V središču

Pasemske mačke


Moderator: renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To jul 31, 2012 7:17 am

Re: Pasemske mačke

rozika je napisal/-a:(uff kakšna debata :D )


No vidite, temu je pa ta tema namenjena! Ne pljuvanju enih čez druge! A vidite da lahko čisto kulturno debatiramo! :) :good:
*happy*

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To jul 31, 2012 7:31 am

Re: Pasemske mačke

Pri mačkah mi na kraj pameti ne pride, da bi imela pasemsko, ponavadi se mi čisto navadne kar same ponujajo in lezejo za menoj direkt do kavča, tako da jih res ne rabim izbirati :rolleyes: Pa še čisto vseeno mi je, kako izgledajo, samo da so - mačke pač.

Pri psih pa imam eno tako lepo fejst dilemo: po štirih čistokrvnih pocestno-zavetiščarskih mešancih in sploh po moji aktualni težko-karakterski psici ( :kiss: ) že kakšno leto razmišljam o rodovniškem psu. Iz ful enostavnega razloga: rada bi si privoščila psa z malce bolj predvidljivim karakterjem, da vsaj približno vem, kaj me čaka. To hoče moj ratio. Srce mi pa pravi, da me bo pot prej ali slej zopet peljala direkt v zavetišče. Ali pa k kakšnemu društvu ;)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jul 31, 2012 7:38 am

Re: Pasemske mačke

Moksa, to dilemo pri psih imam tudi jaz. Srčno si želim, da bi nekoč imela spet črnega labradorca, ki bi bil z nami od malega in vem, da si to potihem želita tudi moja starša. Ampak dvomim, da bomo kdaj prišli do tega, pri toliko zapuščenih in nezaželjenih psih. :girlsad: No, upanje še vedno ostaja. Mogoče pa bomo kdaj pristali na kompromisu in dobili še kakšnega "rabljenega" retirverja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To jul 31, 2012 7:44 am

Re: Pasemske mačke

Ej Catlady, a so tebe na mpn izšolali? Pa "pasjo filozofijo" malo na mačke apliciraš? Ker so trenutki, ko se mi zazdi, da si kukavičje jajce pri Dolencih, vedno pogostejši, če je kaj živalovarstvenega v tebi.
Če je znano dejstvo (in dejstvo je znano in očitno), da je mačk preveč, potem je vsak novo skoteni samo še en več, ki je preveč. Dokler ni domov za vse, so preveč, to, da nekateri posamezni pripadniki vrste med nijimi dobijo dom, tega dejstva ne spremeni. Jih je preveč.
Bom tole poskušala razložit s kar najmanj olepšavami in kar se da "raw" verzijo. Dejstvo, da so ljudje, ki bi kupili izključno pasemsko mačko in ne bi posvojili "pocestne" dokazuje samo to, kar je že bilo rečeno, da obstajajo ljudje, ki jim dol maha za mačke in jih zanima le lastna korist. Na eni strani torej sužnjelastniki, ki jim njihovi mačji sužnji prinašajo zaslužek, in na drugi strani kupec sužnja, ki z nakupom zdravi kaj vem kakšen kompleks. Pri vseh svojih liberalnih nazorih ne najdem razlage, da bi nekdo, ki se deklarira kot živalovarstvenik, lahko to dejstvo opravičeval ali ga razširjal na način, kot ga ti.
Poleg tega verjamem, da vsaj pri mačkah drži za precej majhen del populacije. Nenazadnje je MaryAllice pripadnica "prihodnjih rodov", ki bi znali kaj spremeniti.

Ne vem, če je debata res tako kulturna kot zgleda. Meni ne. Meni je žaljiva vsaka debata, kjer se namiguje na več vrednost posameznih živalskih vrst ali njihovih pripadnikov. Pa žaljivo mi je tudi opravičevat stroške vzrediteljev (njihove razstave in vse kar sodi zraven so njihov hobi) na forumu, kjer množica sodelujočih take ali večje zneske vlaga v reševanje živali. Nakup živali je pač podpiranje dejavnosti, ki ji živalovarstvo ni naklonjeno.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21707

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To jul 31, 2012 8:09 am

Re: Pasemske mačke

Tudi meni je ta debata na tem forumu žaljiva, meni osebno zelo žaljiva.
Ker sem na smrt utrujena, ker spim natanko dve uri na noč, ker futram mačke, ki so odvržene zaradi kretenov in zato, ker jih je preveč . Ker moram na dan reči vsaj desetkrat ne in z ne vem, da pustim nebogljenega mačka na cesti in sem zaradi tega žalostna in zafrustirana do amena.
Razlagajte in nakladajte kar vam paše, meni gre kar na jok, ko berem določene.
Vse za furanje človeškega napuha in dajmo to celo nežno tolerirat. :(
I am sad, so sad.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: Sr jul 04, 2012 2:16 pm

Odgovor To jul 31, 2012 8:14 am

Re: Pasemske mačke

Sleepy, pojma nimam kaj je "mpn" niti Google mi nič ne pove, se mi pa kratkomalo ne zdi primerno, da se spuščaš na osebni nivo z mano.
Lahko imaš svoje mnenje glede pasemskih mačk, lahko ga poveš tudi večkrat, samo tole se mi pa ne zdi več okusno. Tvoje mnenje o meni, s tem, da me sploh ne poznaš, nima veze s tem, o čemer govori tema in če ne drugega je off-topic. Nikogar ne opravičujem ali zagovarjam, kar sem tudi že povedala, samo neko zdravo objektivno perspektivo je pa za moje pojme treba ohraniti in ni ravno res, da je edini strošek, ki ga ima vzreditelj, cepljenje, čipiranje in S/K. Samo to sem hotela povedati. Če imaš še kakšen problem z mano mi piši na ZS.
We got rid of the kids. The cat was allergic.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21707

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To jul 31, 2012 8:16 am

Re: Pasemske mačke

:bad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To jul 31, 2012 8:34 am

Re: Pasemske mačke

Catlady je napisal/-a:Sleepy, pojma nimam kaj je "mpn" niti Google mi nič ne pove, se mi pa kratkomalo ne zdi primerno, da se spuščaš na osebni nivo z mano.

Na misel mi ne pride se spuščat na osebni nivo, komentiram tvoje poglede, ki si jih predstavila tukaj sama, v svojih komentarjih. Lahko bi jih tudi citirala, pa se mi ni zdelo potrebno.

Praviš, da google nič ne pove o mpn? Hecno. Meni pove namreč veliko, celo o mpn method. Že res, da je mpn neformalna okrajšava za nek portal in njegov forum, ki ga morda pod to oznako ni najti, še zdaleč pa ni res, da google o mpn ne ve nič. :)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To jul 31, 2012 8:38 am

Re: Pasemske mačke

Catlady je napisal/-a:zdravo objektivno perspektivo je pa za moje pojme treba ohraniti in ni ravno res, da je edini strošek, ki ga ima vzreditelj, cepljenje, čipiranje in S/K. Samo to sem hotela povedati.

Zagotovo ne. Je treba tudi kaj jest. Ampak katere stroške si pa še imela v mislih?
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To jul 31, 2012 8:54 am

Re: Pasemske mačke

Kvalitetna oskrba enega legla od kotitve do dopolnjenih vsaj 12ih tednov nikakor ni poceni. Že če so malčki popolnoma zdravi in je ob kvalitetni hrani, pesku, igračah, opremi potreba samo po "osnovni" veterinarski oskrbi, ki vključuje cepljenje proti kužnim boleznim, razparazitenja, čipiranja in potencialno S/K.

Kaj šele, če so mladički bolni, imajo poškodbe ali okvare. Potem gredo cene oskrbe v nebo, da o času in trudu vloženem vanje sploh ne govorimo.

Ampak to, kakšni so stroški potrebne kvalitetne oskrbe, velja tako za pasemske kot čisto navadne domače mačke. Glede na to v kakšnem stanju pridejo do svojih namestiteljev in skrbnikov, je praviloma oskrba zavrženega legla še mnogo dražja kot oskrba enega pasemskega legla za katerega po možnosti skoraj 100% samostojno skrbi dobro negovana, zdrava mačja mama.

Ampak: vzreditelj bo mladiče prodal in to v večini kmalu po 12. tednu. Prostovoljec, skrbnik, bo jih podaril za simbolično posvojnino, ki pokrije ravno stroške cepljenja.

V oboje mačke je bilo vloženega enako truda in denarja, enako ljubezni, ene so na koncu vredne 500+ evrov, za druge se mesece iščejo domovi, včasih celo leta, ker je "navadnih" mačk pač preveč.

Sama sicer nimam težave s pasemskimi mačkami, prav tako ne z odgovornimi vzreditelji, ki oddajo svoje mladiče v skrbne domove ali s skrbimi posvojitelji pasemskih mačk. Vidim pa veliko težavo v domačih leglih "pasmi podobnih" mačk, ki se jih neoskrbljene prezgodaj deli naokoli preko oglasnikov, ker imajo vendar belo dlako in modre oči. Da, seveda, o preprodajalcih in neprimernih skrbnikih mačk, ki preko njih pridejo do svoje "pasemske mačke" sploh ne govorimo.

Če se vrnem k sami vzreji pa mi je misel, da bi še tako dobro oskrbovana pasemska mačka kotila vsako leto eno leglo, kakor zakonodaja dovoljuje, ... hm. A je res potrebno našo mačko iz ljubezni do pasme tako zelo obremeniti s paritvami in kotitvami? In a je res potreba po vseh teh mladičih, posebno če pomislimo, da imajo večinoma vzreditelji več kot eno rodno samico, ki jim je treba nato najti primerne domove, ki jih ne mrgoli ravno naokoli. A res vsi ti mladiči pridejo v dobre domove?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor To jul 31, 2012 9:01 am

Re: Pasemske mačke

:goodpost:
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: Sr jul 04, 2012 2:16 pm

Odgovor To jul 31, 2012 9:10 am

Re: Pasemske mačke

sleepy, praviti, da se ti zdi, da sem "kukavičje jajce pri Dolenjcih" niti ni toliko komentiranje mojih pogledov, kot je žaljivo. Sploh pa nisem nikoli opravičevala nakupa pasemske živali, pa tudi ne vzrediteljev, se pa lepo trudiš potvarjati moje besede. Prav, zate so vzreditelji sužnjelastniki in njihove mačke sužnji, v redu. Kot je videti, pa tudi na tem forumu obstajajo ljudje, ki so celo lastniki pasemskih mačk. Jaz sem glede vsega skupaj predvsem nevtralna in skušam ohraniti objektiven pogled na obe strani. Verjamem pa, da smo vsi tu, takšnih in drugačnih pogledov, sposobni neke kulturne debate in se ne rabimo spravljati drug na drugega zaradi različnih pogledov. Ne mislim več odgovarjati na tvoje provokacije, ker tovrstna debata ne spada na javni forum in še enkrat, piši mi ZS, v kolikor želiš nadaljevati s tem.

Skuiki, imaš čisto prav in tega ne gre zanemariti :good:
We got rid of the kids. The cat was allergic.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To jul 31, 2012 9:28 am

Re: Pasemske mačke

Da ne bi kar tako vlekli iz konteksta:
Catlady je napisal/-a:sleepy, praviti, da se ti zdi, da sem "kukavičje jajce pri Dolenjcih" niti ni toliko komentiranje mojih pogledov, kot je žaljivo.

sleepy je napisal/-a:Ej Catlady, a so tebe na mpn izšolali? Pa "pasjo filozofijo" malo na mačke apliciraš? Ker so trenutki, ko se mi zazdi, da si kukavičje jajce pri Dolencih, vedno pogostejši, če je kaj živalovarstvenega v tebi.

Catlady je napisal/-a:Sploh pa nisem nikoli opravičevala nakupa pasemske živali, pa tudi ne vzrediteljev, se pa lepo trudiš potvarjati moje besede. Prav, zate so vzreditelji sužnjelastniki in njihove mačke sužnji, v redu. Kot je videti, pa tudi na tem forumu obstajajo ljudje, ki so celo lastniki pasemskih mačk.

Catlady je napisal/-a:Se mi pa zdi (pa ne, da je kdo tu to rekel, ampak velikokrat od koga to slišim), da se problem brezdomnih mačk ne bi rešil, če bi se nehale vzrejati pasemske mačke. Ker imamo pač "special snowflake" ljudi, ki bodo kupili rodovniško mačko, samo zato, ker jo lahko,


sleepy je napisal/-a:Bom tole poskušala razložit s kar najmanj olepšavami in kar se da "raw" verzijo. Dejstvo, da so ljudje, ki bi kupili izključno pasemsko mačko in ne bi posvojili "pocestne" dokazuje samo to, kar je že bilo rečeno, da obstajajo ljudje, ki jim dol maha za mačke in jih zanima le lastna korist. Na eni strani torej sužnjelastniki, ki jim njihovi mačji sužnji prinašajo zaslužek, in na drugi strani kupec sužnja, ki z nakupom zdravi kaj vem kakšen kompleks. Pri vseh svojih liberalnih nazorih ne najdem razlage, da bi nekdo, ki se deklarira kot živalovarstvenik, lahko to dejstvo opravičeval ali ga razširjal na način, kot ga ti.
Poleg tega verjamem, da vsaj pri mačkah drži za precej majhen del populacije. Nenazadnje je MaryAllice pripadnica "prihodnjih rodov", ki bi znali kaj spremeniti.


Catlady je napisal/-a: Ne mislim več odgovarjati na tvoje provokacije, ker tovrstna debata ne spada na javni forum in še enkrat, piši mi ZS, v kolikor želiš nadaljevati s tem.

Odgovarjam in komentiram zapisano na javnem forumu kar nameravam početi tudi v prihodnje.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To jul 31, 2012 10:35 am

Re: Pasemske mačke

Catlady je napisal/-a:Nikogar ne opravičujem ali zagovarjam, kar sem tudi že povedala, samo neko zdravo objektivno perspektivo je pa za moje pojme treba ohraniti in ni ravno res, da je edini strošek, ki ga ima vzreditelj, cepljenje, čipiranje in S/K. Samo to sem hotela povedati. Če imaš še kakšen problem z mano mi piši na ZS.


Moje mnenje je, da je zelo težko ohraniti neko "zdravo objektivno perspektivo", glede na to, da gre v končni fazi za dve stvari: za trgovino z živimi bitji in za ohranitev določenih plemenitih lastnosti določene vzrejne linije. O tej zadnji stvari je scarecrow napisal par besed, katere sem že večkrat hotela tudi sama uporabiti, pa nisem hotela drezati v sršenje gnezdo.
O vzrediteljih, ki nonstop tarnajo o tem, kako imajo z vzrejo same izgube, pa ne bom razpravljala, ker sem jih sita do obisti in še čez.

Dejstvo je, da je brezdomnih/zavrženih/maltretiranih/umirajočih živali preveč. Dejstvo je, da če grem in si kupim rodovniškega psa, bom zadostila samo lastni želji in lastnemu egu in vzrediteljevem napuhu. Daleč najpomembnejše dejstvo pa je, da če se že odločim za žival, naj tudi njej pomagam v tistem trenutku, ko se najini življenjski poti srečata. Če nič drugega, sprostim mesto v zavetišču ali pri začasnem namestitelju za novo beštjo, ker zmanjkalo jih pa res ne bo. Osebno mi je ta plat (etično odločanje za žival) izjemno pomembna, ker sem kljub vsemu še vedno mnenja, da se svet da spremeniti samo z majhnimi koraki slehernika. Torej tudi mojimi.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To jul 31, 2012 10:47 am

Re: Pasemske mačke

:goodpost:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor To jul 31, 2012 3:28 pm

Re: Pasemske mačke

Tudi meni se zdi, da debata o pasemskih mačkah NE SODI NA TA FORUM, v vsakem primeru pa je brezplodna do konca in še naprej.
Dejsto je, da bodo, dokler bo svet stal, obstajale pasemske in nepasemske živali. Tako ene kot druge upravičene do najboljše možne oskrbe in ljubezni, vendar tako ene in druge živijo in bodo živele v vseh mogočih razmerah: ljubljene, razvajene, zanemarjene, zavržene, bolane...
Tako ene kot druge si izmislijo odgovorni lastniki, ki vejo v kaj se spuščajo in skrbijo za njih ne glede na njihov izgled, karakter in seveda tudi taki, ki se jih hitro naveličajo in potem ne vejo kako bi se jih rešili...
Na vseh živalovarstvenih področjih je situacija milo rečeno grozna: človek je namreč najhujša možna zverina, ki misli, da je vse kar obstaja na tem svetu za njegov blagor in užitek: neskončno število živalskih pasem je robu preživetja, določene vrste imajo še samo nekaj pripadnikov svoje vrste, pa jih posamezniki ne glede na prepovedi, zakone, še vedno skrivaj ubijajo zaradi kožuha ali zaradi bilo česa drugega, ni važno ničesar, samo denar.
Zato mislim, da so tovrstne debate na tem forumu res povsem brez zveze, samo razplamtijo se čustva in padajo očitki. Boljše, da si pravimo vice, kjer noben nobenmu ničesar ne zameri in seveda počnemo to, za kar je ta forum ustvarjen; pomagamo po svojih močeh, kjer lahko, kjer pa ne moremo, se pač ne vtikujemo in ne pametujemo in seveda, da obožujemo vse te prelepe mace, ki krasijo strani tega foruma in prav vsako bi lahko vtaknili v katero izmed pasem, ker mislim, da nam je, vsaj na tem forumu, že zdavnaj vsem jasno, da NAVADNIH MAČK PAČ NI.
Ni navadnih mačk
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To jul 31, 2012 7:33 pm

Re: Pasemske mačke

Včeraj sva se z mojim dragim peljala skozi Domžale in tam, tik ob Ljubljanski, kjer je en kiosk s hitro prehrano je na parkirišču stal en tiger (ali tigrica) z zeleno ovratnico. In prisežem, da je bila ena najlepših mačk, kar sem jih kdaj videla. Prav nič izjemno posebnega ne morem izpostaviti, ampak oba sva bila čisto očarana. Ni bila pasemska, ne dolgodlaka, ni imela modrih oči... ampak to sem pač jaz, ki še nisem videla grde mačke. Zanemarjeno že, poškodovano tudi, grde pa še ne, kar pa ne pomeni, da so mi vse enako všeč ;).
Če odvzamemo iz debate o pasemskih mačkah dejstvo, da je v veliki meri vpletena trgovina, ostane dejstvo, da si ljudje, sploh takšni, ki niso živalovarstveniki (kar pa ne pomeni, da niso dobri skrbniki) želijo mačke, ki bo izgledala tako in tako, da bo takšna, ki jim bo všeč. Ali je izgled dobra osnova za izbiro mačke se je razglabljalo že velikokrat zato ne bi tega še enkrat ...

Za razliko od psov, pri nas poznamo prostoživeče, nikogaršnje mačke, zato situacija ne more biti enaka pasji, pa že tista ni blesteča. Po drugi strani pa, že to samo kaže na to, da so mačke v tej zgodbi v človeških očeh še vedno manjvredne, ker jo res dobiš skoraj na vsakem vogalu in tudi zelo hitro se znajde tam.

Eno vprašanje, ki bi ga iz tega izpeljala je (dejansko ne vem, ker nimam nikakršnega vpogleda v podatke o pasemskih mačkah). Ampak, ali se svet pasemskih mačk in "cestnih" mačk sploh zelo mešata? Tistih, ki si pasemske mačke nabavljajo nekako ne vidim, da svojo 1000+ € mačko spuščajo malo naokoli in poglabljajo problem (ali pač, pa gledam preveč rožnato na ta aspekt "vrednosti"?) istočano pa jih ne viidm, kot potencialnih posvojiteljev "rešenih" mačk. Ne govorim o rejcih, ampak tistih, ki jih kupujejo. Ali je s tem potem res odvzet dom rešeni mački, če zanje tako ali tako ni "dovolj dobra, dovolj vredna" in jih že v štartu ne zanima? Pa ne, da jih zagovarjam samo razmišljam, kako je s tem.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To jul 31, 2012 7:40 pm

Re: Pasemske mačke

Hm... sedaj, ko berem za sabo .... bo kar držalo ... to ni tema za ta ali katerikoli forum, kjer se poskuša pomagati nezaželenim

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To jul 31, 2012 7:45 pm

Re: Pasemske mačke

Jaz vem za eno, ki je skoraj ziher rodovniška mačka, ki jo lastniki spuščajno ven, je napol brez dlake, gredo na morje pa jo prepustijo usodi ceste al tako nekako.... (ena punca naj bi prijavo napisala kakor vem). Mislim, da gre za britanko (pasma). Zakaj jo imajo? Ne vem. Vredna za njih ne vem če je kaj.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 122

Pridružen: Po jan 17, 2011 8:34 am

Odgovor Sr avg 01, 2012 1:10 pm

Re: Pasemske mačke

Po moje je vse odvisno od človeka do človeka in od tega, kakšen je njihov odnos do živali in mačk nasploh... Vzreditelji in lastniki pasemskih mačk, ki jih poznam, so s srcem pri stvari. Dali bi vse za svoje mačke, zanje so vedno na prvem mestu, pred njimi samimi. Če kaj njihove mačke niso, niso lastnina, ampak družinski člani, razvajene rite. Ti ljudje imajo visoke moralno-etične vrednote in večina jih sama po svojih zmožnostih tako ali drugače pomaga pri problematiki zapuščenih živali. Veliko jih ima doma posvojenčka ali mačko, ki so jo sami vzeli s ceste, ali pa so ji poiskali nov dom.

Tisti, ki se premišljeno in s srcem spušča v nakup pasemske mačke, ve, da je ne kupuje zaradi izgleda, ampak zaradi karakterja. Prav tako ne, da bi se bahal pred drugimi. To se mi zdi smešno. Žival imaš doma zase, za svojo dušo, kot prijatelja in družabnika, s katerim se ujameš. Pa smo spet pri karakterju. Sama sem mirna, zato sem si želela nežno, milo, tiho, zadržano mačko, navezano na svoje domače. Če bi našla takšno mačko v zavetišču, na cesti, tigrasto, brez dlake, z ogromnimi ušesi in velikim gobčkom, bi mi bilo prav vseeno. Pa je nisem, zato ker je takšna točno ta pasma. Ko sem sama bila pred nakupom, nisem brez problema skeširala in se šla domov bahat, ampak sem več let varčevala, brala, primerjala... In na koncu ugotovila, da bo zame in mačko najbolje, če se tako odločim. Nepoučeni znanci in sorodniki so se mi smejali, kaj se grem, da mačko kvalitetno hranim, češem, da imam plezalo... Sami so doma imeli pasemskega psa, ki se mu ni godilo preveč dobro, so ga tudi "sami" evtanazirali. :/ Imaš takšne in drugačne ljudi...

Pasemske mačke in njihova vzreja ne poslabšujejo stanja zavrženih živali. Pasemskih mačk je na desetine, zavrženih na tisoče. Ljudje s pasemskimi mačkami, ki jih jaz poznam, ne bi nobene živali pustili nenadzorovano tavati po svetu, ker jim ne gre za (več)vrednost, ampak za živo bitje. Kot sem že omenila, tudi sami posvajajo, rešujejo... Ljudje, ki mačk ne sterilizirajo, jih mučijo itd., po navadi nimajo doma pasemskih mačk in prav oni so srž problema. Spremeniti se mora miselnost tem ljudem, ampak to traja vsaj dve generaciji. Zato pravim, da je odvisno od človeka do človeka, od njegove morale in osveščenosti. Ti problematični ljudje bi tudi svojo pasemsko mačko spustili na svobodo ali jo kako drugače zanemarjali, trpinčili. Kaj ti pomaga, da si za štirimi stenami... Avto te sicer ne more povoziti, te pa tepejo, pustijo zavozlanega, vnetega, polulanega, na vedno manjšem prostoru... To se dogaja tudi pasemskim mačkam. So tudi slabi vzreditelji, slabi skrbniki in kitten-mills, pa potem še čistokrvni brez rodovnika...

Sama imam doma pasemsko mačko, perzijko, in posvojenčka. Posvojenček nikakor ni zame manjvreden ali zapostavljen ali celo grd. Je pa drugačen. Vsekakor ni perzijec. Je nežen in mil, ampak še vedno 10x bolj živahen od perzijke. Ampak saj to sem tudi hotela - drugačnost. Moja mačka sta si različna, ampak vsakega imam rada enako, ne glede na dolžino dlake in gobčka, tako kot vsak od njiju najbolj potrebuje.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 46 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.