiksaš s paličnim mešalcem, popraš, na koncu pa dodaš še malo smetane.
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor Ne apr 01, 2012 10:58 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Mmmmm, ja :nyam: Jaz sem včasih od teh živela :nyam:

p.s. Račka, tale recept za kruh bom 100% preizkusila :good:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 261

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:27 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 2:30 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

avena je napisal/-a:Super tema :good: :clap:
Sama sicer nisem vegetarijanka, ker sem pa tja jem ribe. Meso sem opustila in se dejansko počutim mnogo bolje. Večinoma uporabljam živila rastlinskega izvora, nisem pa še striktna pri tem. Jajcem in siru se zaenkrat še ne morem čisto odpovedati, ker imam dodaten problem. Imam celiakijo in pogosto nimam možnosti dobiti hrane, ki ni živalskega izvora, pa da je zraven še brez glutena. Doma s tem nimam težav, v službo si malico tudi nosim od doma, včasih pa te možnosti ni in potem pač pojem to, kar mi je na voljo. Se pa trudim v pravi smeri. Veliko sadja, zelenjave, oreščkov, stročnic, kaš...Pečem z riževo, ajdovo, koruzno, proseno in čičerikino moko. Čičerikina moka je tudi dober nadomestek za jajca.


Uuuuu Avena hvala ti za tole, sem mislila da sem edina, ki ne sme glutena in zraven fura še vegi dieto. No jaz tudi rib ne konzumiram, jajca pazim da so iz pašne reje, mleko in mlečne izdelke pa pač jem, ker imam že tako pomanjkanje časa in me večkrat moj "meni" spravlja v obup (jaz bi kak snedvič na brzino, ali kaj podobnega - sploh sladkega, pa je no go).
Bom celavesela, če boš še kakšen pameten recept delila s sotrpinko ;) :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 6:24 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Z veseljem, samo povej, v katero smer :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 261

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:27 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 6:30 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Brez glutena, brez mesa in da je hitro hihihi :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 6:49 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

TUKAJ je veliko informacij o različnih vrstah specifičnih režimov prehranjevanja ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne apr 01, 2012 7:09 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Cats, hval ti za tole, super stran :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 2:39 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Tole sem si pravkar naredila: http://okusno.je/recept/hummus

Ratal mi je fenomenalno lahek in verjetno najflafastiji humus v vesolju. Mmmmmmm :witchy:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po apr 02, 2012 5:24 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

O, humus je pa res ena dobra stvar, njami. :nyam: Imam čičeriko kar vedno doma, če mi zapaše. :)
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 53 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.