V središču

Notranji ali notranje-zunanji?


Moderator: renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor To sep 28, 2010 2:17 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

BeLePu je napisal/-a:In sem ji ponudila pomoč, da tem muckom poiščem varen dom, kjer bodo muce notri, a ni sprejela.

Ja valda, sej veš kako je bilo včasih, da mačke morajo biti pri hiši. Zakaj? Pojma nimam in to je kr neki.
Zakaj pa ji nisi zagrozila s prijavo in kaznijo in zaporom in ne vem še s čim vse. Kaj pa ta folk ve, oni se samo bojijo, da jih ne bi kej po denarnici vžgalo. Bi dala tudi mačke, če bi ji rekla, da bo jutri prišel gospod z blokcem in ji napisal kazen.
Tudi jaz gledam v naši ulici eno hišo, kjer živi starejša gospa in je ponavadi kar nekaj muc, ampak začuda jih zadnje čase nič ne vidim, sem se pa zaklela, da grem v naslednje, ko vidim večje število muc tam, do gospe in najprej na lep način, potem pa na grd...kaj me briga če bodo govorili, kok je ena 'nasilna' tri hiše naprej... :dash:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To sep 28, 2010 2:25 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Kako zakaj? Kdo bo pa miši, pa podgane, pa martinčke okoli hiše preganjal? ;)

Jaz starejše še nekako razumem. Pač, mačka pride k hiši, ji daš malo za jest, pa ostane. Čez nekaj časa ti pa ponosno familijo predstavi... Tako je blo včasih, in pri njih je še zdej. In tem ženskam je res veliko dat 1/4 penzije za sterlizacijo. Včasih se tega ni počelo, pa marsikatera niti ne ve. Vsaj moje izkušnje so take. Ne razumem pa njihovih otrok, ki potem hišo z veseljem podedujejo, mačke nej pa pride pa kdo čimprej odpeljat...
S starejšimi se ponavadi da kej zmenit. Mlajši so po moje večji problem :crazy:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6220

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr sep 29, 2010 10:12 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

sleepy je napisal/-a:Jaz pa še vedno ne razumem - pa zakaj bi mačke trpele, če ne grejo ven? In zakaj točno že bi morale it ven? Prav zares me zanima kaj točno pa je tisto, zaradi česar bi morale it ven? :scratch:
Pa še eno, niti ne tako zanemarljivo vprašanje: kako zagotoviti, da lastniška zunanja mačka ne bo hodila po tujih vrtovih, se sprehajale po tujih avtih (ker imajo ravno topel motor, pa se je fino na havbi raztegnit), kopal po tuji solati? Ker namreč naše mačke ni noben dolžan prenašat na svoji lastnini in ima vsak vso pravico do cats free zone. Če že zunanje nevarnosti niso dovolj prepričljiv dejavnik.
To mi je vedno zanimivo ob tem da je pa vsem jasno, da se psi pa sami ne smejo sprehajat. Pa saj ni zakon napisan za pse, pač pa za živali. :scratch:


Lahko ti razložim, kako razmišlja moja znanka, neomajna zagovornica mačje svobode. Miselni proces nekako takole: mucek skozi okno opazuje ptička. Lastnik interpretira: ubogi muc, kako zelo si želi ven. Spusti mačka ven, da ne bo nesrečen. Drugi primer: prideš domov in maček pridrvi k vratom. Inteligentni lastnik interpretira: ubogi mucek je cel dan čakal, kdaj ga bom spustil ven.

Glede psov pa: mi smo bolj na selu in se vsi psi sami sprehajajo naokrog. Dokler ne serjejo doma, so lastniki srečni. Tako da niti slučajno ni vsem jasno.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr sep 29, 2010 2:03 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Eh ja... a ptiček, ki ga maček potem ulovi, se ji pa nič ne smili? Ker muc, ki gleda ptička, je ubog, ptič, ki ga ubogi muc ulovi (pa največkrat niti poje ne) pa ni? :fool:

Tale po vaseh pa itak poseka vse... mene je enkrat nekdo, ki sem mu hotela razložit, da če ga že ne skrbi za psa, da pač zakon tako veleva, vprašal "a na vasi tudi"? :dash: mislim ker imamo zakone za na vas, pa zakone za v mesto, pa zakone za tiste vmes, pa... :dash:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Pe okt 01, 2010 1:39 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

ravno danes sem pogrnila na testu za posvojitev prav zaradi tega vprašanja. imam že dva, vsak s svojim karakterjem, ena bi dušo prodala da bi lahko odpirala vrata in jo kam popihala, drugi stopi iz stanovanja in se zelo hitro tudi premisli da bi kam šel. ker bom imela selitev v hišo prihodnje leto, sem pač mislila, da bi mačkona lahko spustila tudi malo ven, sploh ta bolj firbčno. zakaj? ker se mi pač zdi, da so te žverce rade tudi zunaj. po vsem kar sem prebrala pa vidim da ni čisto tako. res sem premišljevala že dolgo časa, kako hudiča naj to izpeljem, da mačka spustim in pride živ in zdrav nazaj...pa ni nekega pametnega odgovora. po pogovoru z eno vašo šefico, sem se zelo hitro odločila, da pa moja cicotamicota ne bosta zunaj štafnala. če že, bo pa lepo na vrvici kar sploh ne bo problem, ker bo vrta veliko, sploh je pa tudi bajta ogromna. ugotovila sem namreč, da je ves problem namreč v moji glavi. ker sem jaz bila prepričana, da bom mojim kožuhom nekaj odvzela, če jim ne dam dostopa na luft. pa zdaj vidim, da je stvar res drugačna kot sem si predstavljala. mislim, da jima nič ne bo falilo notri, pa še tačke bojo ostale lepe rožnate :D . upam pa seveda še, da bom dovolj zrela za še enega vašega brezdomčka. kot pravijo, upanje umre zadnje :) !
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Pe okt 01, 2010 1:52 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

:kiss:

Nismo se rodili najbolj pametni. Se učimo celo življenje. Važno je, da se učimo :) Včasih so ble stvari precej drugačne, danes so pač take kot so.
Saj so čisto res mački (ampak so izjeme), ki se jih strašno težko zadrži notri. En mojih pokojnih mucev je bil tak, da bi skozi ključavnico ušel, če bi šlo. Ampak taki so res redki.
Sicer pa se dobijo tudi take ograje, po katerih mački ne morejo plezat :)
Notranje mačke so zakon! ;)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 467

Pridružen: Ne sep 12, 2010 12:12 pm

Kraj: Obala

Odgovor Pe okt 01, 2010 2:16 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

knedl :good: :kiss: . Tole mi je pa polepšalo dan :) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16125

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe okt 01, 2010 2:24 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Kot rečeno že po telefonu, čitaj, spremljaj, spremembe se ne zgodijo prek noči, posebno ne tiste v glavi. Si pa očitno na dobri poti. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6220

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe okt 01, 2010 2:35 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

spreobrnjencev smo vedno veseli! :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr okt 26, 2011 10:58 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

knedl je napisal/-a:ravno danes sem pogrnila na testu za posvojitev prav zaradi tega vprašanja. imam že dva, vsak s svojim karakterjem, ena bi dušo prodala da bi lahko odpirala vrata in jo kam popihala, drugi stopi iz stanovanja in se zelo hitro tudi premisli da bi kam šel. ker bom imela selitev v hišo prihodnje leto, sem pač mislila, da bi mačkona lahko spustila tudi malo ven, sploh ta bolj firbčno. zakaj? ker se mi pač zdi, da so te žverce rade tudi zunaj. po vsem kar sem prebrala pa vidim da ni čisto tako. res sem premišljevala že dolgo časa, kako hudiča naj to izpeljem, da mačka spustim in pride živ in zdrav nazaj...pa ni nekega pametnega odgovora. po pogovoru z eno vašo šefico, sem se zelo hitro odločila, da pa moja cicotamicota ne bosta zunaj štafnala. če že, bo pa lepo na vrvici kar sploh ne bo problem, ker bo vrta veliko, sploh je pa tudi bajta ogromna. ugotovila sem namreč, da je ves problem namreč v moji glavi. ker sem jaz bila prepričana, da bom mojim kožuhom nekaj odvzela, če jim ne dam dostopa na luft. pa zdaj vidim, da je stvar res drugačna kot sem si predstavljala. mislim, da jima nič ne bo falilo notri, pa še tačke bojo ostale lepe rožnate :D . upam pa seveda še, da bom dovolj zrela za še enega vašega brezdomčka. kot pravijo, upanje umre zadnje :) !


Tole branje pa je meni danes polepšalo dan :)

To je napisano eno leto nazaj, vmes pa je knedl odpravila vse svoje pomisleke glede "omejevanja mačje svobode" in posvojila mucka pod pogoji MH, ki je zdaj že velik in razvajen mačji gospodič :clap:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21706

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 26, 2011 11:01 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Niki ji je pripeljal tudi Niko. :yahoo: Bravo knedlička. :good: :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr okt 26, 2011 4:48 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

o matr kje ste pa to najdle med pajčevino nekje... :D :girlblush:
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16125

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr okt 26, 2011 7:38 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Šit, zdaj mi je pa kar nerodno, če se spomnim... :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Ne apr 29, 2012 11:54 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Hm... tudi to se dogaja mačkam zunaj.
Živim v okolju, ki bi se v bistvu lahko za zunanje mačke označilo kot zelo varno. Moji mački so vseeno izključno notri. Varno okolje namreč ne izključuje nujno nevarnih ljudi.
Soseda, starejša gospa, ima dve zunanji mački. Bi človek rekel, da jima ni hudega. Sta rejeni, z lepo dlako, v pokritem delu dvorišča imasta praskalnik s hiško, kjer tudi spita.
No, pa mi zjutraj zvoni telefon. Obupana gospa je našla v "kučici" obnemoglo muco. Še včeraj je bilo z njo vse ok, bila je živahna in videt zdrava, zna bit da je prav ona še včeraj jezila mojega psa, zjutraj ni več stala na lastnih tačkah. In ni je več... Da odhaja mi je bilo jasno že, ko sem jo šla pogledat. Umrla je na poti k veterinarju. Kaj ali kdo ji je pomagal na drugo stran mavrice verjetno ne bomo zvedeli nikoli. Pa za muco to niti ni več pomembno. Je ni več.

Včasih so mačke res srečne zunaj, še večkrat pa so ogrožene. Pazite na svoje živali predno bo prepozno ali da vam kdaj ne bo žal, ker niste...
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor To maj 01, 2012 10:14 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Popolnoma razumem strah pred zunanjim življenjem za muco. Živim v bloku, ampak v bljižini ni ravno nobene ceste, ampak ker je bil muc brez mame in je bil z mano od njegove starosti 10 dni, greva vn vedno samo skupaj. S povodcem, oziroma vsaj tako da ga ne ispustim izpred oči.
Do sedaj je bil brez mojega nadzora samo enkrat, ko mi je smuknil mimo nog v hodnik brez da bi ga opazila. Kakšnih dvajset minut kasneje sem opazila da ga v stanovanju ni, in ga šla iskat. Ni ga bilo v hodniku, in kasneje sem ga našla en hodnik nižje pri bloku, popolnoma sključenega in prestrašenega. Domnevala sem da je komu pač smuknil iz hodnika in da je bil samo premražen ker je bilo takrat ravno ogromno snega, on pa je bil komaj 6 mesečni mladiček.
Ampak od tistega dneva dalje se je bal enega od sosedov. Sosed ga ponavadi samo draži, včeraj pa mi je ta isti sosed prav ponosno priznal da mi je januarja muca brcnil ker se je po njegovih besedah moj 3 kilogramski mladiček, ki je bil spravljen gor po flaški, in ima po vrhu vsega še pokrajšane kremplje "spustil vanjga". Po tem ko mi ga je brcnil, pa mi ga je vrgel ven na sneg. In se je lepo smejal bedak da je pač vedel da je muc moj že po tem ker je mel moj muc oprsnico na sebi. Po tem pa se je lepo smeje prov žlehtno spravil še na to temo da živali niso za v hišo ali stanovanje in da če mu bo moj mačo v napoto da mi ga bo ubil. Lepo sem mu povedala da naj si samo drzne če si upa. Da je moj muc del moje družine in da ga bom branila z vsem kar mi je na voljo, ko pa sem prišla domov pa sem se kar tresla od besa.
Moj muc, s takimi sosedi, ne bo mogel nikoli imeti možnosti izhoda ven. Kljub temu da smo v mirni soseski. Poleg tega pa se krepko bojim da bi se mu kaj zgodilo že akrat ko je sam doma v stanovanju, ali pa če mi kdaj pobegne. Vn je smuknil samo enkrat in je bil obrcan. Bojim se prihodnosti, narediti pa ne morem nič.
Ali ima kdo kakšne pametne nasvete zame? Ste že imeli kakšen primer takih sosedov? Se sploh splača iti na policijo, ali soseda s tem samo še bolj razkuriš, policija pa ne naredi nič?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16125

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To maj 01, 2012 4:52 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Nasvet je zelo enostaven: pusti soseda in osredotoči se na muca, da ti nikoli več ne pobegne ven. Ker te skrbi, da bi se mucu kaj zgodilo, ko je sam doma, pa premisli, kje tičijo potencialne nevarnosti in jih odstrani.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:59 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Ne vem ali je bolj prava tema tale ali ona o izključno notranjem bivanju.. Odkar se je začelo lepo vreme sem z mucema preživela dosti časa zunaj na prostem, Ziggy na povodcu, Liči pa prosto zraven ker oprsnice+povodca kljub vztrajnemu postopnemu navajanju nikakor ne prenaša (imamo pa ograjeno znotraj ograjenega, torej ena ograja okrog parcele in druga ograja znotraj parcele za ovce, okrog pa gozdovi in travniki tako da težko da bi do česa prišlo). Ampak po tem, ko sta okusila bistvo svežega lufta sta notri postala nenormalna - smo sneli žaluzije, ker sta po njih tako tolkla da ni bilo za živet, zaklenjujemo vsa možna vrata v hiši, ker zna Ziggy že vse odpret, poleg tega je pri njem prišlo tudi do poškodb zaradi skakanja na kljuke in je izmenično šepal na sprednje noge, mijavkanje cele dneve, taka da sem se odločila da ju imam za nekaj časa le notri in upala, da bodo izpadi izzveneli. Zdaj po enem mesecu stalnega hišnega bivanja, po izjemno veliko ukvarjanja z njima in po uporabi feliwaya ni stvar praktično nič boljša, tako da sem se v zadnjem tednu spravila spat v sestrino sobo, ker ponoči tako zdelujeta da se sploh ne da spati.. in v tem času sta začela še lulat po postelji, v omari, en od njiju pa se mi je par dni nazaj še poskakal na kavč. Men se že fuzla od nespanja, onima dvema pa verjetno tud ni ravno lahko in ne vem kam naj nas vtaknem in kaj naredim, da se bodo stvari izboljšale. Potrpim vse, sam da bom mela pa celo sobo poscano in posrano mi pa res ni, poleg tega jih zdaj še po hiši ne upam spuščat, ker kolikor so moji res fejst tolerantni, vem da lulanja povsod ne bodo prenesli. Js nevem kaj naj, mate kake ideje kako vse to rešit? Ven zdaj še vseeno ne bomo hodili, ker bota potem noter pomoje še bolj znorela, sam neki znosno stanje pa v trenutnem primeru tud ni.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 10:02 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Nika, sta notri postala "nenormalna" medtem ko ste redno hodili ven na sprehode ali takrat / potem ko ste jih prekinili?

Če prav razumem, sta sicer samo v tvoji sobi in se izjemoma gibljeta po celi hiši?

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr maj 02, 2012 10:36 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Medtem. Smo šli za urco, dve ven in ko smo prišli noter sta začela z razbivanjem. počasi se je to stopnjevalo do nevzrdžne meje, tako da sem čisto omejila zunanji svet, ker sem mislila da bosta posledično nehala.

Ko sem doma sta ves čas prosto po hiši, torej recimo ene 8-10ur na dan. Starša znata biti pozabljiva in zato v moji odsotnosti mačkov ne upam imet odprtih, da ne bi ven skliznila. Edino zdaj sta prvo dobila omejitve v stilu določenih sob, ker zna Ziggy vrata odpirat in si prvo odpre vrata od garaže, potem pa še vrata na prostost tako da je par prostorov zdaj zaklenjenih; v drugo pa sta dobila omejitve zdaj ko lulata, ker si preprosto ne upam tvegat da bo recimo poscana dnevna, al pa spalnica al pa bohnedaj mamina omara ipd. V moji sobi sem kavče/posteljo prekrila s polivinilom, pod rjuho imam pa plenične podloge, s tem da v moji prisotnosti ne lulata, ponoči pa ne zmorem bit več zraven ker imam že ogromen primanjkljaj spanja. Mijavkanje še nekak preslišim, ne morem pa skakanja po kljuki - tu sem dolgo dolgo vztrajala in Ziggya špricala ko je to počel (in celo noč nič spala), sam je toliko trmast da na vsake pol ure spet poskusi. Če ga pa pri miru pustim, pa ene 15 minut skače potem da pa vsaj malo mira za ene par urc, vendar si s tem poškoduje tace ko se zahaklja za kljuko. Da pa mačke za čez noč prestavim v drug prostor pa tud ne gre, ker bota verjetno tam vse polulala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 11:46 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Koliko pa sta mačka stara? Si ju tudi prejšnjo sezono sprehajala zunaj ali ne? Takrat ni bilo problemov?

Kako pa je opremljena tvoja soba? Imata notri drevo? Dostop do okna? Je mogoče, da okno zamrežite, da bosta lahko gledala ven?
Koliko pa se igrate z njima (z interaktvinimi igračami, kot je pero na palici)? Se igraš z njima pred spanjem?

Zanimivo se mi zdi, da hočeta ponoči ven iz sobe, tudi če ti spiš notri.

Moji predlogi bi bili naslednji:
- zamrežitev okna, s katerega lahko gledata ven,
- drevo ali drugi dostopi v višino v sobi,
- Feliway v vtičnico,
- nujno generalno čiščenje sobe z Urine Off pripravkom po vseh mestih, kjer je bilo pourinirano,
tam kjer ne moreš počistiti z Urine Off, dobro očisti in poškropi s fermoni (Feliway dobiš tudi v spreju),
- še en nov WC v sobi (koliko jih je sedaj?),
- pridi spat nazaj v sobo in za začetek spi s čepki, da se stanje umiri, ti pa naspiš,
- pod vrata postavi stol z naslonjalom obrnjenim k vratom, da maček ne bo mogel skakati po kljuki in se poškodovati,
- urnik z redno igro (obvezno dirke s perotom pred spanjem),
- zadnji obrok tik pred spanjem,
- igračke za čas, ko sta sama v sobi, žogice s priboljški itd.

Še nekaj me zanima: a si ju kdaj peljala ven, ker sta težila za ven?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.