V središču

Kako postanem skrbnik


Moderatorji: helena, renata, gipsy

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Če sep 16, 2010 7:06 am

Odgovor So okt 16, 2010 1:25 pm

Kako postanem skrbnik

mene pa res zanima neki...

kako veš, da si primeren za skrbnika? Kako ocenite če je človek primeren za skrbnika?
če si primeren, dobiš kar takoj malčke?
( vem da se sliši smešno, mogoče se komu zdi tudi predrzno ( brezvezno ) ampak res si ne znam predstavlat tega postopka...)
kakšni so pogoji glede opremljenosti (je mačje drevo pogoj)?

Se da še kako drugače pomagat razn z donacijami ali pa da si skrbnik?
muce so mojstrovina narave... vsaka je po svoje najlepša...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor So okt 16, 2010 2:43 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Ines2202, tule je naštetih nekaj načinov pomoči. :)
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Če sep 16, 2010 7:06 am

Odgovor So okt 16, 2010 3:01 pm

Re: Kako postanem skrbnik

hvala...
muce so mojstrovina narave... vsaka je po svoje najlepša...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor So okt 16, 2010 3:05 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Glede nameščanja: nekako tako, kot so kriteriji pri posvojitvi; če imaš že svoje mačke, morajo biti notranji, s/k in cepljeni.

Glede kapacitet ni enotnega merila, ker se tudi mucki, ki iščejo namestitev, razlikujejo (eni potrebujejo socializacijo, drugi pač ne, eni imajo posebne potrebe,...), tako da se lahko prilagodi skrbnikovim možnostim. Zaželjen je lasten prevoz (če kakšen zboli, da se ga takoj odpelje na kliniko), ki pa spet ni pogoj... Tudi praskalnik ni nujen pogoj, je pa vsekakor priporočljiv, saj si mularija potem tam brusi kremplje in malo manj naokrog.

Se pa pričakuje resnost in odgovornost, tudi če gre za prostovoljno delo.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Če sep 16, 2010 7:06 am

Odgovor So okt 16, 2010 3:15 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Hvala Mateja...
kako pa preverijo če si primeren?
muce so mojstrovina narave... vsaka je po svoje najlepša...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor So okt 16, 2010 3:24 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Običajno se tisti, ki bi bili pripravljeni prevzeti skrbništvo do oddaje, javijo na mail, nato se z njimi opravi razgovor in ugotovi, če in za kakšne mačke bi bil skrbnik primeren. Tudi po prevzemu mačkeov skrbnik ni prepuščen samemu sebi, ampak je v navezi z ostalimi skrbniki, tako glede oddaje, oskrbe mačkov, prevzema hrane, veterinarskih vprašanj ip.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Če sep 16, 2010 7:06 am

Odgovor So okt 16, 2010 3:39 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Najlepša hvala Mateja, res sem vam hvaležna za te informacije.
muce so mojstrovina narave... vsaka je po svoje najlepša...

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 11

Pridružen: So okt 16, 2010 10:31 am

Odgovor So okt 16, 2010 3:53 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Jaz sem lani najdla 8 malčkov in na koncu vse oddala. Sama imam enega muca (5 let star), je kastriran, cepljen,... Lahko bi poskrbela za enega, za več ne morem, ker imam res majhno stanovanje...mogoče ga celo obdržim (nič ne obljubim) :D no, imam pa strah...namreč en od teh, ki sem jih najdla, je imel herpes virus in moj se je nalezel (takrat ni bil cepljen)...bojim se, da bi se spet nalezel, če kakega vzamem...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor So okt 16, 2010 4:27 pm

Re: Kako postanem skrbnik

mucmuc je napisal/-a:Jaz sem lani najdla 8 malčkov in na koncu vse oddala..

Upam da so bili cepljeni S/K ali pa vsaj z podpisano pogodbo ki je to zahtevala...
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor So okt 16, 2010 4:36 pm

Re: Kako postanem skrbnik

mucmuc si iz Litije?

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 11

Pridružen: So okt 16, 2010 10:31 am

Odgovor So okt 16, 2010 7:37 pm

Re: Kako postanem skrbnik

da

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 11

Pridružen: So okt 16, 2010 10:31 am

Odgovor So okt 16, 2010 7:39 pm

Re: Kako postanem skrbnik

ja ja vse je bilo zrihtano, saj so mi v Mačjelovki zelo pomagali
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 24

Pridružen: Ne sep 18, 2011 4:24 pm

Odgovor Sr jun 27, 2012 7:13 pm

Re: Mali Peci IŠČE NAMESTITEV

Živjo!
Mene zanima kako je z začasno namestitvijo. Ga je treba dati v karanteno, če imaš doma druge mucke?
Kakšen je potek?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr jun 27, 2012 8:02 pm

Re: Mali Peci IŠČE NAMESTITEV

Kapca je napisal/-a:Živjo!
Mene zanima kako je z začasno namestitvijo. Ga je treba dati v karanteno, če imaš doma druge mucke?
Kakšen je potek?


Sem ti poslala obširen odgovor na zasebno sporočilo ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr jun 27, 2012 10:50 pm

Re: Mali Peci IŠČE NAMESTITEV

Skuiki je napisal/-a:
Kapca je napisal/-a:Živjo!
Mene zanima kako je z začasno namestitvijo. Ga je treba dati v karanteno, če imaš doma druge mucke?
Kakšen je potek?


Sem ti poslala obširen odgovor na zasebno sporočilo ;)


mogoče bi bilo fajn to informacijo kje objavit, ker sem prepričana da bi marsikoga zanimalo...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če jun 28, 2012 7:29 am

Re: Mali Peci IŠČE NAMESTITEV

Lahko, seveda :) (Opis na podlagi mojih izkušenj, kdo drug ima morda malo drugačen protokol.)

Če vzamemo v začasno skrbništvo mačka, ki še ni bil v karanteni (prihaja torej direktno s "terena"), je vedno priporočljiva cca. 10 dnevna preventivna ločitev staroselcev in začasnikov - tako s stališča opazovanja zdravstvenega stanja novega mačka, ki ga lažje opazujemo v "izolaciji" (prehranjevanje, izločanje, vedenje), potrebne začetne oskrbe (razglistitev, razbolhanje itd.) kot kasnejših korakov pri združevanju z našimi mački.

Če imamo doma same zdrave, odrasle, cepljene mačke in začasnik nima nobenih kliničnih znakov, ni potrebna zares stroga karantena (ki zame pomeni strog režim razkuževanja po vsakem stiku, razkuževanje prostorov itd.).

Začasnika namestimo za cca. 10 dni v ločen prostor (ali v bivalni boks, če druge možnosti nimamo, kar pride v poštev bolj za mladiče kot zdrave odrasle mačke), kjer ima svoj WC, posodice s hrano in vodo ter igrače. V tem času ga razglistimo, razbolhamo in (če ni drugih zadržkov) na koncu "karantene" prvič cepimo proti kužnim boleznim, pred združevanjem pa tudi testiramo (če ne gre za leglo, kjer je bila testirana mama muca).

Veterinarska oskrba seveda poteka pod okriljem MH, po protokolu, vedno pa so na voljo tudi nasveti in pomoč za začasne namestitelje s strani izkušenejših skrbnic.

Sama sem glede začetnega ločevanja kar stroga - razkuževanje rok s Spitadermom v času trajanja karantene, razkuževanje prostora z Asepsolom na tri dni prvih deset dni (Asepsol dodam siceršji vodi za pomivanje tal, tako da to ni neko dodatno delo). Sem pa imela mačke v "karanteni" tudi v enosobnem stanovanju, tako da realno to ni noben bavbav, sploh če imamo na voljo en prostorček, ki je lahko začetni ločitvi namenjen (pa čeprav je to samo kuhinjska niša :D ).

Po desetih dneh jih počasi združujem z mojimi. Ker je maček že deset dni pri nas in so zaznali njegov vonj in se navadili nanj, je združevanje po pravilu lažje. Združujem po principu vohaj - vidi - srečaj: del kjer se samo vohajo, ne pa vidijo, se večinoma zgodi že v času začetne ločenosti. Seveda je postopek in hitrost kasnejšega združevanja odvisna od mačk, ker je mojih to kar stresno, počnem to po korakih in se obnese. Včasih pa kakšnega sprejmeo tudi takoj. Po začetnem spoznavanju podaljšujem čas skupnega bivanja, nato bivajo skupaj, potrudim se pa da staroselci zaradi začasnikov ne izgubijo svojih siceršnjih privilegijev.

Seveda združitev z domačimi mački ni nujna, če imamo prostorske možnosti za to da ves čas namestitve bivajo ločeno.

Ko je maček S/K in polno veterinarsko oskrbljen, se prične iskanje novega lastnika z objavo predstavitve na strani Mačje hiše, forumu itd., kar vodijo ostali prostovoljci, tega ne dela skrbnik sam. Začasni skrbnik ne rabi biti kontakt za posvojitelje, če ne želi. V tem primeru klice prevzame katera izmed "kontaktnih oseb" MH, ki nato na začasnega skrbnika usmeri samo prefiltrirane interesente.

No, upam da je to tisto, kar vas je zanimalo in da se kdo opogumi za namestitev katerega izmed malčkov, ki jo iščejo :cat:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Po sep 24, 2012 5:51 am

Re: Kako postanem skrbnik

Poleg ostalih pogojev, ki so seveda nujni (primerna oskrba živali, odgovornost itd.) je za začasnega skrbnika,
sploh če želi biti to dalj časa,potrebna še ena "kvalifikacija" - sposobnost ločitve od začasnikov.
To ne pomeni, da si trden kot skala, da ti je vseeno, da ne jokaš - jokamo, težko nam je, srce nam poka, ampak
se istočasno zavedamo, da je novi dom tista končna postaja in da začasnik mora oditi, da lahko na njegovo mesto
pride drugi, ki ga nujno potrebuje.

Če tega nisi sposoben, se ne lotevaj začasnega skrbništva. Sigurno se je težje ločiti od začasnika, ki je bil pri tebi
dalj časa - ampak če ne gre, če po njegovem odhodu nisi sposoben živeti naprej, poglej resnici v oči in prenehaj s tem.
Vse ostalo ni pošteno - do njih. Ker gre se za njih, ne za nas, na kar se vse prevečkrat pozablja.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Po okt 15, 2012 10:15 am

Re: Kako postanem skrbnik

Bom še tukaj napisala kar sem povedala Trixi, jaz več muckov ne morem namestiti do oddaje vedno pa lahko pomagam za čas karantene sploh če so majhni in so lahko v kopalnici ali pa pridejo v kakšnem veliiiiiiiiikem boxu. Zaenkrat drugačne pomoči ne morem ponuditi, če/ko se pa situacija spremeni pa javim.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1180

Pridružen: Če jun 21, 2012 2:18 pm

Odgovor Sr mar 27, 2013 7:32 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Obujam tole temo, ker razmišljam (in lobiram pri Trdnjavi), da bi se ponudila za začasno skrbnico. Trdnjavin največji pomislek (poleg ureditve delovne sobe, da bo zares mačkovarna) je to, da sva med tednom oba cca 10 ur na dan odsotna (v službi). Verjamem, da je od mačka / mačkov odvisno, ali rabi celodnevno družbo, ali je lahko v skrbništvu tudi sam - se motim? Jasno, za kakšno hudo socializacijo verjetno nisva primerna (tudi nimava resnih izkušenj z njo), ampak za kakšnega mirnejšega odraslega mačka oziroma dva, ki bi si delala družbo, pa najbrž ne bi bil tak problem?

Imava dva poštimana, redno cepljena in zdrava notranja mačka, stara dve leti, od katerih je sicer eden malo bolj živčen, tako da bi bilo potencialno združevanje zelo počasno in previdno (če sploh). Morebitni začasniki pa bi bili v ločeni sobi, ko bo mačkovarna, zdaj sta pa mačka v njej samo pod nadzorom.

Kaj mislite - bi lahko postala skrbnika? Če ne bova skrbnika, bova pa definitivno še naprej botra, donatorja, zbiralca papirja in tako dalje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Sr mar 27, 2013 8:03 pm

Re: Kako postanem skrbnik

Mislim, da imaš čisto v redu pogoje, pogovori pa se še s Heleno, seveda, ko trdnjava pade :P !
Naslednja

Vrni se na Mačja hiša

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.