V središču

Beremo


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 10:55 am

Beremo

Kaj berete? Kakšno leposlovje vam je všeč? Kaj priporočate v branje ostalim?


Glavni namen te teme je, da dobim inspiracijo, kaj naj preberem. :angel:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 11:10 am

Re: Beremo

Kriminalke imam zelo rada, pa kakšno lahkotno branje tudi paše včasih... Ne dišišijo mi pa zgodovinske in znanstvena fantastika.
Ravnokar sem končala od Aarta Paasilinne Rešitelja Surunena, luštna knjiga. Vse njegove so mi všeč. Kakšen žanr te zanima?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če mar 24, 2011 11:13 am

Re: Beremo

A imaš kak žanr, ki ga imaš rada oz. ga ne preneseš?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če mar 24, 2011 11:44 am

Re: Beremo

Ti napišem par knjigic, ki jih podtikam vsakomur, ki me kaj podobnega vpraša ;)

Martin Amis, Časovna puščica (to je blo res ... :O )
Gabriel Garcia Marquez, Sto let samote (nasploh precej obožujem Marqueza :blush: )
Amélie Nothomb, Metafizika cevi
Amélie Nothomb, S strahospoštovanjem
(eno njeno zadevo sem pa brala v angleškem prevodu, ampak mi je šel prevod tako na živce, da čakam slovensko verzijo ... za francosko je moja francoščina preveč zakrnela :) )
J. D. Salinger, The Cather in the Rye (fajn poletno počitniško branje :lol: sem se šele lani na morju spravila brat, ker mi e šel do zdaj vedno na živce naslov :lol: )

Se še česa spomnim pa dodam :D
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če mar 24, 2011 12:07 pm

Re: Beremo

Leia, kako imamo različen okus!!
Sem prebrala Sto let samote in The Cather in the Rye pa moram rečt da sta to verjetno dve najbolj bedni in dolgočasni knjigi kar sem jih brala v življenju!! (pa jih nisem malo).

Po drugi strani sem prebrala celotno bibliografijo Terry-ja Pratchetta (cca 35, 40 knjig v angleščini, žanr fantasy) v celoti že vsaj štirikrat, pa se ga ne morem naveličat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 12:07 pm

Re: Beremo

Marian Keyes, Sushi za začetnike - prav luštna reč za sproščanje možganov ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če mar 24, 2011 12:09 pm

Re: Beremo

No, Pratchetta "zbiram" tudi jaz in moji prijatelji točno vejo, kar se meni prinaša za darilo ;)
Ampak je pa to dokaj žanrska zadeva, ki jo polovica obožuje, polovici je pa brezveze :D
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če mar 24, 2011 12:16 pm

Re: Beremo

Če si za kriminalke potem predlagam trilogijo Millenium (Larsson). Je velik bum trenutno, ampak za razliko od ostalih bumov je dejansko dobra za prebrat.

V fantazijskem žanru predlagam Igro prestolov - George R R Martin (sedaj tudi v slovenskem prevodu, čeprav osebno, če le znam, preferiram originalne jezike) pa jaz sem vedno za karkoli od Neil Gaiman-a :) in China Mieville-a.

Zadnjič sem po milijon letih prebrala Pod svobodnim soncem (nazadnje sem jo v OŠ). In priznam, da jo je bilo fino brat. Malce nostalgično :), zatoo sedaj razmišljam, da bi še Bobre še enkrat prebrala :) hehe

Za nasmejat predlagam Trije možje v čolnu (Jerome K Jerome) in ostale njegove o treh možeh ali pa od P.G. Wodehouse njegove "stvaritve" o Jeevesu in Bertieju Woosterju. Aha pa Tom Holt tudi spada v to kategorijo glasnega smejanja (Practhett je pa že itak omenjen).

Conn Iggoulden ima pa berljive zgodovinske romane - ta zadnji je o Džingins Kanu (Osvajalec: Volk s planjav). Občasno si dovoli malo preveč "pesniške" svobode, ampak jo tudi prizna in obrazloži.

Sallingerja tudi mene ne spraviš še enkrat brat
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 12:21 pm

Re: Beremo

Marina Lewycka - Kratka zgodovina traktorjev v ukrajinščini
Priporočam vsem, ki se želite pošteno nasmejat :D

Pa še:
Andre Dubus: Hiša peska in megle
Joanne Jarris: Pet četrtin pomaranče
Sue Monk Kidd: Skrivno življenje čebel
Anne Cherian: Dobra indijska žena
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če mar 24, 2011 12:27 pm

Re: Beremo

No sicer precej "očitno in malo zlajnano", ampak za nekoga, ki ga še ni prebral je Štoparski vodnik po galaksiji vseeno obvezen. Itak ti je pa potem ali grozovito všeč, ali pa ne prideš naprej od 20 strani :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 12:30 pm

Re: Beremo

Fantasy/sci-fi mi je zelo pri srcu, ne maram pa (pre)razvlečenih opisov. Kaj to pomeni? Recimo Štoparski vodnik po galaksiji je best of the best, medtem ko sem se z res velikim velikim trpljenjem prebila do konca LOTR. Iščem pa pretežno lahkotno branje. :girlblush:
V zadnjih letih sem od cenene literature prebrala Twiligh sago, Harry Potterje. Pri teh knjigah mi je ful fascinantno, kako se tekoče berejo. Besede kar požiram in se ne morem odlepit od knjige, ko končam, sem pa razočarana, ker je bilo v bistvu ful brezveze. :fool:

Drugače pa bi bila moja priporočila takole na hitro:
S. Drakulič: Okus po moškem (najbolj odbita knjiga, kar sem jih kdajkoli prebrala)
Auel: Rod jamskega medveda (nadaljevanja so lih tako zelo berljiva, ampak vsebinsko bl švoh)
T. Nation: Preživeli (pred poplavo post-apokaliptičnih filmov je blo tole res super kul)
?? - Žena popotnika v času (film je :bad: , knjiga pa odlična - ob predpostavki, da maraš osladno sentimentalne zadeve)
Pulman: Severni sij + nadaljevanja
Douglas Adams, Stephen King :crazy:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Če mar 24, 2011 12:44 pm

Re: Beremo

jaz sem pa oboževalec bolj čudnih zvrsti...več ali manj vsa literatura pri slovenščini mislim da konec tretjega in četrti letnik, dostojevski, kafka, sartre, ibsen... in podobni. bolj čudno ko je, bolj zanimivo :D . priporočam pa posebaj bulgakova mojster in margareta, čeprav je večina to verjetno že prebrala, pa recimo naš slavko grum dogodek v mestu gogi. drugače sem pa v rekordnem cajtu prebrala na dopustu talosov ščit in bila čist paf, še sploh ker to ni ravno moja zvrst, je bolj zgodovinski roman. pa vseeno priporočam. aja, pa štoparski vodnik po galaksiji je pa itak samo po sebi umevno :good: .
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Če mar 24, 2011 12:46 pm

Re: Beremo

uuu sj res kako sem lahko kinga pozabila :O ?!!?!?
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če mar 24, 2011 1:01 pm

Re: Beremo

Igra prestolov je sicer Špeh (z veliko začetnico) in to kar v nekaj špehatih knjigah, ampak se pa ne bere tako kot LOTR. Ubistvu spremljaš zgodbo čez oči različnih akterjev, tudi "negativcev" in tako prazaprav spremljaš več zgodb hkrati, ki se potem prepletejo, združijo ... zato (vsaj meni) nikoli ne rata dolgčas, pri LOTR sem pa včasih prav tako malo preskakovala strani, mnogo njih. Ni pa prav tako v nobenem pogledu podobna Vodniku :) Ostala dva (Gaiman, Mieville) sta pa malo bolj dark, malo bolj čudna :) ... oba pišeta s humorjem v podtonu, tako da nikoli ravno ne izbruhneš v smeh, ampak čutiš pa, da je tam.



Valerio Massimo Manfredi pa res piše zelo berljive "zgodovince". Moj dragi ga obožuje. Imava pomoje vse kar je prevedeno nekje na policah :) (tudi Talosov ščit)


Aha še ene kriminalke sem se spomnila, avtorja nimam v glavi naslov je pa Jaz ubijam. Je tudi najdba zgoraj omenjenega dragega, mehka vezava, plažno branje ampak je res dobra zadeva za prebrat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če mar 24, 2011 1:24 pm

Re: Beremo

knedl je napisal/-a:jaz sem pa oboževalec bolj čudnih zvrsti...več ali manj vsa literatura pri slovenščini mislim da konec tretjega in četrti letnik, dostojevski, kafka, sartre, ibsen... in podobni. bolj čudno ko je, bolj zanimivo :D . priporočam pa posebaj bulgakova mojster in margareta, čeprav je večina to verjetno že prebrala, pa recimo naš slavko grum dogodek v mestu gogi. drugače sem pa v rekordnem cajtu prebrala na dopustu talosov ščit in bila čist paf, še sploh ker to ni ravno moja zvrst, je bolj zgodovinski roman. pa vseeno priporočam. aja, pa štoparski vodnik po galaksiji je pa itak samo po sebi umevno :good: .


Jaz sem se lani poleti načrtno spravila brat "klasike", ki jih prej nikoli nisem - od tod tudi Sallinger :)
Sicer imam pa precej rada dramatiko, ampak to pa res dvomim, da bi kdo šel brat za zabavo ;) No, mogoče knedl :D (če rabiš, imam na zalogi precej "čudne" dramatike :D )
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 4:36 pm

Re: Beremo

Če boš še kdaj načrtno klasike brala, lahko probaš še Adventures of Huckleberry Finn. Holden je kot en naslednik Huckelberryja. Recimo :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 469

Pridružen: Če sep 09, 2010 10:03 pm

Odgovor Če mar 24, 2011 9:04 pm

Re: Beremo

Kaj pa Jane Austen pa Brontejeve sestre? Jaz sem se lani spravila nadnje in so mi prav simpatične za sprostitev. :D
Drugače pa tudi jaz priporočam Martina (A Song of Ice and Fire) - berljivo, napeto, domišljijsko zelo bogato in dobro napisano. V kratkem pride tudi miniserija, mislim da na HBO. Jezi me samo to, da saga še ni napisana do konca, Martin je pa en tak, khm, korpulenten možakar, da se bojim, da ga bo prej kakšen infarkt odnesel, preden bo dokončal zadevo. :rolleyes:
"You can't help that. We're all mad here." - The Cheshire Cat from Alice in Wonderland
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe mar 25, 2011 7:47 am

Re: Beremo

Houdini je napisal/-a:Igra prestolov je sicer Špeh (z veliko začetnico) in to kar v nekaj špehatih knjigah, ampak se pa ne bere tako kot LOTR. Ubistvu spremljaš zgodbo čez oči različnih akterjev, tudi "negativcev" in tako prazaprav spremljaš več zgodb hkrati, ki se potem prepletejo, združijo ... zato (vsaj meni) nikoli ne rata dolgčas, pri LOTR sem pa včasih prav tako malo preskakovala strani, mnogo njih .


Meni je pa glih pri The Game of Thrones ratalo zelo hitro dolgcajt, LOTR sem pa prebrala ene 10x.

Mogoče še to: vse te knjige jaz berem v Angleščini (Tudi Pulmanovo trilogijo, Harry Potterje, Robert Jordan, RA Salvatore, Terry Goodkind, vseh 9 knjig o Narniji, Bartimaeus trilogijo... ) ker so mi slovenski prevodi za :bad: :bad: :bad: :bad: :bad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Pe mar 25, 2011 8:07 am

Re: Beremo

Se hecaš? :O Meni so pa od Kende prevodi zakon. :good:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Pe mar 25, 2011 9:44 am

Re: Beremo

sansa je napisal/-a: Martin je pa en tak, khm, korpulenten možakar, da se bojim, da ga bo prej kakšen infarkt odnesel, preden bo dokončal zadevo. :rolleyes:


Pravzaprav je sedaj že objavljen datum za izdajo zadnje knjige (kak teden, 14 dni). Po prednaročilih je na amazonu skočil v tem kratkem času na sam vrh najbolj prodajanih ;)
Naslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.