V središču

Notranji ali notranje-zunanji?


Moderator: renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor So avg 18, 2012 10:24 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

:goodpost:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor So avg 18, 2012 1:51 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Šakti je napisal/-a:To se prav idilično sliši.
Večina ne razume da s/k muca rabi samo kake pol ure urco šnofanja okrog bajte pa je več kot zadovoljna. Preostanek dneva bo itaki prespala in se raje crkljala. Starejšemu gospodu in gospe sem večkrat pazila mačkona, medtem ko sta potovala po svetu. Za svojega muca sta se celo tako potrudila, da sta za muca ogradila vrt na ta način, da muc ni mogel na cesto. Bil je edini mačkon v mestu, ki je lahko varno užival veni. Na ta način je kljub temu da je imel proste izhode in je bil zraven tega še težki ledvični bolnik doživel 16 let. Vse se da če je volja.


Šakti, kot "proste izhode" nas večina razume nenadorovano zunanje sprehajanje mačkov.

Prosto tekanje po primerno ograjenih površinah (mačjak, primerno ograjen vrt ali del vrta, terasa itd.) ali sprehajanje na povodcu pa je povsem primeren način varnega zunanjega gibanja :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor So avg 18, 2012 2:08 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Nika, bi želela tudi ti biti zablokirana?
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: Sr jul 04, 2012 2:16 pm

Odgovor So avg 18, 2012 2:17 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

moksa je napisal/-a:
Šakti je napisal/-a:Moje mnenje je da se ne moreš kar odločit da so mačke notranje živali in jih imeti potem zaprte tudi če cele dneve jokajo da bi rade šle ven.

Ja, lahko se "kar odločiš". Pravzaprav - moraš se tako odločiti. Tako, kot se odločiš, da boš imel psa v prometnem okolju na povodcu ali pa kot se kot starš odločaš, kaj je bolje za tvojega otroka.


No ja, ne glede na to, da tudi sama v večini primerov zagovarjam izključno notranje bivanje, ne vem, če je ravno prav reči, da se "moraš" tako odločiti. To je navsezadnje še vedno stvar debate in kolikor vem, tudi noben zakon (zaenkrat še) ne zahteva, da so mačke izključno notranje. Vsak se sam zase odloči, razen seveda, če posvoji mačka iz kakšnega zavoda, ki ima notranje bivanje že v pogojih, kot je npr. Mačja hiša :)

Se pa strinjam, da se moraš tako odločiti, v kolikor želiš mački omogočiti čim daljše in varnejše življenje. Imeti mačko zunaj je igra na srečo, čeprav zna vsak zagovornik zunanjega bivanja povedati zgodbo o tem, kako je "mačka od njegovega strica dočakala 19 let, pa je bila ves čas zunaj". Tudi jaz poznam take, poznala sem mačko, ki je kot zunanja dočakala 21 let. Ampak to so strašne redkosti napram temu, za koliko mačk vem, ki so zunaj "čudežno" izginile, bile povožene ali zastrupljene. Tudi statistike govorijo svoje.

Debra je napisal/-a:Hočem povedat to, da maček pač ni pes in tudi če nekaj počne po nekem vzrocu zelo dolgo, prav nobenega zagotovila ni, da tega nekega dne ne bo tega spremenil in nas presenetil.


Se zelo strinjam, ja :) Pri teh dveh mojih gre sicer za dva bivša prostoživečka, ki sem ju sprva imela le notri, ampak sem potem videla, da bo težka. V to, kako presoditi, ali je mačka srečna ali ne, kakšno sta onadva počela notri in kaj vse sem prej sprobala, se ne bom preveč spuščala, lahko pa rečem, da ni bila enostavna odločitev. Zaenkrat ta sistem deluje že lep čas zelo dobro. Potrkam na les, da ne bo prišlo do nobenega incidenta. Če se bo kaj podobnega, kot se je tvojemu Bučkotu, pripetilo mojima dvema, garant ne bosta imela več omogočenih izhodov. :)
We got rid of the kids. The cat was allergic.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So avg 18, 2012 2:24 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

catlady, zakon zahteva, da imaš žival pod kontrolo, kar za spuščeno mačko, ki hodi okrog ne moreš reči. Tudi mi toleriramo sprehode na povodcu, zunanje mačjake, mačkotesne ograje okrog atrijev in vrtov (ki jih je žal zelo malo).
Seveda pa si tako napisan zakon razlaga vsak po svoje, žal tudi inšpektorji. In če se gre nam za varnost mačk, ni zanemarljiv tudi vidik higiene (lulanje in kakanje po vrtovih, fasadah,...), lovljenje ptic, možnost prenosa okužbe z mikrosporijo.
V glavnem, lastniška mačka ma da je pod kontrolo iz različnih razlogov.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: Sr jul 04, 2012 2:16 pm

Odgovor So avg 18, 2012 2:45 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Da bi se kaj spremenilo, bi verjetno moralo biti bolj točno določeno, ker kot si rekla, si tak predpis vsak po svoje razlaga. Morda pa se bo kdaj tudi to spremenilo, če že ne prek zakona, vsaj prek miselnosti ljudi. Še 10 let nazaj so v našem koncu, ki je bolj odmaknjen, ljudje svoje pse kar tako imeli ves čas spuščene. Nato jih je večina dobila pesjake, zdaj jih imajo nekateri celo notri. Pri mačkah pa so sedaj večinoma s/k, kar je bilo pred leti nekaj čisto nepredstavljivega. Se mi zdi, da se stvari počasi spreminjajo na bolje, no, lahko pa je to samo moja izkušnja :)
So mi pa eni kolegi iz Anglije povedali, da je pri njih baje mačka po zakonu "free roaming animal" in mnoga društva/zavetišča sploh ne oddajajo mačk ljudem, ki jih želijo imeti samo notri. Svašta.
We got rid of the kids. The cat was allergic.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 16

Pridružen: Če nov 25, 2010 10:35 am

Odgovor So avg 18, 2012 3:07 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Pa saj ni pri tej temi potrebne kakšne velike modrosti. Jaz vidim samo dve možnosti. A. Maček je notranji (+ če imaš možnost mačjaka ali ostalo, kar je napisala Helena) in B. če mačku ne moreš zagotoviti tega pod točko A, mačka pač nimaš. Pika, konec.

In vedno, ko mi kdo razlaga, koliko let je doživel kak zunanji maček, pomislim na:
- prvega domačega mačka (ki se ga jaz spomnim), ki je doživel (moreš misliti!) celih 8 let, potem pa "izginil"
- mačka, ki smo ga našli in obdržali, in me je čakal vsak dan, ko sem prišla iz šole - našla sem ga povoženega v grmovju ob cesti
- mačka, ki sem ga prišvercala domov, ker smo bili trenutno brez (ja, cesta terja svoj davek), ga ob silni nejevolji očeta obdržala, čeprav si je v kuhinji pod klopjo izbral svoj vece, ga učila, da se to ne sme, vsak dan čistila za njim, pa smo ga našli pri sosedu povoženega
- 3 mucke, pobrane s ceste enega poletja, spravljene gor z izključno mojo otroško roko, in zaradi nevednosti (oziroma - saj je samo maček, bomo že dobili drugega) počasi poginjale (najverjetneje za kugo) pred mojimi očmi
- xy-ntega mačka, ki ga je pred mojimi očmi povozil tovornjak, in sem (premajhna, da bi lahko kaj storila) gledala, kako je poginjal
Več raje ne naštevam.
Za vse te mucke, moje otroške in najstniške "pocestnice", pa jih ni bilo malo, še danes vem imena. Še danes se spomnim izjokanih solz in vsakič znova strtega mladega srca. In ja, bile so notranje-zunanje. Ljubljene do konca - a kaj jim je to pomagalo?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor So avg 18, 2012 3:13 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Neizmerno bi bila zadovoljna, če bi mi kdo končno obrazložil, zakaj je za psa samoumevno, da je pod nadzorom, za mačko pa ne. Prosim lepo.
Ob obrazložitvi prosim edino to, da se upošteva, da psi ob prihodu na svet niso opremljeni ne z ovratnico, ne s povodcem, ampak da jim jih nadenemo ljudje. Vnaprej hvala za odgovor(e).
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So avg 18, 2012 3:21 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Catlady je napisal/-a:Da bi se kaj spremenilo, bi verjetno moralo biti bolj točno določeno, ker kot si rekla, si tak predpis vsak po svoje razlaga. Morda pa se bo kdaj tudi to spremenilo, če že ne prek zakona, vsaj prek miselnosti ljudi. Še 10 let nazaj so v našem koncu, ki je bolj odmaknjen, ljudje svoje pse kar tako imeli ves čas spuščene. Nato jih je večina dobila pesjake, zdaj jih imajo nekateri celo notri. Pri mačkah pa so sedaj večinoma s/k, kar je bilo pred leti nekaj čisto nepredstavljivega. Se mi zdi, da se stvari počasi spreminjajo na bolje, no, lahko pa je to samo moja izkušnja :)
So mi pa eni kolegi iz Anglije povedali, da je pri njih baje mačka po zakonu "free roaming animal" in mnoga društva/zavetišča sploh ne oddajajo mačk ljudem, ki jih želijo imeti samo notri. Svašta.


Predpisi brez premika v vsaj nekaj glavah ali še bolje v veiko glavah eno figo pomagajo. Naš zakon za zaščito živali je v bistvu izredno dober, se mu tudi drugače mnogo bolj razviti tujci na tem področju čudijo, samo kaj, ko ga še inšpekcija v celoti ne upošteva, kaj šele ostali.
Osveščanje, delovanje, tumbanje vedno enega in istega, drugače ne gre in s/k, s/k, s/k.....
V Angliji imajo porazen zakon, oz.ga sploh nimajo, organizacije delujejo zelo različno, je pa kultura in odnos do živali, vsaj družnih, na mnogo višjem nivoju.
Tam imajo muce večinoma notri z občasnim izpustom na ograjene vrtove, veliko njih tudi samo notri, zgodbe o povoženih, zastrupljenih, ubitih,...so redke in nas začudeno gledajo, ko razlagamo, kako je pri nas.
Se spreminja, se. Pred šestimi leti so nas gledali kot da smo z lune padli, ko smo imeli za posvojitev resne zahteve, ko smo razlagali o s/k, ko smo se z mački sploh ukvarjali, pri nas celo inšpektorji niso vedeli recimo, da mora iti mačka s/k iz zavetišča.
Imaš včasih občutek, da cepetaš na mestu, pa temu ni tako. Če preskočiš nekajletni časovni interval in pogledaš nazaj, so stvari drugačne, boljše.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor So avg 18, 2012 7:43 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

helena je napisal/-a:
Catlady je napisal/-a:Da bi se kaj spremenilo, bi verjetno moralo biti bolj točno določeno, ker kot si rekla, si tak predpis vsak po svoje razlaga. Morda pa se bo kdaj tudi to spremenilo, če že ne prek zakona, vsaj prek miselnosti ljudi. Še 10 let nazaj so v našem koncu, ki je bolj odmaknjen, ljudje svoje pse kar tako imeli ves čas spuščene. Nato jih je večina dobila pesjake, zdaj jih imajo nekateri celo notri. Pri mačkah pa so sedaj večinoma s/k, kar je bilo pred leti nekaj čisto nepredstavljivega. Se mi zdi, da se stvari počasi spreminjajo na bolje, no, lahko pa je to samo moja izkušnja :)
So mi pa eni kolegi iz Anglije povedali, da je pri njih baje mačka po zakonu "free roaming animal" in mnoga društva/zavetišča sploh ne oddajajo mačk ljudem, ki jih želijo imeti samo notri. Svašta.


Predpisi brez premika v vsaj nekaj glavah ali še bolje v veiko glavah eno figo pomagajo. Naš zakon za zaščito živali je v bistvu izredno dober, se mu tudi drugače mnogo bolj razviti tujci na tem področju čudijo, samo kaj, ko ga še inšpekcija v celoti ne upošteva, kaj šele ostali.
Osveščanje, delovanje, tumbanje vedno enega in istega, drugače ne gre in s/k, s/k, s/k.....
V Angliji imajo porazen zakon, oz.ga sploh nimajo, organizacije delujejo zelo različno, je pa kultura in odnos do živali, vsaj družnih, na mnogo višjem nivoju.
Tam imajo muce večinoma notri z občasnim izpustom na ograjene vrtove, veliko njih tudi samo notri, zgodbe o povoženih, zastrupljenih, ubitih,...so redke in nas začudeno gledajo, ko razlagamo, kako je pri nas.
Se spreminja, se. Pred šestimi leti so nas gledali kot da smo z lune padli, ko smo imeli za posvojitev resne zahteve, ko smo razlagali o s/k, ko smo se z mački sploh ukvarjali, pri nas celo inšpektorji niso vedeli recimo, da mora iti mačka s/k iz zavetišča.
Imaš včasih občutek, da cepetaš na mestu, pa temu ni tako. Če preskočiš nekajletni časovni interval in pogledaš nazaj, so stvari drugačne, boljše
.


jaz bom samo rekla, da sem zelo hvaležna za zapis te ugotovitve (boldano in podčrtano). Sem premalo časa v tem, da bi videla spremembe in poleg poplave mačk v zadnjem času v moji okolici se me vmes loteva obup. Ko sem to prebrala, mi je postalo lažje.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor To avg 21, 2012 11:10 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

a je bilo nekaj postov brisanih od tu?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor To avg 21, 2012 12:38 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Ja, malo balasta je šlo v kanto :D
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr avg 22, 2012 5:58 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Hvala vsem bogovom.... je že začenjalo smrdet...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr sep 26, 2012 6:57 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Opozorilo zaradi nazorne fotografije...



Fajn življenje zunanjih mačkov, ja...
Takole zgleda pa maček, ki dobi udarec direkt v glavo in umira počasi, ob cesti, pozabljen od celega sveta. Na srečo ga je našla punca, ki ji ni bilo vseeno in je poklicala na pomoč. Vprašanje, koliko časa bi revež še umiral. Tole ni bil prostoživečko, bil je prijazen, negovan lastniški maček. In krivdo za trpljenje, ki ga je dal čez, nosi njegov lastnik.

Slika

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr sep 26, 2012 7:06 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

:'( :'( :'(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr sep 26, 2012 9:04 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

obožemili, revež ubogi... :'(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če sep 27, 2012 7:10 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Grozljivo, ubogi revček, kako je moral trpeti. :girlsad: Tole sliko bom poslala vsakomur, ki mi bo plozal o nesrečnih mucah, ki živijo notri. :negative:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor So sep 29, 2012 8:05 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Grozljivo... :( :'(
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor So sep 29, 2012 9:05 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Tud js ne vidim dileme. Mačka je nekje na mentalni stopnji 2-letnega otroka - približno toliko razume, s tem da je izjemno firbčna in precej bolj hitra in agilna od povprečenega 2-letnika, ampak 2-letnika ne bi puščali samega čez cesto, a ne? Pa zakaj so ravno mačke tiste od domačih živali, ki ''nujno'' potrebujejo ''svobodo''? Zakaj so lahko ptiči v kletkah, če bi bili bolj srečni med prostim letanjem? Zakaj so ribice in želvice v akvarijih, če bi imele več zlate svobode v jezerih, ribnikih itd? Tud zajcev ne vidim skakljat naokoli.. Če že vse nevarnosti niso dost dober razlog, da mačka obvaruješ..

Moja situacija: na 25 kvadratih imam dva ogromna mačka (8-kilski maine coon in 6-kilska mešanka), pa jima čisto nič ne manjka, čeprav smo šli iz 2-sobnega stanovanja z možnostjo izhodov na ograjeno travico v mini garsonjero z zamreženim balkonom. Še več, tu se očitno počutita še bolje, saj je zlobnica Lali tu bolj mirna (prej me je pogosto opraskala med česanjem, zdaj pa vmes prede in že ne ve več, kako bi se mi še nastavila :kiss: ), več pa se tudi preganjata in igrata. Nihče ne sili ven. Na balkon gresta rada, ampak večino časa po pol urce obsedita med vrati ali na polici zraven, če je preveč mrzlo, da bi odprla vrata, pa tudi ni nobene panike.

Bottom line zame: preden kam grem, zaprem vsa okna, odstranim vse morebitne nevarne predmete, poskrbim da je vse, kot mora biti, kajti če tega ne bi storila, bi me ves čas skrbelo, da si ni kateri kaj naredil. Ne upam si razmišljati, kako bi mi bilo, če bi ju pustila zunaj. Že ob teh fotkah sem se zjokala, kaj šele, če bi mi zaradi lastne neodgovornosti umrl moj muc. :girlsad:
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor So sep 29, 2012 9:16 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

:goodpost:

jaz res ne razumem ljudi, ki mi pravijo, da mučim svoje mačke, ker njihova 2., 3., katera že po vrsti mačka je pa zunaj srečna?! tudi moji dobijo travico, svež zrak, sončne žarke, itd. (to so tisti najpogostejši argumenti nasprotno prepričanih) pa ne zapustijo stanovanja :)
mislim, že če pogledamo vse nakavčne teme, a vidite kje kakšno mačko, ki je totalno nesrečna?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.