V središču

Notranji ali notranje-zunanji?


Moderator: renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor So jul 07, 2012 2:28 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Nika je napisal/-a:Mi smo še vedno čisto živčni :( Ob sicer dokaj rednih zunanjih izhodih sta praktično ves preostal čas noter čisto uživčena in mi zgledata nekako tako kot medved v živalskem vrtu - nabijata kroge za brezveze, stalno mijavkata in zaspita šele nekako iz obupa ko uvidita, da res ne bo šlo drugače. Imata vse, od najboljše hrane do maksimalne pozornosti in mi je tako hudo, ker mi ne zgledata srečna in maksimalno zadovoljna. Ne vem, a je to zgolj subjektivna ocena, ker mi še mačja psihologija ni tako jasna kot pasja, sam men se prav smilita ker ne vem kaj še naj drugega naredim da jima bo ok na dolgi rok. lulata sicer ne več, na razbijanje sem se celo navadila in lahko spim zraven, sam kaj mi to nuca če se jima učke ne svetjo kot bi se po mojem morale. sicer mi verjetno tule nihče ne more kej konkretno pomagat, sam ven sem pa vseen morala dat..


Veš kaj me še zanima: kako si predstavljaš srečno mačko?

Ker, res je, psom se "zasvetijo" oči, ko vidijo, da bodo šli na sprehod ali da prihaja kosilo ali da je čas za igro, mačkam pa ne. Mačke ne izražajo tovrstnega evforičnega zadovoljstva, njihove oči ne žarijo, prav tako se ne "smejejo" kot psi. Morda ne bi bilo slabo, če bi prišel kdo, ki ima izkušnje z mački, pogledat situacijo k vam in kot zunanji opazovalec podal mnenje, koliko sta mačka nezadovoljna in v stresu.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So jul 07, 2012 2:35 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Zakaj se ukvarjate z nekom, ki v vseh temah po celem forumu tako očitno provocira in želi vzbujati pozornost?
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor So jul 07, 2012 2:44 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Aha, tako torej, jaz nisem vedla, da provocira. Eni nimajo druzga za delat. :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So jul 07, 2012 3:07 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Če govorimo o odgovornem skrbništvu, pozivam vse forumašice, ki se tukaj trudite z nasveti, da si greste še enkrat prebrati tole temo, v kateri je bila naša draga Nika glavna akterka:

http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=69&t=1751
Ta zanimivo se začne nekje na dnu prve strani.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor So jul 07, 2012 5:01 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Mačja mama je napisal/-a:...ki v vseh temah po celem forumu tako očitno provocira in...

Mogoče pa ne. Mogoče je pa samo računovodkinja in izstavlja računa :gvse:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor Sr avg 15, 2012 1:18 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Morala bi spoznat mojo prvo mačko, dolgodlako črno muco z rdečkastim ovratnikom in zelenimi učkami.
V bajti je kakala samo na dveh mestih, v svoj mačji wc in če je le dobila priložnost v sosedine čevlje, ki so jih vedno puščali pred vrati.
Če ji to ni ratalo ker smo uspeli vrata redno zapirat je pa bila zadovoljna tudi s tem, da je sosedo srečala pred bajto in jo je lahk malo skrampala in pogrizla, Prav smešno je bilo videt ko je tako malo bitje napadalo tako obilno gospo. :D
Žal je revica po treh letih umrla zaradi zaradi zaužitja strupa. Pa samo župniku je enega ekstra dragega petelinčka pojedla, ki se je mimogrede hodil dret pod mojo okno, spraskala vse okoliške otroke ki so jo hoteli božat, pa te naše obilne sosede ni marala, ki je pa itak tudi vsem nam pla na živce :girlsad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr avg 15, 2012 1:37 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Ne spada sicer v to temo, ampak če bi mene tuja mačka napadala zunaj in mi hodila srat v čevlje pred pragom, ne bi bila navdušena. Zastrupila je sicer ne bi, sem pa prepričana, da bi veliko ljudi naredilo točno to. :girlsad:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor Sr avg 15, 2012 8:58 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Ja sem se takrat naučla. Samo od moje razredničarke iz četrtega razreda pa tega res nebi pričakovala.
Ostali sosedi so imeli to muco namreč zelo radi, predvsem zaradi tega ker je gospa za časa moje mačke,lepo pridno šla direkt v stanovanje in nam ni visela za vratom ter nam nonstop nabijala kako moramo živet in kaj lahko pa kaj ne smemo delat.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: Sr jul 04, 2012 2:16 pm

Odgovor Če avg 16, 2012 11:49 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Dva od mojih sta delno tudi zunanja, iz več razlogov. Izgleda pa to tako, da ju zjutraj, ko vstanem, spustim ven. Kake pol ure, največ slabo urico, se podita po travi in gozdu, ob čemer sta mi večino časa na očeh. Potem pa vsem skupaj pripravim za jest, ju grem poklicat in pritečeta. Preostanek dneva so pa vsi notri. Jaz mislim, da je zelo odvisno od posamezne situacije - predvsem okolja, v katerem živi lastnik, možnosti, ki jih ima, pa tudi posameznega mačka. Je pa v veliki večini primerov imo najbolj primerno izključno notranje bivanje.
We got rid of the kids. The cat was allergic.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor Če avg 16, 2012 10:28 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

To se prav idilično sliši.
Večina ne razume da s/k muca rabi samo kake pol ure urco šnofanja okrog bajte pa je več kot zadovoljna. Preostanek dneva bo itaki prespala in se raje crkljala. Starejšemu gospodu in gospe sem večkrat pazila mačkona, medtem ko sta potovala po svetu. Za svojega muca sta se celo tako potrudila, da sta za muca ogradila vrt na ta način, da muc ni mogel na cesto. Bil je edini mačkon v mestu, ki je lahko varno užival veni. Na ta način je kljub temu da je imel proste izhode in je bil zraven tega še težki ledvični bolnik doživel 16 let. Vse se da če je volja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Pe avg 17, 2012 1:43 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Šakti je napisal/-a:Večina ne razume da s/k muca rabi samo kake pol ure urco šnofanja okrog bajte pa je več kot zadovoljna.

? :S
Tile tu, ki delijo življenje z mano, so s/k, so videti več kot zadovoljni, pa ne rabijo prav nič šnofanja okrog bajte (Kako pravzaprav to prispeva k zadovoljstvu? :scratch:). Kul, če maček živi v okolju, kjer so mu lahko omogočeni varni izhodi, je pa prav tako kul, če mu niso omogočeni izhodi sploh. Niso zato nič manj zadovoljni. Večina najbrž ne razume tega...
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor Pe avg 17, 2012 10:57 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

V mestu in ob prometnih cestah to popolnoma razumem in celo podpiram. Tudi sama trenutno živim v mestu in svoje muce ne izpuščam ven, ima pa svoja vratca na balkon tako da se razgleduje okrog in sonči kolikor ji paše. Vzela sem jo zaradi tega, ker mi je prejšnja lastnica zagotovila da muca nima nobene želje hodit ven in da se zunanjega sveta celo panično boji, je pa najbolj zadovoljna ko sedi oknu opazuje kaj se veni dogaja. Muca je imela zelo slabe izkušnje z ljudmi in se varno počuti samo v stanovanju, še takrat ko imamo obiske je pod stresom.
Moje mnenje je da se ne moreš kar odločit da so mačke notranje živali in jih imeti potem zaprte tudi če cele dneve jokajo da bi rade šle ven. Če vidiš da muci ne moreš nudit varnega gibanja na prostem pač probaš dobit mačko s takim karakterjem, da ji je stanovanje dovolj.
Moja velika želja je imeti Main Coona, pa sem se mu zaenkrat pač odpovedala ker mu ne morem nudit takega okolja, kot ga ta pasma potrebuje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe avg 17, 2012 11:49 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

In razsvetli nas prosim, kakšno je to okolje za maine coone primerno in kakšen karakter mačke, ki je za noter in kakšen od tistih, ki so za ven?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor So avg 18, 2012 6:42 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Catlady je napisal/-a:Dva od mojih sta delno tudi zunanja, iz več razlogov. Izgleda pa to tako, da ju zjutraj, ko vstanem, spustim ven. Kake pol ure, največ slabo urico, se podita po travi in gozdu, ob čemer sta mi večino časa na očeh. Potem pa vsem skupaj pripravim za jest, ju grem poklicat in pritečeta. Preostanek dneva so pa vsi notri. Jaz mislim, da je zelo odvisno od posamezne situacije - predvsem okolja, v katerem živi lastnik, možnosti, ki jih ima, pa tudi posameznega mačka. Je pa v veliki večini primerov imo najbolj primerno izključno notranje bivanje.


Točno na tak način je pred leti naš Bučko hodil ven, vendar le ob vikendih. Gibal se je izključno po našem zemljišču. Vmes ko je bil zunaj (nikoli ni bil več kot pol ure), sem nenehno hodila na balkon in ga opazovala kje je. Pa je prišla sobota, ko je izginil kot kafra. Cel dan smo ga iskali po naselju, otroci jokali in tisočkrat sem se pokesala, da sem mu tako zaupala in ga spuščala ven. Zgodba se je k sreči končala srečno, bil je zaprt v sosedovi zajčji štali - ko so zjutraj hranili je mogel nekako zaiti not in je pote moral tam počakat do večera.
Dve leti je po striktno po istem vzorcu hodil ven, tiste sobote pa ga je nekaj premotilo, da je šel k sosedom. Seveda je logično, da so se tiste sobote njegovi prosti sprehodi končali.

Hočem povedat to, da maček pač ni pes in tudi če nekaj počne po nekem vzrocu zelo dolgo, prav nobenega zagotovila ni, da tega nekega dne ne bo tega spremenil in nas presenetil. Mačku ne gre zaupati in jaz se sedaj rajši držim pregovora "Bolje drži ga, nego lovi ga" 8)
Ni navadnih mačk
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor So avg 18, 2012 8:18 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Šakti je napisal/-a: Moje mnenje je da se ne moreš kar odločit da so mačke notranje živali in jih imeti potem zaprte tudi če cele dneve jokajo da bi rade šle ven.


Ne, seveda ne. Sploh, če je mačka od prvih tedno življenja pri skrbniku in nima pojma o zunanjem svetu. Potem mijavkanje pred vrati nedvomno pomeni, da je pripravljena za zunanji svet, a ne? Ali pa če gre za gluhega mačka.

Šakti je napisal/-a:O pozdrav mačjeljubka. Za začetek te tisti ubogi muc, ki pred kratkim ni bil vreden tvoje pomoči, samo zato ker je bil pobran s kmetije, prav lepo pozdravlja. Pravi da razume da z njim pač ne bi mogla zaslužit za tistega odvetnika Čeferina, za katerega se hvališ ljudem, da imaš dnar.

Je namen tvojega prihoda na forum še kaj drugega kot provokacija in ranjen ego? :scratch:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor So avg 18, 2012 8:35 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

helena je napisal/-a:In razsvetli nas prosim, kakšno je to okolje za maine coone primerno in kakšen karakter mačke, ki je za noter in kakšen od tistih, ki so za ven?

Mislim.... kakšno vprašanje?! :O Sneg pa hosta menda! Halo? :fool:

Šakti je napisal/-a:V mestu in ob prometnih cestah to popolnoma razumem in celo podpiram.

Jaz živim v okolju, ki se se šteje za varno. Je sicer bolj obljudeno kot pred npr. 10 leti, pa se še vedno šteje za varno. Prejšnja mačka sta prišla kot potomca prostoživečk in sta del življenja preživela s prostim izhodom ven, ker je že takratni način življenja onemogočal kaj dosti drugega, in ker je bil predvsem en "namenjen" za bivanje samo zunaj in redno hrano pač. Se je obrnilo drugače, nema veze. Kasneje sta bila zunaj samo na povodcu, čeprav se noben od njiju ni nikoli oddaljeval od hiše in sta imela oba skoraj 100% odpoklic. En z izključno notranjim življenjem ni imel težav, drugi pa ekstremne, je bil pa povsem zadovoljen zunaj na povodcu.
Zdej jih je nekaj več kot dva, vsi notranji, vsi potomci prostoživečk. Noben ne rine ven, včasih sedijo/ležijo na oknu in gledajo ven. Ležijo tudi kje drugje in gledajo kaj drugega, ne nujno ven. Ne izzivam in ne puščam nenadzorovanih odprtih oken in vrat, sedim/berem/študiram/delam pa zunaj pred odprtimi vrati. Včasih se kakšen uleže med vrata. Se bi pa zagotovo zgodilo, da bi kakšen skočil za muho/metuljem/ptičem/martinčkom, če bi mu migal v vidnem polju. Pa ne zato, ker bi si želel ven, ampak ker bi lovil plen. Se popolnoma isto isti maček zažene za muho notri. Če pa se mačka enkrat navadi, da lahko hodi ven, je pa precej logično, da bo ven želel it. Tudi vstopa v spalnico mu ne moreš nekaj časa dovolit, potem pa prepovedat in pričakovat, da ne bo pred spalnico tulil. Kaj zdej to pomeni, da so mački, ki ne smejo v spalnico, nesrečni in nezadovoljni? :scratch:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1180

Pridružen: Če jun 21, 2012 2:18 pm

Odgovor So avg 18, 2012 9:08 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Se bom še jaz oglasila s svojimi izkušnjami.

Šakti, prvo kot prvo, rodovniškega mačka (kar bi maine coon moral biti) ti nihče ne bo dal za prosto potepanje. Če ti ga bo, oziroma če ne bo zahteval stalnega nadzora, potem je očitno štepar, ki mu je vseeno, kar se dogaja z njegovimi mački, samo da dobi denar. O teh nizkotnežih pa je škoda zgubljati besede. (Pa pustimo tukaj ob strani dejstvo, da je vzreja pasemskih mačkov problematična že z vidika, koliko jih je nepasemskih, ki rabijo dom.)

Moj muc je potomec prostoživečke, ki se je breja zatekla k tastu in tašči. Mamo sta sicer sterilizirala in obdržala, ampak jima ni niti padlo na pamet, da bi njo in pet majhnih muckov prestavili noter, ker je z mačjimi WCji pač tooooooliko dela! Rezultat: starost treh mesecev so dočakali samo trije. Dva sta kratkomalo izginila (hm, kam neki? :fool: ).

Ko je prišel čas za oddat mucke, sem jo prosila, da naj mi da enega - bil je zadnji, črn, zaradi tega ga nihče ni maral. Pa me je zaprepadeno pogledala: "Ja kam ga boš pa dala?!?!?!" Živim namreč v višjem nadstropju bloka v stanovanju spodobne velikosti. Zdelo se ji je kruto in grozno, da bi imela mačka znotraj. na srečo sem jo uspela prepričati. Ena od njegovih sestric je šla k starejši gospe, na vas, daleč naokrog nobene prometne ceste, velik vrt... in ni dočakala starosti enega leta. Izginila je. Obe, tašča in gospa, se tolažita, da "jo je gotovo nekdo ukradel". Saj vendar nikoli ni hodila daleč! (Ja, kako vesta?) Saj od ljudi v vasi ji pa ja nihče ne bi nič naredil! (Seveda...) Saj se je s psi odlično razumela! In tako dalje.

Po malo več kot enem letu sta od petih muckov živa samo še dva, in (kakšno naključje!) oba sta notranja! S tem da so pri družini, ki ima sestro mojega muca, pred kratkim "popustili naravi" in jo puščajo ven, naj vandra, kakor hoče. Upam, da ne bom kmalu slišala, kako je "kar izginila" in "jo je gotovo nekdo ukradel". In potem dobivam vprašanja: "Ja kako se pa upirate naravi? Mački pa ja hočejo ven!" Ne. Moja mačka nikoli nista bila prosto zunaj (oziroma muc že od rane mladosti ne, mačica pa sploh nikoli). Imata zamrežen balkon, kjer opazujeta ptiče in skačeta za muhami. Ja, v redu, včasih mijavkata pred vrati. Ampak guess what? To počneta tudi pred zaprtimi vrati spalnice ali kopalnice. Mačji firbec pač. Nikakor ne verjamem, da je to njuna zverska narava, ki se upira moji okrutnosti, ker ju zadržujem notri, in kar je še podobnih metaforično navdahnjenih opisov.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor So avg 18, 2012 9:24 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Šakti je napisal/-a:Moje mnenje je da se ne moreš kar odločit da so mačke notranje živali in jih imeti potem zaprte tudi če cele dneve jokajo da bi rade šle ven.

Ja, lahko se "kar odločiš". Pravzaprav - moraš se tako odločiti. Tako, kot se odločiš, da boš imel psa v prometnem okolju na povodcu ali pa kot se kot starš odločaš, kaj je bolje za tvojega otroka.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor So avg 18, 2012 9:32 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Točno tako. Moj triletni sin se velikokrat kaj "odloči", pa večino stvari preprečim, ker so smrtno nevarne.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor So avg 18, 2012 10:15 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Javno opozorilo uporabnici Šakti

Šakti je napisal/-a:O pozdrav mačjeljubka. Za začetek te tisti ubogi muc, ki pred kratkim ni bil vreden tvoje pomoči, samo zato ker je bil pobran s kmetije, prav lepo pozdravlja. Pravi da razume da z njim pač ne bi mogla zaslužit za tistega odvetnika Čeferina, za katerega se hvališ ljudem, da imaš dnar.


Ne bom dolgovezila.
Tole zgoraj je očitna kršitev forumskih pravil.

"Obnašanje in spletna etika
Na tem forumu si želimo prijaznega, kulturnega, dobronamernega in ustvarjalnega sodelovanja med uporabniki, zato naj komunikacija poteka po načelu medsebojnega spoštovanja, lepega vedenja in upoštevanja spletne etike.

Na forumu zato ni dovoljeno:
- objavljanje sporočil z žaljivo, zlonamerno, sovražno, obrekljivo, nespodobno ali katero koli vsebino, ki lahko prizadene druge uporabnike; "


Poleg tega sem kot moderatorka v zadnjih dveh, treh dneh že prestavljala tvoje prispevke, ker so bili objavljeni v napačnih temah (primer je ravno v tej temi, prestavljen iz "Lulanje in kakanje na posteljo") in jih brisala (tema Netopir).
Vse omenjeno sodi med kršitve pravil foruma.

Zaradi vsega naštetega uporabnico opozarjam, da ji bo v skladu s Pravili forumov ob morebitnem naslednji kršitvi onemogočena uporaba uporabniškega imena in gesla.
Opozorilo bo uporabnici poslano tudi po ZS.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.