V središču

Vegansko vegetarijanski kotiček


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20964

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 8:39 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sem tudi sama zvečer še premlevala in prišla do istega zaključka - da je vseeno bolje, da ljudje jedo "salame", če že imajo potrebo po okusu, kot da posegajo po predelanih živalih.
Se tudi strinjam, da smo odgovorni za živali (ne samo, kar se tiče prehrane; najbolj absurdno se mi zdi, ko začnejo ljudje govorit o tem, kako je treba živalim pustit, da živijo naravno, svobodno etc. Kako bodo živele naravno, če pa smo njihovo naravno okolje spremenili v vse kaj drugega? In če smo spremenili okolje, dajmo še odnos, pa prevzemimo odgovornost. Ok, pišem take stvari tule, kjer vam je tako ali tako že jasno :) ), samo zanimal me je ta "cruelty free" vidik - scarecrow, hvala za seznam, smo na Applaws in Almo Nature večino časa.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 11:32 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Bela šapa je napisal/-a:Sem In sicer, kako vegani/vegetarijanci, sploh, če ste se za takšen način prehranjevanja odločili zaradi nasprotovanja masovni industriji mesa (torej načinu "gojenja" živali, namenjenih prehrani, brutalnim življenjskim pogojem in grozljivi smrti) gledate na prehrano svojih hišnih ljubljenčkov.


Po mojem mnenju vegetarijanec/vegan, ki se je za ta način prehranjevanja odločil zaradi nasprotovanja mesni industriji, ne bi smel imeti mesojedih živali. Z lastništvom takih živali preprosto podpiraš masovno klanje, ne glede na to kaj sam ješ. Mi je hinavsko, ko kdo reče da ji vegetarijanec ker ne želi da živali trpijo, hkrati pa nabavlja surovo meso od zaklanih živali. Če se lahko odloči za življenje brez mesa, se naj še odloči za živali ki nimajo potrebe po mesu, čist simpl.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 11:50 am

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Nika, se strinjam, res je hinavsko. Hinavsko je pa tudi to, da nekdo reče, da je ljubitelj živali in jih je.
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 12:17 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Meni je pa žal, da se krasna tema kljub jasnemu prvemu postu, da ni temu namenjena, spreminja v že videno - obsojanje drugačnih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 12:44 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Se opravičujem, če je bil moj post razumljen kot obsojanje, želel sem, da bi zvenel "rahlo sarkastično", ker tudi, če bi imel hrčke namesto muc, bi nekdo, ki bi to želel, v mojem početju in življenju vedno našel nekaj kar bi mi lahko očital.
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr apr 25, 2012 1:12 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

No, pa pojdimo nazaj na originalni namen. :)

Mene pa zanima, kaj veganci naredite z zajtrki? Kaj jeste za zajtrk? Pri meni na primer načeloma sladke stvari (kake marmelade) odpadejo, ker jih zjutraj ne jem ... Kaj mi ostane, pa da ravn ne "natepavam" vsak dan kakih namazov?

Sicer pa mi bo prijateljica posodila knjigo The Kind Diet, baje ima dober uvod in recepte (enega sem zadnjič jedla za posladek, mmmm :nyam: ).
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 1:17 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

ravnokar naletela na tole:

MIKROTREND: FRUTALITARIZEM
Pripadniki frutalitarizma – frutalitarci – večinoma jedo samo sadje, jagodičevje in jedrca ter zelenjavo, ki botanično spada med sadje, kot so
denimo kumare in paradižnik. Filozofija za tem trendom je, da sadeže lahko pojemo, ker so zrasli s tem namenom, same rastline pa ne uničimo, ko jih obiramo.

A zdej se bomo šli pa še preprečevanje krutosti proti rastlinam? :mocking: :mocking:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 1:23 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

slavica je napisal/-a:Meni je pa žal, da se krasna tema kljub jasnemu prvemu postu, da ni temu namenjena, spreminja v že videno - obsojanje drugačnih.


Js bom res rajš tih :truce:

razen tole še.. :lol:
Mačja mama je napisal/-a:A zdej se bomo šli pa še preprečevanje krutosti proti rastlinam? :mocking: :mocking:


dejansko so zelo zanimivi članki o tem, kako rastline doživljajo stres in nekako v rastlinskem pomenu celo čustvujejo. Pomoje se je treba do vsakega živega bitja obnašat spoštljivo pa naj gre za solato ali pa kravo, vsaka pa v končni fazi doživi bridek konec. Če bi vsi nehali jesti krave, bi te služile drugemu namenu - mislim, da že delajo raziskave, kako iz kravjega mesa naredit neke vrste bencin, torej da bo avto na kravji pogon. Bistvo je, da žival/rastlina živi v primernih pogojih in da je njeno življenje humano zaključeno.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 1:28 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Sicer nisem veganka, ampak mislim, da se da naredit tudi tako. Jem pa sama to za zajtrk večkrat. :nyam:

Gre se pa za t.i. overnight oats.

Zvečer si v steklen kozarec daš malo ovsenih kosmičev, jaz dam potem čez jogurt (daš npr. sojinega sadnega), malo mleka (sojino/ mandljevo/..), kakšno pest oreščkov (jaz imam sicer že kosmiče z oreščki) in fajn premešaš. Lahko že takoj notr sadje narežeš, lahko ga zjutraj (jaz ga kar zvečer, pa se namaka do zjutraj)... v glavnem kosmiči potem popijejo vso vodo in zjutraj te čaka ena fajn hranilna kaša, samo odpreš in poješ.

Je ful nekih variacij receptov, kakor vsakemu paše, npr. http://www.katheats.com/favorite-foods/overnightoats je pa cel net poln tega.

Pa seveda če maraš kosmiče, ker če ne, potem to ni zate. :D

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:18 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

tale zajtrk tudi mene muči, sem zjutraj namreč vajena jesti čokolino (če je pa dober :P ),ki
ga seveda naredim z mlekom. Sem nekaj časa namesto tega delala sadni mix (iz svežega sadja, pa malo ovsenih kosmičev
not), zelo dobro, ampak se mi želodec upre, tako da dopoldne sadja ne morem konzumirati.
Samega mleka sicer sploh ne maram, ampak čokolina pa grisolina in podobne njami reči :nyam:
menda ne morem z drugo rečjo narest, pa da bi bila še veganska...Ali pač?
(sojin napitek oz.karkoli povezano s sojo odpade)

EDIT: berem post od all, mandljevo mleko :O ? Sploh nisem vedela, da kaj takega obstaja, vidim, da moram
še veliko prebrat in se naučit :D
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:20 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Slavica, kaj pa riževo mleko? Blazno dobro, veliko boljše od sojinega :nyam:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:21 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

riževo mleko, dobro se sliši,bom probala, hvala lepa :good:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:24 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Hm, potem si pa naredi bolj zdrav čokolino. :D Kvazi čokolino - pa daj ovsene kosmiče pa jih naredi z riževim/ovsenim/mandljevim mlekom, pa žlico kakava noter, mogoče kakšen orešček (ki so ful dobri, če so čez noč namočeni) potem mi pa zmanjka idej, ker sadja ne ješ zjutraj. :) Mogoče malo arašidovega masla primešaš...

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:24 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:26 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

No, ko smo že pri mandljevem mleku - lahko ga doma narediš: http://tastykitchen.com/blog/2011/11/ho ... mond-milk/ :)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 2:34 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Meni je po do zdaj preizkušenih za čokolino najboljše sojino-riževo iz Hoferja, pa še poceni je v primerjavi z ostalimi.

Pa še nekaj receptov:
http://www.ekomagazin.si/Recepti/Recept ... mleka.html

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 3:24 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Obstaja riževo, sojino, pirino, mandljevo, kokosovo, ovseno, lešnikovo mleko, pa sigurno sem še kaj pozabila. Obstaja veganski "čokolino" iz pire in kakava, zelo dober in zelooo nasiten. Morem malo pomisliti kje se ga da kupiti.

Krutost do rastlin... Če pogledamo navadno kmetijstvo. Ko se zemljo gnoji s kravjim gnojem, veliko koristnih žuželk, deževnikov itd. pomre. Ko špricajo s pesticidi isto. Kakšen učinek na podtalnico ima oboje že veste. Bolj se mi zdi pomemben odnos do zemlje. S tem ko se dodaja gnojila, prisilimo rastlino da zraste bolj kot bi drugače in hkrati tudi prisilimo zemljo da da več kot bi tisto leto lahko dala. Taka rastlina ima v sebi veliko manj hranil kot bi jih imela, če bi rastla na naraven način. Žal pridelovalci pobijejo dobesedno vse kar ni produkt za prodajo (plevel, živalice itd.). Po svetu je že veliko agrarnih puščav-zemlja ki je bila tako zelo izčrpana da na njen ne raste NIČ. Zelo malo ljudi pozna rek: dobra zemlja+dobro seme=zdrava rastlina. In ja, dejansko obstaja način (kolobarjenje itd.!), kjer gnojila in pesticidi niso potrebni in kjer je hrana veliko bolj kvalitetna od navadne pridelave. Zavedam se, da je taka hrana zaenkrat veliko dražja od ostale in si jo težko privoščimo, pa vendar je dobro viditi ozadje in ga ne zanikati samo zato ker je taka hrana draga.
Zakaj so žuželke tako pomembne? Imam vrt, okoli pa še nekaj ostalih "sosedov". Vsi vidijo mravlje kot škodljivca in jih pobijajo, razen jaz. Zato jih je na mojem vrtu malo morje, kar je super, saj rahljajo zemljo, praktično je samo en problem, prenašajo semena, rešitev: preden posejem seme, ga zmešam s cimetom, ki ga ne marajo, jim pa ni škodljiv. Ko populim plevel, jim ga pustim da imajo hrano itd.
Tudi žuželke so živali, pa čeprav majhne.

Nika kaj bi naredila z živalmi v zavetišču? Ne podpiram parjenje vse povprek, pa vendar, kaj narediti z živalmi ki že živijo? Ostajam pri mojem mnenju, dokler obstajajo, smo dolžni skrbeti za njih. Glede krav. Vprašnje, ki ga dostkrat dobim "ja kaj pa če vsi naenkrat nehamo jesti živali?". To dejanje se realno ne bo zgodilo, tako da se je nesmiselno ukvarjati s tem vprašanjem, kajšele da bi delali gorivo iz krav, ker bodo "ostale" če jih ne pojemo :O . Mogoče kdo ne ve, krave so bile včasih divje živali, zakaj jim nebi omogočili da v prihodnjih stoletjih to spet postanejo? Ni nujno da postanejo divje (bežijo pred ljudmi), zakaj nebi živeli v sožitju? Vem da se sliši noro, ni pa nemogoče. Če smo živali naučili da se nas morajo bati, jih lahko naučimo še da jim ne bomo storili nič hudega. Majhen delček tega že nastaja, pa kdaj drugič o tem. :)

Zdaj pa peteršil, drobnjak, redkvica in solata iz domačega vrta. :nyam:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 3:48 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

slavica sem pogledala, izdelku se reče čokonjam :D . Da se ga kupiti preko interneta in kolikor vem tudi v Tušu. Mogoče bi ti bil všeč. ;) Imam pa jaz za zajtrk ponavadi pirino mleko in kosmiče, sadje itd. ali pa proseno kašo s slivami (slive se doda kaši par minut pred koncem kuhanja), tudi ajdova kaša je dober začetek dneva. :D

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr apr 25, 2012 4:07 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

čokonjam :lol:
proseno kašo imam tudi jaz zelo rada; ko je sezona breskev, dodam kaši, ko je že kuhana, koščke
olupljene precej zrele breskve :nyam: .
Bom šla na lov za drugimi vrstami mleka, me prav zanima, mleko živalskega izvora
mi nikoli ni bilo dobro
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Sr apr 25, 2012 8:23 pm

Re: Vegansko vegetarijanski kotiček

Vse vrste mleka ste že naštele v glavnem, meni je poleg teh dobro tudi proseno.
Jaz že nekaj časa vsak dan jem za zajtrk riževo ali proseno mleko, pa noter eno žličko chia semen, pa goji jagod, pa žličko ječmenove trave, pa ajdove ali prosene kosmiče. Zgleda sicer precej neapetitlih :O , ampak meni je dobro.
Ali pa v sojinem ali riževem mleku s paličnim zmiksam banano, pa malo cimeta. Njam.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 90 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.