V središču

Vegansko vegetarijanski kotiček


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor So mar 31, 2012 11:46 am

Vegansko vegetarijanski kotiček

Ni namenjen prepričevanju ne enih, ne drugih in ne tretjih.
Torej, ni namenjen temu, da vegani in vegetarijanci prepričujejo vsejede v svoj prav in obratno.
Naziv teme je jasen, zgovoren, nedvoumen. Kdor veganstva in vegetarijanstva ne prenese, ima vse možnosti se temi izogniti in prosim, da to tudi stori.
Tema je namenjena tistim, ki si želijo nasveta, tistim, ki so pripravljeni deliti svoje izkušnje, morda recepte, tistim, ki želijo izvedeti več....
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor So mar 31, 2012 12:05 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

:yahoo: :good:
Meni (kot tudi moji mami, zgleda da je to v genih :D ) se meso čedalje bolj upira, fizično mislim.
Bolj malo vem o veganstvu, brskam po netu in se učim.
Velikokrat po cel teden ne jem nič mesnega, počutje je boljše, ni neke teže v želodcu, se pa srečujem
z drugim problemom - takoj shujšam :( .
Zame to res ni dobro, že tako me nič ni :S .
A ste veganke/vegetarijanke tudi hujšale v začetku, kako hitro se je pa ustavilo?
Vem, da je pri vsakem presnova drugačna, pa vseeno.

Hvala lepa :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So mar 31, 2012 12:23 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

slavica, čisto za začetek, nehaj kadit že orkadile!! :P
Sama sem lani od začetka leta vegetarijanka, od začetka letošnjega pa veganka.
S prehodom na vegetarijansko sem se zredila za dobrih 10kg, pa ne zaradi hrane, ampak zaradi tega, ker sem se zaradi zdravja morala vzet v roke. Kar je pomenilo to, da jem vsaj 5x na dan, prej pa sem dneve in dneve živela skoraj brez hrane s kokakolo, čipsom in tortami in hujšala. Po naravi pač nisem suhica in če sem, to ni zame.
S prehodom na vegansko sem shujšala 2kg takoj na začetku, potem pa nič več. In še to verjetno le zaradi tega, ker pijem večinoma črno kavo brez mleka in se izogibam sladkemu, če se le da.
Moje počutje je takšno kot še nikoli (v pozitvnem smislu), kar še posebej občutijo moji, saj se je prejšnja občasna hiperaktivnost še povečala, potrebujem tudi manj spanja, da sem spočita.
To je fizično stanje.
Če govorimo o psihičnem in duševnem stanju, so tam spremembe še veliko večje.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor So mar 31, 2012 12:30 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

sej vem, se trudim, zmanjšala sem že fejst :blush: .
Če prav razumem, je potem boljše, da se najprej preide na vegetarijanstvo,
pa potem na veganstvo. No ja, če dobro pomislim, to pravzaprav že počnem,
saj meso in mesni izdelki postopoma izginjajo z mojega jedilnika, ker mi je
fizično čedalje manj do njih.

Čips in čokolada :nyam: :D

Ježeš, kar vrvijo mi vprašanja v glavi, moram najprej pošlihtat to zmedo :D , potem pa naprej.
Res super tema :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So mar 31, 2012 12:31 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Še dve reči sta se mi zgodili. Od malega mi je bilo vsak popoldan vsaj dve uri slabo. včasih bolj, včasih manj. Ker je imela moja hči po uživanju mleka in mlečnih izdelkov enake simptome in so ji prenehali ob prenehanju uživanja mleka in jogurtov, sumim, da je bil tudi pri meni vzrok slabosti enak.
Druga zadeva je zaprtje. Od pubertete naprej sem bila zaprta, da bolj ne bi mogla bit, imela sem stalno zgago, občasne bolečine v želodcu.
Vse od naštetega je preteklost. Je pa res, da pojem abnormne količine sadja in zelenjave in zna bit razlog v tem. Vsak dan pojem vsaj 2kg sadja in vsaj 2x na dan zelenjavo, ponavadi v solati.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So mar 31, 2012 12:35 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sama sem se v bistvu pol leta zavestno pripravljala na veganstvo, poskušala jedi, pridobivala informacije in počasi izločala nevegansko hrano z jedilnika. Jajca so letela takoj, ker jih itak ne maram. Največji problem so bili jogurt, sir in mleko v kavi. In glej ga zlomka, ravno teh stvari sploh ne pogrešam. Niti malo. :)
Je toliko vrst druge hrane in izdelkov, da ne moreš verjet, se je pa potrebno s tem ukvarjat. Kdo bi si mislil, da bom z veseljem jedla pšenično meso in tofu :O (seveda okusno pripravljeno) in celo uživala v tem saj sem po naravi velik gurman in izbirčna rit, kar se okusa hrane tiče.
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So mar 31, 2012 1:12 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

slavica je napisal/-a:Velikokrat po cel teden ne jem nič mesnega, počutje je boljše, ni neke teže v želodcu, se pa srečujem z drugim problemom - takoj shujšam :(

Verjetno je problem v premalo ogljikovih hidratov in beljakovin. Priporočam polnozrnate testenine (lahko tudi navadne, ampak polnoz. dajo več energije), riž, pa obvezno nekaj visokobeljakovinskega, npr. tofu, od zelenjave so stročnice precej bogate z beljakovinami. Pa dost olivnega, lanenega (omega 3!!!) olja. Potem pa še oreščki, da zadostiš potrebi po zdravih maščobah. Tole je v bistvu osnova zdrave prehrane, se bi je bilo fino držat, tudi če ješ meso.

Drugače pa če se odločate o vegetarijanstvu/veganstvu jaz osebno priporočam postopno odvajanje. Npr. najlažje je izločit predelano hrano (sploh, če nameravaš postati vegan, je tole skoraj obvezno), ker v bistvu tudi sodi k zdravi prehrani. Potem pa postopoma, če vam ni problema, lahko meso izključite takoj, ampak ga je nujno nadomeščati z raznimi tofuji/seitani, da zagotovite dovolj beljakovin.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor So mar 31, 2012 1:15 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz sem vegetarijanec približno deset let. Lahko bi rekel, da sem “skoraj vegan”, saj jajc, mleka in mlečnih izdelkov kot takih ne uživam, moja slabost so sladkarije (čokolada, razna peciva,…), ki pa ponavadi tudi vsebujejo jajca in (ali) mleko, tako, da manjšo količino teh živil (žal) tudi pojem. S prehodom na tako hrano nisem shujšal niti dekagrama, sem pa izgubil precej kilogramov pred par leti, ko sem se dobrega pol leta prehranjeval samo presno. Moram priznati, da sem se takrat počutil daleč najboljše in še vedno načrtujem, da se bom spet začel prehranjevati tako……ampak kar odlagam. Presnojedci pravijo, da je kuhana hrana mamilo, pa še res je. :D
Zdaj pa še eno o kajenju. Jaz sem začel poskušati kaditi že v osmem razredu, v prvem letniku srednje šole sem kadil že "čisto zares". To je trajalo več kot dvajset let, na koncu sem pristal že pri 30 – 40 cigaretah na dan. Začel sem kašljati, ko sem se ulegel, me je tiščalo v prsih……..uvidel sem, da je skrajni čas, da preneham. Po tistem, ko sem prenehal kaditi, pa sem se v dveh letih zredil za cca 10 kg, tako, da sem se pa potem moral začeti nekoliko več gibati, da so šli kilogrami nazaj dol. No, zdaj pa tudi kadim ne že deset let in mislim, da je bila to (poleg odločitve za brezmesno hrano) ena mojih najpametnejših in najvažnejših odločitev v življenju.
Slavica poskusi, ne bo ti žal. Držim pesti! :good:
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So mar 31, 2012 1:18 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

:clap: :good:
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So mar 31, 2012 1:29 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

:good:

Sem se spomnila, da lahko tu povem 8) Prvič sem pekla muffine brez jajc (z nadomestkom) in so bili nesramno dobri :nyam:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor So mar 31, 2012 1:45 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

andreja je napisal/-a::good:

Sem se spomnila, da lahko tu povem 8) Prvič sem pekla muffine brez jajc (z nadomestkom) in so bili nesramno dobri :nyam:


andreja, kaj pa je nadomestek, ki se ga uporabi?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor So mar 31, 2012 1:47 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

jap, nadomestki tudi mene zanimajo :)

bravo scarecrow :clap: , si te vzamem za vzgled :girlblush:
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So mar 31, 2012 2:15 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz imam tega:
Slika

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So mar 31, 2012 2:25 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Kje se pa dobi ta nadomestek?
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So mar 31, 2012 2:34 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Jaz sem ga kupila v Šparu (pri izdelkih za alergike), so pa punce se mi zdi pisale, da se ga dobi tudi v Mercatorju, pa verjetno še kje. Podobno zadevo sem videla tudi v eni specializirani trgovini z zdravo prehrano, ampak je bil ful dražji, pa več ga je treba porabiti za eno jajce. Sem se potem za tega odločila in sem zadovoljna.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1144

Pridružen: Sr okt 13, 2010 5:57 pm

Odgovor So mar 31, 2012 2:53 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Za tele mafine (http://www.ekomagazin.si/Recepti/Recept ... afini.html) se ne rabi nobenih nadomestkov... okus je pa božanski, kar topijo se v ustih! :nyam:

slavica, na netu je že ful dobrih strani na to temo... receptov še pa še, pa še česa.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor So mar 31, 2012 3:15 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Super tema :yeey:. Sama sem z novim letom postala vegetarijanka (s tem da sem tudi že prej jedla zelo malo mesa) in od takrat z jedilnika izločam tudi živalske izdelke in sem oh in sploh čist ponosna nase :angel: . Praktično čez noč se mi je uredila prebava, s katero sem imela kar nekaj let težave, najboljši občutek pa je, ker mi nobena hrana ne obleži v želodcu, kar se je prej redno dogajalo. Sicer se še precej lovim, sploh pri peki, ker ne znam pečt brez jajc, razni nadomestki mi pa ne dišijo preveč. Tako da se za posladek zdaj bolj zadevam s sadjem, kar pa tudi ni slabo :rolleyes:. Pa še kaj bi se našlo, recimo skuta, kisla smetana, za to še nisem našla alternative. Najlažje pa se mi je bilo odpovedati mleku. Je toliko izbire, da šele zdaj vidim, za kaj vse sem bila prikrajšana, ko sem kupovala samo kravjega 8). Edini, ampak res edini minus je ta, da Guinness ni veganski, ampak bom preživela :blush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1032

Pridružen: So sep 11, 2010 8:05 pm

Kraj: Celje

Odgovor So mar 31, 2012 3:29 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Super za tale kotiček. Tudi sama počasi prehajam na vegetarijansko stran, imam pa pri tem precej težav, ker sem po naravi precej izbirčne sorte. Zato me zanima, če bi kdo, ki ima več izkušenj in znanja na tem področju, bil pripravljen izmenjat z mano kakšen "svetovalni" mail glede priprave hrane in receptov, ki bi bili sprejemljivi tudi za eno grozno "špuravo" osebo.
El gato, sólo el gato apareció completo y orgulloso: nació completamente terminado, camina solo y sabe lo que quiere.
Pablo Neruda

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor So mar 31, 2012 4:00 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

andreja je napisal/-a:Sem se spomnila, da lahko tu povem 8) Prvič sem pekla muffine brez jajc (z nadomestkom) in so bili nesramno dobri :nyam:


Kako pa so izgledali? Mislim, a so bili "bledi"? Moja mama je namreč enkrat delala neko pecivo s tem nadomestkom in je bilo ful dobro, samo njo je motilo, ker testo ni bilo lepo rumeno (kakor je, če pečeš z jajci), ampak skoraj belo :)
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So mar 31, 2012 4:10 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

So bili čokoladni ;) Ampak ja, prašek je bel, zato seveda ne more bit rumeno, če ni rumenjaka. Ampak mene barva ne moti.
Naslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.