V središču

Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj


Moderator: renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To okt 04, 2011 9:19 am

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Če bi vurs dodal zraven še priporočilo, da ne rečem kar navodilo o znižanju cen posegov sterilizacij in kastracij za mačke bi se mi pa že zdelo, da sanjam...
Sicer pa - mic po mic => pomicanje. Pa baby steps al kako že gre :)
:good:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To okt 04, 2011 9:21 am

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

fajni oglas! :good:

takle oglas bi moral bit povsod povsod povsod, dan za dnem, še v Kmečkem glasu pa vseh rakih in drugačnih prilogah pa na kandelabrih pa na traktorskih gumah pa vratih od skednjov alkakosetoležesklanja pa na vseh vratih, tudi tistih v wc, v kmetijskih zadrugah, pa....povsod povsod povsod.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To okt 04, 2011 1:19 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Ampak Vurs je kot RKC. Konzervativen, če se le da. Mačke so dandanes breje že pri 4 mesecih, ponovno se breznajo že prej kot v dveh mesecih po kotitvi, da pa hodijo še k sosedu, je pa zato, ker lastnik ne skrbi pravilno za njih (a krave tudi hodijo k sosedom?). Tudi ta, da se mačkoni po kastraciji ne tepejo več, je bosa. Ne tepejo se za naskok, se pa še vedno za teritorij (ali pa so tepeni), kar je bolj pogosto kot prvo. No, saj čez 10 let bo mogoče tudi to že jasno. Step by step....na dolgi rok smo itak vsi mrtvi.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor Pe avg 17, 2012 11:55 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Ta teden sem bila na veterini, da se pozanimam kdaj najprej lahko dam mačka kastrirat. Veterinarka mi je dala nasvet, da če hočem da bo muc večji, bolj čokat in da bo nasploh izgledal bolj mačo, naj ga pustim čez mačjo puberteto da ga hormoni preoblikujejo v tapravega mačkona. Stvar sem obrnila na šalo in dopolnila njen stavek z : "in da mi bo začel pridno markirat stanovanje". Na koncu sve se obe strinjali da je boljše samce, ki bodo živeli v stanovanju, kastrirat čimprej, ker ko muc začne enkrat markirat, ga je kasneje praktično nemogoče odvadit in večina takih "packov2 išče drug dom. Mislim da bi o tem morali biti lastniki mladih mačkonov pravočasno osveščeni.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So avg 18, 2012 5:08 am

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Hvala, šakti, za vse informacije in opozorila, ki nam jih v obilju stresaš iz rokava. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 8:43 am

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 1:15 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

kakšne so vaše izkušnje s kastracijo starih psov, kako lahko to vpliva na njih, je treba na kaj pazit, a je lahko problem da se mu hormonsko ravnovesje na tak način zmeša pri teh letih?
Dogs have owners, cats have staff

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Če maj 16, 2013 2:36 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

moj Rexi je bil kastriran pri osmih letih (ni star :P ), vse prestal odlično, tudi po tem vse OK, je že dve leti od tega.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 3:03 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

naš jih ima 13
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Če maj 16, 2013 3:40 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Jest se ne bi odločala za kastracijo razen, če je nujno potrebna (zdr. razlogi).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 3:47 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

na riti se mu je nardila kukr ena bula pa pravi veta da notr tipa še eno in da to kukr nastaja zaradi hormonov ker ni kastriran in je treba vsaj tisto zunanjo odstranit.
sem tut jaz fejst skeptična
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 407

Pridružen: Ne mar 18, 2012 8:01 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če maj 16, 2013 4:08 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Mi smo našega (zdaj že pokojnega) pasjega starčka dali kastrirati pri 12ih (13ih?) letih; na priporočilo več veterinarjev. Imel je hude probleme s prostato, ki so po kastraciji izzveneli. Ko smo kužka dobili, zgodnja kastracija še ni bila razširjena, kasneje pa smo imeli neverjetno srečo, da mu hormoni in nagon niso delali nikakršnih problemov; so bili pa na ta račun v njegovi starosti problemi s prostato. Poseg je prestal bp, malo več časa je rabil za okrevanje po narkozi, ampak drugače je bilo pa vse ok. Vsekakor razumem skrbi, ki se ob operaciji starejšega kužka pojavljajo, ampak če imaš veta (še bolje: več njih), ki svetuje v dobro tvoje živali, so take odločitve lažje. Pa srečno, tebi in kužatu! :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če maj 16, 2013 4:41 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Če je pes zdrav, predvsem fizično, da nima nobenih šumov na srcu ali kakšnih drugih znanih zdravstvenih težav, starost ne igra nobene vloge, še posebej, če je tako kot pri tebi to zdravstveno indicirano, tudi anestezija pri zdravi živali (še posebej inhalacijska, ki je občutno boljše in manj prizadene organizem) ni tak bav bav, za zobe pucat pa nam ni noben problem anestezirat živali tudi v starejših letih?
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Če maj 16, 2013 4:44 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Če ti veterinarji kastracijo svetujejo zaradi zdr. težav potem bi se jest odločila zanjo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 4:53 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Naš senior je bil kastriran pri starosti cca 11 - 13 let in imel že takrat diagnosticirano kronično odpoved ledvic. Vse je bilo ok in je še danes (4 leta pozneje) med živimi. Ne vem, kakšen je bil karakterno prej, ker je k nam prišel iz zavetišča, ampak za psice ne kaže nobenega interesa, agresivnosti do samcev pa tudi ne. Po tem je imel še dve narkozi (1x zobje, 1x amputacija prsta zaradi tumorja) in je bilo tudi vse ok.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 5:29 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

ne skrbi me tolko sama narkoza, kukr to kaj bi kastracija pri staremu psu povzročila v smislu vedenja, aktvnosti itd.
bom še malo čitala pa premišljevala mam čas do torka :)
hvala za vse odgovore!
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 5:41 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Nič ne bo povzročila, lahko pa mu jajčka glede na napisano povzročijo veliko več težav.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 407

Pridružen: Ne mar 18, 2012 8:01 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če maj 16, 2013 8:15 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Imaš že zgoraj napisano, ampak morda ti bo lažje, če slišiš več mnenj ..? Moj seniorček po kastraciji vedenja ni spremenil prav nič. Res je, da je bil že prej umirjen (tudi, pa ne samo zaradi let) in ni imel močnega nagona, ampak niti takoj po posegu niti v naslednjih treh/štirih letih nisem opazila prav nobene spremembe, ki bi jo lahko pripisala pozni kastraciji. Razen izboljšanega zdravja, seveda. :) Do ljudi in živali se je obnašal popolnoma enako kot prej, ostal je enako aktiven, z nespremenjeno voljo do življenja in sploh ni bilo videti, da bi tisti manjko pod repom kakorkoli opazil. :D Če bi tvojemu kužku kastracija pomagala pri okrevanju ali preprečila kasnejše zaplete, ti iz lastne izkušnje povem, da je to bolje storiti čimprej. Še vedno bo isti kuža, samo bolj zdrav. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Če maj 16, 2013 8:24 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Ko še nisem vedela o K toliko kot sedaj, je tudi mene skrbelo, saj sem slišala, da se psi po K umirijo. Meni so za prejšnega psa predlagali K, ker je imel povečano prostato: so rekli K ali do konca življenja tablete. Pes je imel 8 let. Ko sem o spremembi vedenja po K vprašala veta, se mi je prav zasmejal in rekel, da pes ostane totalno isti, saj se mu je osebnost v vsem tem času seveda že izoblikovala. Tudi umiri se ne, edina razlika je, da ga ne "meče" več, ko so gonečke kje naokrog. Sem se odločila za K in to je bila super odločitev. Pes je postal še bolj pozoren name, bolj ubogljiv in totalni mir je bil, ko se je sosedova psica gonila :good:
Me pa nekaj zanima: po K mojega prejšnjega psa, je prišlo do zapleta ali kako bi temu rekla. Vrečka, v kateri so bila moda je zelo zatekla. Meni ni bilo jasno kaj to je, saj naj bi to uplahnelo. Psa je srbelo in se je dričal po tleh s tem. Sva šla k veterinarju, ker je bilo nabreklo, rdeče in seveda spraskano. Veterinar se je kar za glavo držal in mi rekel, da takšne bolečine kakršne prenaša moj pes, ni za opisat. Da je to pa zelo hudo. Dal mi je Rimadyl, dal navodila za kar močno dozo in antibiotično kremo, da ga 3x na dan namažem po mošnji. Potem je šla zadeva lepo nazaj, pes je dobil tudi ovratnik in nekako sem ga povila, da se ni dričal direkt po tistem. Vprašanje pa je: ali velikokrat pride do tega? Je od tega kaj odvisna starost psa pri K? Jaz sem se takrat malo pozanimala kako pogost je ta pojav in so rekli, da je zelo redek.
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če maj 16, 2013 8:35 pm

Re: Sterilizacija/kastracija -osnova, temelj, pogoj

Zalarjeva, po mojih izkušnjah je različno.. Odvisno je tudi od veterinarja, eni dejansko odrežejo nekaj mošnje in jo bolj na ozko zašijejo, nekateri pa pustijo mošnjo takšno kot je bila in potem je seveda več prostora za oteklino. V tvojem primeru bi skoraj da lahko rekla, da je veterinar pustil preveč te vrečke, pri starejših psih pa sploh, ker koža ni več tako elastična, da se ne skrči tako kot pri mlajšem organizmu, zato je bila oteklina tako velika (najverjetneje, ni pa nujno, seveda).

Kar se pa tiče spremembe karakterja psa pa.. Jaz posodim Atlasa, ki je kastriran že kar nekaj časa pa če bi kdo rad videl kaj je to naspidiran pes be my guest :). NIČ se ne spremeni v aktivnosti, spremeni se pa vedenje v smislu, da ne skačejo po luftu, ko zavohajo gonečko in ne ližejo več scaline (po domače povedano) in da se polulajo samo še 2x na sprehodu in ne za vsakim stebrom/drevesom, aja pa da ne omenim kako se spravi agresija na minimum, kar je bil pri nas veeeelik plus.

Pa še to.. Da je pes neaktiven in debelejši po s/k je ponavadi samo lastnikov problem, ker so po tem "bogi" in morajo dobit posladke, celo gomilo le teh, naš poje 2kratno dnevno dozo briketov pa se mu še vedno vidijo vsa rebra.

Če so ti veterinarji rekli, da je potrebna, jaz na tvojem mestu ne bi oklevala in bi mi bilo primarno zdravje in nadaljna leta življenja tvojega koštruna :).
To err is human, but to get even? THAT is divine.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.