V središču

Zgodnja sterilizacija/kastracija


Moderator: renata

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor To mar 15, 2011 10:20 pm

Zgodnja sterilizacija/kastracija

8 tednov stare psičke boste k/s? a ne bi počakali še vsaj kak mesec, saj imate pogodbe, ki obvežejo posvojitelje ane?
Animal liberation - human liberation
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor To mar 15, 2011 10:30 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

jadrankaj je napisal/-a:8 tednov stare psičke boste k/s? a ne bi počakali še vsaj kak mesec, saj imate pogodbe, ki obvežejo posvojitelje ane?


Kaj je narobe s tem?

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor To mar 15, 2011 10:37 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Meni vse, ampak to je zgolj le moje mnenje. Sama pač nisem naklonjena s/k tako mladih psov sploh, če dobijo odgovorne skrbnike, ki v tem primeru so, kot sem lahko prebrala.
Animal liberation - human liberation

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor To mar 15, 2011 10:39 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

ps. S tem, ko sem napisala odgovorne skrbnike, sem seveda mislila skrbnike, ki bodo svoje pse k/s pred prvo gonitvijo, ne, da jih bodo "čuvali".
Animal liberation - human liberation
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor To mar 15, 2011 10:45 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Verjetno si že kdaj imela posvojitelje s katerimi si se morala kasneje pregovarjat okoli K/S (predvsem K je nekaterim čisto nepotrebna). Ob posvojitvi (predvsem takilih luštnih malih štručk) so ljudje pripravljeni marsikaj obljubiti, kasneje pa pozabijo na obljube.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To mar 15, 2011 10:49 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Sodobna veterinarska doktrina podpira zgodnje s/k tako pri psih kot mačkih. Laično opažam (ko spremljam živali na s/k), da mlajši kot je pacient, manj stresen je zanj poseg in hitrejše okrevanje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To mar 15, 2011 11:00 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

visinnox je napisal/-a:Sodobna veterinarska doktrina podpira zgodnje s/k tako pri psih kot mačkih. Laično opažam (ko spremljam živali na s/k), da mlajši kot je pacient, manj stresen je zanj poseg in hitrejše okrevanje.


Itak.

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor To mar 15, 2011 11:37 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Ne nisem imela, ker jih dobro obvežemo s pogodbo in upam, da v prihodnosti tudi ne bom imela teh težav. Načeloma damo živali samo takih ljudem, ki jim zaupamo, da se bodo držali podpisanega dogovora. Res pa je, da so tudi izjeme.

Glede s/k nisem mislila o stresu ampak popolnoma druge stvari, ki bi morale biti stvar ponovnega premisleka. Sodobna veterinarska doktrina pa podpira še marsikaj, tudi npr. k/s mačjega mladiča 24 ur po skotitvi, pa to še ne pomeni, da je ok. Tudi za antibiotik so dolgo mislili, da je blazno ok, če ga čim več pojemo (tudi na znanost je včasih dobro gledati z zadržkom in razmislekom).

Ampak kot rečeno, to je zgolj moje laično mnenje in opažanje, nisem pristojna za strokovne argumente. Lep pozdrav in srečno psičkom.
Animal liberation - human liberation
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr mar 16, 2011 6:38 am

Re: Psička Gea in njeni mladički

No, no.. Spet ste malim razgrajačem vzele temo :devil: . Važno je, da se oni dobro počutijo, definitivno pa tudi jaz nisem pristaš zgodnjih k/s (posebej pri psih, pri mačkah je to kar malo nujno zlo), ker če grejo mladiči v tako dobre domove kot pravijo, da gredo, se zanje tam mora poskrbeti, v nasprotnem primeru se ga pač vzame.

Doktrina pa.. Ja, ha ha.. Glede na to, da se ravno letos učimo anestezije, kirurgije in vse kar pride zraven in nam še vedno odsvetujejo anestezijo pri mladičih, če le ta ni nujno potrebna.. Ne vem.. Jaz sem absolutno proti zaenkrat, če pa me bo kaj prepričalo v nasprotno pa kdo ve..
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Sr mar 16, 2011 7:01 am

Re: Psička Gea in njeni mladički

jadrankaj je napisal/-a:Ne nisem imela, ker jih dobro obvežemo s pogodbo in upam, da v prihodnosti tudi ne bom imela teh težav. Načeloma damo živali samo takih ljudem, ki jim zaupamo, da se bodo držali podpisanega dogovora. Res pa je, da so tudi izjeme.



Vsi oddajamo s pogodbami in tudi mi damo živali samo takim ljudem, ki jim zaupamo, da se bodo držali pogodbe. Pa vseeno....poznaš osebno te ljudi katerim oddaš? Predvidevam, da ne. Torej jim tudi zaupati ne moreš popolnoma.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 7:39 am

Re: Psička Gea in njeni mladički

Zaupanje je zelo relativna in krhka zadeva, saj na podlagi nekajkratne komunikacije pred oddajo ne moreš v celoti presoditi človeka in četudi bi ga, se ljudje s časom spreminjamo. Verjetno pa ne oddajate samo takim, ki jih poznate že 20 let.
Da si ne bi slučajno kdo utvar delal, da katerekoli posvojitvene pogodbe zdržijo višje sodišče in dobrega odvetnika na drugi strani. Če je v pogodbi zapisana finančna kazen, tista še gre, da bi pa sodišče odredilo s/k ali celo odvzem, če se lastnik drugače drži zakona in spodobno skrbi za žival, ni šans.
Prav tako me zanima, kje ležijo dvomi o tem, da zgodnja s/k ni ok?
Prav na primeru 24 ur stare muce, ki ga opisuješ, so nam predlani na konferenci v Budimpešti želeli prikazati neškodljivost zgodnje s/k. Kakor se spomnim je bilo zraven predavanje o tem, da ni popolnoma nobenih raziskav, ki bi dokazovale škodljivost zgodnjih s/k. Če pa imaš kakšen tak strokovni material, bi te zanj lepo prosila.
Hočem povedat, da vse , kar je sigurno narejeno za žival, je narejeno PREDEN se jo da iz rok novemu lastniku.
In škoda je laično in naglas razmišljat o škodljivosti zgodnje S/K, čisto brez strokovnih podlag, ker si s tem precej v lastno skledo pljuvamo.
Že za te zadeve zelo konzervativna Anglija je začela s kampanjami ZA zgodnjo S/K.
Ja, prav je, da gredo čisto vsi psi in mačke v nove domove S/K, razen če obstajajo kakšni utemeljeni zdravstveni razlogi, da se to ne opravi prej.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 546

Pridružen: Pe okt 01, 2010 12:07 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 1:39 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Niti slučajno ne mislim ne zagovarjati zgodnjo S/K ,samo...
To je potrebno zaradi nas ljudi in morebitnih posvojiteljev, ker vendarle gre za začasnike ki iščejo nove domove ,nove skrbnike.
In nažalost , ne moreš zaupati ljudem da bodo, še ob pravem času-prvo gonitvijo, opravili poseg.
Tudi hišnim prijateljem ne moreš zaupati povsem, živalica se im tako priljubi da se jim smili...itd.

In vendarle, upam se povedati ker sem tudi sama zaposlena v zdravstvu: še daleč od tega da je to optimalno za živalice.
Hormoni in hormonski status je ,tako pri ljudeh kot tudi pri živalicah, odgovoren za kompletno zdravje živega bitja.
Spolni hormoni ki so povezani takorekoč v krogu z vsemi drugimi hormoni v telesu, vplivajo na bodoče psihofizično zdravje .V kratkem, rabijo jih, vsaj do statusa pubertetnika .

Prisiljeni smo živalice S/K prezgodaj, samo zaradi strahu da ne bi rojevale nove sirote, se potepale, končale na cesti.. Zapuščene.
In to je edini razlog, razen če je še kakšna medicinska indikacija.
Tudi anestezija v zgodnji dobi ni priporočljiva, ampak to je razlog pod številko 2.

Vzreditelji svoje kužke in muce niti slučajno ne opravljajo posege v tej dobi.Odgovoren vet nikoli tega ne bo svetoval.
nažalost je to "rezervirano " za naše začasnike, zaradi težav v katere lahko zaidejo , zaradi nas ljudi..
Seveda, tudi vnaprej ne bom nobeno ljubljeno živalico oddala v nov dom necepljeno in pred S/K.
Zaradi nas ljudi..

Žal mi je da smetim temo malčkom katerim želim najlepše domove. Vse najlepše v prihodnje majhnim pasjim knedlom ...

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 1:44 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Helena saj ni vse stroka, kaj je pa tudi etika ane? Pa kakšen etičen razmislek, do katerega menda imam pravico. Ali je prepovedano izražati dvome? Madonca, saj le tako lahko kam pridemo in napredujemo, ne pa vsi v eno...

O teh strokovnostih kot sem rekla - marsikaj stroka odobrava, tudi cepljenje deklic v zvezi s preprečevanjem raka pa bomo šele čez lep čas videli, kaj v resnici je stroka zagovarjala. Velikokrat gre tudi za gole poskuse in nič drugega. Ne pravi, da je temu tako, a vseeno neka distanca pri vsaki zadevi je zdrava. Ta ista stroka, na katero se opiraš pravi tudi, da temu ni tako in so si v laseh.

Nevem kako si pljuvam v lastno skledo? Res me zanima kako. Namreč nisem proti k/s, sem pa proti s/k pri tako mladih živali (govorim o pasjih mladičih, ki so stari 8 tednov). Če gre žival nazaj v okolje, je to nujno zlo, ki je pač nujno zlo in tukaj moj etičen pomislek žal pade tudi zame (čeravno tako mlade živali ne vračam v okolje). Če pa je pri začasnih ali ima nov doma, pa še vedno trdno zagovarjam tezo, da se jih pusti še kak mesec več. Konec koncev ima tudi spolno zorenje nek svoj namen ali se motim? Potem smatraš, da če ni dokazov, da je nekaj škodljivo to apriori pomeni, da ni? Ok, meni to niti pod razno ni argument zakaj je nekaj neškodljivo...je pa jasno, da se zadeve pokažejo šele čez nekaj let kaj je in kaj ni. Glede tistega 24 urnega mladiča pa je zame etično popolnoma ampak popolnoma nesprejemljivo. Enim pa to prej predstavlja strašen izziv in tega se tudi najbolj bojim - tudi sama zelo dobro veš, da mora biti veterinar izjemno usposobljen za tak poseg, v naših zavetiščih pa se potem nadebudni veterinarji igrajo bogove in se učijo, ker jim itak noben nič ne morem. In tudi dobro veš, da je temu res tako. Sicer pa o strokovnosti veterinarja, ki je opravil poseg na teh mladičih ne dvomim in imam vanj popolno zaupanje. To pa tudi zelo dobro veš.
Animal liberation - human liberation
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:27 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Jadranka, če se ne motim, se borimo za to, da gredo iz zavetišč vse živali s/k, tudi 8 tednov stare ali se že ves čas motim, da se nam gre za to?
V čem je potem razlika, če ti dopuščaš, da gre žival neS/K v nov dom ali če to naredi zavetišče, ki mu ne zaupaš?
Raziskave v nobeni točki ne potrdijo tega, da bi se živalim s tem delala kakršnakoli škoda. Mlajše živali veliko lažje prenesejo poseg, seveda ob pogoju, da delamo z vetom, ki obvlada pediatrične posege. Po raziskavah pri živalih ni v razvoju nobenih posebnosti, kroničnih težav ali kaj podobnega.
Seveda je tvoje osebno laično mnenje lahko kakršnokoli, ni pa ravno nujno, da ga javno razglašaš. Čez nekaj časa bo iz takega tvojega osebnega mnenja ven prišlo: tudi Jadranka Juras je proti s/k, saj to živalim škodi.
A se greva stavit?
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 605

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:12 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:35 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Jaz samo povem, da se v debato ne bom spuščala, da ne bom (spet) poslušala očitkov.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:38 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Kakšne očitke bi pa ti morala poslušat?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:42 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Maša, super sta opravili svoj del "posla" :kiss: :good: , mladiči gredo kompletno poštimani v super domove in to je bistvo.

Še Geo spravimo v super, čisto njen dom, pa je še ena zgodba srečno zaključena.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:50 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Kar se tiče vetov po zavetiščih (vem na koga ciljaš) lahko že sedaj počnejo to, česar se ti bojiš, da bi počeli, saj ni nikjer zapisano od kakšne starosti naprej se lahko s/k izvaja, veterinarska zbornica pa nima uradnega mnenja o tem.
Gre se za nas, tu prisotne, ki vozimo k takim vetom, ki so ok. Torej, s tem, da mi ne delamo zgodnjih s/k, ne vplivamo na nikogar, da jih tudi ne bi delal, če jih ne obvlada. Mislim, da je v brezdomni sceni veliko večji problem to, da jih ne opravljajo, pa bi jih morali.
Kje pa je potem meja, da se lahko s/k? 3 mesece? 6 mesecev? 9 mesecev? 1 leto? po prvi kotitvi? drugi mogoče?
Moje merilo je, da je žival dosti stara za s/k, ko je sposobna odhoda v nov dom, če ji seveda zdravstveno stanje to dopušča. Tega seveda ne presojam jaz, ampak veterinar ob pregledu pred posegom.
Če ni sposobna tega pri 12.tednih (kar se mačk tiče), bo pri meni pač vsaj toliko časa, da bo sposobna za poseg, za tem pa še nared za odhod v nov dom.
Če je to pri 25 tednih, bo pri meni pač 25 tednov.
Od mene (nas) žival z jajci oz.jajčniki ne gre.

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 790

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:10 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 3:09 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Helena tvoja izjava kdaj je zame sprejemljiva s/k - po prvi kotitvi ali drugi je malce pod pas in neokusna, da ne rečem neumestna in da ne bom kriva množične nesterilizacije in nekastracije me prosim briši. Eni imamo pač to nesrečo ali pa v končni fazi srečo (kakor vzameš), da nimamo javno pravice deliti mnenja in razpravljati v miru.

Pa srečno!
Animal liberation - human liberation
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr mar 16, 2011 3:12 pm

Re: Psička Gea in njeni mladički

Ah, dajte no, to pa ni več nikomur in ničemer podobno! Lahko zaključimo s tem, da se strinajamo, da se NE strinjamo??!

Pač nekdo je za, drug proti, dejstvo je, da strokovni članki obstajajo tako ZA kot tudi PROTI (odvisno katera stran ga piše in si jih lahko preberete na PubMed npr za začetek) in dejstvo je, da posledice in razvoj pri tako hitri sterilizaciji niso enake kot pri nesterilizirani živali in tega ne more NIHČE ovreči, ker je to dejstvo tako kot tudi to da so mnenja tudi pri strokovnjakih razdeljena. Pač kakor kdo in mislim, da tole res nima smilsla, ker nima veze, niste pa malim naredili čisto nobene usluge s tem (trpeli so anastezijo, ki je zelo riskantna pri tako mladihin malih živalih + njihov razvoj ne bo "normalen"), ste pa preprečili nadaljne razmnoževanje, kar pa je v bistvu BISTVO.

To je zgolj le moje mnenje, ki ni čisto laično seveda pa ne tudi strokovno.
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Naslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.